Dobrodružná hra Pán Prstenů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Dobrodružná hra Pán Prstenů

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Tolkienovská hra, jejíž českou verzi vydalo u nás na začátku 90. let nakladatelství Mladá fronta. Hráči v prostředí Středozemě prožívají příběhy ve stylu Hobita či Pána prstenů. Z dnešního pohledu je hra systémově zastaralá, nicméně přesto má své kouzlo. Je totiž určena dětem a učí je hraní RPG krůček po krůčku – působí tak jako pěkný výukový materiál. Spolu s pravidly vyšlo i několik rozšiřujících knih s dobrodružstvími, která jsou sice velmi lineární a svázaná, ale zároveň mají sympatickou Tolkienovskou atmosféru. Pěkná hra, na níž se děti mohou učit RPG, bohužel se skoro nedá sehnat.

Systémově jde o zjednodušenou verzi hry Middle-earth Role Playing (MERP) a hra měla sloužit jako úvod pro začátečníky, kteří by později přešli na „plnou“ hru. Hra má jen minimalistická pravidla bez úrovní, založená na hodech dvěma šestistěnnými kostkami. Většinu herní řady ve skutečnosti tvořila připravená dobrodružství. Přímo pro Dobrodružnou hru Pán prstenů vyšla jen dvě rozšiřující dobrodružství, ale kompatibilní s ní byla i některá dobrodružství vydávaná pro MERP.
V češtině vyšly tři herní produkty:
:arrow? Dobrodružná hra Pán prstenů (základní krabice) - obsahuje pravidla a dobrodružství; PDF pravidel (bez dobrodružství) je přiloženo dole
:arrow? dobrodružství Temnější než temno
:arrow? dobrodružství Přes horstvo, jež se v mlze pne

:!: :!: Naskenovaná pravidla a dobrodružství :!: :!:
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Pán Prstenů

Příspěvek od skaven »

Gallind píše:Zdravím. V letech 1995-8 jsme hráli tuhle věcičku. Moc se nám to líbilo, a tak jsme ke třem vydaným příběhům napsali další 3. Něco o tom je zde na těchto stránkách: http://hartmann.valka.cz/panprstenu/
Máte s tím taky někdo zkušenost?
Zdravím, hru mám doma, moc se mi líbí, ale nikdy jsem nenašel nikoho, kdo by ji se mnou hrál. Tady jsem napsal článek: http://www.nokturno.net/index.php?stran ... clanek=257
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Hou. Nic o tom nevím, můžete mě trochu zasvětit do problému?

Je to jakože RPG, ve kterém se dá hrát cokoliv, nebo jsou to "jenom" nějaké předpřipravené příběhy, takový pokročilý gamebook?

Každopádně díky, Gallinde, za ten odkaz.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven »

Je to rpg defaultně pro hraní ve středozemi, asi by se na tom dalo hrát i jiné prostředí, ale nebylo by to ono. Ty tři knihy, to jsou předpřipravené (a opravdu moc hezky zpracované) dobrodružství. Hra má samosebou i krabicové pravidla. Tedy žádný gamebook.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

... a je to prvé a jediné RPG, ktoré som mástroval (nehral som zatiaľ žiadne). Aj keď len chvíľu, ale myslím, že tá skúsenosť stála za to.

A pridám sa k už vyslovenému názoru, že je to pripravené naozaj kvalitne. Pravidlá sú jednoduché, teraz si nespomeniem či na 30-40 stranách, všetky 3 dobrodružstvá sú dobre prepracované (aj keď som v mojej hre načal iba prvú knihu).

A áno, systém by sa dal (možno po malých úpravách) použiť aj v inej hre, asi len v rámci fantasy.

Práve kvôli tomu, že sa mi to páčilo, som si túto krabicu kúpil a hneď preštudoval. Pamätám si na tie prvé (a druhé, a tretie...) pocity, keď som si ním listoval a hrialo ma pri srdci... Proste prvá láska.

Potom nasledovali iné veci, ako napríklad Shadowrun 2ed., ale... Veď to poznáte. Čo je prvé, je vždy prvé....


J.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven »

ta hra má svou hodnotu. Bohužel teda hlavně estetickou (krásné ilustrace atp.)
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Pána prstenů od ICE mám i se dvěma dalšími moduly následujícími po Noc ubíhá (Temnější než temno a... Přes horstvo jež se v mlze pne... nebo tak nějak), ale nikdy jsem se bohužel nedostal ke hraní.
Rozhodně na mě celá věc působila velmi propracovaným způsobem - pozadí postav na čtyři strany A4 mě například uchvátila, dobrozdružství také vypadají skvěle.
... rozhodně se celá věc četla velmi příjemně.

A propos, Gallind, není to ten elfský kouzelník z Roklinky? 8) :wink:
Gallind

Příspěvek od Gallind »

Tak tolik reakcí a k tomu pozitivních jsem ani nečekal :o)
Na otázky už koukám bylo odpovězeno, musím se přidat k tomu, jak je hra propracovaná. Hru jsem hrál jako postava Gallind (odtud moje přezdívka, bravo Conlai :o) s lidma z naší třídy poté, co jsme ji se ségrou dostali k Vánocům a já ji přinesl do školy. Hráli jsme vždycky po odpolednách ve třídě po vyučování.
Pak jsem ji i mistroval partě z nižšího ročníku, kde jsem hrál to samé o pár příběhů pozadu, než jsme byli my. Náš mistr potom, co jsme dohráli 3 vydané příběhy (a já jsem napsal do redakce, odkud mi odpověděli, že už další nevyjdou, protože nebyl zájem - tenkrát to ještě bylo před tím boomem, který přineslo natočení filmu), napsal další příběhy a byly moc hezké.

Ta stránka, na kterou jsem hodil odkaz, to byl spíš takový štěk po letech, v době, kdy začalo jít do kin Společenstvo, tak jsem chodil na xchat do místnosti PP a udělal jsem tuhle jednoduchou stránku, ale pak se moje zájmy ubíraly jiným směrem (třeba Panzer General, nicméně i do této strategické hry jsem udělal 2 fantazy scenaria :o). Každopádně mám dost cenných materiálů k této hře, co by stály za to zdigitalizovat a hodit na web. Pokud by to ovšem ještě někdo hrál. Já od r. 1998 od odchodu ze školy nedal dohromady ani 3 lidi.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

No já si PP taky pamatuji, už je to ale strašně dávno. Bylo to nějkdy v té době, kdy jsme poznával dračí doupě, což už je tak asi 15 let, bohužel jsme odehráli jen jednu hru, což mě hrozně mrzí a o hře smaotné už si skoro nic nepamatuji. jen dojmy, které jsou pozitivní (otázka je, jak moc jsou naivní).

2 Conlai: Někdy si to od tebe půjčím. Případně můžeme dát experimentální one-shot $P :>;o)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Tohle bylo první RPG, které jsem kdy hrál, bohužel kamarád v té době hrál víc DrD, takže nás tlačil do akce.

Ale jinak v této hře je úplně nejlépe zpracované dobrodružství pro naprosté začátečníky (Jak Vypravěče, tak hráče), jaké jsem kdy viděl.
Pravidla samotná nejsou až tak skvělá, hlavně neumožňují postavám moc růst, ale to nevadí. Navíc na rozdíl od mnoha jiných her počítají se stupňováním úspěšnosti, dokonce nemají ani žádnou neúspěšnost jako takovou, a tak navádí k mnohem plastičtějším popisům než jen prosté "uspěl / neuspěl".

Měl jsem je doma, ale někdo si je půjčil a nevrátil - kdyby mi někdo půjčil základní pravidla, byl bych mu velmi vděčný.
Gallind

nevydané příběhy

Příspěvek od Gallind »

Docela by mě zajímalo, jestli do Česka někdo nepřivezl přípěhy, které mf nepřeložila a tedy ani nevydala.

Mimochodem Jersone, bydleli jsme spolu za studií v Plzni na koleji v Malesicích :-) Ten svět je ale malej :-D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: nevydané příběhy

Příspěvek od Jerson »

Gallind píše:Docela by mě zajímalo, jestli do Česka někdo nepřivezl přípěhy, které mf nepřeložila a tedy ani nevydala.

Mimochodem Jersone, bydleli jsme spolu za studií v Plzni na koleji v Malesicích :-) Ten svět je ale malej :-D
Fakt? A který ty jsi? 8) 8)
Gallind

Příspěvek od Gallind »

Pátrej, hochu, pátrej :lol:
Nevidět tu u tvého profilu České Budějovice, tak mi to ani nedojde :o)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od smrq »

PP byl dobre udelana hra a imo by pravidla slo nasroubovat i na jine prostredi.
mel ale jednu nevyhodu - byl urcen pro deti. z dejove linky neslo moc uhnout, jinak by se pribeh zhroutil a jiz trosku zkusenejsi hraci meli chut nejet na zapad, ale treba na vychod a bylo po pribehu :) taky situace, kdy se nase vyhrana skupina (DrD jsme hrali jiz nekolik let) dle pripraveneho scenare plizila nocni hurkou, aby nebyly postavy pristizeny, a kdyz se tak nakonec stalo, dle scenare jim jen vyhubovala sousedka, byly usmevne.
je ale fakt, ze hra na me pusobila prijemne a poradila i zkusenym hracum nekolik, do te doby nepouzivanych, postupu.

rozhodne jsem byl tenkrat neznaly shadowrunu ani gurps nadseny z dovednostniho systemu (narozdil od povolani DrD).
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Hola.

Přečetl jsem si po vašich doporučeních tuhle hru a mám z ní veskrze pozitivní dojem. Své komentáře jsem shrnul do vedlejšího tématu, Čerstvě dočteno, ale přeposílám je i sem - kdyby to někdo chtěl komentovat nebo rozvést v diskuzi. Bude asi lepší diskutovat tedy než v "Čerstvě dočteno".

Nuže:
  • Přívětivá hra pro děti, kterou IMHO budou schopné vzít do rukou a skutečně se ji samy od sebe naučit.
  • Líbí se mi, že v příkladech ze hry je všude vidět table-talk (úplně offtopic) a že se hra vůči němu nevymezuje - naopak, dává najevo, že tam patří. Celkově působí hra spíše jako relaxační pokec u stolu s kamarády, než jako hard-core hraní.
  • Relativně minimalistický systém - existuje 14 statistik shodných pro úplně všechny postavy a volba rasy s povoláním pouze ovlivní jejich počáteční hodnoty. Žádné další dovednosti, speciální schopnosti povolání, nic,
  • Nicméně furt je to úplně klasické fantasy RPG z 90. let. Dobrodruhové plní questy. Hráči se snaží uspět, vymyslet efektivní taktiku, přechytračit GM. Klasika. (it ain't a story game buddy!)
  • Hra je dosti orientovaná na děti a začátečníky - dlouhodobější hráči začnou nacházet asi dosti trvdých omezení a nedostatků, takže by hru buď modifikovali nebo opustili. Příkladem budiž prakticky žádný seznam vybavení, které je přitom pro tenhle styl hry dosti klíčové.
  • Pěkné je, že hra učí dobrodružstvím venku a ve městě. Žádný dungeon crawl. Pěkná jsou i předpřipravená dobrodružství v tom, že jsou příjemně "hobití" - tj. žádné vraždění bezejmenných skřetů, ale nějaké vylákání zobrů na slunce a zajímání (ne zabíjení) lupičů.
  • Nelíbí se mi, že hra učí zbytečným hodům a "task resolution". A to zcela okatě, v mnoha případech dokonce sama říká, že: "v této situaci je hod zbytečný, přesto ho proveďte". Ale co bych čekal u hry z této školy, že? Jsem příliš zhýčkaný.
  • A ještě víc se mi nelíbí, že hra učí zcela naprosto brutálnímu railroadingu. A to hodně! Předpřipravená dobrodružství jsou railroad, jaký jsem neviděl ještě v žádném oficiálním dobrodružství (!). Pokyny pro GM v pasáži o přípravě dobrodružství pak vyloženě učí railroadu - GM si prostě má připravit všechno, co se stane, scénu po scéně. V celých pravidlech není nikde ani zmínka o svobodné vůli hráčů! Ani slůvko o tom, že hráči říkají, co chtějí dělat a kam půjdou, a GM na ně reaguje. Naopak - Pán prstenů učí přístupu "RPG jako gamebook", kdy je vše předem nalajnováno a jen na několika místech hráči potkají výhybku.
Celkový dojem:
Pozitivní. Pán prstenů zatím vede v mém hledání her, které můžete někomu dát a on se je naučí sám, aniž byste mu cokoliv ukazovali. Je ovšem jen pro děti, dospělým bych ho nedoporučoval (resp. asi bych jim doporučil něco jiného). Taky nevěřím, že u něj člověk zůstane dlouho, nicméně jako začátek je pěkný. Přesto vidím na PP hodně neduhů a bojím se, že hráč začínající na PP se naučí hodně zvyklostem, kterých se pak bude těžko zbavovat (task resolution anyone?). Ale na poli "začátečnických RPG" pro mě zatím jednoznačně vede... i když hlavně díky nedostatku konkurence.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 10 hostů