Best Friends

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Odpovědět
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Best Friends

Příspěvek od Markus » 30. 12. 2008, 15:19

Best Friends / Kámošky
(anotace)
:arrow? Slovenský překlad
Obrázek

Minimalistická bezkocková hra. Hráči hrajú dievčatá, ktoré sú kamoškami, trávia kopu času a pomáhajú si, ale, medzi niektorými z nich panuje nenávisť. Hrajte za partiu dievčat na strednej alebo za babský kolektív niekde v práci. Inovatívnou je mechanika tvorby postáv založená na princípe „čím viac mi ostatné niečo závidia, tým lepšia som v tom!", kde hráčovu postavu vlastne vytvoria ostatní. Riešenie situácií je založené na odovzdávaní žetónov, kde hráči pomáhaním ostatných oslabujú seba. K dispozícii je preklad základnej volnej verzie, autor vydal aj komerčnú rozšírenú verziu.
-anotaci napsal Alef0

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Best Friends

Příspěvek od Markus » 30. 12. 2008, 15:21

Jaké máte zkušenosti s Best Friends?

Conlai to přivezl z Londýna, asi v reakci na naše experimenty s Nicotine Girls, takže jsem si to mohl přečíst... a můj celkový dojem byl, že to bylo takové prázdné. Super nápad s tvorbou postavy, ale nic jiného tam není. Vytvoříte si postavu, zjistíte, jak se vyhodnocují věci, a pak vám to řekne: "hrajte". No jo, ale co? Zápletky, konflikty, kde k tomu přijít? A to už tam nebylo :-?

V tomhle ohledu mi přišly lepší už i ty Nicotine Girls, které měly nějakou strukturu hry a hlavně geniální pravidla pro dívčí plány.

Dokonce jsem začal uvažovat o jakési systéze obou her do jedné. Měl jsem A4 plnou poznámek a vymyšlený vlastní systém. Byla to bomba... a pak jsem to ztratil.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 30. 12. 2008, 15:26

Sice som tuto hru hral de facto raz, ale k tomu pokusu sa nepriznavam, kedze okolnosti boli nanajvys nepriaznive. Neludska nocna hodina, verzia bez rozpravaca (teda: rozpravac de iure bol, ale spal) a nevhodne zvoleny setting, kde sa dalo asi len railroadovat. (So spiacim rozpravacom padla aj tato moznost.)

Ale urcite by som si to zahral este raz. Osobne sa obavam toho, ze ako kazda "zenska" hra s "muzskymi" hracmi, moze toto prevedenie spadnut do frasky.

Genialne hodnotim tu tvorbu postavy, kde vlastne postavu hracov vytvoria "tajne" ostatni. Aj ked z 24hodinovej verzie mam pocit, ze ta tvorba postavy je vlastne cely zaklad hry (s bonusom: posuvanie zetonov a la Mexican Standoff) a potom akoby autorovi dosiel casovy limit i para a na dalsie rozpracovanie uz nebol priestor. To sa dost odraza aj na forme textu a jednoduchosti prekladu.

Inak povedane, ze po tvorbe postavy su hraci vydani napospas svojim skusenostiam. Rozpravac musi drzat hru v opratach a pripravit aspon nejaku kostru a zachytne body, lebo sa hra rozpadne. Ale o tom uz hra nehovori (mozno plna verzia?).

V kazdom pripade ako experiment to hodnotim pozitivne.

EDIT: pozeram, ze sa v mnohom zhodujem s Markusom.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Corvus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus » 30. 12. 2008, 15:29

ja taketo 'pome sa jašiť" hry vobec nemam rad. pride mi to taka lacna sranda. (taky som mal dojem z rozhovorov ludi co to hrali, ktore som na annune cital)

mozno to hra niekto aj vaznejsie... neviem.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 30. 12. 2008, 15:34

Ja si nemyslim, ze tato hra vznikla samo o sebe ako "odtrhnuta vec". V pravidlach su napady na civilizovane prostredia. Len samotny faktor, ze a) nazov navadza na stredoskolacky b) crossgender dohromady konverguje do sialenej hry (primarne kritizujem crossgender, to vyzaduje mieru serioznosti). A sialena hra ma malokedy hlavu a patu, pretoze to je fraska, kde sa placaju nezmysly jeden cez druhy a to mne nevyhovuje az tak.

Ma niekto seriozne skusenosti?

Akurat, ze toto, hm, pri procese hrania mam pocit, ze to, co hra ponuka ako mechaniky do hrania velmi nepomaha.

Tie zetony, co su podobne Mexican Standoffu, ale tam je jasne, ze je casovy limit a explicitne povedane, coho sa treba drzat.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Majo

Příspěvek od Majo » 31. 12. 2008, 13:59

Ja som to hral raz a bola to jedna z najlepsich hier ktore som v zivote hral. A aj najuletenejsia. Este mi iste obdobie potom trvalo, kym som sa vymanil zo svojeje postavy. Tu je o tom nieco na annune popisane: http://forum.annun.sk/viewtopic.php?f=3&t=5754

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“