Doporučení RPG her

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Doporučení RPG her

Příspěvek od RPG Fórum »

Tohle téma je tu pro ty z vás, kteří si chtějí nechat doporučit nějaké RPG. Pokud hledáte hru, ptejte se tady. Čím podrobněji vylíčíte, co vás zajímá, tím větší šance, že vám někdo něco doporučí.

Téma vzniklo sloučením několika předešlých menších.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Systémy s velkým rozsahem moci

Příspěvek od KDolecek »

Chci hrát Scion, ale nechci to hrát v Storypath System.

Scion je hra ve které se hráčí ujímají role potomka/vyvolené některého ze starověkých bohů. Takže třeba dceru Thora, Dia nebo Amaterasu či Kálí. Ti začínají jako Smrtelníci, stávají se Hrdiny, Polobohy a nakonec plnohodnotnými Bohy. Místo skupinek fantasy dobrodruhů různých ras a povolání se krajinou potulují Scioni různých pantheonů a bohů.

Designový problém je v tom, že to s sebou v jednom prostředí nese subjekty s ohromně rozlišnou úrovní moci, které se zhruba dají rozřadit na té škále Mortal - Hero - Demigod - God. Ty se hra snaží umístit do jednoho systému, který by je dokázal popsat, ztvárnit a porovnat.

Storypath System k tomu přistupuje neustále rostoucím poolem d10 a sílícími magickými schopnostmi. Smrtelníci jsoudost basic, mají atributy základní a odvozené, dovednosti a vybavení. Od Hrdiny dál se do toho vkrádají Knacks (superschopnosti jako pěstí prorazit zeď, miroskopické vidění atd. nebo taky prostě), Purviews a Boons (zjednodušené prostě školy magie a kouzla přístupné různým božstvům), Birthrights (magické předměty, zbraně, následovníci, rádci) a automatické úspěchy. A přirozeně tohle prostě roste dál a dál. Víc automatickým úspěchu a větší cílová čísla. Více bonusů a hozených kostek. Silnější kouzla, schopnosti a předměty.

Můj herní problém je v tom, že mne to takhle moc nebaví. Především protože toho je nakonec strašně moc. Kromě atributů (9), dovedností (16), Knacks, Purviews, Boons, Birthrights mám taky ještě Paths, Deeds, Virtues, Contacts, Calling, Legend, Momentum... A nakonec toho je toho na mne prostě moc, nemůžu se v tom vyznat a házet a šíleným počtem d10 mne taky nebere.

Otázka se kterou přicházím je zda víte o nějakém systému, kterému se daří tuto disproporci moci znázorňovat elegantněji?

Poznámka: uvažoval jsem o hackování Scion settingu do FitD, ale nemyslím si, že to do něj dokážu dostat, i kdybych jednu úroveň moci vyškrtl.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Systémy s velkým rozsahem moci

Příspěvek od Jerson »

Nabídl bych Omegu, ale boha v ní ukdo nehrál, tak nevím zda by splnila nároky. Ale v tom co píšeš v principu nevidím problém.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Systémy s velkým rozsahem moci

Příspěvek od Quentin »

Asi bych na to vzal libovolný systém, kde má roll spíš dramatickou funkci než simulační (WoDu, 2400, Grimoár etc.), a namísto tlačení čísel do výšky, bych přidával mocné nadpřirozené schopnosti.

Takže třeba ve 2400 by smrtelník měl
d10 účetnictví, d8 atletika a d8 vyjednávání
a polobůh třeba
d10 vládnutí bouřím, d8 shapeshifting a d8 nadpřirozená síla
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Systémy s velkým rozsahem moci

Příspěvek od Selhan »

D&D?

Pardon, bohužel asi nemám co opravdu doporučit, protože zkrátka moc nechápu smysl toho porovnávat smrtelníky a bohy. Možná jen neznám tenhle žánr, a tak si nedovedu představit, co to má dělat? A jestli je to opravdu nějaké hodně žánrové, nebylo by lepší to hrát třeba v Primitime Adventures?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Systémy s velkým rozsahem moci

Příspěvek od Sosacek »

A v cem je presne problem?

Ocekavas smrtelnika, poloboha a boha v jedne skupince a potrebujes jim najit ruzne vyzvy?

Potrebujes rust smrtelnik -> polobuh -> buh v prubehu hry a system co ho nejak vyjadruje?

Nebo se postavy ruznych "levelu" vubec nepotkavaji a tebe jenom stve ze to je komplexni kdyz jsi na vyssim levelu?

...

Selhan ma pravdu v tom, ze to pripomina "v dnd mas level 1 i level 10 i level 20 postavy, jak to funguje?" ale vlastne nevim jestli nekdo vymyslel uspokojivou odpoved. Bojim se, ze ne.

Chtel jsem se zeptat jestli podobny problem neresi Trinity / Abberant / Aeon ale ta posledni edice je od stejnych typku jako Scion takze asi ne.
But nobody came.
jelly_nameshifter
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 2. 2021, 14:22

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od jelly_nameshifter »

Ahojte,

Díky moc za odporúčania. Nakoniec mi kamarát poslal jeho zoznam vytvorených one-shotov, ktoré sa nám aj tak zdali zložité a skončili sme pri Ten Candles a tejto hre https://spyfall.adrianocola.com/ , kde odhaľuješ špióna s tým, že sme si tam pridali dosť silný RP.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Stařec »

Zdravím,

tak trochu výkřik do tmy - znáte RPG Spire - City must Fall a Heart - City beneath?

Zrovna to čtu a nemůžu krotit své nadšení (ačkoliv jsem to teda ještě nehrál).

Jedna z věcí, která se mi líbí, je to, že si postava vybere osobní quest v podobě Poslání (Heart only). Příklady Poslání jsou třeba Osvícení, Pokání, Dobrodružství atd. Každé Poslání s sebou přináší sadu achievementů a kdykoliv je postava získá, získá level up (takže žádné zkušenosti). Příkladem achievementu v Osvícení je třeba: získej vědění i za cenu toho, že ohrozíš všechny ostatní, obětuj xx zdrojů, abys získal tajemství, publikuj své šokující nálezy pro širou veřejnost, ... Každé Poslání má cca 30 achievementů. Hráč si na konci sezení vybere dva achievementy, sám popíše, jakou mají mít přesnou podobu, a Vypravěč pak další sezení jeden či oba motivy zakomponuje do dalšího sezení.

Spire do značné míry připomíná atmosférou herní sérii Dishonored, Heart se jednoznačně inspiruje u Darkest Dungeon a je často označován za "body horror" - a prakticky všechno tam na vás mává chapadly a říká vám fhtagn.

https://rowanrookanddecard.com/spire-rpg/
https://rowanrookanddecard.com/product- ... nce/heart/
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Almad »

Co byste teď doporučili za RPG s těmito parametry

* Dobře hratelné ve dvou
* Jeden z hráčů RPG prakticky neposkvrněný
* Dobře podporuje high fantasy setting
* Anglická pravidla

Osobně bych začal s něčim jednoduchym, takže bych sáhnul pro Fate a ohnul ho. D&D mi pro začátek přijde zbytečně složitý/robusní.

Nicméně oboje sou moje předsudky z předminulýho desetiletí, je něco novýho a dobrýho? Plus bych asi pro dva hráče radši něco, kde neni rozdělení rolí dějmistr/hráč.
Starý člen http://rpg.church
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Markus »

Já ti asi neodpovím, na to tu budou jiní, ale chci především napsat: vítej po sedmi letech zpátky! :)
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od KDolecek »

Jak dlouhou hru chceš? RPG pro 2 hráče je hromada, ale hodně z nich jsou zároveň hříčky na jedno/pár sezení. A zřejmě je dost často píšou lidé, kteří chtějí zkusit něco weird.

Dávám sem pár nápadů, ale říkám dopředu, že žádná neplní tvé kritérium high fantasy.
  • Ironsworn je psaný i pro co-op hru bez GM, ale je to rozhodně low fantasy a nemám ta pravidla načtená, tak nevím jestli by to šlo jednoduše změnit.
  • The Whispering Road je zas silně inspirován Miyazakim a asi o dost pohádkovější, než co hledáš.
  • Goblin Quest je o smrtené neschopnosti gobliních dobroruhů.
-----

A nakonec vyhodím Wanderhome, protože na to jsem teď narazil, hraješ antropomorfická zvířata na cestě domů, vypadá to nádherně a přidal jsem to na svůj seznam.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Markus »

Almade, můj hlavní dotaz na tebe by byl asi takovýhle. Chceš aby?

- To bylo nějaké "tradiční hraní", kdy GM má připravený svět a dobrodružství a hráči řeší jen svoje postavy a blbnou GMově světě?
Nebo...
- aby to bylo "společné vyprávění", aby GM i hráč tvořili ten svět víceméně společně?

Na jednu stranu píšeš, že pro dva chceš spíš něco bez rozdělení rolí, což svádí víc k vyprávěcím hrám. Na druhou stranu zmiňuješ Fate (který je spíš první případ), high fantasy a že jeden hráč je úplný začátečník, což by mě svádělo doporučit spíš přesný opak: hru s tradičním rozdělením rolí.

Za dobu, cos RPG nesledoval, se oba tyhle herní žánry dost vyvinuly a nabízejí skvělé, ale dost odlišné zážitky. Na poli tradičních RPG existuje spousta volných a svižných her + spousta výborných připravených dobrodružství, která můžou být zajímavá asi i v jednom hráči. Ten zážitek z toho vyplývá z toho, že hráč se vžije do postavy a řeší to, co by řešila jeho postava - překonává překážky, interaguje s prostředím, ale v zásadě pořád je "v roli".

U těch vyprávěcích her hráč spíš vystupuje z role postavy a řeší i určité "autorské" nebo "režisérské" otázky, například vymýšlí dějové linie, určuje, kterou chce zrovna rozehrávat, rozhoduje, jaký dějový prvek vnese do hry atd. Výsledný zážitek je víc o spolupráci a společné tvorbě - pro začínajícího hráče může být ve výsledku náročnější, protože má spoustu "autorské" zodpovědnosti a nemůže se prostě jen věnovat "hraní v roli" jako v tradiční hře. Na druhou stranu je vedení takovéhle hry zase jednodušší pro GMa (pokud vůbec je).

Tak možná začni tím, co ti zní zajímavěji.

Pokud vážně to druhé, tak Ironsworn asi vážně nebude blbé doporučení.

EDIT: Dungeon World je někde na půl cesty.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Selhan »

Rád bych do protokolu uvedl, že nesouhlasím s Markusovým míněním, že vyprávěcí hry jsou pro nováčka složitější, než rpgčka tradiční. Myslím, že je to přesně naopak. Společné vyprávění příběhů pochopí intuitivně každý. Naopak u tradičních her je spousta nevyřčených předpokladů, které si nováček musí najít.
Nicméně je každopádně pravda, že hra ve dvou je náročnější, než hra ve více lidech - zatímco v normální skupince se spotlight docela prostřídá a značnou část zábavy si hráči zařídí debatováním mezi sebou, v duetu to najednou jede bez přestávky a strašně rychle. Proto je podle mě častější u těchhle her, že se snaží nějak mechanicky pomáhat i s vypravováním příběhu (tedy že to nejsou "tradiční" hry). Osobně mi to taky vyhovuje víc - ale aby bylo jasno, sám jsem v tomhle na podobném místě jako ty, něco málo jsem zkoušel, ale vlastně pořád nevím, jak to uchopit.
Samotný návrh systému tedy nemám, ale možná bych zmínil, že Dungeon World je... no, je ok, ale má své mouchy, a máme tady třeba Markyho Svět Dračáku, který už byl na RPGčky nepolíbených drahých polovičkách úspěšně otestován byl ( i když ne v duetu) :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Stařec »

Přidám do pranice The Quest. Quest je navrhován speciálně pro začínající hráče a odpovídá tomu celková struktura textu, grafika a pravidla jako taková.

Děláno speciálně na high fantasy včetně různých dimenzí a astralních prostorů - vše ovšem v maximální jednoduchosti.

Samotné mechaniky mohou často pokulhávat (Spy vyrábí předměty, které nezvládne používat nikdo jiný, ačkoliv logika narativu by to nejspíš umožnila).

Quest nemá jasne vyhraněné CR a každé povolání ma dobrý mix schopnosti kombinujících boj, RP a ovlivňování příběhu (mix je dobrý, obsah mixu už je asi otázka vkusu), ergo není potřeba classy mezi sebou kombinovat, ergo umožňuje nejspíše bez problému hru ve dvou, ačkoliv ji přímo nepodporuje. KS kampaň mluvila i o gmless módu, ale ten je podle všeho stále ve vývoji.

Další varianta je půvabná, skvělá a úžasná věc Fall of Magic. Hra je založena na mapě, která má úctyhodné množství oblastí. Každá oblast je rozdělena na lokace a každá lokace ma nějakou frázi. Mapa supluje GM (tedy gmless hra) a přináší s sebou předem stanoveny příběh - Magie uvadá a starý Magus se vydává na pouť do země Umbra, kde se zrodila. Hráči jsou doprovod mága. Každé kolo hráči umístí své postavy na jednu z lokaci v oblasti a povypravi kus příběhu, který by měl obsahovat frázi či motiv lokace (např. location: bridge, phrase: reflection of your face in the water).

Nevýhodou je jasne to, že je to de facto předpřipraveny příběh, ačkoliv hodně volný a spíše lyrický. Na druhou stranu podle tohoto vzoru není problém vynalézt vlastni mapu, oblasti, fráze.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Almad »

Markus píše: 2. 6. 2021, 12:59 Já ti asi neodpovím, na to tu budou jiní, ale chci především napsat: vítej po sedmi letech zpátky! :)
Díky díky!
Stařec píše: 2. 6. 2021, 17:41 Přidám do pranice The Quest. Quest je navrhován speciálně pro začínající hráče a odpovídá tomu celková struktura textu, grafika a pravidla jako taková.
Tohle vypadá dobře, mrknu.
Stařec píše: 2. 6. 2021, 17:41 Další varianta je půvabná, skvělá a úžasná věc Fall of Magic. (...)
Nevýhodou je jasne to, že je to de facto předpřipraveny příběh, ačkoliv hodně volný a spíše lyrický. Na druhou stranu podle tohoto vzoru není problém vynalézt vlastni mapu, oblasti, fráze.
Tohle ve skutečnosti na bootstrap neni špatný. Taky prozkoumám víc.
Markus píše: 2. 6. 2021, 14:17 Almade, můj hlavní dotaz na tebe by byl asi takovýhle. Chceš aby?

- To bylo nějaké "tradiční hraní", kdy GM má připravený svět a dobrodružství a hráči řeší jen svoje postavy a blbnou GMově světě?
Nebo...
- aby to bylo "společné vyprávění", aby GM i hráč tvořili ten svět víceméně společně?
Já nevim, já myslim že jedno od každýho :D Já mám osobně rád druhou variantu / metagaming kvůli tomu, že činí hráče spoluzodpovědný za dobrej příběh a "eskalaci", kterou si člověk v mindsetu "hraju za tuhle postavu" často odpustí, protože chce často "vyhrát" (IMHO se intuitivně v roli postavy snažíš o nějaký konzistentní chování v postavy nejlepším zájmu, což ne vždycky má dobrej vliv na výslednej příběh), ale jednak to "přepínání kontextu" nevyhovuje každýmu, druhak je to imho spíš o náladě. Zas mám pocit, že když mám míň příběhovou a víc charakterovou/lineářní náladu, tak tomu konkurujou deskovky. Ale test bych oboje a uvidíme, co sedne.
KDolecek píše: 2. 6. 2021, 13:41 Jak dlouhou hru chceš? RPG pro 2 hráče je hromada, ale hodně z nich jsou zároveň hříčky na jedno/pár sezení.
Asi bych preferoval něco delšího.

A zřejmě je dost často píšou lidé, kteří chtějí zkusit něco weird.
KDolecek píše: 2. 6. 2021, 13:41 Dávám sem pár nápadů, ale říkám dopředu, že žádná neplní tvé kritérium high fantasy.
Díky, mrknu na ně!

A ještě ústřel bokem: zkoušel někdo Witcher RPG? (asi moc neodpovídá požadavkům, ale zase má setting, co silně rezonuje)
Starý člen http://rpg.church
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Stařec »

@Almad Fall of Magic můžu poskytnout, kdybys jej nenašel, v digitální podobě. Quest by měl jít sehnat bez problémů.

Každopádně budu rád, když se pak podělíš o své dojmy.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti