Dnd 4e

Diskuze o d20 a rodině Dungeons and Dragons, nejhranějších RPG současnosti.
Odpovědět
Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Re: Dnd 4e

Příspěvek od Quentin » 15. 10. 2010, 09:32

xyzzy: Tak teď jsem tě vůbec nepochopil.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

BasilisK

Příspěvek od BasilisK » 15. 10. 2010, 10:06

Nevím jak ve 4e, ale podobnou postavu jsem hrával (relativně) často. Téměř vždy jsem ji ale "tlačil dopředu" nebo "hrdě držel střed" :D .
V Baldur´s Gate 2 se mi osvědčil multi Hraničář/Cleric se dvěmi kladivy (jedno z nich byl ten Crom Fyer nebo jak se jmenovalo) - jestli by tohle nějaký GM povolil tak by to byl docela záhul (i když nevím jak moc se lišili běžná ADnD pravidla oproti těm počítačovým).
Life is just a dream on the way to death.

Dobře už bylo

Dlouhou a Bolestivou Smrt Všem Černým K--vám (Do Jednoho)

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 20. 6. 2011, 13:31

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 29. 6. 2011, 08:56

Zhřešil jsem, otče.
Zase jsem chtěl vyříznout skill system z dnd a nahradit ho tim ze Stars Without Numbers. Sice v něm nepoběží skill challenge, ale má moc pěkný pravděpodobnosti na conflict resolution. Vim, že je to nesystémový a ošklivý, ale už mě ten Markův half-elf paladin s diplomacií vyšší než je moderate DC sere. Chci smysluplný hody! fňuk.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 20. 9. 2011, 16:23

Wizardi povolali medzi svoje rady Monte Cooka.

http://wizards.com/dnd/Article.aspx?x=dnd/4ll/20110920
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

skaven
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven » 26. 4. 2012, 14:25

Malá reklama - na Fantasyobchod.cz nyní 3 základní příručky Dungeons and Dragons 4.0 za cenu dvou!
  • Player's Handbook 4.0
    Dungeon Master's Guide 4.0
    Monster manual 4.0
http://www.fantasyobchod.cz/dungeons-an ... -6894.html

Krra-Bat

Příspěvek od Krra-Bat » 18. 12. 2012, 17:32

zrzavec píše:Začali jsme novou kampaň a já si uvědomil, že proti všemu co jsem kde četl a slyšel, i DnD jde hrát velmi civilně. Je pravda, že systém je připravený spíše na taktické hraní, souboje a podobně, ale je dobré vědět, že DnD jde hrát i tak, že se bojuje minoritně a více kecá (a případně skilluje) :)
My tak hrajeme už dva roky a dá se. Chce to samozřejmě mnohem méně soubojů, magického harampádí, peněz a expů než předpokládají pravidla. A mnohem více příběhu, hraní rolí, interakcí s NPCčky, skillchecků a tak. Občas to dře a mám chuť pravidla ořezávat o hodně víc než je hráčům libo - postavy které vidí ve tmě, nemusí skoro spát, dokáží díky powerům létat, přeměňovat se libovolně ve zvířata, mizet atd. jsou už mi silně proti srsti a dost to omezuje civilnost hraní. Ale na druhou stranu je obrovskou výhodou dnd 4th výborný, jednoduchý a univerzálně použitelný skill-check systém a stejně jednoduchý a technicky dobře vybalancovaný soubojový systém.
You're going to backstab him with a ballista? With a fucking siege weapon?

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 20. 10. 2015, 18:18

Player's Handbook 4e nyní opět oficiálně v PDF (a tentokrát za $9,99).
:think:

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 11:06

Pieto, povolávám Tebe. :-)=

Jak je to s těmi Essentials, jsem nějak zahlédl, že je tam Mág o něco blíže klasickému memorovacímu mágovi z jiných edic, a že je tam u bojovníků o dost víc basic útoků než at-will, takže se to dá hrát víc free-form stylem, než 4e stylem? Jak se to má? :)

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 20. 11. 2015, 11:25

Essentials zrušili AEDU a jednozdrojová povolání. Čímž je to o něco bližší 3e.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 11:55

To zní dost dobře, proč ale lidi na ty Essentials spíš nadávají?

edit: ale koukám, že povolání pořád mají aedu, tak jak to je?

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 20. 11. 2015, 12:28

eerieBaatezu píše:Pieto, povolávám Tebe. :-)=

Jak je to s těmi Essentials, jsem nějak zahlédl, že je tam Mág o něco blíže klasickému memorovacímu mágovi z jiných edic, a že je tam u bojovníků o dost víc basic útoků než at-will, takže se to dá hrát víc free-form stylem, než 4e stylem? Jak se to má? :)
Essentials je něco jako 4,25e. Pravidlově je to úplně stejné, ale přešli na trochu jiný styl designu postav. Čili pořád se předpokládá, že se bojuje po čtverečkách, a pořád je tam AEDU. Ale melee postavy třeba hodně používají at-will/basic útoky, a pak mají x-krát za encounter možnost připojit k tomu další efekt.

Mágové měli vždycky výjimku, že mohli umět víc schopností, ale jen část používat ten který den. To je už v phb1.

Celkově myslím, že to nedělá to, co bys chtěl, aby to dělalo. (:
eerieBaatezu píše:To zní dost dobře, proč ale lidi na ty Essentials spíš nadávají?
Jednak proto, že je dost těžké se do toho dostat - nikde nejsou pořádné informace, co to vlastně je, knihy jsou pojmenovávané a organizované matoucím způsobem*. Spousta lidí ani neví, jestli Essentials jsou nebo nejsou kompatibilní se základní 4e - a ono to taky nikde není pořádně napsané, to musíš ty knížky přečíst, porovnat s PHB a spol. a uvědomit si, že to je vlastně totožné.

A druhá věc je, že to není dost odlišné na to, aby se to líbilo lidem, co jim nevyhovuje 4e, ale zároveň to mění věci způsobem, který není moc milý ani fanouškům 4e. Už jsem zmiňoval, že je dost těžké dostat se k informacím, jak vlastně správně kombinovat 4e a 4e Essentials; zároveň s tím, že začaly vycházet Essentials, se dost přestalo pracovat na původní hře, což za sebou spolu s předchozím bodem zanechalo takové divné vakuum.

Ale to je spíš vedlejší, ten hlavní posun je, že se v Essentials jakoby začalo upouštět od původních myšlenek 4e. Třeba v základních 4e jsou všechny zdroje (martial, primal, arcane, divine, etc) rovnocenné - nikdo nemá výrazně větší moc nebo větší možnosti. V Essentials ale najednou všechna předělaná nemagická povolání byla výrazně zjednodušená (Směrem ke stylu "co děláš?" "Útočím"), zatímco předělaná magická povolání jsou pořád srovnatelně komplikovaná.

A teď si vezmi, že dvě z nejpopulárnějších povolání v core 4e jsou fighter a warlord. V Essentials máš místo fightera dvě povolání, knight a slayer, kteří jsou oba docela schopní v boji, ale mechanicky nezajímaví a ve hře poměrně nudní; a warlord ani v žádné Essentials knize nevyšel, jen v článku v časopise, a bylo poměrně zřejmé, že tomu bylo věnované minimum úsilí - je to prostě vzatý PHB warlord, přepsaný do formátu Essentials bez toho, že by se na něm nebo jeho schopnostech něco mechanicky měnilo (kromě toho, že jich je mnohem míň). S jakým úspěchem se tohle asi mohlo u fanoušků setkat?

Nicméně rozhodně se nenadává na všechno. Rules Compendium je výborný přehled mechanik a pravidel, ze kterého se ta hra (nejen Essentials, ale i základ) dá IMHO pochopit líp, jak z původních knih. Oba Monster Vaulty jsou s přehledem nejlepší ze všech pěti monster manuálů, a naopak dost lidí lituje, že tahle řada nepokračovala ještě dál.

*) Heroes of the Fallen Lands je ekvivalent PHB1. Heroes of the Forgotten Kingdoms je taky ekvivalent PHB1, ale s jiným obsahem. Heroes of the Elemental Chaos nebo Heroes of the Feywild nejsou handbooky, ale rozšíření.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 20. 11. 2015, 12:35

ShadoWWW píše:Essentials zrušili AEDU
eerieBaatezu píše:ale koukám, že povolání pořád mají aedu, tak jak to je?
ShadoWWW kecá. (:

Všichni pořád mají AEDU, ale pojaté trochu jinak.
Víc se používají at-willy/basic attacks, které se potom různě modifikují - třeba máš několik at-will stances upravujících základní útoky, které přepínáš podle toho, jaký efekt se ti zrovna hodí, nebo x-krát za encounter můžeš po úspěšném zásahu at-will útokem přihodit další zranění nebo jiné efekty.

Čili tam, kde postava z PHB se na začátku kola rozhoduje, který encounter nebo at-will útok použije, její essential protějšek si zapne stance, udělá normální útok a pak přemýšlí, jestli na něj přilepí extra efekt.

Akorát tohle platí spíš pro méně magické postavy, čarodějové a tak jsou podobnější původnímu stylu.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 20. 11. 2015, 13:02

Essentials zrušili AEDU
ShadoWWW kecá. (:
Mělo tam být: Essentials zrušili jednotné rozložení AEDU schopností. Změnili to tak, jak psal Pieta. V té době mi to přišlo blbý, protože jsem oceňoval právě to, že všichni jedou podle stejné AEDU šablony (ve smyslu rozvoje, jak je popsaný... v tabulce v PHB - nechce se mi teď dohledávat stránka).

Taky v Essentials revidovali dovednostní výzvy, pasti a nemoci. Nejlepšími příručkami jsou revidované bestiáře Monster Vaults. A taky se revidovaly DCčka a jejich fungování u některých dovedností.

S odstupem let bych ale řekl, že Essentials změny v povoláních šly správným směrem a dnes, kdybych hrál 4e, tak určitě sáhnu po nějaké Essentials postavě. Jako 4e DM bych nejradši vedl hru čistě jen v Essentials.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 13:21

Pieta píše:Celkově myslím, že to nedělá to, co bys chtěl, aby to dělalo. (:
$lol$ Sakra.
Pieta píše:ShadoWWW kecá. (:
Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“