Doporučení RPG her

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Doporučení RPG her

Příspěvek od RPG Fórum »

Tohle téma je tu pro ty z vás, kteří si chtějí nechat doporučit nějaké RPG. Pokud hledáte hru, ptejte se tady. Čím podrobněji vylíčíte, co vás zajímá, tím větší šance, že vám někdo něco doporučí.

Téma vzniklo sloučením několika předešlých menších.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Markus »

Já kde chodím, tudy chválím, Zkázu divošských králů. Podle mě ideální úvodní dobrodružství, obsahuje platonickou kombinaci vesnice se sociálními konflikty, menší zajímavé jeskyně a nebezpečného bosse/monstra.

Akorát je to na víc sezení (tak tři) a budeš si to muset konvertovat, protože je to DCC a to je asi příliš složitá hra na použití s herně nepolíbenou omladinou.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jerson »

Angri píše: 28. 7. 2021, 13:40Nedá mi to, ještě se zeptám na nějakou alternativu ke Grimoáru - např nějaké OSR na cca 10-ti stranách??
Mám Omegu junior, ale to není OSR, to je prostě Omega zjednodušená tak, aby ji zvládli i nejmenší hráči (a zároveň fungovala i ostatním).
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Angri »

Jerson píše: 28. 7. 2021, 18:54
Angri píše: 28. 7. 2021, 13:40Nedá mi to, ještě se zeptám na nějakou alternativu ke Grimoáru - např nějaké OSR na cca 10-ti stranách??
Mám Omegu junior, ale to není OSR, to je prostě Omega zjednodušená tak, aby ji zvládli i nejmenší hráči (a zároveň fungovala i ostatním).
Jersone a můžeš mě prosím Tě odkázat na poslední platná pravidla ? Viděl jsme teď nějaká, myslím dokonce ze dneška, ale u nich nejsou atributy (vlastnosti postav - odkazuje ten soubor jinam a to už tam není)
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Angri »

Markus píše: 28. 7. 2021, 18:02 Já kde chodím, tudy chválím, Zkázu divošských králů. Podle mě ideální úvodní dobrodružství, obsahuje platonickou kombinaci vesnice se sociálními konflikty, menší zajímavé jeskyně a nebezpečného bosse/monstra.

Akorát je to na víc sezení (tak tři) a budeš si to muset konvertovat, protože je to DCC a to je asi příliš složitá hra na použití s herně nepolíbenou omladinou.
A zeptám se Markusi , kdybych to chtěl hrát v "Five torches deep" - já vím není to česky , ale asi bych to nějak dal.
Pro tuto hru bych to musel také konvertovat ?? Nebo to je kompatibilní s DCC ??
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Muzzug »

Five Troches Deep je pokus o kombinaci DnD 5E a OSR věcí. Podle toho návodu bys měl být schopný zkonvertovat moduly pro 5E a třeba pro OSE aby byly hratelné.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Angri »

V tom se právě moc neorinetuju
DCC je kompatibilní s DND 5E , je to tak ??

Protože v Five torches deep je psáno:
5e monsters and NPCs can be run as written
(however 5e monsters tend to have more HP
than advised; consider 1/2 HP). Convert CR
to HD, and use HD for Monster Math.

Jelikož neznám 5E tak nevím co je CR?
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Angri »

Tak te´d mi blejsklo před očima.
Tak končím s hledáním systému na tábor - vždy´t já jsem před cca 10-ti lety koupil krabičku "Kouzlem a mečem" a mám ji doma :-D
Omlouvám se všem, které jsem otravoval svýma dotěrnýma dotazama a pátráním po něčem co mám doma v šuplíku.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Markus »

Všechny hry vycházející z D&D jsou navzájem relativně snadno konvertovatelné – pokud víš, co děláš. :) Akorát novější edice D&D, konkrétně čtvrtá a pátá, už se konvertují hůř. Zejména pátá má šílenou inflaci životů a jiných hodnot, takže při kovertování do jiných edic se musejí efekty i příšery zeslabovat. Naopak mezi staršími edicemi – včetně DCC – můžeš statistiky příšer přenášet skoro bez úprav (horší jsou ale například kouzla, která jsou v DCC jiná).

Ale stručně řečeno, cokoli založené na páté edici (a to Five Torches Deep je) bych ti doporučoval, jen pokud chceš hrát dobrodružství psaná pro pátou edici, jinak budeš mít s konverzí práci.

Hraní DCC bych ti ale nedoporučoval, myslím, že to pro děcka na táboře bude moc složité (a navíc nejsou česky kouzla). Fakt mi přijde nejlepší vzít si nějaký jednoduchoučký systém, jako ten Grimoár, a zkonvertovat to do něj, protože je to práce na čtvrt hodiny.

Pokud uvažuješ o komplexnějších systémech (zmínil jsi WFRP), tak bych tě od toho zrazoval, protože se na táboře zblázníš. Budeš mít málo času a nechceš hodinu vysvětlovat pravidla a potom se u hry neustále zasekávat, protože jim nikdo nerozumíte.

EDIT: Kouzlem a mečem je taky OK, do toho to zkonvertuješ hned.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od ondralukas1010 »

Angri píše: 29. 7. 2021, 10:27 Jelikož neznám 5E tak nevím co je CR?
Challenge rating, česky nebezpečnost.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jerson »

Angri píše: 29. 7. 2021, 08:42Jersone a můžeš mě prosím Tě odkázat na poslední platná pravidla ? Viděl jsme teď nějaká, myslím dokonce ze dneška, ale u nich nejsou atributy (vlastnosti postav - odkazuje ten soubor jinam a to už tam není)
Omega Junior
Jsou jednodušší než Kam, dají se hrát s kostkami, kartami, žetony z jiných her, nebo pro ověřování zapojit i fyzickou aktivitu s šancí přibližně 50:50. Navíc jsou settingově nezávislá a můžeš v jich hrát stejně dobře fantasy, piráty nebo dračí jezdce.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Selhan »

Jiron píše: 21. 10. 2021, 22:52 Joan of Arc - Jeu de role
Je to historicko-mystická d20 založena na SRD DnD5.
No, nepopřu že ten konec mé rostoucí nadšení dost zchladil, ale i tak jsem zvědavý. Je to z pohledu nějakých běžných vojáků, nebo je to nějak přímo o Johance?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jiron »

Selhan píše: 22. 10. 2021, 08:10 No, nepopřu že ten konec mé rostoucí nadšení dost zchladil, ale i tak jsem zvědavý. Je to z pohledu nějakých běžných vojáků, nebo je to nějak přímo o Johance?
Z toho co jsem zatím dal dohromady (moje francouzština není úplně ideální), je to "merch" k deskovce Time of Legend. Předělávka do systému 5e je tedy velmi jednoduchým způsobem jak hru nabídnout širšímu publiku z relativně malým úsilím. Hra je spíš umírněná. Jsou tam 4 povolání - muž ve zbrani, šikula, intrikán a mudrc - už to samo o sobě je docela cool. Docela velká část obsahu je věnována backgroundům a charakterovým vlastnostem postav (ještě víc než v 5e, kde se mi to samo o sobě líbilo, že to tam vůbec je). V části o vedení hry je rada jak přistupovat k Syndromu Dobrodruha (z 0 na 100 za několik týdnů) a radí, že by postavy měly dostávat novou úroveň maximálně 2x za herní rok +1 pokud v tom roce participovali v nějaké významné historické události, protože když hrajeme vrcholný středověk, až tak moc se toho nedělo. Radí, že by se dobrodružství mělo dít v létě (době kdy probíhají nájezdy a věci se obecně dějí) nebo v zimě (kdy se panstvo vrací domů a probíhá správa panství).

Hele, já vím, jakou má DnD pověst ale ta hra (případně jakákoli d20) se dá hrát i jiným způsobem než "pro jaký je napsaná" a ani to není tak těžké. Je jen škoda, že moduly se píšou jen pro ten "americký" styl. Chci tím říct, že hraju dlouhodobě jednu z nejvíc crunchy d20 co existujou ale z její FB skupiny jsem musel odejít protože hyper-optimalizační přístup mě prostě nebere. System does matter ale not so much. I s tím Pathfinderem jsem se naučil pracovat jako GM tak aby mi nepřekážel a aby se neházelo na blbosti.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Selhan »

Jasně, dá se hrát cokoli v čemkoli, ale mám rád, když se mechaniky snaží nějaké téma nést, ne jen mu nepřekážet :D
5e je za mě v pohodě systém pro fantasy dungeonpunk hru, ale do historického zasazení mi některé ty prvky jako combat as sport, fungování hitpointů, class & level, strašně technicky popsaná magie a nebo třeba insight nesedí.
Je tam nějaká kampaň, nebo to je jen setting?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Jiron »

No, on to vlastně ani není setting. Navrhují hru ve 3 settingách vrcholného středověku (Stoletá válka, Křížová výprava proti Husitům a obléhání Konstantinopole). K magii jsem se ještě nedostal. Mám tu hru sotva pár hodin.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her

Příspěvek od Selhan »

Křížová výprava proti husitům ovšem zní super :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů