The Mountain Witch

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

The Mountain Witch

Příspěvek od Markus »

The Mountain Witch
(anotace)
Obrázek

Mountain Witch je další z „alternativních“ RPG. Postavy představují skupinu samurajů, z nichž každý má nějaké temné tajemství. Úkolem každého hráče je společně s ostatními budovat atmosféru důvěry či zrady a v průběhu hry nastiňovat spoluhráčům tajemství své postavy. Pravidla jsou minimalistická, netradiční a otevřeně pracují s tvorbou atmosféry a žánru. Jejich základním prvkem je rozdělování vypravěčských pravomocí. Mountain Witch je ideální pro hráče, kteří se zajímají o alternativní herní styly a rádi by vyzkoušeli kolektivní tvorbu příběhu.

Odkazy:
:arrow? slovenský preklad
:arrow? Rady pre začínajúcich GMov (diskuze)
:arrow? Markusova recenze
:arrow? wallpaper na pozadie plochy vášho počítača

Odkazy na ďalšie zdroje.
:arrow? archivované pozostatky autorovej stránky. Keďže pôvodná doména timfire.com zmizla i s autorom v hlbinách času, nejaký dobrovoľník vyškrabal z archívu pôvodné zdroje.
:arrow? niekoľko zdrojov z pôvodnej stránky (vytiahnuté z archive.org). Niektoré z odkazov stále fungujú.
:arrow? Téma ,,Foolish Samurai" na Forge, kde je niekoľko rád a skúseností z hrania. Tie najväčšie perly sa ocitli aj v slovenskom preklade.
Naposledy upravil(a) Markus dne 23. 10. 2008, 01:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

skvela hra... podla mna vyborny uvod do alternativnych hier.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ehm... bude hodně hloupé, když se zeptám na vaše názory na mou recenzi? Děkuji!
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

No, me se to cetlo dobre, takze sloh je, co se tyce me, dobry. Nicmene jako recenze nevim jestli je to dost objektivni. Kdyz se nad tim clovek zamysli, je to takove trochu propagacni. Mozna bych zvazil moznost psat trochu vice kriticky. Nebo bych mozna pridal nejake zadrhele, ktere vznikly, nebo mohou vzniknout pri hrani. Jak je hra narocna a co muze hracum delat potize? Pro jake hrace je podle tebe vhodna, apod...
Nekdo by totiz mohl namitnout, ze recenze by mela byt kriticka. Ta hra urcite neni dokonala. Ale ne za kazdou cenu hledat malichernosti. Sam nevim, jestli deign je dokonale udelany, nebo jsou nekde rezervy. A pokud neni nic zde ani ve forme prezentace pravidel, napsal bych jake potize pri hre mohou vzniknout, co by mohlo nekterym hracum vadit, atd...

Kazdopadne jinak je to celkem dobre. Rozhodne lepsi tahle forma, nez bibligoraficke udaje a opsany obsah s par komentari (jako: "dalsi kapitola pojdenava o rasach a najdeme zde tedy mnoho informaci o ruznych rasach",.....) :-?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Díky... tak v první řadě já nepíšu "objektivní" recenze. Já píšu recenze okem Markusovým, takže je zcela jasné, že s mým pohledem se ne každý shoduje. Ostatně, přesně takhle by recenze měly fungovat - jsou to subjektivní názory autorů, čtenář si poté vybere autora, se kterým se nejvíc ztotožňuje. A ono by to tak fungovalo, kdyby každou hru recenzoval víc než jen jeden člověk :wink:

Zkouším být kritický, ale nehodlám tam vyplodit nic na téma "Ne každému se bude líbit téma hry, nebo že ne každému vyhovuje délka kampaně (5-6 her)". To snad posoudí každý sám.

Dále... nepřijde mi, že by hra byla pro zkušené hráče, hodně lidí píše, že ji v pohodě hrálo s totálními laiky. Napsal jsem ale, že je potřeba zkušeného vypravěče.

Těch pár mezer v designu, které jsem viděl, jsem zmínil (smíšené úspěchy, hromadné souboje), jinak mi to vážně přijde dobré. To není úmyslné přimhouření očí, to je neschopnost najít nic, co bych vytknul.

Vlastně jo... jedna věc mě vážně štve. Že u PDF verze není přibalena obálka (ta červeno černá) ani žádné handouty (osudy - jsou v textu knihy, ale nedostal jsem je navíc ještě na kartonech, jako jsou u papírové verze) O-)

"Jaké potíže můžou ve hře vzniknout" to není IMHO věcí recenze - není to problém hry, je to problém toho, že se učíš nový systém, a v určité míře to nastává u každé hry. Mountain Witch má v tomhle plus, protože autor svědomitě napsal spoustu příkladů a doprovodných textů, které ti to usnadní. Jinal... Bifi s Corvusem na toto téma založili specializovanou diskuzi, viz záhlaví této diskuze.

Díky, Quale.

EDIT: Možná doplním odstavec na téma herního stylu. Zkusím si to v hlavě rozmyslet.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Markus: No problem. Psal jsem cokoliv, co me napadlo. Pokud aspon neco pomohlo, jsem rad ze jsem to nepsal zbytecne 8)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Připsáno:
Trochu zrádné je určení hry, protože snad každý zezačátku narazí na nezvyklý herní styl, který se bude muset od začátku učit. Začátečníci si s Mountain Witch neporadí, protože neobsahuje úvod do RPG, zkušení hráči paradoxně mohou mít problém s tím, že si do hry přenesou návyky z jiných her. My jsme například podle starých návyků hráli tak, že Pán hry si při rozdělení skupiny vodil jednotlivé hráče za dveře - čímž jsme zcela rozbili gradaci napětí a prozrazování tajemství. V tomhle ohledu je Mountain Witch zrádná, je potřeba přistupovat k ní s čistou hlavou a hrát ji doslova tak, jak je napsaná. Musíte věřit autorovi (který se naštěstí snaží vše detailně vysvětlit), nepřenášet zvyklosti z jiných her a smířit se s tím, že první dvě sezení budou zkušební, určené k vychytávání problémů a nezvyklostí.
Tak a mám čisté svědomí :wink:
Dík za upozornění.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fingalen »

Markus píše:Ehm... bude hodně hloupé, když se zeptám na vaše názory na mou recenzi? Děkuji!
Ano, je to hodne hloupe. :-P Skutocne mas pocit, ze tvoje clanky (stylom vskutku bravurne) nikto necita? :wink:

Ale k veci. Myslim, ze je to velmi pekne napisana recenzia aj ked sa v mnohych ohladoch asi celkom nestotoznujem. Napr. si nemyslim, ze je az taka presna a jasna vo forme, ako je napisana. Sam som ju hral dvakrat a niekolkokrat som si ju celu precital, kym som ju skusit odGMovat a aj napriek tomu som mal znacne problemy niektore veci uchopit.

Z obsahovej stranky mi prislo nepresne pisat, ze postavy nemaju ziadne dovednosti. Mozno by bolo lepsie doplnit, ze nemaju dovednosti davajuce im mechanicke vyhody (ale aj to nie je uplne presne). Ale to je v zasade fuk.

A este sa mi mari, ze som na forgei zachytil, ze dotlac sa ani neplanuje. :cry:
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Andros
Příspěvky: 92
Registrován: 31. 8. 2006, 14:44
Bydliště: Brno / Bratislava

Příspěvek od Andros »

Markus píše:Ehm... bude hodně hloupé, když se zeptám na vaše názory na mou recenzi? Děkuji!
Hm, ja som sa s Mountain Witch stretol prvýkrát práve v tejto recenzií a... a práve vďaka nej som sa o ňu začal trošičku zaujímať. Recenziu považujem za celkom podarenú a dokonca si dovolím povedať, že by som si na jej základe hru kúpil. Good job ;-)

K hre: IMHO je ľahšie naučiť sa ju (podobne ako ostatné skutočné _RP_ hry), ak hráč nemá skúsenosti s inými RPG, ktoré by ho mohli navádzať na niektoré zvyklosti v MW nevhodné (viď uvádzané chodenie za dvere). Je tu dôležité, že to nie je o zabíjaní, dokonca ani o zabití čarodejníka - ako je zdôraznené i v recenzií.

Celkovo, je Mountain Witch podľa mňa celkom pekná RP záležitosť...
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

Andros: ja obcas robim otvorene hranie MW, takze ak mas zaujem a zozenies si kamosov, tak mozme spolu zahrat.

vid: http://forum.annun.sk/viewtopic.php?t=5229 a http://forum.annun.sk/viewtopic.php?t=4129&start=0
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Jen pro ilustraci a z nostalgie : 8)
Obrázek
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fingalen »

treven: priznam sa, ze to bol jeden z mala oneshotov, ktory mi prisiel plne uspokojivy.. spomienka je velmi prijemna. Pri spomienke na to, ako som Katke zobral naracne prava, aby som si od nej nechal vytiahnut postavu z rieky, som sa pousmial. Pri spomienke na tvoj popis posledneho obrazu mi zvlhli oci.. :roll:
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Finnister
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 12. 2008, 20:18

Re: The Mountain Witch

Příspěvek od Finnister »

Nazdar,
chtěl bych se zeptat, jestli jsou někde ke stažení pravidla pro tuto hru, a pokud možno existuje český překlad?
Japonsko je moje srdcovka a chtěl bych si něco takového zahrát.
BTW pěkná recenze
I am Finn, who is more?! (mybe Chuck Norris)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: The Mountain Witch

Příspěvek od Markus »

Zdravím, Finnistře, a vítám tě u nás na Fóru!

ta pochvala je mířena na moji recenzi? Pokud ano, tak mockrát dík, to člověka potěší. :) Pravidla na Mountain Witch ke stažení bohužel nejsou, je to normálně placená hra. Dá se buď objednat tištěná z Ameriky, což se celkem prodraží na poštovném, pokud nevychytáš nějakou hromadnou objednávku... a navíc jsem se teď zběžně díval a nemůžu tištěnou verzi najít v nabídce žádného obchodu. Zdá se, že vydavatel zabalil podnikání a existující kopie jsou rozprodány. :-?

No, každopádně se dá koupit PDF. Takhle jsem si to kupoval já z Indie Press Revolution, zaplatíš kreditkou a ještě ten samý den už to máš doma na disku. Stojí to 18 dolarů, což je... 347 Kč(*) :) Já jsem si to potom tisknul u sebe doma na tiskárně, většina stránek je černobílá, jenom pár jich je barevných. Největší problém byl nařezat si papíry toho správného formátu (používá to nějaký šílený japonský). Pak jsem si to došel svázat do copyshopu a výsledek je úchvatný. Zatím jsem svého činu nelitoval. :wink:

Překlad by byl taky příjemná možnost, ale co vím, zatím se do něj nikdo nepustil. Visí to ve vzduchu jako jedna z věcí, které "se určitě musejí přeložit", ale nikdo se k tomu nedá. Což je škoda, ale co se dá dělat.

Dej vědět, jak ses nakonec rozhodl.


(*) Kristepane, kam až ten kurz zase vystřelil?
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: The Mountain Witch

Příspěvek od Lemmy »

Jedna z těch her, o které mám hrubé pojetí a jedná z mála indies, kterou bych si v budoucnu rád zahrál.
Skvělý koncept, výborný nápad se zrádcem ve vlastních řadách.
Mountain Witch :clap:
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host