Co nemám rád na DnD

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Alef0 »

Blaine píše:)
Ked chces realisticke suboje, skus iny system. D&D je v tomto ohlade epicky a abstraktny. Nevyhodnocuje sa miesto zasahu (ziadna "rana do hlavy" neexistuje, dokonca je zakazana).

To iste pady z vysky, ktore su nelogicke (a ano, dovoluju robit hracom hovadiny typu "skocim do Macochy, lebo dostanem len 30 damage"), ale zodpoveda to epickym hrdinom. (Vid Pirati z Karibiku 2 a hrdy pad do priepasti).

Pokusov o opravu tejto filozofie tu uz bolo viac, niektore uspesne, niektore menej - skus napr. Warheart.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Blaine »

Ja nechci realisticky bojovy system, me se libi styl, ktery ma DnD 4ed prave ted. Hrozne rad bych ho dostal prevedeny i do jineho settingu nez jen fantasy. A nechce se mi to delat samotnemu, protoze na to nemam cas...:/
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ono je asi fakt, že DnD je prostě hra na hrdiny, kteří vycházejí z klasických fantasy archetypů a proto jsou class a HP systémy na místě. Každopádně mě obojí irituje, a tím víc, že DnD 3,5e má opravdu velmi mnoho dodatečného materiálu.

HP systém je jasný, ten je prostě pro mě ztracená záležitost, otázkou může být, jak moc formální ono "classování" je. Featama a multiclassem se dá spousta věcí dohnat a třeba v Shadowrunu můžete taky být jen Adept, nebo Mage, nebo Technomancer a zásah do esence vykonávání těchto velmi ruší, kdežto ostatní si mohou esenci pochroumat a pomalu vznikají jakési classy.
Obrázek
tuleník
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 11. 2009, 00:18
Bydliště: BA - DNV
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od tuleník »

Blaine: vykopem túto už trošku zapáchajúcu mŕtvolku, ale tvoje vzývanie Paladina bolo vyslyšané a Fallout je onedlho tu:
http://www.amazon.com/Gamma-World-Rolep ... 659&sr=8-1
http://www.amazon.com/Gamma-World-Expan ... 659&sr=8-2
http://www.amazon.com/Gamma-World-Expan ... 659&sr=8-4
... čo pravdepodobne budú niesť ťažko zástancovia názoru, že DnD je príliš tuho naviazané na high-magic high-fantasy.
Akurát je fakt problém previesť štvrtoedičného mága do Dragonlance (za predpokladu, že nestanovíme, že 1st class už je PO Skúške) $D
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Alef0 »

D&D nie je až tak tuho naviazané na high-magic high-fantasy, veď vyšlo milión príručiek typu d20 Modern, d20 Future, d20 Whatever.

Tuho je naviazaný na axiómu postáv, ktoré porážajú nepriateľov, čím získavajú skúsenosti/vybavenie/schopnosti, ktoré im umožnia priamo porážať ešte silnejších nepriateľov. Pre postavy, ktoré túto axiómu nespĺňajú, sú mechaniky D&D nadbytočné.

James Bond nepotrebuje získavať skúsenosti, veď je dokonalý vo všetkých aspektoch. (Máte pocit, že v každom ďalšom dieli je Bond silnejší?)

Rovnako trpia postavy, ktorých zmyslom nie je priamy boj, a tiež postavy, ktoré nechcú bojovať úplne takticky.

Tie sa potom na mechaniky naťahujú len za cenu modifikácií systému (talentové stromy v d20 Modern). Samozrejme, snaha emulovať iné žánre v mechanikách D&D existovala a nebolo to úplne tragické... ale v iných systémoch tá emulácia dopadne obvykle oveľa lepšie (porovnajme d20 WoD a originálny WoD).
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
tuleník
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 11. 2009, 00:18
Bydliště: BA - DNV
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od tuleník »

