Burning Wheel

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Odpovědět
jonka
Kontaktovat uživatele:

Re: Burning Wheel

Příspěvek od jonka » 17. 8. 2010, 22:39

Jarilo píše:Určitě ale plánuju nějaký pořádně šťavnatý one shot nebo mini kampaň v BW odehrát.
tak to je slovo, které by mě ve spojení s BW napadlo určitě jako jedno z posledních :-)
V BW má systém tvoji postavu za "idiota", který dokáže s heroickým vypětím a štěstím překonávat středně těžké překážky a jakýkoliv posun vpřed je dlažděn desítkami neúspěchů(*). Já jsem doma orgasmicky plakal štěstím když jsem si ze 4 (nebo pěti?) sezení odnesl jednu čárku v Perception a Faith. S tím že jsem věděl, že na tom světě jsem jeden z nejlepších v oboru a přesto že dokážu fakticky prd a naději že bych si mohl dovolit víc než to prd bych měl možná tak na konci 12-16 sešnové kampaně když bych byl hodně aktivní a směroval konflikty tak, abych je mohl rozhodovat právě těmito dovednostmi.
BW je určitě o lidských osudech a o tom, jak je člověk v porovnání s okolním světě malý, alespoň tak se mi jevil systém ve svém chování. A jak říká Sosáček, BITs jsou jednak strašně důležité (bez BITs je BW jako by sis pro hraní nasadil dobrovolně svěrací kazajku - protože nedostáváš ani to minimum F/P/D bodů) a nejsou jednoduché na uchopení, respektive pokud je hráči aktivně nehrají.
Pokud si člověk se slovem šťavnatý dokáže představit krev a pot, pak ano, v BW se mohou hrát i šťavnaté hry ,-)

Ne beze srandy, bacha na to, BW je strašně dobře zpracovaný, ale než ho uchopíš tak se s tím musíš hodně poprat. Každopádně GL.

(*) řečeno d20 terminologií: checky CR5 dokážou být občas dost nebezpečné, CR10 při úspěchu slavíš a jásáš, CR15 jsi ochoten podstoupit tak jednou za dvě,tři sezení a o CR20 bázlivě sníš.

ad A.Burner, já bych se toho úkolu klidně chopil, ale na solo objednávku teď moc nejsou prašule :/
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná

Jarilo

Příspěvek od Jarilo » 17. 8. 2010, 22:56

Jonka: Rozumím, ale představ si takový šťavnatý krvavý stejk =).

Ne teď už vážně - pročítám pravidla a doopravdy se čím dál víc přibližuji názoru, že BW je plný super nápadů, inspirace atd, ale zahrát si jej jako takový v jeho nejčistší podobě je asi vážně jen pro lidi, kterým nevadí kompletní mechanizace všeho a situace, kdy je nutné ustoupit fikcí ve prospěch mechanik.

Osobně jsem z BW vytáhl pár zajímavých věcí a použil je v jiném systému. Kdyby byl čas na slezině, tak bych si rád hru zkusil, ale bojím se, že by slezina musela trvat tak týden (chci toho stihnout opravdu hodně =)).

Jinak s objednáváním bych počkal, až se objeví skladem ve fantasy obchodě.

jonka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jonka » 17. 8. 2010, 23:11

co se týče mechanizace, je třeba počítat s tím, že i když je BW "moderní" co do designu je to pořád žánrově oldschool. Takže bookkeeping jednak nevadí druhak není tak hrozný a z vlastní zkušenosti můžu říct, že ho děláš rád. (je to taky jedna z mála radostí co si ve hře -myšleno mechanicky- užiješ ,-) ). Akorát pokud později používáš rozšířená pravidla, tak tam nevím jak se to projevuje na zranění a počítání boje.

ad inspirace, tak třeba instinkty jsou super skoro do každého systému, beliefs taky trochu.
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná

Jarilo

Příspěvek od Jarilo » 17. 8. 2010, 23:19

Yep - instinkty, beliefs, tratis, life paths, B, G a W úrovně u abilit a dovedností....Je toho celkem dost, zejména pokud se některé věci odprostí od mechanického ošetření a použijí se volnější formou =).

jonka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jonka » 18. 8. 2010, 00:09

Jarilo píše:Yep - instinkty, beliefs, tratis, life paths, B, G a W úrovně u abilit a dovedností....Je toho celkem dost, zejména pokud se některé věci odprostí od mechanického ošetření a použijí se volnější formou =).
to z toho uděláš FATE : )
btw od jakého mechanického ošetření to chceš odprostit? já mám dojem, že pokud hraješ čistě podle první části knihy (tzn bez weapon dmg, Fight-u, Wounds atd) tak je to volné dost. Zlepšování se v dovednostech jde udělat přez Arthu když nechceš dělat bookeeping.

Jarilo

Příspěvek od Jarilo » 18. 8. 2010, 08:52

Jonka: Jo, nenapsal sem to úplně nejlíp, zrovna tyhle věci jsou bez mechanik, sypu si popel na hlavu, bylo už pozdě :oops: .

Nemluvil sem ale o osekání BW, nýbrž o použití některých aspektů BW v jiném systému - konkrétně teď v upraveném nWoD.

jonka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jonka » 18. 8. 2010, 13:31

Jarilo: fpoho, já taky znásilňuju systémy ,-) nechtěl jsem tě chytat za slovo.

ad Adventure Burner, proletěl jsem si obsah a volnou část o beliefech a vypadá to, že to je takový Dungeon Master Guide II ve své podstatě. Spousta kapitol - pokud bude psaná stylem beliefů - vypadá že by mohla mít v sobě užitečné informace. Co se mě týče tak do toho asi půjdu.

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 18. 8. 2010, 14:27

Ja bych do toho taky sel. Co udelat objednavku? Nebo se zeptat toho chlapka od fantasyobchodu?

EDIT: jinak co se tyka beliefs v jinych hrach, neni to tak ultrauzasne (chci rict been there, done that). jednak to bez artha wheel nema tu motivacni cast, a druhak BW je ten druh systemu co krasne zpiva kdyz ho vsichni pouzivaji jako nastroj, ne prechazi jako nutny zlo, a s takovejma lidma je lepsi hrat BW, a kdyz je nemas ta ti ty beliefs stejne k nicemu nebudou. ale kazdopadne hodne stesti.
"Are you man or a woman?" "I'm a villian."
"What gender are you?" "Evil."
"Yeah, but what's in your pans?" "Doom."

jonka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jonka » 16. 12. 2010, 03:58

na S-G ve vlákně "jak hrát tuhle hru v pěti bodech" popsal Paul Beakley jak hrát BW. Podle mě ten popis celkem sedí a byla by škoda kdyby to zapadlo. Doufám, že nevadí že to sem dám in english.
Paul B píše:How to play Burning Wheel as a player:

* You will be playing a game in which internally conflicted characters endure adversity to pursue things they care about.

* When writing Beliefs, start your character in crisis and keep him there at all times. You will be rewarded via Artha for doing this. If your Artha is low, it's because your character is out of trouble and is therefore leading a boring life. So get him in trouble ASAP. Change your Beliefs on the spot to make this happen.

* If you don't know what to do next, look at your Beliefs. If a Belief doesn't strongly imply your next action, rewrite it until it does. Be prepared to fight hard for what you said you cared about in the game via your Beliefs. If you don't, that means you were lying when you wrote the Belief. Change it and play with principle going forward.

* If you want something to happen, engage the system. Ask the GM if you don't know how to make something happen. Very rarely will the GM tell you no outright, but that might happen if you're angling for an outcome that's going to make it impossible for everyone to stay on the same page. This means you need to know what is possible in the system, so please learn at least the basic assumptions.

* The game runs on bribes: do what your BITs tell you in a principled way now, and gain Artha so you can avoid complications in the future. There will be an ebb and flow between sticking to your BITs to earn this currency, and spending this currency to overcome the threat of complication. You will only very rarely be compelled to do something a BIT says.

Hchkrdtn

Příspěvek od Hchkrdtn » 27. 7. 2011, 18:30

Snad s tím nenosím dříví do lesa, ale všiml jsem si, že BW vyšlo v nové "edici".

Burning Wheel Gold

Belden
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Belden » 19. 4. 2012, 17:18

Veden chutí si BW zahrát, stáhl jsem si pdf verzi s tím, že ji nastuduju, odehrajem pár zkušebních her a pak se rozhodnu, jestli si pravidla koupím (ale bojuji s pokušením koupit si je už teď, na slepo). Chtěl jsem se zeptat, jestli by někdo nemohl napsat, jaké jsou rozdíly mezi jmenovanou pdf (je datována 2002) a knižní verzí. Podle toho, co jsem četl ve zmínkách na fóru, tak budou asi velké.
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 19. 4. 2012, 21:02

Pulka hry funguje fundamentalne jinak.

Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai » 20. 4. 2012, 11:59

Na internetu se povaluje první edice, kterou zřejmě Belden stáhl, ovšem už ne revised edice, která prošla mnoha změnami, jak napsal Sosáček. Ale dá se dogooglit pdf golden edice, která je nejnovější a kterou by poté stálo za to i koupit.

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 24. 1. 2013, 12:10

Hele mate nekdo Burning Wheel Gold?

Prej tam predelali range and cover aby se dal pouzit na prestrelky jako v Shadowrunu.

EDIT: tedy prej pridali cover, teren, takovy veci. Pokud by to byl neco jako lehci Firefight (ale silnejsi nez I Corner Him And Stab Him In The Face) tak by to mohlo byt dobre.

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 27. 1. 2013, 10:21

Jeden BW Gold nejspíš nechám dovézt do Mephitu, tak si to tam pražáci pak můžete přijít prolistovat.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“