Yrrhedesovo oko

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Vanguard
Příspěvky: 10
Registrován: 21. 9. 2009, 16:01

Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Vanguard »

Yrrhedes.jpg
Yrrhedes.jpg (7.24 KiB) Zobrazeno 3940 x
( :arrow? Anotace v databázi)
Polská hra, která vyšla v českém názvu jako Yrhedessovo oko, je určená především začátečníkům jako vstup do světa her na hrdiny. Je laděna do nízké, surové fantasy s temným sklonem. Postavy jsou vyvrhelové a pořízci.

Systém je velice minimalistický a hra klade důraz spíš na improvizaci a volné vyprávění. Postavy jsou bezejmenní náhodní kolemjdoucí s vysokou úmrtností a hra dokonce nemá ani žádný aspekt rozvoje postavy. Místo toho jsou postav definované především svým vybavením. Magie je vzácná a nepříliš spolehlivá, má spíš nebojová využití a používá někdy vtipná aktivační slůvka jako „Kuš babo“. Nejen v tomhle, ale i v různých vsuvkách a historkách z autorova vlastního hraní Dungeons & Dragons, ze hry čouhá nadsázka a snaha společně se pobavit hraním, které se nebere moc vážně.

Součástí hry je i vzorová jeskyně Yrhedessovo oko, která obsahuje vše náležitého: nehráčskou postavu, týdenní pochod pustinou, ruiny svatyně, hrobky prokletých králů, opuštění hrobek skrz latrínu, jeskyně, podzemní jezero a pak samotné sanktuarium. To všechno prokládáme doporučeními, jak vést hru.
:arrow? Recenze na webu Herní snob
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Goblin »

Je to STARÁ ŠKOLA. Jak datem vzniku, tak stylem. Asi se od toho nedá očekávat uspokojení náročných teoreticky-vyplozených požadavků, ale snaha o minimalizaci pravidel a maximální srozumitelnost (nehledě na poskytnutí konkrétních vodítek k hraní začátečníkům) je vzhledem k dobovým projektům skutečně novátorská.

Railroading je špatnost ...pokud Vás koleje vedou někam, kam nechcete jít. Což se vám v naivním realismu Sapkowského světa nestane. Mnoho herních systémů zahynulo na přílišnou otevřenost, ale na railroading pošly jenom konkrétní hry...
"Understanding is not required. Only obedience."
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Alef0 »

. Mnoho herních systémů zahynulo na přílišnou otevřenost, ale na railroading pošly jenom konkrétní hry...
Toto je podľa mňa dosť svojské tvrdenie (na úrovni zlej príčiny zániku), dokážeš dať príklady?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Goblin »

Co to WTF, znamená "svojské"?
"Understanding is not required. Only obedience."
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Conlai »

Goblin: Nejsem si jistý, jestli jsem to pochopil, ale zákaz doplňujících otázek, které jdou mimo mechaniky hry (hody na vědomosti) jsou špatná věc? Mohl bys to trochu rozvést? Takhle si nejsem jistý jestli to je neskutečná ptákovina, nebo ukrytý poklad... 8) :wink:

Ad "svojské" - google )
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Alef0 »

Goblin píše:Co to WTF, znamená "svojské"?
Svojrázne? :-)

Diskuze o práci s informacema ve hře byla oddělena sem.
Bajo
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Markus »

Ze zvrhlé archivářské touhy podchytit všechno, co česky vyšlo, jsem se pokusil načíst si něco o téhle hře, založil jsem jí anotaci a napsal jsem k tomu nějaký text, aniž bych to v životě viděl. Ale vyhrabal jsem k tomu dokonce docela pěknou recenzi, přečtěte si ji!

Yrrhedesovo oko bylo vždycky něco, o čem jsem jenom slyšel. Teď jsem se konečně donutil si o tom i něco zjistit.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Jerson »

Obálku si pamatuju úplně jinou. Před lety jsem to četl, ale nehrál, nicméně si pamatuju dva zajímavé nápady, které jsem v žádném jiném RPG neviděl a které jsem převzal do CPH.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Markus »

Česká obálka vypadá takhle:

Obrázek

To v záhlaví je původní polská. Nechtěl jsem to záhlaví dál zvětšovat dalším obrázkem.
Jerson píše: 20. 10. 2020, 00:32 Obálku si pamatuju úplně jinou. Před lety jsem to četl, ale nehrál, nicméně si pamatuju dva zajímavé nápady, které jsem v žádném jiném RPG neviděl a které jsem převzal do CPH.
A jaké to byly? :wink:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Jerson »

1) když dobrodruzi vlezou do podzemí, velmi pravděpodobné se hned ušpiní, protože málokterá díra v zemi bývá uklizená. A když dojde na boj, tak to není žádná čistá práce, ale stříká u toho krev a jiné tekutiny, cizí i vlastní. Tedy i ten nejschopnější bojovník bude špinavý, ale spíše k tomu bude mít různé škrábance, podlitiny, a obvazy různě po těle. V podzemí bývá málokdy možnost se umýt, a žádná možnost vyprat si oblečení.

2) když přijdou mezi lidi, do vesnice, nebo dokonce do města, budou díky tomu vypadat velmi podezřele. Je jedno, na jaké straně stojí, jestli páchají dobro nebo zlo, ale bude to parta špinavých zakrvácených týpků ověšená zbraněmi, případně i s pytly různých věcí, které evidentně vypadají jako kradené. Takové bandě možná ani nenalijou pivo,, názor aby jim někdo svěřil soukromé informace, dopisy a předměty k doručení a jiné věci.

Tady bylo vidět, že se nad tím při psaní Zaklínače zamýšlel.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Pepa »

Yrrhedesovo Oko mám a hrál jsem ho vlastně ještě před Dračím Doupětem!

Ale když se nad tím zamyslím teď, tak já vlastně nevím, jestli to má být RPG, nebo parodie na RPG :think:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Jerson »

Proč parodie? Má slabší mechaniky a nedotažený rozvoj postavy, tedy nejspíše žádný, ale jako parodie mi to nepřijde.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od PetrH »

Mě to na tu dobu přišlo rozhodně lepší jak Stín meče, navíc nějak to intuitivně táhlo do světa zaklínače.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Pieta »

Po těch letech je můj nejsilnější dojem, jak to vzorové dobrodružství gradovalo, až v jednom momentě přišlo něco jako "přecházíte po kluzkém mostíku v prudkém větru, hoďte si na sílu a obratnost (tj. dvě ze tří vlastností) a pokud neuspějete v obou, spadli jste a jste mrtví."

Jak tak nad tím přemýšlím, možná bych to měl z knihovny vylovit a znovu si to přečíst.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Markus »

Já bych chtěl recenzi od Jersona. $D

Zcela neironicky, protože bychom se myslím všichni náramně pobavili a tady by to asi bylo bez flejmů, protože tu nikdo nemáme želízko v ohni.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Yrrhedesovo oko

Příspěvek od Jerson »

Když to dostanu do ruky, tak můžu zhodnotit.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti