Nobilis

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Nobilis

Příspěvek od Bifi »

Nobilis má výbornú základnú mechaniku ale kvôli zložitosti prostredia musia hráči pred hrou vedieť veľmi veľa informácií takže sme sa do toho zatiaľ nepustili. Ani mne samému ako potenciálnemu GM sa nechce čítať príručku napriek tomu ako krásne poeticky je písaná.

M

EDIT by Dalcor: Nobilis je zajímavou hrou která se spíše než na řešení akcí soustřeďuje na následky činností hráčů. Jak píše Bifi jednás e o systém dosti složitý. Někdo další Nobolis zná?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

NOBILIS: A Game of Greater Powers
http://en.wikipedia.org/wiki/Nobilis
http://www.guardiansorder.com/games/nobilis/
http://www.guardiansorder.com/games/nob ... ducts.html

Další odkoupená hra, nyní již ve třetí edici vydání. Jak říkají autoři nachází se někdy mezi Sandmanem a Amberem. Nobilis poprvé vydaný v roce 1999 zavádí postavy mezi personifikovanou mytologii. Nobolis neuznává systém náhody. Postavy sice můžou použít své Zázraky (jako dary dané jim jedním z aspektů) ale ovlivnit samotné události moc nemají. Nobilis se nesoustředí ani tak na samotné činnosti, ale daleko více na následky jednotlivých rozhodnutí. Ale přečtěte si to sami na wikině. Prostor k rozebírání systému zde nemám.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Systém Nobilis je transparentní, jednoduchý a nevím co ještě... jo, hlavně bezkostkový. Hráči mají nebo mohou mít veliký vliv na události právě proto, že mohou používat body zázraků a systém je bezkostkový.

2Dalcor: Nevím, kde jsi přišel k tomu, že postavy nemají (tu) moc ovlivnit události... IMHO je v jejich případě ta moc obrovská (+ většinou uspějí i když nepoužijí žádné body) :eyecrazy:

Dost mě zaujal "setting". Je to dost hutná záležitost a opravdu vyžaduje hodně po hráčích (připomnělo mi to gurpsácký The Cabal, který obsahoval kabalu, ažbětínské kouzelnictví a egyptskou astrologii... a to vše jste museli zvládnout, pokud jste chtěli něco zakouzlit - bylo to totiž propojené se systémem). Bohužel nemám plnou verzi, jen systém a střípky settingu, ale i tak se mi to líbí...
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Díky za upřesnění, jsem vycházel z wikiny a asi jsem tomu špatně porozuměl
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Kouknul jsem na wiki a našel možný zdroj problému:
...players may spend Miracle Points to succeed at certain actions, but otherwise they rarely fail at what they set out to do. Instead of the action centering on whether or not the characters succeed, the emphasis is instead on the consequences of those actions.
V podstatě jde o to, že tvůj úspěch je více méně zaručený (buďto uspěješ automaticky, nebo si to zaplatíš) a proto se pozornost přesouvá k dopadům tvých činů.
"Našel jsem ve svém oficiu špeha jiného Vládce, co teď? Zabít jej, ne i přesto, že je to špeh bych si tím jeho pána popudil, hmm... ignorovat to nemůžu, protože potom by..."
Nezaměřuješ se na "ha, špeh! Iniciativu, iniciativu!", protože si jsi celkem jistý tím, jak by boj dopadl (pokud to není jiný nobilis), ale spíš na to, jestli bojovat, jak toho naopak využít, co to bude mít za následky atd...
Tedy, alespoň tak jsem to pochopil... $D

Bifi, ozval byses mi, kdybyste Nobilis plánovali hrát? Mohl bych se přijet podívat/zahrát?
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ehm, když budu v Brně na víkend co dát jeden Tri Stat a druhej den Nobilis?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

MUAHAHAHAHA.... :-)=

Enter Querell Lis, lord of Strife, baron of disputed lands...

To zní hodně, HODNÌ dobře... jestli se s tím bude krýt ta Anglie, tak do ní nakonec nepojedu. :lol:

Máš pravidla, D. ...?
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Nevím, včera se stahovali, ale já šel pryč, tak jde o to jestli je bratr dotáhnul.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Jezevec
Vypravěč
Příspěvky: 694
Registrován: 3. 7. 2006, 07:26
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jezevec »

Mám v rukou pravidla Nobilis jako knihu a nutno říci, že jsou prostě přenádherná.

Těším se, až v neděli večer dům ztichne, zapálím si svíčky, rozsvítím malou lampičku, otevřu lahev vína a za tiché hudby od Cure se pustím do čtení.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tak to ti přeju hodně zábavy. Nobilis je přenádherná beletrie, ale jako příručka trochu pokulhává. Přeju hodně trpělivosti, až budeš pročítat sekci pro Vypravače, rozdělenou do 9 kapitol rostahaných halabala od začátku až do konce knihy. Ačkoliv... jsem si jist, že literární zážitek to bude obrovský :wink:

Když já z většiny příruček čtu stejně flaf kolem a samotný význam jako příručce tomu nijak nepřisuzuji :)
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jonka »

Zatim jsem moc nezbral do hernich mechanik a setingu, ale z tech pokecu pro GM jsem docela nadseny. Neco co mi chybelo u jinych her. Takove "dejte se do pohodky" psane v lehce poetickem stylu, i like it ,)
Sosacek
Příspěvky: 25775
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nobilis

Příspěvek od Sosacek »

Co se stane, když umře Noble?

Co se stane, když umře Imperator?

Co by se stalo, kdyby umřel Lord Entropy, pokud možno sebevraždou?

(potřebuju to na popise konce světa ve DW PbP 8) )
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Nobilis

Příspěvek od Kelton »

Podle mě ...
Sosacek píše:Co se stane, když umře Noble?
To dost záleží. U některých se jen někdo podívá na kalendář, že už je zase úterý. U některých hrozí společenské faux-pas, když na večírek dorazí s dírou místo srdce, krvácí na ubrus, a vymlouvá se že etiketa se na zesnulé nevztahuje. U některých je to nečekaná a tragická událost.

Obecně vzato, pokud Nobilis zvládne umřít, jeho Imperátor si udělá čárku na futro a jde se podívat po další vhodné oběti, kterou čeká povýšení.

Pokud Estate přestane existovat, zařve na to i Noble. Následky budou vážné, ale nemůžu ti ukázat příklad věci která by tak dopadla (obviously).
Sosacek píše:Co se stane, když umře Imperator?
Neumře. Imperátorové jsou nesmrtelní až na půdu, takže takové ty norlmální způsoby destrukce (1) na ně neplatí. Někteří umírají za vhodných podmínek, ale ti to typicky budou mít na deníku jako talent, a jedná se o součást nějakých cyklů smrti a znovuzrození (zima, jaro, etc.).

Takže pokud něco takového ukončí svou existenci, může to být násedkem toho že součásti světa kterých je zosobnění už neexistují (a to už je konceptuálně dost velký kus světa), pak viz. konec předchozí sekce ale víc. Předpokládám že ten zahlazovací efekt nebude stačit, svět bude děravý, koncepty které úzce souvisely s jinými budou mít roztřepené konce, dharma věcí bude rozbitá a osudy často povedou do prázdna.

Představ si třeba koncept hudby ve světě, kde kreativita, umělecká zručnost a radost principiálně neexistují. Pořád to bude
něco co můžeš dělat, pořád to budou vysílat v rádiu, a pořád za to budou lidi platit peníze, ale i ne zcela vnímaví lidé budou mít dojem, že to je divné a nebudou vědět proč by to někdo měl dělat. Možná budou schopní zformulovat, že tu mají co dělat s prázdnou schránkou něčeho většího, i když si naprosto nejsou schopní představit, jak by to něco většího mohlo vypadat.

V případě, že imperátor nějak dokáže přestat existovat a "jeho" kus světa tu pořád je (2), může se stát několik věcí:

:arrow? Tyhle části světa můžou přestat existovat jako vyhraněné koncepty, a být běžnou teritoriální anexí připojeny k něčemu souvisejícímu. Až v roce 2000 (cca kolem r. 1850) budou všechna vozidla trojživelná a schopná pohybovat se po zemi/vzduchu/vodě dle situace, může být zbytečné rozlišovat lodě a auta, aniž by svět byl o něco chudší.

:arrow? Tahle část světa nemůže být bez imperátora, takže nějaký nový povstane. Nová podstata těch věcí, konceptuální rozložení a rozdělení asi dost nebudou odpovídat tomu co předtím (3), a nemusí lidem dávat moc smyslu. Je slušná šance, že podle dělení v knize to bude True God, tedy něco co s lidstvem nemá společný konceptuální rámec.

:arrow? Věci přijdou(4) o svou podstatu. Neboli aktuálové. Sposta věcí najednou přestala být sama sebou, a co hůř, získala charakteristiky(5) metafyzického viru. Možnost a trvání další existence světa záleží na tom, jak velký a rozlezlý kus světa to byl. Je možné, že existence právě dostala rakovinu s metastází v prvním kroce.

(1) srdce probodnout osikovým kůlem, zastřelit orbitálním laserem, popel prolít svěcenou vodou a spálit, ze zbytku ukout prsten a ten donést do hory osudu, ...

(2) což může být logický protimluv

(3) přecházíme z class&level na skill-based, nebo na Filial Piety Action System. Obsah je stejný, způsob nazírání radikálně odlišný. Zákony příčiny a následku jsou jen způsob nazírání

(4) technicky vzato už přišly

(5) přítulnost, rozvahu a respekt k osobním hranicím
Sosacek píše:Co by se stalo, kdyby umřel Lord Entropy, pokud možno sebevraždou?
Tady je opět několik možností

:arrow? Většina aspektů zla právě přestala existovat. Sunshine, puppies & rainbows.

:arrow? Aspekty zla přestanou být vyhraněnou věcí, a stanou se přirozenou součástí zbytku světa. Úplatek není korupce, namířená pistole je běžnou součástí vyjednávání, a mít na někoho špínu patří natolik k dobrému tónu, že to ani nemá jméno. Představ si klasický Shadowrun, jak se hraje na střední

:arrow? Zvážíme li, nakolik jsou věci pod jeho patronátem rozšířené, actuals everywhere

:arrow? Entropy má předpovězeno, že buď zachrání nebo zradí svět. Je možné, že to právě udělal, a v poslední vůli bude mít pokyny aby mu do rakve ruce složili do stříšky.

:arrow? Je taky možné, že teď už to prostě nezvládne. Svět bude nezachráněný (riders everywhere) nebo nezrazený (viz o čtyři nahoru)

:arrow? Jeho krev se rozlije, a čeho se dotkne, to je proměněno. Smyje čistotu, spláchne dobrou vůli, a rozpustí vše co bylo svaté. Každý kdo se jí dotkne se stane jeho odleskem, a bude jich tolik aby svou zkažeností v úhrnu dali tolik, co byl on. Stoupne poptávka po kožených rukavicích.

:arrow? Může to po něm přebrat jeho idealistický syn, Entropy II.
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Sosacek
Příspěvky: 25775
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nobilis

Příspěvek od Sosacek »

Nebo jeho dcera Attaris II !

Dík. Jdu vymyslet jak v dungeon worldu udělat invazi aktuálů.

EDIT: ještě se musím rozhodnout, kterou edici Nobilisu si koupit.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Nobilis

Příspěvek od Bifi »

Ono ich je viac? Ja mám tú coffee table edition.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů