Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od Markus »

Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu
(anotace)
Obrázek

Již druhá edice „šlechtické“ rpg Dzikie Pola vám umožní zahrát si hry jak z románů Henryka Sienkiewicze. V rolích příslušníků hrdé polské szlachty se můžete toulat celou Rzeczypospolitou v bouřlivém 17. století a zažívat jedno dobrodružství za druhým, ať již při vojenských taženích, intrikách na magnátských dvorech, divokých soubojích na šavle či politikaření na sejmu a sejmících. Hra má vlastní dovednostní systém založený na hodu d20, to hlavní na ni jsou však obsáhlé popisy historických událostí, reálií a vůbec všeho ze staré polsko-litevské unie.
(-anotaci napsal Karel)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od boubaque »

Setting vypadá velice chrumkavě :) Nemáte k tomu nějaké další informace? Klidně i v polštině.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Hchkrdtn
Příspěvky: 290
Registrován: 29. 10. 2007, 20:54

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od Hchkrdtn »

Ještě můžu přidat oficiální anotaci (tedy spíš u upoutávku). Ta se mi hodně líbí.

Vzácní pánové a paní hráčky,
bouřlivý svět 17. století stojí před vašimi dveřmi. Široké ukrajinské stepi, prastaré litevské bory, bohaté kraje i města Koruny... Budete je poznávat jako hrdí Sarmati, statečné dámy nebo cizozemští kavalíři. Čekají vás hlučné besedy v staropolských dvorech, intriky v magnátských palácích, vojenské výpravy proti Švédům, Turkům a Moskvě, sváry i souboje na šavle, plavby po Dňepru na kozáckých čajkách, zápasy s vyzvědači cizích států a politika na sejmících. A jestli duše zatouží víc... volná volá šlechtična!

PS: je to můj překlad z polštiny a já polsky neumím (ale když se člověk začtě, tak to i docela občas jde).
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od jonka »

to by možná stálo za překlad ,-)
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od Markus »

Karle, tys to četl/hrál?

Mě totiž zajímají historické hry a dlouhou dobu dumám nad tím, jak je udělat "správně" a záživně. Zajímalo by mě, jak ten historický aspekt zvládly Dzikie Pola. Systémově, hádám, to asi řešeno nebude, ale jak jsou řešeny třeba rady pro vypravěče, tvorba "dobrodružství", práce s historickými reáliemi (aby to bylo zábavné, nikoliv ubíjející) atakdále? Protože napsat seznam historických faktů a událostí umí každý, poradit, jak v těchto kulisách tvořit příběh ale jen málokdo... pořád něco takového hledám.

Kdybyste někdo našel odkaz na nějakou recenzi, šum sem s tím. Zkoušel jsem to hledat, ale nevím, jak se polsky řekne recenze. $D
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od boubaque »

Markus:
Jedna recenze by byla tady: http://www.archiwum.gildia.pl/rpg/syste ... 2_recenzja
daší třeba tady: http://histmag.org/archiwalia/mag48/dzi ... ogniu.html

...recenze se polsky řekne "recenzja", ale tak najdeš jen polské recenze, takže bůhví, jestli tomu budeš rozumět, když si ani nedokážeš upravit slovo "recenze" do polštiny ;)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od Markus »

Díky.
Já jsem zkoušel recenzia, ale to nic nenašlo :)
Uživatelský avatar
Hchkrdtn
Příspěvky: 290
Registrován: 29. 10. 2007, 20:54

Re: Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu

Příspěvek od Hchkrdtn »

Kniha má pře 300 stran, takže překládat to by nebylo jen tak.

K této hře jsem se dostal teprve nedávno, takže jsem ji zatim jen zběžně prošel (až si na ni najdu čas, tak zkusím poreferovat podrobněji). Systémově mi to přijde docela slabé, nebo lépe řečeno nezajímavé (podobnou mechniku prý má The Riddle of Steel a 7th Sea), hodně podrobně je pojat hlavně systém pro souboje. Historická část je docela obsáhlá, takže těžko zatím soudit, ale to na co jsem kouknul se mi líbí. Celé to tak dýchá Rzeczypospolitou z představ Sienkiewicze, bez určité faktografie se to ale prostě neobejde. Co mě zaujalo je třeba pasáž o Víře a magii, o tom jak ji lidé tehdy vnímali, ale třeba i dodatek jak ji do hry zapojit jako reálnou. A nebo doplněk Silva rerum, kde najdete třeba i nejčastější latinské šlechtické hlášky, aby jste mohli mluvit jako správný sarmat (kdo jste četl knihu, tak víte, že tam tak občas zahlásí).

Komlexní hodnocení ale zatím poskytnout nemůžu, hru bych si docela rád zahrál, ale využil ji spíše jako knihu pro prostředí a pravidla tam zkusil naroubovat nějaká jiná.

Zpět na „Hry, systémy, světy“