Doporučení RPG her

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Doporučení RPG her

Příspěvek od RPG Fórum »

Tohle téma je tu pro ty z vás, kteří si chtějí nechat doporučit nějaké RPG. Pokud hledáte hru, ptejte se tady. Čím podrobněji vylíčíte, co vás zajímá, tím větší šance, že vám někdo něco doporučí.

Téma vzniklo sloučením několika předešlých menších.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od Quentin »

Pieta píše: 8. 12. 2018, 11:58Jestli šoupat figurkama po čtverečcích, tak Strike! nebo Valor. Strike! jsem ještě nehrál, ale boj by měl být hodně podobný 4e, akorát v lecčems zjednodušený (šance na zásah je konstantní, opportunity attacks se neházejí a rovnou dávají dmg, ...) a tudíž o dost rychlejší. Valor je taktické šoupání figurkama ve stylu 4e (s možnostma pro čtverečky a pro hex, to druhé jsme zkoušeli a funguje to fajn), ale s point-buy tvorbou postav.
Pieta vážně zná všechny hry ever :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od Pieta »

Quentin píše: 8. 12. 2018, 14:25Pieta vážně zná všechny hry ever :D
Bývalo to o dost lepší. (:

Ještě bych někdy chtěl líp prozkoumat Fate of the Norns, což by měla být celkem taktická vikingská hra, ale tam jsou ty mechaniky dost netypické - něco jako že si losuješ runy a těma pak aktivuješ schopnosti a podschopnosti.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od beavisCZ »

Chtěl bych poprosit o radu. Hledám nějaké lehké RPG pro hraní téměř bez přípravy jako GM. Spíš story driven rpg, formou vyprávění si u stolu než nějaké běhání po mapě. Chci nějaké lehké RPG které bych mohl hrát s rodinou když jsme někde mimo domov na dovče, výletě apod. Ideálně jednoduchá pravidla, abych se je naučil pouze já a hru v rámci pravidel řídil a hráče postupně učil. Líbil by se mi styl, kdy se nastíní prostředí a děj a pak se vše utváří společně za hry. Tvorba postavy do 10 minut, ideálně fantasy prostředí, to je pro děti lepší. Zamlouvalo se mi Dungeon World, ale 400 stran na studium a dost specifická pravidla pro každé povolání si nedokážu zapamatovat. Pro hutné sezení mám již vybráno, proto hledám spíš něco lehčího.... máte někdo nějaký dobrý tip?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od Pieta »

Já na takováhle jednoduchá hraní bez přípravy rád používal Shadows, je to hodně jednoduché a určené pro děti, ale úspěšně jsme v tom hráli i ve skupince dospělých horory. Akorát tam vypravěč má neobvykle málo práce, je spíš moderátor a fanoušek hráčů, než ředitel všeho, což může a nemusí být plus.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od York »

beavis: Na čistou improvizaci používám tohle.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od MarkyParky »

Příběhy Impéria.
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od beavisCZ »

Diky za tipy. Shadows jsem si právě precetl. Vypada to hezky, ale spis to vidim jako vypraveni povidky nez rpg. Preci jen bych chtel nejakou tu statistiku, moznost levelovat.

Na tu Dakaru hned mrknu.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od Quentin »

MarkyParky píše: 22. 1. 2019, 20:04 Příběhy Impéria.
+1
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od beavisCZ »

Ty příběhy imperia, to je postavené na Fate že? Já si koupil Fate Rozcestí a byl jsem z toho zcela mimo. Vůbec jsme to nepochopili jak dle toho hrát. Tak se toho bojím. Navíc bych raději něco pro děti 10 - 15 ve fantasy stylu, protože se obávám, že jim viktoriánská anglie nic moc neřekne.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od MarkyParky »

Je to postavené na Fate, ale na druhé edici (Fae/rozcestí je čtvrtá) a v conflict based resolution variantě vyhodnocování, což je ta nejjednodušší varianta, kterou druhá edice nabízí.

Pravidla navíc nejsou navazaná na setting, takže se v nich dá hrát úplně cokoliv. Sami tvůrci tady mají někde zápisy ze své kampaní ve Středozemí, my zase celkem v pohodě odehráli sci-fi kampaň o cestování v čase.

Jedinou slabinou je, že se moc nehodí na extra dlouhé kampaně, protože s tím, jak roste moc postav, se časem stanou neporazitelné.

Ale pro jednorázové hraní nebo krátké kampaně se to fakt hodí.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od eerieBaatezu »

beavisCZ píše: 23. 1. 2019, 09:37 Ty příběhy imperia, to je postavené na Fate že? Já si koupil Fate Rozcestí a byl jsem z toho zcela mimo. Vůbec jsme to nepochopili jak dle toho hrát. Tak se toho bojím. Navíc bych raději něco pro děti 10 - 15 ve fantasy stylu, protože se obávám, že jim viktoriánská anglie nic moc neřekne.
Jak píše Marky. Je to upravená druhá edice Fate, která je úplně v poho. Je to oproti novým Fatům nejvíc jednoduché.
Tady je demo verze zdarma: https://rpgforum.cz/_materialy/SotE.pdf

Hráči mají Aspekty u postav. Když je použijí, zaplatí Bod osudu a popíší, jak jim ten Aspekt pomohl v situaci. Hotovo.
Vypravěč může vzít Aspekt postavy a vyvolat ho proti ní. Hráč pak dostane Bod osudu, který může používat, a situace se zkomplikuje. Pro příběhové hraní je to dost dobrá věc.
Postavy potom mají Dovednosti, seznam jich je v knize, dle libosti lze přidávat vlastní, je to hodně volné, jen aby postavy byly trochu zadefinované.
Potom jim napíšete cíle a to je vše. Žádná šílená pravidla navíc.
Obrázek
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od beavisCZ »

Ta krabicová verze https://www.fantasyobchod.cz/pribehy-imperia-krabice neobsahuje plná pravidla? Ty se nedají ani pořídit samostatně?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od MarkyParky »

beavisCZ: Mrkni do tohohle vlákna: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=250&t=15173 , dotisk samostatných plných pravidel, případně PDF ke stažení za dobrovolný příspěvek je v řešení.

Jinak pro pochopení pravidel ti postačí i Lite verze pravidel - od plné se liší jen tím, že neobsahuje setting, ale pravidlově je AFAIR kompletní.
beavisCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2019, 11:12

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od beavisCZ »

York píše: 22. 1. 2019, 19:27 beavis: Na čistou improvizaci používám tohle.
Tak jsem si to pročetl a tedy klobou dolů, jestli jsi to celé sepsal a poskytuješ zcela zdarma. Vypadá to jako dobře vymyšlený systém, který určitě vyzkouším.

Ještě bych měl dotaz, vzhledem k tomu, že Příběhy Imperia se nedají momentálně koupit, jaký máte názor například na Myší hlídku? Prostředím mi to přijde pro rodinné hraní lepší než PI, dá se to také hrát víceméně bez příprav?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Doporučení RPG her. Hledáte systém? Ptejte se.

Příspěvek od MarkyParky »

beavisCZ píše:Prostředím mi to přijde pro rodinné hraní lepší než PI, ...
No, nenech se zmást roztomilýma myšičkama v pláštíkách. Nevím, jestli znáš komix, ale ten svět je docela drsný, ponurý, smrt a strádání na každém rohu a tak...

... navíc jsou tam hardcodované prvky, které občas vytváří konflikty v družině (různí myšáci mohou mír různé motivace kolem stejného cíle), aniž by tam byla mechanika, která to pořeší, takže to může mít trochu mezilidsky konfliktní potenciál. Je možné tomu předejít tím, že si záměrně s myšaky protichůdné cíle nebudete dávat, ale je dobré to vědět (a příručka IMHO poněkud nešťastně doporučuje opak).

beavisCZ píše:...dá se to také hrát víceméně bez příprav?
Burning wheel engine, na kterém to běží, v podstatě předpokládá hru bez velké přípravy - do hry se vstupuje jen se základní zápletkou a zbytek už vzniká za běhu.

Zdráhal bych se to ale označnit za jednoduchý systém, ve skutečnosti je to docela moloch.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti