Pendragon

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Pendragon

Příspěvek od Fingalen »

ObrázekObrázek

:arrow? Rodina Pendragon v Databázi
Pendragon je rodina her zasazených do mýtické artušovské Británie, ve kterých hráči představují postavy rytířů a později i rytířů Kulatého stolu. Hry se vyznačují úzkou integrací pravidel s prostředím, důrazem na charakterové rysy postav a taky hraním ve „velké kampani“, kdy má každé sezení představovat jeden rok, takže hráčům v průběhu kampaně postavy stárnou, umírají a oni přebírají role jejich potomků.
:arrow? Markusova recenze 5. edice

Jednotlivé hry:
:arrow? Pendragon (1e) (1985)
:arrow? Pendragon (3e, 4e) (1990)
:arrow? Pendragon (5e, 5.1e, 5.2e) (2005)
:arrow? Paladin (2018)
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Pendragon

Příspěvek od ondralukas1010 »

Hra vyšla v několika edicích, od 1. do aktuální 5. (přičemž 2. nikdy nevznikla), ale všechny jsou si natolik podobné, že je pro naše účely považujeme za stejnou hru.
Jak je to myšleno tím že druhá edice nikdy nevyšla? :D
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od Markus »

Dobrý blesk z čistého nebe. :)

Ano, druhá edice nikdy nevyšla. Byla v přípravě, ale nevydali ji. Potom udělali až třetí. Ale rozdíly mezi edicemi jsou prý minimální, takže na tom zas tak nesejde.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Pendragon

Příspěvek od ondralukas1010 »

Já jen že ta věta mě celkem zaskočila, tak jsem doufal že je zatím nějaké zajímavé backstory :)

Ale abych byl víc k tématu, kolik těch příruček vyžaduje k optimálnímu hraní, já jen že tahle hra vypadá jako celkem drahá záležitost
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od Markus »

Má to jednu příručku pravidel a pak fakt silně doporučuju druhou, the Great Pendragon Campaign, což je připravená kampaň asi na 80 sezení. :) Přijde mi, že bez ní to skoro nemá smysl hrát, resp. když už hraješ Pendragon, tak už rovnou tu jejich kampaň. Každopádně dvě knížky stačí.

Mně se to onehdá moc líbilo, a dokonce jsme odehráli asi jedno nebo dvě sezení (s Ectheliony a tuším i Bubákem). Měl jsem v tom šílené množství přípravy – v tom je ta hra dobrá, že obsahuje fakt všechny potřebné informace a je ohromně poučná, takže nemusíš dohledávat věci jinde. Ani nevím, proč se to hraní tenkrát neujalo a vyšumelo to. Ale byla to doba, kdy jsem moc neuměl vést hry a býval jsem bezradný z tíhy zodpovědnosti, tak to možná ztroskotalo na tom, že jsem se nikdy nedokopal k pokračování.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Pendragon

Příspěvek od ondralukas1010 »

Jako fanouška Crusader Kings mi to hraní za rodinu připadá opravdu zajímavé, rozhodně o tom popřemýšlím. Díky za info :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od Markus »

Po úspěšném rebootu Call of Cthulhu jeho sedmou edicí a RuneQuest edicí RQG chystá Chaosium i reboot Pendragonu.

Žijeme věru ve zlaté éře RPG.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od Markus »

Šestá edice se blíží. Zatím je venku Quickstart Adventure (zatím jsem neviděl), pak bude vycházet Starter Set.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od Markus »

Rekapitulace historie Pendragonu v přípravě na šestou edici. Zatím jsme to měli všechno pod jednou anotací, ale zaslouží to rozsekat na edice:

Obrázek

:arrow? Pendragon (1e)
Pendragon, celým názvem King Arthur Pendragon: Chivalric Roleplaying in Arthur's Britain, je hra zasazená do artušovské Británie, ve které se hráči stávají rytíři a postupně odehrávají ságu celého svého rodu. Rytíři můžou být Sasové, Kelti, Piktové nebo Irové a na výběr mají mezi křesťanskou, wotonskou nebo pohanskou vírou. V průběhu hry stárnou, umírají, mají děti a hráči přebírají role jejich potomků.

Pendragon se řadí k prvním „příběhovým“ nebo „vyprávěcím“ hrám. Dosahuje toho tím, že k dovednostnímu systému (adaptovaná verze systému Basic Role-Playing) přidává i povahové rysy. Každá postava je tak definovaná mimo jinem sérií povahových protikladů vycházejících ze středověkých představ o ctnostech a neřestech (např. Chlípnost 70 % / Cudnost 30 %; nebo Chamtivost 25 % / Štědrost 75 %) – ty jednak mapují vývoj postavy a odrážejí její skutečné chování, jednak je na ně volitelně možné házet a tím určit, jak se postava zachová. Stejně tak má každá postava i určité „vášně“, které vyjadřují, čemu věří a jaké ideály zastává. Další důležitou součástí je generační náhled na příběh – hráči nehrají jen za jednu postavu, ale postupně za celý rod. Každá postava se snaží mít dědice a předat jim získanou slávu i panství. Hra obsahuje podrobné informace o středověké kultuře a společenských zvyklostech.

Hra vyšla v podobě základní krabice. Rozšíření The Pendragon Campaign (1985) pak přináší kampaň, která má trvat 80 herních let (hraných tempem jednoho roku za jedno herní sezení), postupně hráče provede vývojem světa a nechá jim zažít artušovské legendy na vlastní kůži.

Na hru navázala upravená třetí edice Pendragonu (1990). Druhá edice byla v plánu, ale nikdy nevznikla.

Obrázek

:arrow? Pendragon (3e, 4e)
Pendragon, celým názvem King Arthur Pendragon: Epic Roleplaying in Legendary Britain, je hra zasazená do mýtické artušovské Británie, ve které se hráči stávají rytíři a postupně odehrávají ságu celého svého rodu. V průběhu hry stárnou, umírají, mají děti a hráči přebírají role jejich potomků. Předpokládá se, že hra běží v dlouhé kampani tempem jednoho roku za jedno sezení, takže hráči skutečně zažijí příběh několika generací a postupně se zaplétají do příběhů z artušovských legend.

Třetí a čtvrtá edice přímo navazují na první edici Pendragonu (1985) – druhá edice nikdy nevznikla. Třetí a čtvrtá edice jsou z hlediska základních pravidel identické (proto je považujeme za stejnou hru). Dokonce i oproti první edici přinášejí jen drobné změny a úpravy základních pravidel – stále stojí na dovednostním systému Basic Role-Playing, upraveném pro používání 20stěnných kostek, a zachovávají veškeré typické prvky Pendragonu, jako jsou dvojice charakterových ctností/neřestí, které definují povahu postav, a taky „vášně“ vyjadřující, čemu postava věří a jaké ideály zastává. Hlavní změnou těchto edic je především výrazné rozšíření hry skrze sérii doplňujících příruček, které přidaly další možnosti tvorby postav, další typy rytířů, a dokonce magii.

Základní pravidla jsou:

* King Arthur Pendragon; základní příručka, 3e (1990): První reedice Pendragonu po první edici. Přináší drobné úpravy, například omezení počtu dostupných jazyků nebo kultur kvůli zjednodušení hry. Jinak jde především o revizi a reorganizaci materiálů z první edice.

* King Arthur Pendragon; základní příručka, 4e (1993): Identická základní pravidla jako ve třetí edici, ale přímo do textu základní příručky je zakomponováno rozšíření Knights Adventurous (1990), které rozšiřuje možnosti tvorby postav. Novinkou je přidání pravidel magie – jde o jedinou variantu Pendragonu obsahující magii dostupnou hráčským postavám.

Důležitým rozšířením je The Boy King (1991), nová verze velké, 80 let trvající kampaně, ve které se hráči zapojí do příběhu krále Artuše.

Hru do roku 1997 vydávalo Chaosium, potom přešla kvůli nezaplaceným dluhům pod nakladatelství Green Knight Publishing.

Dalším výraznějším přepracováním a reorganizací hry je až pátá edice Pendragonu (2005).

Obrázek

:arrow? Pendragon (5e, 5.1e, 5.2e)
Pendragon, celým názvem King Arthur Pendragon, je hra zasazená do mýtické artušovské Británie, ve které se hráči stávají rytíři a postupně odehrávají ságu celého svého rodu. V průběhu hry stárnou, umírají, mají děti a hráči přebírají role jejich potomků. Předpokládá se, že hra běží v dlouhé kampani tempem jednoho roku za jedno sezení, takže hráči skutečně zažijí příběh několika generací a postupně se zaplétají do příběhů z artušovských legend.

Tato pátá edice je přepracováním předchozí třetí a čtvrté edice Pendragonu (1990). Z hlediska pravidel jde o iterativní vylepšení a zahlazení drobných chybek, aby hra běžela plynuleji. Zachovává kompatibilitu s dřívějšími produkty. Zůstaly veškeré typické prvky Pendragonu, jako jsou dvojice charakterových ctností/neřestí, které definují povahu postav, a taky „vášně“ vyjadřující, čemu postava věří a jaké ideály zastává.

Přepracování se ale projevilo na přepsaném textu knihy a zasazení do světa. Zatímco dřív bylo možné tvořit postavy z různých koutů Británie a západní Evropy, pátá edice se zaměřuje konkrétně na hrabství Salisbury, předkládá podrobná pravidla pro tvorbu postav z tohoto místa včetně jejich rodinné historie, a dává podklady pro hraní v tomto prostředí. Rytíři musejí pocházet z římsko-britské kultury (žádní Sasové, Piktové...), ale mají na výběr mezi křesťanskou a pohanskou vírou. Novinkou je i možnost hrát za vzácné ženské postavy – rytířky.

Po vydání hry rychle následovala dnes už legendární kampaň The Great Pendragon Campaign (2006), do té doby nejpodrobnější zpracování reálií herního světa do podoby epické kampaně, která hráče provede od roku 485, kdy v Anglii za vlády krále Uthera probíhá invaze saských nájezdníků, přes příběhy krále Artuše a rytířů Kulatého stolu až po konec artušovské éry. Kampaň trvá 81 let (a herních sezení) a ve zrychlené historii provede hráče od raného středověku až po středověk vrcholný.

K dalším výrazným rozšířením patří Book of the Manor (2007), která představuje přepracovaný ekonomický systém správy panství, a Book of Knights & Ladies (2007), která rozšiřuje možnosti tvorby postavy i na jiná prostředí a kultury.

Základní pravidla prošla několika dílčími iteracemi:

* Základní příručka King Arthur Pendragon, 5e (2005): První pravidla této edice.
* Základní příručka King Arthur Pendragon, 5.1e (2010): Dílčí revize a reorganizace, drobné změny některých pravidel. Obsahuje některé nové texty od autora hry.
* Základní příručka King Arthur Pendragon, 5.2e (2016): Poslední verze, oproti té předchozí v zásadě jen změněná sazba a zakomponovaná errata.
Uživatelský avatar
exi
Příspěvky: 38
Registrován: 17. 7. 2020, 18:58

Re: Novinky ze světa RPG

Příspěvek od exi »

Vhodnější topic jsem tady nenašel, tak to házím sem. Zítra vychází starter set 6. edice Pendragonu.

-- Releasing on June 29th --

CHA2729-X
$29.99*
Three softcover full color booklets, pregen character sheets, appendices, battle cards, dice
Boxed Set
ISBN 978-1-56882-574-8
Author: Greg Stafford
Cover Art: Mark Smylie
Artists: Andrey Fetisov, Lisa Free, Eric Hotz, Eleonor Piteira, Mark Smylie, Dimitar Stoyanov, Austin Winstead

Pendragon is a roleplaying game set in King Arthur’s Britain. You take on the role of knights and overcome mythical monsters, rival knights, and other wondrous challenges in search of Glory.

The Pendragon Starter Set contains everything you need to begin questing and adventuring. It includes a selection of pregenerated characters and a short campaign offering multiple sessions of gameplay.



Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli exi tito uživatelé (celkem 2):
Antharon, Selhan
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky ze světa RPG

Příspěvek od Markus »

Shut up and take my money!

Pendragon tu má vlastní diskuzi, přesunu to do ní.

EDIT: A koukám, že razí přístup, kdy Starter Sety jsou směšně levné, takže je to vlastně must-buy.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
exi
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od Markus »

Včera jsme hráli zkušební oneshot ve Starter Setu nového Pendragonu. Moc se mi to líbilo, nějaké dojmy:

- Starter Set je perfektně zpracovaný. Jako hráč jsem četl úvodní gamebook, pravidla a koukal jsem na připravené postavy, všechno vynikající. Líbí se mi, jak Chaosium řeší ty úvodní gamebooky – jednak je to velice čitelné představení herního prostředí (v tomhle případě raně středověkého dvora - hrajete v něm za panoše) a jednak vám to postupně dávkuje fungování pravidel. V zásadě tutorial, dobře napsaný, zajímavý.

- Zajímavé jsou i startovní postavy. Překvapilo mě, že to nejsou všechno typičtí rytíři, ale i zástupci jiných kultur. Já například hraju rytířku, co má původ mezi stepními koňskými lukostřelci, spoluhráč je řecký rytíř a služebník císaře vyslaný na pozorování. Líbila se mi saská rytířka s obouruční sekerou O-) , ale i mezi těmi míň ujetými rytíři je dost pestrosti, od bohatého svůdníka až po rytíře s proříznutou hubou, co ho dostává do problémů. Velmi inspirativní.

- Hra je dost bojově orientovaná (pochopitelně - jsou to rytíři) a souboják je obsáhlejší, ale kupodivu mě dost bavil. Je to BRP, oproti RuneQuestu dokonce zjednodušené (nejsou například zásahové zóny) a má to takovou tu šermířsko-realistickou mentalitu, kdy existují různé akce/manévry, které využívají různé skilly a mají trochu jiné bonusy a efekty. Řeší se například význam zteče se zapřeným kopím, nebo naopak přijímání zteče s kopím zapřeným o zem atd. Nějakou dobu trvá si to zažít, ale mám dojem, že po dvou sezeních už by se to automatizovalo. Obrovskou výhodou je, že hra nemá žádné talenty a speciální schopnosti, takže souboj vždycky funguje pro každého stejně a ne že každá postava i NPC má sadu schopností, které mění pravidla a způsobují mindfuck (zdravíme WFRP).

- Úvodní dobrodružství (odehráli jsme půlku prvního, jsou tam celkem tři) je dost railroad, ale vlastně mi to nevadilo. Jednak je to tím, že je to pořád tutoriál, takže vás to táhne scénami, které vám ilustrují pravidla. A hlavně ty scény jsou zajímavé a dávají hráčům možnost zamyslet se, jak by se zachovala jeho postava – například jste svědkem tahání meče z kamene, když se proti Artušovi vrhne král Lot s taseným mečem a vy máte možnost reagovat. Z čehož vyvozuji poučku „Když už mám hrát railroad, tak ať mě to aspoň zajímá.“ Samozřejmě při delším hraní by tohle byl problém a zůstává otázkou, jak Chaosium zvládne připravit podklady pro volnější hru.

- Postavy velmi snadno vypadnou ze hry. Tentokrát jsem neumřel prvním hodem jako při svém prvním hraní Pendragonu kdysi na Slezině (zdravím Bifiho), ale jeden ze spoluhráčů se hned při prvním hodu na 1k5 týdnů zbláznil, což je totéž v bledě modrém. :) Ve skutečnosti mi smrt i zbláznění přijdou příběhově dost zajímavé, ale je to problém s railroadovým dobrodružstvím, které počítá s tím, že se hraje hned tady a teď dál. (Vyřešili jsme to tím, že v zájmu oneshotu se postava ve skutečnosti nezbláznila.)

- Obecně je hlavní silou Pendragonu skvělá atmosféra a podrobně zpracované herní materiály z toho prostředí, takže celá ta hra stojí a padá na tom, co pro ni Chaosium vydá. Ale to byl případ Pendragonu odjakžika a jeho Great Campaign je legendární, takže o to tolik strach nemám.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 4):
Ecthelion, Bifi, Mizy, Selhan
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Pendragon

Příspěvek od sirien »

Markus píše: 18. 7. 2023, 09:33hraju rytířku, co má původ mezi stepními koňskými lukostřelci, ... saská rytířka s obouruční sekerou
Oh yeah - such arthurian, much historicity, lots legend lore.
Úplně vidim tu Netlflix adaptaci s Morigain co si to rozdává na mečáky s Guinevere ohánějící se Excaliburem. She needs no man!
Za tento příspěvek děkují uživateli sirien tito uživatelé (celkem 2):
Passingby, Jezus
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co byste si rádi zahráli?

Příspěvek od Ecthelion »

sirien píše: 18. 7. 2023, 11:54Úplně vidim tu Netlflix adaptaci s Morigain co si to rozdává na mečáky s Guinevere ohánějící se Excaliburem.
Tohle zní hodně dobře.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Co byste si rádi zahráli?

Příspěvek od Antharon »

Ecthelion píše: 18. 7. 2023, 12:26
sirien píše: 18. 7. 2023, 11:54Úplně vidim tu Netlflix adaptaci s Morigain co si to rozdává na mečáky s Guinevere ohánějící se Excaliburem.
Tohle zní hodně dobře.
To by slo hrat v thirsty sword lesbians...
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon tito uživatelé (celkem 2):
Bifi, Jezus
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co byste si rádi zahráli?

Příspěvek od sirien »

V TSL bych na to neřek popel, tam to zní jako cool premisa a je tam i dost dalších ženských postav
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů