ADnD 2e vs DnD 3e (v čem je co lepší)

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět

Co se vám více libí?

DnD 3e / 3.5e (D20)
26
46%
AdnD 2e
17
30%
Myslím že to je jedno, obojí je šunt
7
12%
Myslím že je to jedno, obojí má své pro i proti
7
12%
 
Celkem hlasů: 57

Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Z určitého pohledu to možná nevýhoda je, ale z určitého směru to může být i výhodu, myslím ta universalnost/neuniversalnost.
Takhle bych mohl říct že Call of Cthulhu od Chaosia je neuniversálí a tudíž špatné, těžko v tom zahraješ něco jiného než Lovecrafta. Na druhou stranu bych řekl, že v universálních systémech si Lovecrofta těžko zahraješ tak, jako podle Chaosia. To je příklad, takhle tématicky zaměřených her je více ale to je na jinou debatu. Prostě systém který je neuniversální sice nejde použít na všechno ale na to co je zaměření jde zpravidla použít hodně dobře. tedy alespoň podle mých zkušeností.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

A napadá mne další prubířský kámen systému... předložíte začátečníkovi postavu... za jak dlouho ho vyškolíte natolik, aby ji dokázal kompetentně využít a zvládnul všechny běžné situace ve hře. $D
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

Alnag píše:A on se ADnD nekromant nějak pozná na první pohled? :>;o) IMO máš prostě týpka co vejde do hospody popsat jak vypadá a způsob, jakým jsou vygenerované jeho staty je pro RP a vyprávění příběhu absolutně nezajímavé. Takže tento argument mi přijde dost mimo mísu.
Ani se tak nejedná o vyprávění příběhu, jako o rychlou orientaci. Pokud je rovnou napsané, že je to např. nekromant s těmi a těmi statistikami. Je to jasné hned oproti situaci, kdy se je potřeba nejdříve probírat se statistikami a dobrat se toho, co je ten týpek zač.
Je to jen shrnutí názorů lidí, kteří přešli z 2E na 3E a na tenhle problém narazili.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Vannax píše:Ani se tak nejedná o vyprávění příběhu, jako o rychlou orientaci. Pokud je rovnou napsané, že je to např. nekromant s těmi a těmi statistikami. Je to jasné hned oproti situaci, kdy se je potřeba nejdříve probírat se statistikami a dobrat se toho, co je ten týpek zač.
Je to jen shrnutí názorů lidí, kteří přešli z 2E na 3E a na tenhle problém narazili.
:8oO A já myslel, že od toho je description následující za statistikami. Aby se napsalo profession - necromant, appearance - pale skin, black hairs, skulls everywhere... $P
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Alnag píše:
Qualdezar píše:Neohebností myslíš neuniversálnost, nebo těžkou úpravu pravidel?
Neohebností myslím obtížnou upravitelnost pravidel. Neuniverzálnost je pak spíš výsledek toho faktu, že se to těžko upravuje. $P

Dalcor - tak víš co... tak to udělej. Udělej Advanced Star & Wars (AS&W). Když je ADnD tak úžasnej a kompaktní a ohebnej systém tak to určitě půjde jak po másle a všichni ti jeho hladoví fanoušci po tom skočí... zarobíš velké peníze. )
Kdybych měl čas tak bych ti to najust udělal, dokonce bych udělal ADnD SRD. BTW smysl by to mělo před těmi 20 lety kda ADnD vycházel, teď už to smysl nemá, takže tohle bylo jenom hnusné rejpnutí. Věř mi že na základě původních statistik by to šlo udělat celkem bezproblémově, nebo si to alespoň myslím.

Desciption za statistikami neřeší co to je (kromě kreatur) BTW když uvidíš následující popis:
Liam Ehrling Ftr 4/Clr3/KoS1/KoC1/KoR 10 tak budu zmatenej jak Goro Před Tokiem, ale když uvidím Liam Ehrling Knight of Rose 19 tak jsem doma. Přehlednosti to moc nepomáhá.

Myslím si že psotavu ve 2E dokážeš pochopit rychleji než u DnD 3,5E. Alespoň mám takovej pocit z vlastní zkušensoti. Rozhodně 10 letej bratr rychleji pochopil Rytíře Koruny, než o 10 let později! Fighter Clerica ve 3,5E se všemi těmi skilly featy, kouzly doménami, okamžitého kástění a defenzivníhjo kástěnía ofenzivního kástění...a substitovaných kouzel a doménových výhod a různejch dalších hovadin které vytahuje na světlo úžasně intuitivní a jednoduchý systém D20! Stejně tak sjem byl já schopen se rychleji naučit DnD 2E se všemi zákoutími, než 3,5E které neumím doteď a už ho 2 roky hraju.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Příspěvek od Alef0 »

<flame>
Ja len tolko: a najlahsie sa naucis postavy z Draciho doupete.
</flame
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Tak proč ho teda všichni hraješ DnD? Když je to tak blbej systém. Jak to tady poslouchám a dívám se na to hlasování, daly by se z toho založit dvě až tři ADnD skupinky, které by si hrály svůj úžasnej systém až do skonání věků. Nechápu...

Když se ADnD snáze vysvětluje nováčkům, nebyl by teda lepší na Open Gaming? Kde o nováčky především jde? :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Teda to bylo dost "jednoduché" od tebe Alnagu

Protože vzheldem k budoucnosti a dostupnosti je ADnD mrtvej systém a protože se u nás prodává DnD 3,5E a protože lidi se kterejm hraju já dávají přednost 3,5E, takže se přizpůsobím a nesmyslně nestojím na svém ;)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dalcor píše:Teda to bylo dost "jednoduché" od tebe Alnagu

Protože vzheldem k budoucnosti a dostupnosti je ADnD mrtvej systém a protože se u nás prodává DnD 3,5E a protože lidi se kterejm hraju já dávají přednost 3,5E, takže se přizpůsobím a nesmyslně nestojím na svém ;)
Tomu se říká kázat vodu a pít víno... )
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Tohle téma přeci není o tom který systém je lepší, to je suběktivní. Je o tom, komu se co líbí.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Qualdezar píše:Tohle téma přeci není o tom který systém je lepší, to je suběktivní. Je o tom, komu se co líbí.
No a když se ti něco líbí tak si obvykle myslíš, že je to lepší. Nebo podle tebe se ti může líbit něco, co je horší? Mi přijde ňáké divné... )
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Abych použil rétoriku některých zdejších návštěvníků: Luk se mi líbí více než pistole a je horší.

Ale jinak jde mi o to, že to tu začíná být trochu husté. Hráče na ADnD najdeš těžko. Rozhodně hůř než na DnD.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ne, IMGO Alnagu zalíbení není o tom co je lepší. IMHO líbí se mi tělesně "tamhleta" bruneta, ale myslím si že Pamela Anderson bude v posteli lepší, ale nelíbí se mi ;) Ale to je blbej příklad.

Prostě lívbí se mi ADnD a vím že v celé řadě věcí za 3,5E a D20 zaostává, v něčem ho překonává, ale líbí se mi více ;)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Tak jsem asi pragmatik... líbí se mi víc to, co mi víc vyhovuje no. A proto se mi líbí DnD. $D
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Alnag píše:To, že je tvůj nebo můj názor subjektivní je jasná věc. Ale na co je to vlastně názor. Např. někdo tady argumentuje tím, že ADnD settingy mají lepší feeling atd. A co vám brání vzít Waterdeep 2e a GURPS a hrát. Nebo vzít Waterdeep 2e a DnD 3e a hrát. Nebo vzít Waterdeep 2e a Window a hrát? Zachováte feeling? Podle mne ano. A jak to souvisí se systémem? Podle mne nijak.
Jasn2, ale tady jde spíš o jiný aspekt. Když tenhle argument používám já, jde tu spíš o zdůraznění toho, že v ADnD šlo o propracovanost "nesystémové omáčky" :wink: To, co zmiňuje Markus o FR packu, kde není ani slovo o jednom pravidlu, to, jaké jsou complete booky pro povolání a rasy, nemluvě o settingových knížkách.

I MM k druhé edici mi přijde víc omáčkový a svým způsobem tak i lepší než 3e, kde je to imho spíš takové nutné systémové minimum.

A to je hloubka toho argumentu, spíš taková idealistická než praktická - ano, hrát 3e s klasickým Planescapem samozřejmě jde - ale ten klasický Planescape vznikl v koloritu ADnD... a sami vidíme, co vychází v koloritu 3e za věci...

BTW co se týče ilustrací - DiTerlizzi v jeho ADnD exhibech (zvlášť tedy PS :wink) samozřejmě vede nade vším 8)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů