A Penny For My Thoughts

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Odpovědět
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

A Penny For My Thoughts

Příspěvek od Markus » 23. 9. 2009, 14:53

A Penny for My Thoughts
(anotace)
Obrázek

Pravidlovo veľmi jednoduchý systém s pevnou štruktúrou, v ktorom ako jeden z pacientov trpiacich stratou pamäti hľadáte kým vlastne ste. Bola vám podaná špeciálna droga Mnemosin prepájajúca vedomie takto postihnutých ľudí a tak si navzájom snažíte svoje stratené spomienky pripomenúť. Na rozdiel od vačšiny iných hier za vašu postavu práve v tých najpodstatnejších momentoch rozhodujú iní. Navrhujú možnosti čo ste v danej chvíli urobili a vy si jednu z nich musíte vybrať a stavať svoj pribeh na nej ďalej pričom odmeníte hráča ktorý navrhol to čo sa vám páči najviac. Spomienky totiž nemusia byť iba príjemné a niekedy zistíte že ste úplne iným človekom ako ste sa videli na začiatku.

(- text napsal Aljen)

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Re: A Penny For My Thoughts

Příspěvek od Aljen » 23. 9. 2009, 16:01

Nieco sa vam stalo.
A stratili ste pamat.
Nachadzate sa v Orfeovom sanatoriu kde uz na vas vyskusali vsetky mozne sposoby na prinavratenie pamate. Zostava uz len posledna moznost. Mnemosin. Narkotikum ktore umoznuje ludom okolo vas preniknut k myslienkam ktorym sa podvedome vyhybate. Avsak ti ludia musia trpiet rovnakym postihnutim ako vy aby k nim criepky vasich myslienok prenikli a v prazdnote ich vlastneho vedomia ich mohli zacut.

Totalna Amnezia.

Sedite pri stole s dalsimi pacientami v erarnych bielych plastoch.
Viete ako sa volate mate na Dotazniku, kde si budete zapisovat na co ste si spomenuli, svoje meno.
Viete ako vyzerate, sestricka vam uz davno ukazala vasu tvar v zrkadle.
Viete aky je svet za murmi ustavu, niekolkokrat ste citali zhrnutie zakladnych informacii v zlozke Fakty a Uistenia, takze ak sa vam na vasej ceste pripletie pod nohy nieco z kniznej alebo filmovej fikcie, tak to budete vediet odfiltrovat.

Dvere za odchadzajucim doktorom sa zavreli a zostali ste sami. Len vy a dalsi traja ludia ktori vam na ceste budu robit sprievodcov. Budu vam pomahat si spomenut na to co ste spravili, ze ste sa dostali az sem. Na vase ciny ktore vase podvedomie odmieta pustit na povrch a tak ich musia najst oni.
Este posledny raz si precitate poslednu otazku na dotazniku: "Naozaj si chcete spomenut na svoj zivot?" a zvazujete ci na konci sedenia zaskrtnete ANO alebo NIE v polickach vedla.

Cesta za tym KTO vlastne ste moze totiz, tak ako hovoril doktor Thompkins, skoncit tam kde by ste to necakali. A clovek, ktoreho v sebe objavite, vobec nemusi byt taky ako by ste chceli.
Niekedy je lepsie si nespomenut.
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 23. 9. 2009, 17:00

Extremne jednoduchy system a extremne zlozita hra.

To som si pomyslel ked som tenku prirucku A Penny For My Thoughts cital.
Mechanicky je to naozaj lahke, pravidiel ako hrat je len par a su napisane v troch podobach.
Prvykrat velmi stylovo ako pokyny k liecebnej terapii (so znackami co kedy ma Reader* citat, na ktoru stranu sa vratit a pod). Druhykrat ako celistvy zapis jednej sesny (s vynechanim spominania 2och zo 4och hracov) a tretikrat ako jednostranovy vyvojovy diagram na konci knihy.

To co je ale velmi tazke je prave sposob akym sa hra.
Autor je nielen dizajnerom RPG systemov, ale aj hercom v improvizovanom divadle a prave Pennies je jeho pokusom o prenos principov z Improv do RPG.

Pointou je totiz ze vasa postava sa nerozhoduje co presne v tych najzavaznejsich momentoch povie alebo vykona.
Musi si vybrat jednu z dvoch-troch moznosti (podla toho ci hraju 3ja alebo 4ia hraci) a na nej stavat svoj pribeh dalej.
Takze aj ked su ponukane moznosti pre vas ako hraca uplne odlisne a mozno aj naozaj neprijemne odlisne od toho co si vo svojej hlave o postavy spletate, musite jednu z nich prijat. A doplnit detailami vratane toho aky to malo vplyv na okolie postavy.
V kazdej inej RPG hre co som cital je to vlastne naopak. Aj v tom najtvrdsom simulacionistickom systeme reality s monorailovym gamemastrom sme sa mohli postavou rozhodnut ist cestou ktoru sme definovali my a vyzrali sme konsekvencie.
V Pennies nie. Moznosti ako sa nasa postava rozhodla je velmi obmedzeny pocet ale prave my definujeme co to so svetom spravilo.
Druha vec co je pre mna velmi zaujimava a co autor v druhej casti prirucky rozpisuje (v dizajnerskych poznamkach) je medzihracska vedoma aj podvedoma interakcia.
Ostatni hraci totiz dostanu za to ze navrhli zaujimavu moznost ako sa vasa postava rozhodla odmenu. Malu mincu - penny. Okolo poctu pennies sa toho vela toci. Pravidla s nimi spojene riesia kto bude spominat dalsi, ktoru uroven spomienok mozem zacat riesit a samozrejme naznacuju co sa mojmu spoluhracovi pacilo a co nie.

A to je to co ma uplne nadchlo.

Tato hra nielen ze uci mna hraca ako prijimat myslienky uplne odlisne od mojich a konstruovat s nimi nieco nove.
Uci aj hracov okolo mna aby si vsimali podla mojej mimiky a podla svojho vycitovania co sa mi paci.

Urcite budem suhlasit ze tieto iste aspekty sa daju najst v kazdom RPG od PTA po Stin mece aj ked dany system mozno nema pravidla ktore by s nimi priamo pracovali. Su vsak urcite sucastou skupinovej socialnej dynamiky bez ktorej by hra v RPG (a mnohe ine cinnosti) fungovala biedne alebo vobec.
Pennies je vsak cele len o nich a neda sa tu ani na chvilu ukryt za gamizmus taktickeho mlatenia potvor a zbieranie lootu alebo rozpitvanie mojej konkretnej predstavy vnutra a moralky postavy do ktorej mi nikto nesiahne.

Verim ze ak mi podari uchopit tento system a teda prijmem tieto dva aspekty bez ktorych Pennies nefunguje, tak budem lepsim hracom aj v inosystemovych hrach.
---------------------------------
* = hrac ktory zoznamuje ostatnych s pravidlami a postupmi respektive pacient ktory cita ostatnym pacientom manual k terapii.
System does mother
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 23. 9. 2009, 18:52

Z toho co si mi rozpraval, mi to pride ako Mexican Standoff naruby mixnuty Baronom Prasilom naruby mixnuty Play Unsafe. Velmi ma to zaujalo.

Fascinuje ma, ze to, co Play Unsafe len konstatovalo, APFMT rovno vynucuje - ako si pisal, kym v inych hrach mas moznost pocuvat hracov a naladit sa na ich vlnu, lebo to pomoze hre, tuto ich pocuvat musis. Jednoducho ti to elektrosokmi (pripadne hadicou :-)) nabusi do hlavy, ze priprava a planovanie je totalne zbytocne a jedine, co mozes robit, je pocuvat a pozerat sa.

Obmedzenie volby povazujem za pozitivum - ved najvacsie obavy v improvizovani su tie, ze "ako mozete len tak vyjst pred publikum a z nicoho generovat nieco". Ked mam volbu, som sice na prvy pohlad obmedzeny, ale na druhy pohlad ma tie volby ta vlastne podporuju - mam sa od coho odpichnut. Ak nemam ziadne volby, alebo nemam nic -- som sice slobodny, ale nic ma nepodopiera.

A ta Improv wiki je plodom genia. Precital som ju letmo a su tam perly na perle. Ibaze to chce trochu treningu a zladenych spoluhracov a snahu opustit zauzivane koncepty.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Antharon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Antharon » 23. 9. 2009, 23:47

znie to parádne, kiež by mi na to vystal na slezine voľný termín :)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 24. 9. 2009, 00:41

Recenzia na GameCryer

http://gamecryer.com/2009/08/03/a-penny ... -thoughts/

--------------
Inak podla toho, co som pozeral, je tato hra je podla vsetkeho hitom, dokonca vznikaju obavy, ci nie je prehypovana.

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 24. 9. 2009, 08:16

Osobne obavy z prehypovanosti alebo podhypeovanosti vobec nemam.
Nesudim hru podla toho co sa o nej hovori. Alebo co o nej hovoria rozlicni "znalci" (specialne taki ako ja , co zatial len citali pravidla :) )
Zahram si ju a uvidim ci mi vobec sadne.

Myslim ze tato hra je omnoho viac citlivejsia na spoluhracov, na to ako sa poznaju ako si doveruju a ako sa dokazu naladit na rovnaku vlnu, prave preto ze je zalozena na vzajomnom vnimani. To je jednoduchsie pri znamych ludoch ako pri random grupe.

Na Improv Wiki su fakt zaujimave cvicenia schopnosti vnimat inych :)
A nasiel som tam stranku ktora tuto hru velmi dobre vystihuje: http://greenlightwiki.com/improv/Yes_And
System does mother

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 24. 9. 2009, 11:13

Ano, cela ta wiki je, ako som povedal monumentalna. Od nej som sa dostal k improvizacnym skupinam a videam z vystupenie a padala mi sanka.

Napr. som si uvedomil, ze Mexican Standoff je presne improvizacny (hoci to neuviedli) a funguje len vtedy, ak hraci intuitivne dodrziavaju pravidla.

Hraci musia byt nielen na rovnakej vlne, ale musia sa aj strasne pocuvat. Toto je podla mna rozdiel a narocnost oproti ostatnym rolovym hram (a preto autor nazyva Penny ,,a storytelling game") - kym klasicka GMova hra ustoji aj pasivneho hraca, nejaka volna wushuoidna hra potrebuje minimalna jednu vlnu, improvizacia vyzaduje jednu vlnu a zladenie a skusenosti (a mozno trening).

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 28. 9. 2009, 10:05

Sfukol som draft prekladu mechanik.

Podotykam, ze jedna vec je mechaniky, druha obkec, ktory robi obrovsky rozdiel.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 1. 10. 2009, 08:54

Po precitani pravidiel musim uplne suhlasit s Aljenom.

APFMT je z rovnakej kategorie ako Mexican Standoff ci Baron Prasil. Nie je to rolova hra, ale hra, v ktorej sa rozpravaju pribehy (storytelling game). Nemate Rozpravaca, nemate kocky, nemate vyhodnocovanie konfliktov, nemate ziadne statistiky (iba list postavy, kde si evidujete fakty, ktore ste odhalili), pravomoci hracov sa striedaju po kolach.

Mechaniky su rozhodne trivialne - pri dostatocnom stlaceni by sa zmestili na dve strany. V kazdom kole sa jeden z hracov stane cestujucim (Travelerom), ktory sa zacne ponarat do vlastnych zabudnutych spomienok. Pamat je vsak zakerna vec a v zaujme sebaobrany nedovoli spominat na konanie, ci slova postavy, ktore priamo viedli k traume. V takej chvili sa pacient-cestujuci spyta ,,A co som vtedy urobil?". Dvaja ostatni pacienti daju dva vlastne navrhy, co sa vtedy stalo. Cestujuci si vyberie jeden z nich, odmeni pacienta mincou a pokracuje kym mu neminie zasoba minci.

Mince (pence z nazvu) su elementom, ktory velmi pripomina Standoff / Prasila. Lenze kym v tychto dvoch hrach mince sluzia na prerusenie behu rozpravania, tuto su mince primarne odmenou za dobre napady spoluhracov.

Co robi priepastny rozdiel, a co posuva Pence do neba, su komentare. Mnoho jednoduchych a genialnych hier zomiera na tom, ze nik nepovie, ako ich hrat (dostanete mechaniky a skoncite). APFMT je pravym opakom. Desat stran venuje mechanikam, a zvysnych 60 komentarom. Uz len uvedenie do hry je priamo zabudovane do mechanik - jeden z hracov je lektor, ktory v hre predcitava pravidla ostatnym hracom - pravidla sa teda ucite uz pocas prveho sedenia. Pekna je tiez volba ponorenia do postav, kde vas priamo oslovuju ako pacientov. Pravidla su prekladane mnozstvom prikladov a keby nestacili, tak tretia kapitola je tvorena kompletnou ukazkou hrania. Zvysok hry je doplneny dizajnerskymi a hracskymi radami, ktore naozaj vyplyvaju zo skusenosti. (,,Ano, prva hra bude uletena. Ale potom sa zladite.")

Samotna filozofia sa strasne pridrziava principov Improv-u (improvizovaneho divadla), ale pravidla vam ich podaju tak prirodzene, ze ani neviete, ze tam su. Ked na zaciatku spomienok kladu ostatni pacienti vodiace otazky, buduju tym vychodisko (platformu). V hre plati narativna pravomoc (hoci nie je tak nazvana), nemate odstrelovat napady (odpovede na vodiace otazky musia byt v tvare ,,Ano, a..", dolezite je pocuvat ostatnych.

V tejto hre nebudujete tiahly pribeh s konfliktami - skor tvorite kratku epizodu zo zivota, ktora viedla k traume. "Planovanie" je tu pojmom, ktory nema absolutne zmysel. Vnutroherne to robit nemozete - vasa pamat je totiz vymazana. Mimoherne to tiez robit nemozete, v momente, ked sa mate rozhodnut, preberaju vasu aktivitu spoluhraci. Dlhodobo to zmysel nema - spomienka vyzera byt kratka, podla mna sa zmesti do 15-20 minut. Planovat v APMFT je rovnako zmysluplne ako planovat v dvoch horeuvedenych hrach.

Az tato hra ma naucila, preco a kedy Mexican Standoff funguje. A to len vdaka jednoduchym mechanikam a tone materialu, ktory robi z nepochopenej hry uzasny moment.

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 1. 10. 2009, 09:43

Len poupravim ako som aspon ja pochopil pravidla.
Nie je obmedzene ze navrhy co postava urobila su len 2. Podla mozu byt aj 3 (maximalny pocet hracov APFMT urcil autor na 4).

A Alef myslel kratkou spomienkou hernu uroven - realny cas.
V jednej spomienke pocas jedneho kola sa mozu miesta a casy lubovolne (samozrejme zmysluplne) posuvat a to si uz riadi Traveller. On ramuje a buduje scenu/platformu a aj opisuje nasledky rozhodnuti (pricom z pohladu klasickeho RPG hra za vsetky postavy a cely svet :) )
System does mother

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 1. 10. 2009, 10:50

Dakujem za doplnenie.

S ramovanim je to presne ako v Mexicane, ked ma niekto slovo, tak ma narativnu pravomoc a moze hovorit co len chce. (Odporuca sa ale drzat temy). Prerusit a nesuhlasit mozno len s odovzdanim zetonu. To iste v Prasilovi, tam rozpravas ako ti zobak narastol a hraci mozu odovzdavanim zetonov bud pohanat inspiraciu alebo protirecit.

To je dost rozdiel oproti klasickym hram, kde je jasne oddelenie postavy a rozpravaca - tuto je to vsetko na hromadde.

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“