[5e] Miniatury a 3D tisk

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

[5e] Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Ahoj, našel jsem boží stránku, kde jsou všechny miniatury ke všem modulům i dobrodružství k 5e zdarma (https://www.shapeways.com/designer/mz42 ... e-products), stačí je jenom vytisknout na 3D tiskárně. Máte s tím někdo zkušenost? Vyplatí se to? A jak pak miniatury vypadají nabarvené? Vážně totiž uvažuju o tom si jako dárek koupit 3D tiskárnu (https://www.alza.cz/prusa-i3-mk3-d5271426.htm?o=1) a ty věci si tisknout, spíš než kupovat předražený nabarvený miniatury Icons Of The Realms od WizKids nebo docela dobrý Nozlurs Marvelous Miniatures - ale tam nemaj všechno...
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od York »

V městské knihovně v Praze je 3d tiskárna a měla by být dostupná pro veřejnost. Nevím, jak přesně to funguje, ale imho by mělo jít se tam domluvit na vyzkoušení.

Byla o tom taky debata na Kostce, bohužel ji jako obvykle nemůžu najít. Mluvilo se tam každopádně o tom, že dost záleží na velikosti figurky a rozlišení tiskárny (jak přesné má trysky).

Bohuže sem v tom fakt nevyznám, takže ti nedokážu říct, jestli z té linkuté tiskárny budou figurky vypadat dobře. Zkus kdyžtak pohledat na té Kostce, někdo tam figurky tisknul.

edit: Tady možná.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Bezvadné. Díky. Ten obrázek miniatury vypadá skvěle. Tak teď jenom na tu tiskárnu vydělat. :-)
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od OnGe »

V Paralelním polis taky dělají 3d tisk. Vzhledem k tomu, že se tohle pole pořád dost turbulentně vyvíjí, tak bych ti doporučil před koupí nejdřív někde vyzkoušet a poradit se s někým, kdo tomu rozumí. Abys nevyhodil balík za těžítko :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15026
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od Pieta »

3d tiskárnu nemám, ale není problém na netu najít detailní recenze tiskáren s ohledem na tištění miniatur. Nedávno jsem to trochu studoval, co jsem pochopil, jsou dvě základní možnosti - standardní tryskové nebo stereolitografie.

Tryskové jsou to, co většina lidí asi viděla, kde jde vlákno do trysky, taví se a postupně se z něj lepí model. Obecně jsou levnější, mají levnější materiály, tisknout větší objekty, mají snazší obsluhu a nejsou tak dobré na detaily.

Stereolitografie je černá magie, při které se model vyrábí uvnitř tiskárny v nádržce po vrstvách vytvrzováním polymeru postupným osvěcováním. Obecně jsou dražší, mají dražší materiály, tisknou jen menší modely, po vytištění je ještě třeba nějaké chemické ošetření, tisknou hodně rychle a jsou fantastické na detaily.

Druhá varianta je úplně perfektní na miniatury, ale je to spíš pro lidi, co to myslí vážnějš. Tryskové jsou vhodnější na domácí hraní, ale zase z nich nemusejí padat až tak hezké modely, nebo to šíleně dlouho trvá. A Original Prusa jsou mezi tryskovýma hodně chválený.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od ShadoWWW »

V Brně zajdi do FabLabu. Je to inkubátor, kde se dá pohodlně tisknout. Mají tam několik průšů i jednu ještě lepší tiskárnu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Brno je trochu z ruky... Já si jen říkám, že i když bych zašel do knihovny atd., tak jestli se to finančně stále vyplatí, pokud bych to chtěl vzít ve velkým. Upřímně, pokud bych potřeboval jednu dvě miniatury, jdu do Reaper Bones nebo Nolzuru. Jenže když už, tak já bych si chtěl třeba během příštího roku nasbírat nějakou výbavu, abych prostě neměl svázané ruce během mého hraní, že to a to nemám, takže tam musím dát jinou miniaturu nebo jinou příšeru...

Plus bych rád vyzkoušel i různé povrchy pro dungeony a domy a tak. Ale jak jsem koukal, tak třeba dwarven forge je nesmyslně drahý (a to nemluvím o tom, že eu distributor má na skladě naprostý h...). Takže proto uvažuju o tiskárně. A ano, musím se přiznat, že po tom, co jsem shlédnul všechny tři řady Painter's Guild na Project Alpha (mimochodem, doporučuju je to edukativní a zároveń zábavný jak sviň), tak bych ty miniatury chtěl mít hezký, ne jen nějaký bloby, který vypadaj trochu jako obr nebo mantikora... :-D
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Miniatury a 3D tisk

Příspěvek od Paul »

Láďo, já jakožto wargamer to vidím následovně:

Pokud chceš jít do nějakých opravdu kvalitních figurek, investuj do těch cínových. Ty nepotřebují moc úprav, jen trošku někde použít pilník a jsou povedené. Monstra jsou pěkná u Otherworld miniatures, lidi si kup u normálních prodejců historických her.

Co jsem se tak díval na 3D tisk dneska, ještě to podle mě není to, jak vypadá cín. Určitě se najdou i hezké (a patrně i drahé) výjimky, ale asi bych si je nekoupil. Pokud ti stačí menší kvalita, klidně jdi do toho.

Tisk terénu je podle mě... ne úplně na místě. Větší kusy se dají vytvořit jednoduše, je toho plný internet (DM's Craft na YT). Minimálně mě přijde lepší strávit odpoledne řezáním a lepením, než čekáním, než něco vyplivne tiskárna.

Ještě mě napadá i cena: u cínu je statndardní cena do libry osmdesát, častěji padesát. Plast by neměl překročit libru za kus, časteji seženeš v měřítku 28-30mm za půl libry. Cenu tisku neznám, srovnej si to sám.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host