Alef0: d20 Modern a spol. sú samostatné hry, spoločná je tam d20 mechanika - začal som o DnD. Keby sme zobrali celok d20, nájdeme tam asi hry na akúkoľvek situáciu.
Axiómu by som celkom hentak nevidel (tí, čo chcú DnD vyhlásiť za sekanicu, ku ktorej si priamo navedený pravidlami, mi budú odporovať), pokiaľ za "nepriateľa" nebudeš považovať aj pascu, zámok či inú prekážku. "Prekonávanie prekážok" je lepšie ako "porážanie nepriateľov".
Axióma neplatí ani pri, povedzme, one-shot detektívke, ktorú sme hrali pred týždňom a okrem nejakej facky tam nepadol jediný úder zbraňou :) že sa tam ani nemenil level je jasná vec. Leveling odráža vývoj schopností v čase, probably dlhom čase, nič ti nekáže ho aplikovať. V podstate ide o to, že ak hráš dlhý príbeh, x sedení, hráči chcú nejaký vývoj alebo teda minimálne nejaké zmeny.
James Bond, mimochodom, tiež fasoval matroš na mieru misie :)
v 4ed je jedno pozitívum, že bojovo suboptimálna postava nie je automaticky mŕtvola alebo príťaž (nie že by to v 3ke and compatibles ošetriť nešlo)
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Corvus »

Axióma neplatí ani pri, povedzme, one-shot detektívke, ktorú sme hrali pred týždňom a okrem nejakej facky tam nepadol jediný úder zbraňou
na toto je klasicka otazka: Do akej miery to bolo vobec DnD? co ste z DnD pravidiel vyuzili?
odhadujem ze mozno tak hod na diplomaciu a search :) nebolo by hra velmi podobna keby ste si na to len hadzali mincou?
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Alef0 »

Prekonávanie prekážok je určite nadmnožinou porážania nepriateľov, s tým súhlasím. (Argument, že súbojov bude štatisticky omnoho viac než skill challengov teraz nie je dôležitý.)

Ešte raz: Pre postavy, ktoré túto axiómu nespĺňajú, sú mechaniky D&D nadbytočné. Môžeš hrať detektívku a nemusíš bojovať... ale ako ti D&D systémovo pomohlo k vedeniu lepšej detektívky? Aké mechaniky z D&D ste použili? Zrejme len overenie zručnosti, teda nejake Spoty, Searche a Diplomacie ale z celej plejády pravidiel D&D je to len zlomok. Detektívny žáner v D&D je rozhodne možný, ale v tom prípade zahodíš 46% (číslo z brucha) featov, celý súbojový systém a pravidlá sa ti zmenšia na minimum.

Je to ešte D&D?

Ja som tak trochu alergický :-) na filozofiu, že ,,my v našom systéme zahráme aj obložený chlebíček" ktorú často používajú niektorí zarputilí Dračákisti, aby ukázali všetkým kritikom, že hrať iné systémy je zbytočnosť. Mám na mysli filozofiu, podľa ktorej si skupina vezme napr. DrD, tretinu pravidiel vyhodí, tretinu opraví, ale podľa jej názoru to isté DrD.

Samozrejme, nič ti nekáže aplikovať levelovanie. Ale ak ho do príručky uviedli, tak sa predpokladá, že ho budeš pravidelne používať. Ak vyhodíš levelovanie (natrvalo, nie len pre krátkodobé rozptýlenie), filozofia hry sa dlhodobo naruší, pretože nebudeš môcť zvyšovať úrovne prekážok, ktoré postavy prežívajú a skôr či neskôr sa hráči začnú búriť, lebo nedostanú to, čo im hra sľubuje (teda odmenu v podobe skúseností).

A ešte k Bondovi: James Bond sa neleveloval, nezvyšoval si štatistiky, nezískaval nové skilly ani featy. Všetko vykrýval vybavením, ale ani to vybavenie veľmi dlhú dobu čoraz silnejšie. Líšilo sa len v kreativite a to dosť dlhú dobu. Až v posledných brosnanovkách scenáristom uletel dekel a začali dávať čoraz ,,mocnejšie" gadgety, ale po resete sa to vrátilo na normálnu mieru a zábava tým neutrpela.

Čo chcem povedať je toto:
* vyrob si postavu Jamesa Bonda v mechanikách D&D. Odohraj dve sedenia a povedz, ako systém pomohol k lepšej žánrovej zábave a povedz, ktoré pravidlá si ignoroval a ktoré si ste vyriešili medzihráčskou dohodou.
* potom zober Wilderness of Mirrors a urob to isté.

Alebo detektívka: pozri si napr. zápis z hrania Dirty Secrets (Drakkar 12) a pozoruj, čo všetko vyprodukoval samotný systém.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Peekay »

Zhrniem Alefov elokventný argument jednou vetou:

"d20 nebráni v hraniu detektívky, ale existujú systémy, ktoré mu napomáhajú".

(a ak to nie je zrejmé, podpisujem sa podeň)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Blaine »

Peekay píše:Zhrniem Alefov elokventný argument jednou vetou:

"d20 nebráni v hraniu detektívky, ale existujú systémy, ktoré mu napomáhajú".

(a ak to nie je zrejmé, podpisujem sa podeň)
Hej, klidne si dam Dirty Secrets, pokud bude nekdo, kdo mi s nim pomuze. Takze si jdu do jineho threadu popsat, jak zkousim odchytvat nejake nove hrace :>;o) Protoze moji starsi se mnou takovehle veci hrat nebudou. Nebo spis jinak - ja je nepresvedcim, ze by to mohlo byt zajimave a protoze budu jediny, kdo by pro to mohl byt nadseni a oni to budou brat castecne jako povinnost, tak to zase umre $cry$
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Peekay »

Blaine píše: Hej, klidne si dam Dirty Secrets, pokud bude nekdo, kdo mi s nim pomuze.
Docestovat za tebou neviem, ale so skusenostami sa rad podelim $D
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
tuleník
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 11. 2009, 00:18
Bydliště: BA - DNV
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od tuleník »

No... čítal som to tu už včera a v niekoľkých zmysloch ste ma nesklamali :) ale som sa z noťasu nevedel dopracovať ku svojmu loginu :oops: a tak idem papuľovať až teraz.

Alef0: v istom zmysle to naviazanie na HMHF evokuje aj dizajn príručiek DnD - stačí, keď si prečítaš flavor texty pri poweroch. Samozrejme týmto na svoj produkt Šarlatáni napísali ono známe slovenské obľúbené SEM MA NAKOPNI, čo im radi doprajete :P jasné že sa stačí zamyslieť mozgom s IQ nad 100 (maybe 90, IQ je koniec koncov "iba číslo", mám kamoša geofyzika s IQ pod 90 a pritom drtí integrály ako pápež modlitby) a dá sa nájsť "alternatívny výklad", "alternatívne znenie", ako aj korelácia s normálnym svetom (ako to ktosi tuším na d20 predviedol ešte s 3ed).
To, že v momentálnom príbehu (sedení) nezapojím nejaké mechaniky, nezadáva dôvod na otázku, či stále hrám DnD. V izolovanom sedení si trúfam povedať že nevyužiješ nikdy ani 40 % toho, čo pravidlá priamo ponúkajú, a ani 1 % toho, čo umožňujú vytvoriť. Rovnako by som sa mohol opýtať zrejme aj opačne, či furt hráš (vymyslím si) Inkvizítora a bosorky (vrcholne neakčná blbosť, lebo obete sú spravidla fixované 80 % hry v nie najpohodlnejších pozíciách, a používajú sa prevažne hrozby od priameho násilia cez peklo po... neviem čo :P ), keď si z repertoáru možností bol pod blablabla percentami. Je to hlúposť. Vždy hru tvoríš na základe nejakého tebe známeho rulesetu, ktorý máš tak zmáknutý, že v ňom odohráš aj tvoj obložený chlebíček, alebo si postavíš výzvu, ako v X zahrať Y. (Tretia možnosť je skúšať niečo nové.) Nevyužitie pravidiel, lebo ich netreba, nie je ich vyhodením z dôvodu, že by prekážali. To je zásadný rozdiel.
Celkove som dosť skeptický k mechanickej podpore tvorby príbehu - ak hovoríme o DnD, hovoríme o prostrediach epických, kde nebudú zádumčivé postavy riešiť svoje depresie a krízy identity (resp. môžu, ale nebude to primárny cieľ hry), ani Sherlock klepať koks a sjetý vrzúkať na husliach. SC nám napr. bežne generuje variantné pokračovania, ktoré "sa nečakali". Pripadá mi to ako také "dokopávanie hráčov k hraniu", ja si myslím, že ich až tak kopať netreba, na začiatku mi robili také kusy, že iba mechanicky odhadzovali a hlásili čísla, ale časom, keď už dostali ten "číselkový background" pod kožu, začali spontánne hrať. Ja som ich navádzal napr. ako dole popisujem (alebo odohrávaním NPCčiek) a samozrejme im papuľoval že to okašlávajú, až som si uvedomil, že v tej fáze "zvykám si na systém" som aj ja po nejakých desiatkach minút skĺzol z "roleplayujem a do toho im komentujem mechaniky, ergo drtím čisla" do čistého drtenia čísiel. To ale bolo tým, že sa učili... sme sa učili (aj spolupráci DM - hráči) a postupne to vybublalo.
Prvá a povedzme piata hra sa môžu sakra líšiť.
A niekomu RP ani tvorba príbehu za behu nepôjde nikdy. Mám ho znásilňovať? Je to mimochodom náš najlepší vymýšľač riešení zapeklitých problémov, ale jeho herecké výkony stoja za prd a vždy stáť budú, a autorské schopnosti podobne.
S nejakým melancholickým systémom by ma poslal do kamsi :D

Corvus: no takto... ak by mi hráči v niektorých okamihoch urobili z deja prestrelku, tak by tam zrejme bol aj súboj. Asi 3 potenciálne bojové scény sa rozhodli riešiť ako čistú skill challenge {hoci som to nečakal - DnD má napr. na ukončenie naháňačky aj metódu "najprv strieľaj a potom sa pýtaj", o ktorej som im ráno hovoril po tom, čo som ju vyhrabal tuším z DMGčka 2 (?), t.j. prenasledovaného skrvavíš (1/2 HP) a potom použiješ Intimidate vs Will (alebo vs DC) a to celé samozrejme bez toho aby sa na stole objavil grid}. Ako mi povedali, zobrali to ako výzvu, či to dokážu odohrať bez súboja - a pri vymýšľani skill challenge sa veľmi dobre bavili. SC je mimochodom významnou mechanikou budujúcou príbeh... je to navyše ešte zmes vyjednávania, tvorby sveta za behu ("čo teraz urobíš? ok, popisuj čo robíš... myslíš, že to bude ťažké alebo ľahké? čo sa stane ak neuspeješ?"). Rozhodne to nehráme na predpripravenom príbehu. S tou diplomaciou a searchom to vidíš dosť chudobne :) napr. CSI používajú (buhaha) aj hody na Nature prípadne Dungeoneering alebo pre niektorých aj Arcanu :D :D no, v civilnom non-fantasy podaní asi Arcana nepríde k slovu (bráni ti niečo miesto skillu Arcana dať ľubovoľný iný? hoci ho stačí ignorovať), ale hráči vygenerujú všeličo (tým skôr že mám ľudí, ktorí nie sú ani práci forenzných vedcov vzdialení - najnadšenejšia hráčka je napr. osoba, u ktorej končia "biele prášky" nájdené voľne pohodené či cielene doručené v rámci BA kraja, s požiadavkou na určenie čo to je, hoci, ako sa tlemíme, na aktívnom uhlí, ktoré je úúúplne inej farby, by sa mikroorganizmy sorbovali ešte lepšie).
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Corvus »

takze vo velkom pouzivate mechaniku Skill challenge.. fair enough, to je dostatocne DnD 4e specificka vec. a ked pre vas funguje ako mechanika podporujuca pribeh/roleplay tak nie je o com.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Peekay »

tuleník píše:V izolovanom sedení si trúfam povedať že nevyužiješ nikdy ani 40 % toho, čo pravidlá priamo ponúkajú, a ani 1 % toho, čo umožňujú vytvoriť.
...
Nevyužitie pravidiel, lebo ich netreba, nie je ich vyhodením z dôvodu, že by prekážali.
A to sa ti prave snazime vysvetlit, ze takto to ani zdaleka nemusi byt a vacsinou je to indikator toho, ze pravidla ktore pouzivas nie su pre tvoje potreby celkom vhodne. A ze je obrovsky rozdiel medzi "neprekaza" a "pomaha".
tuleník píše: Rovnako by som sa mohol opýtať zrejme aj opačne, či furt hráš (vymyslím si) Inkvizítora a bosorky (vrcholne neakčná blbosť, lebo obete sú spravidla fixované 80 % hry v nie najpohodlnejších pozíciách, a používajú sa prevažne hrozby od priameho násilia cez peklo po... neviem čo :P )
Dokazem si predstavit neuveritelne zaujimave hry na temu "inkvizitor a bosorka" (do zatvorky prihodim vzdy system, ktory takemuto ponimaniu pomaha tak neuveritelne, ze sa tomu "neprekazajuci" system nikdy nedokaze vyrovnat) - len tak z voleja:
  • "Cervena kniznica" edition - upaty Inkvizitor a krasna dievcina, obvinena z carodejnictva... Je on zatvrdnuty a neoblomny? Je ona nevinna? Zalezi na tom? (Breaking the Ice)
  • Variant na predosle - jeden inkvizitor, dve bosorky... ktora si ukradne slobodu a inkvizitorovo srdce? (Shooting the Moon)
  • Emo-introspektivna hra: Zhodnotenie doterajsieho zivota bosorky vecer pred upalenim a rozjimanie, "kedy sa to vsetko pokazilo - vedela som, ze upaluje bosorky, ale boli sme taki zamilovani... nevedela som si predstavit, ze by to spravil mne"(It was a Mutual Decision)
  • Drama a la "Zivoty tych druhych" - kolaborujuca bosorka-donasacka, nutena okolnostami (a inkvizitorom) donasat na svojich blizkych (My Life with Master)
  • Moralisticko-humanisticke skumanie o podstate viery a presvedcenia - co chce obycajna zena tak velmi, ze je ochotna zapredat svoju dusu diablovi? (Sorcerer)
  • Dramaticka akcnarna - utecie bosorka inkvizitorovi z lopaty a dokaze svoju nevinu? (Strepy Snu)
  • Detektivka - Inkvizitor hlada povodcu korupcie a satanizmu v dovtedy bezuhonnom mestecku (Dirty Secrets)
  • Dramaticky miniserial - Pribeh jednej bosorky, jedneho inkvizitora a zivotnych rozhodnuti, ktore ich doviedli na krizovatku, na ktorej sa teraz nachadzaju(Primetime Adventures)
  • Psycho-zbesilost- Styria inkvizitori, styria heretici... su to tie iste osoby. Ktori z nich su heretikmi, infiltrujucimi posledny neskazeny rad, ktori pravymi muzmi viery, snaziacimi sa vyplevelit herezu znutra? (Schizonauts)
...a takto by som mohol pokracovat hodne dlho. Pritom kazde z toho (no, mozno okrem tej akcnarny) je styl a obsah hry taky, ze DnD by ti bolo fakt na figu (a nedokazem si predstavit, ako by si ohybal specialne 4e, aby si z neho pouzil viac ako 1 skill).

edit: kua, toto je zaujimave mentalne cvicenie... asi z toho spravim separatnu temu $D (edit 2: done)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Co nemám rád na DnD

Příspěvek od Alef0 »

Zhodneme sa na nejednej rovine :-)
Celkove som dosť skeptický k mechanickej podpore tvorby príbehu
Prečo si skeptický? Cccem sa spýtať, aké rácio je za tvojim skepticizmom? (Toto je myslím kľúčový bod v našej debate).

----------
Súhlasím s tým, že niekomu tvorba príbehu nepôjde nikdy a súhlasím s tým, že ho netreba nikdy nútiť (lebo hra je zábava a nie domáca úloha). Ja rozhodne netvrdím, že do hráčov treba zhora-zdola natlačiť všetko nové, to rozhodne nie! Treba oboznamovať, nie nútiť.

Jediná filozofia, ktorú chcem zdôrazniť je ,,right tool for the right job".

Sú nástroje, ktoré sú univerzálne a funkčné, švajčiarsky armádny nožík-lyžica-USB kľúč zachránil život nejednému. Ale rozhodne uznáme, že normálnym nožom sa krája lepšie, ak je k dispozícii.

(Alergický som v prípade, keď niekto začne argumentovať tým, že normálne nože sú zbytočné, lebo švajčiarskym to ,,pri zdatnom používateľovi ide rovnako dobre ako pri veľkom kuchynskom noži.")

Všetky tie argumentácie ,,gegen D&D" sú založené na tom, že pre daný typ príbehov existuje systém, ktorý neobsahuje nič zbytočné, nenúti ťa nič vyhadzovať, nenúti ťa nič opravovať a teda má potenciál generovať lepší typ príbehov / zábavy. (Jediné, čo musíš spraviť, je investovať trochu času do jeho zvládnutia - práve tak, ako sa musíš naučiť novú stolovku / PC hru.)
----------

Jo, a skill challenge je presne mechanika, ktorá D&D posunie do roly, keď sa dajú aj nebojové scény riešiť inak.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Zamčeno

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů