[CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

Pěkné odpoledne a všechno nejlepší! Na svém blogu pro vás mám překlad dalšího OSR dobrodružství, tentokrát je to:

:arrow? Zimoviště opeřené prasnice

Obrázek
(anotace)
Potkáte čaroděje Felixe Píďalku, jak se krčí na kamenech pod zasmušilým stromem. On a šest dalších členů jeho žoldácké skupiny bylo najato, aby v horách našli opeřenou prasnici, vyřízli cysty rostoucí na jejím těle a zanesli je alchymistce. Zhruba v půlce jeskyně si ale uvědomili, že nejsou první, kdo prasnici našel…

Parazitické nákazy, stylově prokleté brnění, chirurgický zákrok amatérských veterinářů, nespolehlivá zápalná zařízení, jedlé houby, neslýchaná kouzla, čaroděj v nouzi. Stojíš-li o nechutnou slávu a urvané končetiny, rač navštívit Zimoviště opeřené prasnice!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

V diskuzi ocením jak komentáře k překladu, tak i rozbor samotného dobrodružství.

A kdybyste to někdo hráli, dejte prosím prosím vědět!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Jerson »

Přečetl jsem si recenzi i dobrodružství samotné. Překlad je v pohodě, nevšiml jsem si žádných nesrovnalostí.
Co v dobrodružství nechápu jsou kouzla v knize, vypadají dělaná podle stejného mustru jako celá jeskyně.
U tumorů je divné, že jsou popsaní jako neslyšící, a přitom se ne některých místech přijdou podívat, když se ozve hluk.
A hrát bych to nechtěl, s hororem to nemá moc společného, je to spíše jen hnus než hrůza. Vhodné pro plamenomet.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 11. 9. 2020, 19:07 U tumorů je divné, že jsou popsaní jako neslyšící, a přitom se ne některých místech přijdou podívat, když se ozve hluk.
Kde? Zkontroluju si, jestli to nemám blbě. Slyšet nemají, ale cítí světlo a pach.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Jerson »

Místnost 9, druhá strana, "když ztropíte hluk, zpoza rohu se vypotácí třetí tumor".
Btw to že jeden "cítí vibrace vaší přítomnosti" (místnost 8 ) je taky docela zvláštní. To už jsou ty supersmysly, které jsem zmiňoval v Barumazu.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Lyncz »

Já mám naopak pocit, že horror z toho půjde udělat velice snadno, pokud nebudou mít hráči svůj den a kazit atmosféru =D
Každopádně smekám nad krásnýma popisama, takový modulů by mohlo být více...
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 11. 9. 2020, 20:08 Místnost 9, druhá strana, "když ztropíte hluk, zpoza rohu se vypotácí třetí tumor".
Tak je to tak i v originále. Nebudu to měnit, ať se s tím čtenář popere sám.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od boubaque »

Já teda jen do zápisu, protože jsem to ještě nečetl: To černé písmo na tmavě fialové obálce s tmavou vinětací a černou kresbou je katastrofální. (Jakože to nejde přečíst.)

(unEDIT)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

To je myslím autorský záměr.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od boubaque »

Jako chápu, že originál to má prakticky stejně, no.

Mimochodem, to je záměr, nebo chyba, že na druhé straně (po barevné titulce) máš titul Palatinem místo té fancy přechodové antikvy?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

boubaque píše: 12. 9. 2020, 14:53 Jako chápu, že originál to má prakticky stejně, no.
Navíc autor je prý grafický designér... a stránky má taky pěkné...
Mimochodem, to je záměr, nebo chyba, že na druhé straně (po barevné titulce) máš titul Palatinem místo té fancy přechodové antikvy?
Dík. Opravil jsem si to ve zdroji. Jestli budu někdy z nějakého důvodu exportovat novou verzi, bude už to v ní opravené.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Vandalicus »

Cool, diky za preklad. Jdu to rovnou vyrabovat do svyho hexcrawlu, sedi mi to tam jak prdel na hrnec.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Markus »

Dobré náhodné setkání, že? :) Tak pak dej věděj, jestli do toho hráči opravdu vlezou.

Já to mám v zásobě jako vedlejší quest pro případ, že by hráči potřebovali vyléčit nějaké nezvyklé zranění nebo připravit nějaký speciální dryják. Alchymistka/léčitelka by je pak poslala pro cysty s varováním, že předchozí výprava se nevrátila.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Vaarsuvis »

Dobré dobružství, sám mám rád estetiku á la Darkest Dungeon. Akorát se mi při popisu brnění a kouzel mírně zvedl žaludek :D
Jezus
Příspěvky: 2588
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [CZ][dobrodružství][OSR] Zimoviště opeřené prasnice

Příspěvek od Jezus »

Já to hrál s Bifim na loňské slezině, ale měl to hodně upravené pro svoje Divé Uhorsko. A podle pravidel správného ORS nám půl sezení trvalo se do dungeonu vůbec dostat :-) (ale jako setkání na cestě byla zajímavá, ne že ne - a to já při jednom málem zařval :-) ).

Z jeskyně jsme toho až tolik neviděli (a jak si to tak prohlížím, tak naštěstí).

Prozkoumali jsme kousek první odbočky (II.) - za hovna se samozřejmě nikdo nepodíval (a to tam Bifi do dopisu zakomponoval stopu k hledanému lotrovi, na kterého měla jedna z našich postav spadeno). Úzkou chodbu dál jsme si nechali na pak.

Do té, co odchází místnost IV. sezhora, jsme tuším jen nakoukli. Přišlo nám nepraktické se protahovat se světlem do temnoty.

Pokračovali jsme tedy rovně (do IV.) a když jsme zjistili, že bysme do ní mohli spadnout, tak jsme se tam rovnou slanili. Bum bác, opeřená prasnice.

Tenhle moment kvituji veskrze pozitivně. Splnit quest při přeskočení více než půlku obsahu (který se vás snaží jen různě bizarními /a nově zřejmě i nechutnými a bolestivými/ způsoby zabít) je přesně to, jak si podobné moduly zaslouží hrát (a snad se tak i hrát mají!).

Takže win-win. Naštěstí jsme měli někoho dostatečně šikovného, takže jsme si odnesli i nějaké ty cysty (a vydělali na nich), aniž by se z nějaké postavy stal nějaký nechutný "tumor" nebo jsme se bavili tím, že mu odřezáváme končetinu a vypalujeme pahýl. Asi jsem tak ale přišli polovinu role-playingové složky, kterou ten modul nabízí :>;o)

Pak ven a do města pro stříbrňáky.

Celkově to hodnotit nemůžu, ale nějak netuším, v čem spočívá zábavnost boje s nepřítelem, který když vás podrápe, je možné, že to zaplatíte končetinou. Správné ORS je samozřejmě nebojovat, takže vlastně platí výše uvedené o přeskakování půlky dungeonu :think:

Na druhou stranu má ten dungeon moc pěknou 3D mapu, co opravdu vypadá jako jeskyně, takže ji možná k něčemu využiju. Díky za to :-)

(BTW v Bifiho verzi se !opeřená prasnice" = "operená sviňa", což mi zní naprosto famózně. Jeto možná i díky tomu, že slovenština je vlastně podobně fantastický jazyk jako třeba elfština ;-) Každopádně jsem si půlku sezení jsem nebyl vlastně jistý, jestli jdeme na nějaké opeřené rádobyprase, nebo je to jen hanlivá přezdívka (jako třeba "Černý falus") a bafne tam na nás bohové vědí co, což bylo prostě parádní :-D)
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti