[svět] Forgotten Realms

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

[svět] Forgotten Realms

Příspěvek od Dalcor »

Obrázek

:arrow? Anotace v databázi

Asi nejznámější svět pro hry z rodiny Dungeons and Dragons vyšel poprvé v roce 1987 a od té doby provází každou edici DnD, většinou jako její oficiální svět. Známý je taky z celé řady knih a počítačových her. „Zapomenuté říše“ vděčí za svůj název tomu, že kdysi dávno byly spojené se Zemí, odkud sem přišli lidé, ale dávno už se na to zapomnělo. Představují generický fantasy svět se standardními rasami a příšerami podle DnD. Je pestrý a nabízí všechna pozemská prostředí, kultury a klimata, od ledovců až po pouště. Základní příručky a jádro dění jsou zasazené na kontinent Faerûn, inspirovaný středověkou Evropou, nicméně planeta Abeir-Toril obsahuje i parafráze na jiné pozemské kultury, od Aztéků, přes Arábii až po východní Asii. Některé z nich se později vyčlenily jako samostatné (pod)světy.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Dalcor píše: 21. 7. 2006, 10:08 Na fóru Rackhamu jsme v diskuzi k tomu zda se vypaltí koupit Cadwallon nadhodili i otázku DnD a psaní jejich příruček. Tuto diskuzi jsme poté vedli přes PM.
Takže souhlasíte s Mortem, nebo ne? Jaký máte názor na příručky k Forgotten Realms a DnD/D20 od Wizards of the Coast vůbec.


Před tímto textem jsem kritizoval například příručku Lost Empires of Faerun, že místo nějakého hlubšího poisu ztracených království obsahuje 60 stran zbytečností - pravidel a monstrous manuálu.

Stejně tak sjem porovnával rozsah Demihuman Deities a Faiths and Pantheons.
Mort píše:
I think the various books do a good job balancing fluff and background with new rules. Some definitely feel more 'lopsided', but the writers are trying to give something for everyone.

Yes, there are plenty of players out there who like the rules part and don't really care about the background. There are others who are just the opposite. I am somewhere in between - I like SOME new rules and stuff, but I don't need an entire book of background to 'hold my hand' and walk me through everything. I like to take ideas presented, and flesh them out myself.

Myth Drannor is a 'special' circumstance. I agree with you that it is one of the more tragic parts (And cooler parts) of FR history. That's why I think we'll eventually see products that are devoted ONLY to Myth Drannor. They had them in 2nd edition, so I bet we'll see more of them in 3rd, too! :smile: It just might take some time. :smile:

I am not saying 3.5/D20 is perfect. I change rules, too, to suit my group better. I am just saying that I think the FR books are (for the most part) still very useful, beyond the special new rules they provide. :smile:

Tim
Very useful? :eyecrazy: Ještě jsem neviděl knížku do FR, která by stála za koupi (neutratím skoro litr za knížku ze které v lepším případě použiju ani ne 1/2 - to jsou pro mě vyhozený peníze).
Připouštím že je pravda, že WotC se snaží do knížek nacpat něco pro všechny, tenhle směr si vybrali a za marketingového hlediska je asi správný. Ale nemůžou potom tvrdit, že je tam i tak spousta užitečných materiálů. Něco se tam najde, ale člověk musí dost často hledat a to se spoustě užitečných materiálů rozhodně neblíží. :roll: (Teď možná trochu přeháním, ale i tak). Vyhovět každému ale nemůžou. Pro mě jsou ale FR zabitý (i když jsou na tom paradoxně líp než některé jiné serie).
Uživatelský avatar
Fibrizo
Příspěvky: 492
Registrován: 18. 12. 2004, 23:03
Bydliště: Sairaag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fibrizo »

Njn, FR realms mi taky už přijdou tak nějak přelidněné....
We are the the dragons, your magical and other valuables will be added to our hoard and you will be eaten .... or incinerated.
Resistance id Futile.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Doufám, že teď někoho neurazím, ale příručky k FR od Wizards jsou z celé jejich tvorby (až na čestné výjimky jako Heroes Builder's Guidebook apod.) ten největší brak.

1) nejšerednější ilustrace vůbec (a víte, jak letím na obrázky, že?)
2) vpodstatě opakování toho, co už bylo řečeno dřív (nic nového?!?)
3) samotný FR svět mi připadá neuspokojivě přeplácaný (!!!)

Přesto si troufám říct, že jsou mezi FR publikacemi i takové, které jsou zajímavé (mají převahu fluffu), ale je jich tragicky málo.

PS: Jo alespoň nové logo FR je hezčí než to původní... $P
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Alnag píše:Doufám, že teď někoho neurazím, ale příručky k FR od Wizards jsou z celé jejich tvorby (až na čestné výjimky jako Heroes Builder's Guidebook apod.) ten největší brak.
Tak tady bych si dovolil oponovat. Celá serie Races of..., Complet.... Většina předpřipravených dobrodružství, Epic level handbook, Monster Manula 2+, mi příjdou na horší úrovni než FR (které hodnotím mírně podprůměrně).
Ale jinak souhlasím že je to celkem bída.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Qualdezar píše:Tak tady bych si dovolil oponovat. Celá serie Races of..., Complet.... Většina předpřipravených dobrodružství, Epic level handbook, Monster Manula 2+, mi příjdou na horší úrovni než FR (které hodnotím mírně podprůměrně).
Ale jinak souhlasím že je to celkem bída.
Oponovat můžeš, ale nebude ti to nic platné... $P

Epic level handbook (konkrétně) považuji za velmi povedený. Je to pravidlová kniha, ale je to kniha, která splňuje svůj účel, tedy poskytuje pravidla pro prázdné místo (a co po 20. úrovni a dál). A ačkoliv jsem podle ní nikdy nehrál nebo tak, mám ji doma a nevadí mi (a má hezké ilustrace, většinou... blackguard anyone?)

Monster manuals jsou sice nadbytečné, ve smyslu kdo ty příšery sakra potřebuje. Zvládnul bych si udělat vlastní, ale co se do užitné hodnoty díla týče, holt když chceš nějakou potvoru, máš jí. Neodchyluje se to od tradiční podoby Monstráku, je to prostě monstrák a z hlediska monstrákovitosti je v pořádku. Plní svůj účel - dodat potvory.

Knížky Complete ... a Races of ... z těch mám pravda smíšené pocity. Sice mají určitý kreativní potenciál, ale je to hodně pravidlové. Jj. více méně brak. Podle mně tam chybí víc rad jak profilovat svou postavu z hlediska povolání a rasy.

Ale FR... to je sakra prostředí pro tažení. V prostředí pro tažení mají být informace o tažení a ne pravidla. Když knihy tvoří 40-50% pravidel (a mnohdy i víc) tak to je něco sakra špatně. To je kniha, která neplní svůj účel. Notabene, když zbytek jsou jenom recyklace.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Navíc ty recyklované pasáže (tedy to co bylo v 2E) neskutečně pokrátili, vytáhly ty zajímavé, atmosférické pasáže a nechali hrubý popis. A ještě nedostatečný.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

No ano z toho hle pohledu máš možná pravdu. Možná se rozcházíme v tom, že mi nepříjde 50% pravidel na jakoukoliv knížku od WotC jako příšerné (ale jen hrozné) ve srovnání se zbytkem od WotC.

MM hodnotím tak z pohledu potřebnosti nových příšer. A žádné originální ani zajímavé příšery jsem tam nenašel (tak až na 3-5).
Ale to se dostáváme do OT od FR.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dalcor píše:Navíc ty recyklované pasáže (tedy to co bylo v 2E) neskutečně pokrátili, vytáhly ty zajímavé, atmosférické pasáže a nechali hrubý popis. A ještě nedostatečný.
Přesně. Nemá to atmosféru. Nemá to duši. Když porovnáš 2e Waterdeep s 3e Waterdeepem (že mne napadlo zrovna tohle srovnání) tak to je nebe a dudy. Prostě každé o něčem jiném. 3e FR je prostě prázdné, bezduché a nepěkné.

A není to o tom, že by to nešlo udělat. (Jsem docela rád, že GH je stranou zájmu, v LG Gazetteeru není ani jedno pravidlo a je to hned lepší). A Eberron (sice teda pravidel je tam taky požehnaně) ale přeci jen, je to nové, kreativní... rozvíjí se to. Ale mlátit pořád dokola prázdnou slámu okolo FR je prostě hrozně o ničem.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Age of Mortals DL pravidlově obsahuje asi tak 20 stran.

BTW porovnejte se Holy Orders of the Stars a Faiths and Pantheons!
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Dalcor píše:BTW porovnejte se Holy Orders of the Stars a Faiths and Pantheons!
Typuju že v HOotS nebudou statistiky bohů. :roll:
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

To nemá. Je pravda že každý kněz Krynnského Pantheonu má své speciality priest PRC /což je logické/. (32 stran). 11 stran jsou speciality spells, prayers and relics. Zbytek asi ze 160 stran je popsán církvemi. jak fungují jaké jsou jeich cíle a vůbec ve vztahu obvytel/ras k bohům. Přibližně 2 stránky každej z bohů.

Musím říct že DL příručky se mi líbějí že posunují více příběh nad pravidla.

Ale pořád to ještě není ono.

Docela zajímavá příručka. Stejně jako Wizards of High Sorcery. O takovejch 60% lepší než FR.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
hartmi
Příspěvky: 77
Registrován: 25. 4. 2004, 13:37
Bydliště: Plzeň, Brno (ve skutečnosti Útěšín, Beregost, nebo Praag)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hartmi »

Ale s DL je ten problém, že ho v ČR nikdo (až na černýho rytíře který nabízí dvě příručky a books.musicabona.cz, která má všechno, ale za nepřijatelné ceny) nedistribuuje, takže pokud nemáte internetovou platební kartu tak si je v papírové podobě jen těžko pořídíte.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Musicabona má dobré ceny, navíc už také neprodává na dobírku.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Jezevec
Vypravěč
Příspěvky: 694
Registrován: 3. 7. 2006, 07:26
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jezevec »

Jako totalne OT, ale zaujaly me dohady o tom, kde objednavat...

Pokud mate problem se zahranicnimi servery, tak v podstate vse, co se prodava na amazon.com prodava i http://www.ideon.cz a to vyrazne levneji, nez na musicabona.

Jen tak pro srovnani Dark Age: Inquisitor

http://books.musicabona.cz/item/158846282X.html - musicabona za 1100,70 CZK

http://www.ideon.cz/knihy/modules.php?n ... 158846282X - ideon.cz za 707 CZK

Uz jsem od ideonu objednaval a mel jsem tu knihu od objednani do 14 dnu na pracovnim stole (sice jsem asi mel stesti, ale dost me to presvedcilo)
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti