Fudge, RPG stavebnice

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Fudge, RPG stavebnice

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Fudge (1992)

Fudge, tzv. „voľný univerzálny urob-si-sám herný engine“ nie je klasickým RPG systémom, vo svojej najširšej podstate to nie je priamo ani herný systém. Je to skôr určitý framework alebo stavebnica, pomocou ktorej si môžete vytvoriť a upraviť výsledný systém podľa svojich vlastných požiadaviek na hru. Základom je opis postáv pomocou prídavných mien (namiesto klasického číselného vyjadrenia štatistík) a špecifické kocky, ktoré sa pri hre používajú – šestistenné s plusmi, mínusmi a nulami namiesto čísel. Jednou z najznámejších aplikácií systému Fudge je Fate.
Uživatelský avatar
lotrando
Příspěvky: 586
Registrován: 28. 6. 2007, 09:28
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lotrando »

TSoY si bere FUDGE jako základ a drží se jeho stavebních prvků. V poslední verzi je sice ovlivněn i mnoha jinými dílky, ale původní inspirace je stále originální.
Petr "Lotrando" Kulda
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Jen jsem četl, ale copak jste ode mne čekali něco jiného?

Přijde mi zajímavé hlavně tím, že rozebírá, jaké volby člověk při tvorbě systému má a co znamenají.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Fudge

Příspěvek od Snílek »

Zdravím.
Hledám po celém internetu pravidla Fudge, ale nikde je nemůžu najít.
Nevíte někdo, kde by se dala najít? V PDF?
Děkuji vám.
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Fudge

Příspěvek od Skenderax »

Ja som si pravidlá kúpil a neviem o tom, že by sa predávali v PDF.

Je možné ale nájsť niekoľko zaujímavých stránok o FUDGE:

http://members.dsl-only.net/~bing/frp/f ... c.html#toc ... je veľmi podobná samotnej knihe, chýbajú ale súboje napríklad mechanizmov a podobne
http://divnozem.mysteria.cz/doku.php?id=fudge:start .. český preklad

Na tomto linku je FUDGE z roku 1995 free: http://www.fudgerpg.com/goodies/fudge-f ... ishdown/5/

A ďalší link, ktorý by ťa mohol zaujať, je tu: http://www.sonic.net/~rknop/big/Omar/fudge/FudgeSRD.pdf

Podľa mňa je samotná kniha FUDGE cennejšia ako FATE i FATE Core. Je plná nápad, inšpirácii, riešení a môžeš si poskládať čo ťa napadne. Knihu sa určite oplatí kúpiť :-).

PS: Ak by si chcel niečo konktrétne z knihy, tak daj vedieť...
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Re: Fudge

Příspěvek od Snílek »

Mnohokrát díky :)


PS: Všiml si někdy někdo toho, že ten smajlík vypadá tak zlověstně? Jako by říkal "A mám vás, pane Bonde"... Někdo by s tím měl něco udělat..
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Fudge, RPG stavebnice

Příspěvek od Markus »

Nečekal jsem, že ještě někdy uvidím, že někdo dělá hry založené na Fudge, a hle! Tohle se objevilo mezi hrami hranými v roce 2023:

Obrázek

:arrow? Bounty Hunters of the Atomic Wastelands (Polar Fudge) (2022)
Bounty Hunters of the Atomic Wastelands je svižná, akční hra v žánru béčkových spaghetti westernů říznutých s trochou postapokalypsy. Tuláci a pistolníci se v ní potkávají se zabijáckými roboty, atomovými hrůzami a vyšinutými mutanty. Hráči se ujmou rolí lovců odměn, jejichž úkolem je lovit padouchy pro zisk a slávu.

Edice nazvaná „Polar Fudge Edition“ je druhou inkarnací hry. Je založená na autorově vlastní univerzální hře Polar Fudge Aventures (2022) (která je obratem založená na FUDGE, 1992) a nahrazuje původní Bounty Hunters of the Atomic Wastelands (2014), kteří byli založení na čtvrté edici Fate (2013). Jelikož FUDGE i Fate jsou systémy se společným původem, obě edice této hry jsou pravidly velice podobné. Nová verze především dál zeštihluje už tak zjednodušenná pravidla.

Postavy mají šestici základních vlastností, pár odvozených vlastností jako zásahové body nebo „body přemýšlení“, přednosti (speciální schopnosti) a vady, to vše pořizované rozdělováním bodů. Hra obsahuje dlouhý seznam možných (super)schopností, které si hráči můžou pořídit.
Ještě víc mě na tom zaráží ta devoluce z Fate Core na Fudge, ale cesty homebrewerů jsou nevyzpytatelné!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fudge, RPG stavebnice

Příspěvek od Selhan »

Ha, dík za připomenutí, že jsem to hrál :D Ale už si nepamatuji, jestli to teda byla ta první, nebo druhá verze.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Fudge, RPG stavebnice

Příspěvek od Markus »

To je ovšem důležité! :) Kdo to bude vědět?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fudge, RPG stavebnice

Příspěvek od Selhan »

Dovolím si předpokládat, že Česku proběhla loni jen jedna hra, a že jsem tudíž hrál tu verzi, kterou tam zaškrtl už někdo z mých spoluhráčů.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů