Wilderness of Mirrors

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Peekay »

Wilderness of Mirrors
(anotacia)

Obrázek

Hra o superšpiónoch, zrade a časovom strese
John Wick
2006



Málopravidlová hra, ktorá si kladie za cieľ zachytiť atmosféru špiónskeho žánru a la James Bond, Alias či Mission Impossible. Autor identifikuje tri hlavné prvky (plánovanie, zrady a časový stres) a z nich vytvára mechaniky tejto jednoduchej hry. Postavy ako kompetentní špióni dokážu robiť aj veci mimo svojej oblasti špecializácie, stojí ich to však viac námahy. Vďaka unikátnej mechanike plánovania je už samotná príprava súčasťou hry.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Peekay »

Tak, priznajte sa - kto ste hrali? Na ake problemy ste narazili?

Za seba mozem povedat, ze odsek o Trust Dice mi prisiel dost nejasne napisany, a zjavne v tom existuje chaos aj inde, takze to asi nebude iba mnou. Mam dost zmatok v tom, ako ma prebiehat zrada - je GM dohodnuty dopredu iba s Team Leaderom, alebo s kazdym? Ak iba s Team Leaderom, mozu ostatni hraci tiez zradzat (a dostavat Trust Dice)? Ak ano, ako presne to ma fungovat?

Pri hladani na nete som narazil na nejake vysvetlenia, este ich ale musim vyskusat.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Aljen »

Trust dice a zradu ... nechapem.
Je to jednorazova odmena?
A ak nie ... tak je vlastne najdolezitejsim elementom hry (gamism FTW!1!) vymysliet si zradu ktora sa bude tiahnut celou hrou a teda umozni lahke dojenie kociek, nie?

Co vsak vidim ako este horsie je ze tam nie je nic co by ma nutilo splnat Plan... jasne o tom je ta hra, ale za svoje bocne podvratacke plany (zradu) dostavam dost velku odmenu (3 kocky z casu na cas ... to spravi dost!) alebo ist uplne proti nemu. Dokonca aj ked sa nan uplne vykaslem je to jedno.

Taktiez mi nie je jasne kedy a kolko sa ma hadzat.
Minule vo fantasy setttingu som hral "Da hideous shadow" postavu ... bol to proste tien. S maximalnym Stealth.
Velmi casto som nepozorovany pohyb pouzival, ale hadzal som asi tak v tretine pripadov.
Nie je mi jasne ci treba hadzat vela a pri kazdej prilezitosti (takze sa mozno budu riesit rozmanite abilities a nie len tie ktore chcem a kedy chcem) alebo iba pri vyznamnej scene.
---
Hra je to vsak jedna z mojich najoblubenejsich.

WTF momenty s Cyklotronom a skafander v tvare vajca ... ech to bol PLAN!
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Alef0 »

Precital som pravidla a ono je to maximalne jednoduche, povedal by som, ze minimalizmus zodpoveda 24hodinovym hram. Sposob pisania, ktory je akoby prepisom ustneho podania je stylovy a imidzovy (Kill Puppies for Satan to zrejme dotiahol do extremu.), ale... casto je na ukor presnosti. Pri ustnom podani je mozne sa pytat na nejasne veci, ale s priruckou sa asi neporozpravate. Takze neviem.

Moja nejasnosti: ako sa to ma vlastne hrat?

Pochopil som to tak, ze rozpravac zada misiu, hraci hodinu pokecaju o plane, dostanu Mission Pointy... a potom? Mam to chapat tak, ze hraci si akoby pripravia bangy a rozpravac ich v hre pouzije a tym sa vlastne vytvori pribeh?

S tou zradou:
* priklad s bombou je zvlastny. Team leader vie nieco, co nevie agent a teda vie aktivne intrigovat proti agentovi a dostavat kocky. Zaroven vie intrigovat proti rozpravacovi.
* potom sa vsak spomina to, ze vzdy ked hrac intriguje proti inemu, dostane tri kocky.
John Wick píše:I give a player Trust Dice whenever he does something that actively sabotages another player.
Toto nie je jednorazova odmena, to je podla mna tovaren na kocky. Pravidla spominaju, ze pre prosteho hraca je to jediny sposob, ako hromadit kocky.


Mam to chapat ako dve roviny? Alebo je to jedna rovina (kazdy proti kazdemu) v dvoch variaciach?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Peekay »

Alef0 píše: Moja nejasnosti: ako sa to ma vlastne hrat?

Pochopil som to tak, ze rozpravac zada misiu, hraci hodinu pokecaju o plane, dostanu Mission Pointy... a potom? Mam to chapat tak, ze hraci si akoby pripravia bangy a rozpravac ich v hre pouzije a tym sa vlastne vytvori pribeh?
Prvu polovicu mas dobre. Hraci vytvoria "idealny priebeh" misie. Rozpravacovou ulohou je to rozlicnymi sposobmi twistovat a komplikovat - vzdy, ked nema hrac uplnu pravomoc, da sa veto pouzit na nejaku komplikaciu ("...ale jeden z SBSkarov sa schoval pri vystrielani miestnosti za skrinu a teraz spustil alarm!"). Plus, toto nie je vo finalnom texte, ale jedna z alternativ, ktore Wick spominal, bolo pouzivanie Setback pointov na komplikacie - negovanie objektivnej pravdy ustanovenej pri planovani. Teda "Tieto dvere medzitym niekto zamuroval" a podobne.

Ked sa na to pozrieme z globalu, vsetky tri "Solutions", ktore sa ponukaju ohladne ubiehajuceho casu, smeruju k oslabeniu hracskych rozpravacskych pravomoci. Najpriamejsie to robi druha (za Setback dostane GM o stupen pravomoci viac), prva a tretia to robia trochu nepriamejsie (menej mission pointov = menej kociek; vyssia difficulty = viac failov). Z toho mi jednoznacne vychadza, ze o tom to cele bude.


So zradou ti nepomozem, sam v tom nemam jasno. Teda, mam nejake teorie, ale este som ich nestihol odskusat v hre (vznikli po poslednom odohrani ).
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Peekay »

V tomto poste spisujem nejaky know-how z odohravania WoM, ako aj problemy na ktore som pri hre narazil.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Alef0 »

Niekoľko linkov
* pôvodný nástrel hry na Wickovom blogu
* Paul Travis a jeho podcast Have Games, Will Travel sa zmieňuje o tejto hre
* vlákno na RPG.net
* Gaming Report z blogu od Joshuu Wehnera
* Stručná recenzia od Tim Graya
* Gerontion, báseň od T. S. Eliota, ktorou sa názov inšpiroval nepriamo
-----------------------------------------------------

Wick ešte dal nasledovný nápad:
Pri plánovaní nechajte hráčom úplnú slobodu. Ale vo chvíli, keď sú ich agenti na misii a naplánovali si, že sa do vnútra dostanú cez vetrák, kde sa následne vyberú doľava, povedzte im, že ,,Ale tam žiadna odbočka vľavo nie je." Toto nazývam komplikáciou, teda bodom, kde môže Centrála zmeniť fakt, ktorý vznikol počas plánovacej fázy. Vždy, keď Centrála zavedie do hry komplikáciu, skupina získa bonusové kocky.
A k zrade sa vyjadril na RPG.nete:
Vždy keď hráč vykoná nejakú akciu (buď utajene alebo inak), ktorá sabotuje tím alebo agentúru, Centrála mu pridelí kocky dôvery. Čím väčšia zrada, tým viac kociek.

Pošlite Centrále lístoček, tá ho prečíta a odmení vás kockami dôvery. A ostatní hráči sa na vás pozrú s nedôverou.
A na moju horeuvedenú otázku si odpoviem
Toto nie je jednorazova odmena, to je podla mna tovaren na kocky. Pravidla spominaju, ze pre prosteho hraca je to jediny sposob, ako hromadit kocky.
Prečítal som viacero diskusií a usúdil som, že to je továreň na kocky. Aké je za tým rácio?
Po skončení plánovacej fázy už neexistuje spôsob, ako získavať bonusové kocky. Ale akonáhle si hráči začnú vzájomne ,,zasierať", majú možnosť získavať takto dostávať dodatočné bonusové kocky.

V texte pravidiel sa síce udáva, že hráč dostáva za zradu tri kocky dôvery, ale v Travisovom blogu a vo Wickovych postoch je vidieť, že za malú zradu je dobré dať jednu kocku a čím väčší cock-up, tým viac kociek treba prideliť. (Wick má talent dávať čísla z brucha, s dodatkom, že ,,je to na vás").
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Jerson »

Tak koukám, že i tak vyrábím hru podobnou těm, které už existují. Mno, alespoň jsem se poučil.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Alef0 »

Ešte prepis state o zrade od Paľa Tevisa

The final element of spy genre that Wilderness of Mirrors is designed to mimic is the idea of trust and betrayal. Whenever you character does something that puts another agent at risk or sabotages them in some way, you get Trust Die. Operations just gives you the die right there. You don't get any more Mission Die after the mission briefing (i. e. after the planning phase ends) except through this method. If you really need to succeed on something and if you run low on dice, sometimes you may need to do things that screw up other people. This doesn't have to be necessarily completely sabotaging them.

For example, when my agent was in disguise as one of the guards, he had been grabbed by the villain who told him to come along to do something. Due to my close proximity to the villain I didn't want to relate anything to the other characters as to what was going on -- obviously I didn't want the villain to hear it. But one of the other players kept asking me questions ``What's going on? Where are you?" and I just didn't say anything, thus putting her into the dark as to what happened to me. I replied ``Hey, that has put you into a spot of difficulty, doesn't it?" And John [Wick] confirmed, ``Yes, it does!" and handed me some Trust Dice.

As you can see, you can definitely push that a lot further if you want to run a game that is much much more like Alias or La Femme Nikita, where you really don't know whom you can trust. This supports the that you want the characters to betray each other for mechanical advantage, even though this wasn't really the case for the game we were running (we ended playing something much more in vein of the Mission: Impossible movies.)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Alef0 »

Zahrali sme!

Resultát: WoM sa mi zdá ako výborná pick-up hra pre začiatočníkov, dokonca jednoduchšia než Wushu, menej náchylná na WTF momenty a pre mňa osobne menej variaca mozog (i keď zážitok je iný). Minimálne nároky na rozprávača (tu naozaj môže byť ním každý), mechaniky zapamätateľné i v hlave, pokojne by som si to zahral s hocikým. Prípravná fáza je turbokreatívna a hoci to nie je RPG, dobre sa tým ponára do hry a predchádza sa šokujúcim otázkam ,,čo robíte?" Škoda tých procedurálnych chýb textu, ale to sa hádam poddá v preklade.

Príprava trvala 103 minút, hra sa stopla po 95tich, keď agenti dostali prudko na búdku a minul sa čas.

Highlighty plánu: šplhanie vetračkou, použitie masky, ktorou sa agent zmenil na šéfa SBSky v okolí serverovne, nervový plyn na odstavenie SBSkárov, prílepky na stenu, falošní elektrikári.

Niekoľko zážitkov:
I. pri plánovaní sa osvedčila peekayovska dvojfázová taktika, kde Zsolo navrhol postupovať zvnútra von. Mali sme cieľ ,,ukradnite dáta zo serverovne". Veľmi sa osvedčilo začať nákresom servera, serverovne, jej ochrán, rozmiestnenia kamier, rozmiestnenia SBSkárov, atď., až sme dokreslili celé relevantné 65. poschodie mrakodrapu, kde sa to celé nachádzalo. Ako sa radilo už predtým, treba byť podrobný a naozaj to poňať z pozície kresliča dungeonu, a keďže kresličov je viac, ide to ako po masle.

Vo chvíli, keď je miesto činu nakreslené, urobili sme predbežný plán, kde sme sa snažili čerstvo navrhnuté poschodie prejsť z pozície postáv, povedať si, čo-kde-kedy-kto a prípadne odhaliť ďalšie komplikácie.

II. rozprávač v tejto hre je čísto reaktívna rola a väčšinu času len sedí, počúva a dopĺňa hráčov. IMHO veľmi dobrý tréningový post pre začiatočníkov. V prvej fáze naozaj len odpovedá na otázky a okrem toho nerobí nič. Rozmýšľali sme, či by rozprávač nemohol za navrhovanie komplikácií v prvej časti získavať setback pointy (,,a tuto by som čakal alarm").

V druhej fáze je len dopĺňa fakty -- vždy, keď hráč neuspeje, tak rozprávač použije veto a vyhodiť z kopýtka si môže použitím setback pointu, kde buď posunie mieru úspechu (toto sme robili), alebo zabední nejaký fakt (toto sme nerobili, ale robili by sme to, keby sme na to neboli bývali zabudli), teda napr. povie, že ,,ale zrazu sú tam dvere z nepriestrelného skla."

Mechaniky dokonca Rozprávačovi nedávajú žiadne právomoci a prakticky si nemôže len tak svojvoľne zavádzať fakty medzi rečou (žiadne také, že ,,ako si tak idete chodbou, zrazu vyskočí päť psov"), jediná možnosť je len vtedy, ak hráč úplne prehrá overenie alebo ak Rozprávač obetuje Setback point.

Ešte treba citlivo uvážiť, ako postaviť veto, aby to nebolo deštruktívne. U nás sa stalo, že sme plynom otrávili SBSkárov (hod Úspech s vetom), ale tí z posledných síl tresli po alarme... a to bol zlomový moment celého sedenia, lebo odvtedy sa začali veci rútiť do pekla.

III. Rozhodne sa osvedčilo natrieskať do hláv zásadu ,,áno, a..." resp. ,,áno, ale" pri vetovaní: je to jednoduché na pochopenie a má to výborný dopad pri vetovaní.

IV: Za úvahu stojí tempo pridávania žetónov: nabudúce by som použil Wickovu misu, kde po každých 20 minútach rozprávač teatrálne hodí žetón do misy. Ono sa to nezdá, ale ide to celkom svižným tempom a v prípade skúsených hráčov by som neváhal ten interval eľte skrátiť.

V. Zradu sme ignorovali a v úvodnej hre nechýbala, v ďalšej hre by sme ju už radostne používali.

VI. A ešte: neosvedčilo sa nám hrať vo svete budúcnosti: mali sme problém ustanoviť, čo je ešte uveriteľné a čo nie a tým prechádzať silver bulletom (napr. tendencie použiť fuzzy neurónový odstraňovač bossov) a magickým zvratom (NPC privolajú megarobota, ktorý vysmaží všetkým). Realistický svet je oveľa lepší a dáva tomu hranice.

VII: pri vymýšľaní plánu treba ísť na vec priamočiaro a rovno, namiesto hyperkomplikovaných prekonávaní prekážok treba zobrať očividnú vec (dotykový spínač na podlahe celej miestnosti netreba prelevitovať, ani robiť wire-fu, stačí použiť prísavky ;-))
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Alef0 »

John Wick vydal revidovanú edíciu, tzv 002. Za $5 je k dispozícii v PDF, alebo za $35 v rámci megakolekcie jeho hier The Big Book of Little Games. Kúpil som si PDF, tak keď mi dolezie, tak sa podelím so skúsenosťami.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Alef0 »

Wilderness of Mirrors 002 je vec, ktorá má o tri strany a pár úprav viac. Predovšetkým, sa zrušil dobre vyzerajúci layout Daniela Solisa a namiesto neho ostala vizáž, ktorá pôsobí zbúchaným dojmom. Keby ste postavili obe verzie vedľa seba, máte pocit, že 002 je ashcan a typografických chýb je v novej edícii viac než je milé: našiel som duplicitný odsek, nenaformátované nadpisy (ktoré mali byť veľkosti 26) a jedno pí (!), čo mi je pri 20 stranovom texte dosť záhada.

Dôležitá zmena je však zrušenie Saturna (Team Leadera), ktorý sa asi každému plietol s Merkúrom (Facemanom). Agent PK síce radil, že Saturn vystupuje z pozície autority a organizátora vecí a Faceman skôr podlízavým jazykom, ale i tak boli roly nejasné. Miesto neho pribudol Svalnáč (Muscle), ktorý vie vypwnovať viacero oponentov holými rukami. Team Leader už nie je automaticky ten, kto je Saturn, ale si ho zvolia hráči: navyše je mu umožnené urobiť asistenčný reroll hodu za inú postavu na blízku, ak pôvodný hráč nehodil ani 1 úspech.

Kozmetická zmena je zrušenie planetárnych kódových označení: odteraz viete, že Fixer je Fixer a nie Vulkán.

Počet bodov v generovaní postáv sa zvýšil na 35: to malo naadresovať podobný problém, ako videl už aj Peekay, že hráči si alokovali do bodov 5,5,5,1,1, čo viedlo k nudným postavám.

Wick navyše dodal zaujímavý príbehový element (ťažko povedať, či opruz alebo nie): pre každý detail *musia* hráči povedať, odkiaľ ho vedia ("Satelitné fotografie hovoria, že..." alebo "Svedkovia hovorili, že ...")

Žiaľ, obskúrna sekcia o zrádzaní hráčov ostala identicky hmlistá: a jediný clarification, ktorý dáva zmysel je z podcastu -- viď Paľo Tevis v prepise v hornom príspevku.

Bonusové strany sú stručne fluffovité o fiktívnej organizácii pre svet WoM nasledovaný zoznamom rozviedok vo svete (Česi majú 3, Slováci dve).

Napodiv, táto verzia stále nie je na IndiePress: kúpiť si to môžete u Johna Wicka v shope aj ako PDF.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Wilderness of Mirrors

Příspěvek od Aljen »

002 verzia sa da kupit aj na
http://rpg.drivethrustuff.com/product/9 ... 02-Edition

Na zbezne preletenie sa mi pozdava viac ako povodna.
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů