[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Proč je celej Asterion narvanej jako produkt pro DrD+?

Ještě bych nějak přežil, že to je narvané jako produkt pro DrDo, protože ok, v základním designu toho světa se objevují nějaké typické DrD odkazy, kterých se ta hra nezvládla zbavit (Vnější svět, mentální souboje...) a ke každému modulu je přiřazený sešit "Aplikace pravidel DrD" - je to teda v podstatě nesmysl, protože ten svět je univerzální (právě proto tam je dodávaná navíc ta Aplikace pravidel, protože samotný svět na to až tak moc ohled nebere), ale Pluska fakt nedávaj smysl, to už tam rovnou můžeme zadat že to je i pro DnD a pro Das Schwarze Auge a pro mě za mě pro Fate a pro GURPS... (fun fact: pro některé ze zmíněných ty aplikace pravidel existují taky).

Jediné, co to dělá, je, že to plevelí seznam produktů DrD+ hromadou položek které s DrD+ nijak nesouvisí. (Totéž to bude dělat u DrD, osobně bych to vyhodil i odtamtud - popř. bych tam nechal jen základní krabici, ale už ne rozšíření.)


EDIT: aby se člověk v produktech proklikal k Základním příručkám, tak kvůli Asterionu musí až na třetí stránku seznamu.

EDIT2: je fakt dobrej nápad rozdělovat ty příručky co se prodávaly ve společném sešitu na 2 různé? Sice ano, to byly dvě příručky splácnuté dohromady, ale zároveň sdílí hromadu designových prvků, které má smysl popsat společně. To je spíš k zamyšlení.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Asterion jsem nedělal, ale hádám, že je to řazeno podle toho k čemu jsou vytvořené a zároveň dostupné Aplikace pravidel. 1.6 a plusko mají pro všechny příručky s aplikací, tak jsou přiřazeny všechny. Na DrD II jsou ke stažení aplikace jen pro Čas Temna a Sedmý živel, tak to jsou jediné tam přiřazené produkty. To jen k otázce, proč to tam je, ne zda to tak má být.

DrD+ jsem zadával já a dal jsem je rozděleně, protože v e-verzi se prodávají jednotlivě a dávalo mi smysl, že někdo může mít zájem o jedno povolání, ale ne o to druhé Informace o tom, že se fyzicky prodávaly/prodávají v kombinacích je tam vždy v poznámce.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Produkty se přiřazují podle toho, pro jakou hru jsou oficiálně určené, přičemž počet her, pod kterými jsou přiřazené, není nijak omezený. Asterion má oficiální implementace pro DrD i DrD+, je teda pod obojím. (Teda některé produkty nemají aplikaci na DrD+ a takové jsou jenom pod DrD. Ale pro většinu z nich mají autoři skutečně obojí aplikaci.)

Tj. rozhodující není otázka "v čem všem to jde hrát?" (ve všem, samozřejmě), ale "pro co je to oficiálně určené"?
EDIT2: je fakt dobrej nápad rozdělovat ty příručky co se prodávaly ve společném sešitu na 2 různé? Sice ano, to byly dvě příručky splácnuté dohromady, ale zároveň sdílí hromadu designových prvků, které má smysl popsat společně. To je spíš k zamyšlení.
Řešili jsme to tu tuším s KDoleckem, je to na zvážení. Rozhodlo to, že elektronicky se prodávají samostatně.

EDIT: Kompletně ninja'd.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Markus: dobře, v tom případě si dovolim navrhnout tuhle logiku změnit a ke hrám přidávat pouze základní příručky doplňkových produktů, nikoliv všechny doplňkové příručky těchto produktů, protože je očividné, že to neplní funkci, ale dělá to bordel.

Aktuální výčet "Produktů" DrD+ je efektivně seznam příruček Asterionu doplněný o příručky DrD+, což je blbost - když budu chtít znát příručky Asterionu, tak si otevřu Asterion, u DrD+ mi stačí vědět, že pro DrD+ je Asterion / A: Časy temna. Když mě to bude zajímat, tak si ho otevřu a zjistim co všechno dalšího k Asterionu vyšlo - když ne, tak to v Produktech DrD+ budou v pohodě zkousnutelné dvě položky
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Nechápu. Plní to přesně tu funkci, kterou má: vypisuje to všechno, co je pro DrD+ (a cokoli jiného dostupné). Všechny příručky, všechna rozšíření, všechna dobrodružství, všechny světy, dokonce i všechny fan produkty, které tam někdo zadá. To je pointa té funkce. Co se ti na tom nezdá?

EDIT: Nechápu, čemu říkáš základní příručka doplňkového produktu.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Chápu to tak, že při hledání DrD+ (jakožto vzorový příklad) produktů v databázi chci pod záznamem hry najít především ty oficiální příručky, které jsou opravdu DrD+ a zajímají mne, když chci hrát DrD+. Ideálně tak, abych se nemusel proklikat několika stránkami produktů a občas ještě ty jednotlivé záznamy rozklikávat, abych zjistil co je co.
Technicky by to šlo řešit třeba tak, že jsou tam dva seznamy - oficiální produkty a doplňkové produkty, nebo tak, že produktům lze dát váhu a oficiální produkty, by tak byly na začátku.
Ani jedno (asi) naše databáze neumí, tak pro přehlednost Sirien (jak to od něj chápu) navrhuje, aby tam nebylo všechno, ale v tomto případě jen úvodní příručka Asterionu a ne všechny ty navazující. Informace o tom, že existují další apliakce pro Asterion pak může být umístěna do anotací DrD+ i Asterionu.
Za sebe tenhle problém docela chápu, RPGGeek to totiž řeší stejně a když se u jedné hry musím proklikat deseti+ stranami produktů, abych našel ty základní, které chci překlopit sem, tak jsem z toho docela nešťastný.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

To se musí vyřešit nějakým lepším filtrováním, na které jsem zatím nepřišel. Ideální by bylo řadit ty věci podle počtu hodnocení (což by přirozenou cestou mělo vytáhnout nahoru základní a známé příručky) ale na to máme málo dat.

Do té doby mi jako použitelné řešení přijde odkázat na základní příručky z textu anotace, např. jako je to u D&D 3.5e.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Markus: Když se dívám na DrD+, tak mě zajímá, že k DrD+ vyšel/vychází Asterion. Nezajímá mě, co všechn vyšlo pro Asterion.

Tzn. čekal bych že u DrD+ budu mít uvedeno: Produkty: Asterion, Asterion: Čas Temna. A z Asterionu nic víc.
U DrD bych čekal: Produkty: Almir, Asterion, Asterion: Čas Temna, Taria. A z Asterionu a Tarie nic víc.

Pokud mě zajímá, co všechno vyšlo pro Asterion (a tím ok i pro DrD), tak si rozkliknu Asterion. (Obdobně s Tarií).

Fakt je uživatelstky nepříjemný, když hledám něco v DrD+ nebo DrD a na obou místech mám 10 relevantních produktů zavalenejch 5 stránkama Asterionskejch příruček. Je mi ukradené, že vyšlo "pro DrD+" nějaké "Z hlubin zelené a moderé", protože když koukám na DrD+, tak to je jen "Asterion, Asterion, Asterion, taky Asterion, další Asterion, kurva mě nezajímá Asterion, další Asterion, Asterion, další zjebanej Asterion, Asteri- ale fuck it už s Aterionem! Aha, konečně něco co neni Asterion, ale ne to, co hledám, Asterion, Zjebastion, konečně to co hledám." (EDIT: Toto je popis mých velmi autentických pocitů při snaze doklikat se k základním pravidlovým příručkám DrD+, btw. /EDIT)

Odkazovat na základní příručky z textu anotace - jasně no, pokud Ti nevadí že jich DrD+ má osm, DnD technicky sedm...


KDoleček to co koukám taky vystihl docela trefně.
Naposledy upravil(a) sirien dne 2. 4. 2021, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Zkusil jsem to cvičně seřadit podle počtu hlasů. Viz teď Dračí doupě. Nejsem si jistý, jestli je to vylepšení - u jiných her než DrD to tak dobře nefunguje.

Jinak si ale povšimnete praktického čudlíku "Zobrazit všechny produkty", který otevře všechno na jedné stránce včetně filtrů. :!:

EDIT:
Sirien píše: 2. 4. 2021, 14:52 Fakt je uživatelstky nepříjemný, když hledám něco v DrD+ nebo DrD a na obou místech mám 10 relevantních produktů zavalenejch 5 stránkama Asterionskejch příruček. Je mi ukradené, že vyšlo "pro DrD+" nějaké "Z hlubin zelené a moderé", protože když koukám na DrD+, tak to je jen "Asterion, Asterion, Asterion, taky Asterion, další Asterion, kurva mě nezajímá Asterion, další Asterion, Asterion, další zjebanej Asterion, Asteri- ale fuck it už s Aterionem! Aha, konečně něco co neni Asterion, ale ne to, co hledám, Asterion, Zjebastion, konečně to co hledám." (EDIT: Toto je popis mých velmi autentických pocitů při snaze doklikat se k základním pravidlovým příručkám DrD+, btw. /EDIT)
Tohle je nevyhnutelný, stane se ti to třeba i s D&D 5e, kdyby tam bylo poctivě zadáváno všechno.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

"Praktický čudlík" je a) nutnost další uživatelské interakce navíc (čudlík, pak filtry) + b) deep user knowledge samotné DB, tzn. dost newb user unfriendly.


EDIT: moc si tomu nepomohl, u DrD+ jsi tím hlavní příručky odsunul ze stránek 2-3 na stránky 3-4, tzn. abych se k nim dostal tak se musím prokousat jednou další stránkou Asterionu navíc.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Já vás chápu a souhlasím, že je to nešikovný. Jen prostě přemýšlím, jak to vyřešit, a hledám řešení. Ale u všech těch asterionských produktů skutečně chci mít informaci o tom, že jsou určené pro DrD, DrD+ atd. Musí pod těmi hrami být přiřazené - řešení nemůže být tuhle informaci odebrat.

Takže je to otázka filtrování dat, ne odebírání dat.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Markus: ad EDIT: ano, jenže je dost rozdíl, jak kvantitou tak pocitově, pokud se musím u DnD 5e prohrabat 5 stránkama různých věcí, nebo 10 stránkama věcí kde 5 stránek jsou jen nekonečné zástupy příruček pro Forgotten Realms.


Co takhle dát filtry ROVNOU nad samotný výpis produktů? Minimálně pro odfiltrování balastu "dodatečných" produktů - bylo by potřeba nějak definovat "hlavní" produkty, které odliší např. základní příručky hry, ale to by snad už nemusel být tak moc problém. Nebo definovat rozšiřující příručku produktu a dát možnost odfiltrovat pryč rozšiřující příručky přiřazených produktů. Nebo tak něco.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Sirien píše: 2. 4. 2021, 15:00 Co takhle dát filtry ROVNOU nad samotný výpis produktů?
To se teď snažím udělat, přijde mi to jako ideální řešení (možnost filtrovat hned na hlavní stránce DrD), ale hází mi to nějaký bug. Odkládám na okamžik, kdy na to budu mít víc času.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

OK, tak nový pokus o přehlednost. "Základní pravidla" se teď defaultně zobrazují nahoře. Viz, viz, viz, viz.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

jako... pořád mi to nepřijde ideální, ale lepší jak drátem do oka a určitě to je minimálně zlepšení.

Jen třeba u DnD by to chtělo takhle nahoru vytáhnout i Xanathara s Tašou (což jsou "základní" rozšiřující příručky) a Vola s Mordekainem (což jsou "základní" rozšiřující Monster manuály). Ani jedno z toho není úplný základ DnD, ale zároveň všechny jsou rozhodně "víc" než různá dobrodružství, světy atp.

(Obdobně u Ashen Stars příručka Accretion disc, i když samozřejmě to tam je cítit mnohem míň vzhledem k celkovému množství produktů, jen ukazuju že to neni jen o DnD.)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů