Valedictorian's Death

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Valedictorian's Death

Příspěvek od Markus » 19. 1. 2009, 00:52

Valedictorian's Death
(anotace)
:arrow? Slovenský překlad od Alefa
Obrázek

Skutočná ročenka školy slúži ako základ pre hru, v ktorej sa v retrospektíve snažíte zrekonštruovať udalosti, ktoré počas niekoľkých týždňov vyústili v nájdenie mŕtvoly prímusa, teda najlepšieho študenta. Každý hráč sa musí snažiť budiť dojem vraha, aby vo veľkom finále dokázal uniknúť obvineniu a ponechať konečnú vinu na niekom inom. Hráči spoločne vytvárajú scény, na čo majú k dispozícii obmedzený počet bodov plynúcich z atribútov postavy. Presvedčivé hranie a starostlivé rozdeľovanie bodov povedie hráča k víťazstvu, pretože v tejto hre sa naozaj vyhráva. Inovatívny prístup k veci vyniesol pozitívne posudky v Indie RPG Awards.

(anotaci napsal Alef0)

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Re: Valedictorian's Death

Příspěvek od Peekay » 19. 1. 2009, 10:51

Hra, ktoru mam na radare uz hodnu dobu... a napriek tomu, ze mam k dispozicii americku rocenku zo strednej skoly (a dokonca aj ludi v nej poznam), nikdy som sa ju nepokusal hrat. Pride mi totiz kulturne velmi tazko prenosna - americky model 1000-clennej "triedy", kde sa ludia navzajom poznaju velmi malo (dostatocne malo na to, aby objavovanie skutocneho zivota mrtveho Primusa bolo zaujimavou hrou) zle koresponduje s nasimi 30-clennymi triedami, ktore su spolu 8-10 hodin denne po styri roky. Ani nehovoriac o tom, ze v nasich zemepisnych sirkach sa moc rocenky nepestuju.

(ked to tak po sebe citam, asi to patri ako hodnotenie do anotacie, ze?)
Obrázek

"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 19. 1. 2009, 11:00

Xactly.

Obrázek
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 19. 1. 2009, 11:22

Ono zakladna genialita tej hry (rocenka) je to, co ju v nasom prostredi posuva do nepouzitelnosti. Ako vravel Peekay, u nas jednoducho je kulturne prostredie totalne ine. Taky isty problem maju aj Briti, na The Forge sa zmatene pytali, co znamena valedictorian, a ci sa to da nejak zmigrovat na britsky system... a Paľo Czege bol zmateny, lebo chudak nevedel.

Ta mentalita, co funguje na americkych strednych, u nas neexistuje. Mozno by bolo cestou zmigrovat to do sveta vysokych skol: su tam paralelky (= rocniky) v ktorom je milion ludi, skupiny, ktore chlastaju, ludia, ktori sa nepoznaju, a su z roznych rocnikov. A nositel ceny rektora, ktory je na nasej univerzite analogiou primusa. A vyber predmetov a superenie. (Vid slovensky preklad, kde som prevzal realny priklad, ako sa kohosi matka nestala primuskou, lebo zle navyberala predmety.)

Navyse, stredoskolska rocenka, ak u nas existuje, obsahuje len zlomok tych udajov, ktore su potrebne. (Moja byvala stredna rocenky publikuje, lenze tam su len fotky v nevalnej kvalite a socialne vztahy tam su asi len velmi zakopane.)

Mne este napadlo skusit popozerat online rocenky na weboch, a potom ich vytlacit. Pripadne poslat hracom linky na web. (Aj tak je povinna pitch session.) Pripadne vytlacit rocenku americkej univerzity z webu a prisposobit ju nejakej vysokej skole. (Rocenka podla odporucania autora ma byt co najviac vzdialena a neosobna, zrejme aby nemal niekto problem s tym, ze niekto zavedie do hry frajera jeho starej matere.)
----------------------------------------------------
Hra mi pride skor ako experiment, ktory sa asi viac bude citat, ako hrat. S tym suvisi aj sposob pisania, ktory mi prisiel v mnohych pripadoch len naznakovy. (Asi Paul sedel a buchal do klavesnice, ako prislo :D).

Inak silne odporucam slovensky preklad. Anglicky original je oznaceny ako beta (s tym, ze do finale nebude zrejme nikdy dotiahnuty), pricom v nom chybaju nejake dolezite drobnosti (napr. pocet zetonov, s ktorymi sa ma startovat.) Tieto veci sa diskutovali na The Forge a do prekladu uz boli zahrnute.

Ale celkom sa mi pacia tie atributy postavy, ktore sluzia ako body pre pravomoci hracov ramovat sceny. A to, ze je to vlastne sutaziva hra.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay » 19. 1. 2009, 11:42

S tou vyskou je to une idee tres geniale, ak ti smiem pohladit ego :P Ale tie materialy... weby vysokej skoly neviem-neviem, aspon u nas existovali porovnatelne materialy leda tak pre jednotlive kruzky.

Co tak to premigrovat do ineho settingu? Napadol ma trebars McDonald's a "Employee of the Month" :P

(hodil som svoj predosly text ako hodnotenie)
Obrázek

- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 19. 1. 2009, 13:24

Ta migracia do ineho settingu je dobry napad, podobne som brainstormoval napr. nad vlakom / parnikom. McDonald's alebo ina velka spolocnost (teraz mi napada: work-and-travel tabor?) je vhodna.

Trosku mam problem s tym, ze tam ta rocenka sluzi ako zaklad pre charaktery a vztahy a v inom settingu bude asi ten isty problem.

Chcelo by to vymysliet nejaky vlastny "automaticky" generator vztahov.

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay » 19. 1. 2009, 13:55

Facebook? :D
Obrázek

- Pieta

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 19. 1. 2009, 14:10

Ty samec tazneho zvierata! :clap:

Keby sa nasla nejaka skola v Statoch, povedalo sa, ze pozerajte priatelov priatelov priatelov (na vzdialenost 2 v grafe), to by sa dalo. Este vyriesit, ako niekto bude poukazovat na fakty z rocenky (za to su body(, ale to by sa dalo vyriesit tym, ze hraci musia mat oblubene postavy vytlacene.

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“