Fastlane

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Odpovědět
Alef0

Fastlane

Příspěvek od Alef0 » 25. 10. 2009, 17:59

(anotácia)
Obrázek

Nutné poznamenať, že autor má nachystanú a spísanú druhú edícia s istými úpravami pravidiel (k decembru 2008), ibaže náhle zdravotné problémy odložili ich vydanie. Zatiaľ je k dispozícii zoznam pravidlových zmien.

* pravidlové zmeny pred druhú edíciu
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Alef0

Re: Fastlane

Příspěvek od Alef0 » 25. 10. 2009, 18:14

Táto hra mi po prečítaní strašne pripomínala ,,Primetime Adventures Lite". Hlavne mi príde skôr zameraná na jednorazové hranie. Nie je to nikde explicitne napísané, ale plynie to z absencií nastavenia pre kampaň a z ťažisku na vyraďovaní postáv. Žijete naplno, až vám raz na rulete padne niečo zlé -- a zlyháte. Padnete na dno, odkiaľ sa už nevyhrabete (čiže nová postava).

Text ponúka primárne univerzálny systém bez settingu, stačí si dohodnúť nejaký dramatický a ,,fast paced" prostredie (rýchlo, rýchlo, napätie), kde nie je núdza o intrigy a podrazy.

Náhoda sa určuje ruletou, čo vyžaduje uchopiť kasínové stávky, ale v pravidlách je tabuľka, ktorá to objasňuje. Celou hrou (cca 40 hustých strán) sa tiahne jeden príklad hry, na ktorom sú vysvetlené idey. Na letmé prečítanie však stále potrebujem nejak uchopiť vyhodnocovanie konfliktu.

Dôležitý je aj kolobeh žetónov. Každý hráč má svoj žetónový bank, ktorý vie používať na charakteristiku postáv a stávky. Ak vám ide o veľa - stavte veľa a možno vyhráte. Alebo padnete. Pán hry je pri výstavbe prostredia a konfliktoch obmedzený žetónmi - má ich pridelený istý počet a nebezpečie je merané rozdelením žetónov medzi NPC či prostredie. To je samozrejme výhoda, pretože sa nemôže stať, že GM zneužije svoju právomoc a poštve na postavy niečo, čo nedokážu zvládnuť samy -- jednoducho na to nemá arzenál. Žetóny v konfliktoch následne kolujú hore-dole v závislosti od výhier a prehier.

A ďalší PtA súvis - vzťahy/služby/dlhy, ktoré tiež možno využívať pri vytrieskavaní konfliktov.

Osobne ma to nejak extrémne extrémne nezaujalo (chýba mi tam nejaká jednotiaca línia alebo možno napínavejšia forma textu), ale niekedy by som to vyskúšal ako alternatívu k jednorazovkám a možno ako náhradu za to full-fledged PtA.

Hoci tá ruleta je úžasná, ale u nás zriedkavá. (Napriek tomu, že ju možno nahradiť kockami.)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“