[OSR] Ultraviolet Grasslands

Diskuze o rodině Dungeons and Dragons, nejhranějších RPG současnosti. Včetně d20 a old school renesance.
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

[OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus » 8. 1. 2021, 22:14

Obrázek

:arrow? Anotace v databázi RPG

Ultraviolet Grasslands jsou napůl hra, napůl herní svět a napůl kampaň, ve které hráči s karavanou vyrážejí za dobrodružstvím a obchodem do postapokalyptických savan hrajících všemi barvami (ale hlavně ultrafialovou). Jádrem knihy je barvitý herní svět představený formou lokací a setkání, ale závěr knihy obsahuje i minimalistický, „nepovinný“ herní systém.

Na začátku hráči utvoří karavanu, která vyráží z Fialového Města na západ do Ultrafialových savan, rozlehlé mystické stepi. Záhadní obyvatelé jako spektrální satrapové, porcelánoví princové nebo přízrační ultras se pohybují mezi ostatky dob dávno minulých, místy s názvy jako Ulita behemotha, Poslední serai nebo Slonovinová pláň. Svět tvořený 32 podivnými oblastmi propojenými sítí karavanních stezek je zpracovaný formou konkrétní nástrah, náhodných setkání, zajímavých lokací, rozmístěných nehráčských postav a frakcí.

Přestože je část s popisem světa víceméně nezávislá na systému, menší součástí knihy je i minimalistický herní systém SEACAT. Je inspirovaný OSR hrami, ale výrazně abstrahovaný a zjednodušený. Důraz není na schopnosti postav, ale na strukturování kampaně: na cestování, plynutí času, generování setkání, obchod, průzkum, jednoduché počítání zásob v karavaně. Například pracuje s herním „tahem“ o délce jednoho týdne, veškeré zásoby a vybavení postav počítá na „pytle“, uděluje zkušenosti za navštívená místa a zážitky.

Hra vycházela postupně v několika verzích. V roce 2018 vyšlo pod názvem UVG Player Guide částečné představení herního světa. V roce 2019 vyšla verze UVG Final Update, která navzdory názvu není finální a ještě neobsahovala systém SEACAT. Po úspěšném Kickstarteru vyšla v roce 2020 verze UVG and the Black City, tentokrát už i s vlastním systémem.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus » 8. 1. 2021, 22:14

UVGSOFTCOVERCOVER_2000x.jpg

Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus » 8. 1. 2021, 22:22

Začal jsem listovat UVG, tak zakládám diskuzi, abych si mohl odložit první dojmy. Je tu ještě někdo, kdo to zkoumal? (Vyhledávání mi vyhodilo jen pár obecných hlášek typu "tohle je cool", ale nic podrobnějšího.)

Můj první quest bylo pochopit, co tohle vlastně je. Myslel jsem, že je to dobrodružství/kampaň. Ale to vlastně není, na to je to ještě příliš odzoomované (nemá to příběh, zápletky atd). Herní svět v klasickém slova smyslu to taky není, protože na to je to zase moc zazoomované (nula obecných povídání, jenom lokace a setkání). Pak mi pomohlo uvažovat o tom jako o crawlu (samo to používá označení pointcrawl)... a je pravda, že to připomíná hexcrawly v tom, že je to úzce vyprofilované herní prostředí prezentované formou lokací a setkání. Akorát to prostě nemá hexovou mapu, ale volnou mapu bodů propojených kupeckými trasami.

Co jsem ale netušil, je, že je to i hra. Starší verze byly fakt jenom svět, ta nová už obsahuje i kompletní – byť minimalistická a zároveň nikterak objevná – pravidla pro tvorbu postav, vyhodnocování atd. Moderní inovativní OSR věc hojně pracující s mechanikou výhod a nevýhod. Ale to na tom systému není zajímavé.

Zajímavé jsou všechny ty procedury na cestování, obchod, generování nehod a setkání při cestě, sledování zásob karavany atd. A udělování zkušeností za hýření nebo průzkum nových míst a zážitků. Tohle je můj vlhký sen - nějakou hru s komplexní propracovanou "ekonomikou" pokladů, obchodu a zkušeností jsem hledal už dlouho. Tohle je ono.

Se čtením zdaleka nejsem u konce, možná ještě budou podrobnější postřehy. Chtěl jsem jen vzbudit hype a zeptat je, jestli to zkoumal i někdo jiný.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons, d20 a OSR“