[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Nově v databázi:
Hrdinové Fantasy - příručky jsem nedohledal, takže je to dost nahrubo.
DrD+ - tři základní příručky, šest povolání a dobrodružství. Nechtělo se mi do toho, ale nakonec jsem jednotlivá povolání dal jako jednotlivé produkty, přestože fyzicky byly prodávány dvě v jedné příručce. Udělal jsem to protože e-verze jsou samostatné, povolání nesdílí autory, není žádný vztah mezi těmi dvojcemi a sedmáct let po vydání mi pořád příjde na hlavu prodávat povolání v náhodných dvojcích mimo hlavní příručku. Chybí tam edice. Potřehl jsem existenci alespoň edice A (2004) a edice B (asi 2005?), ale nejsem si jist zda jich nebylo více, zda vyšly pro všechny produkty a čím se mezi sebou lišily.

Tím by měly být zadány všechny české hry a produkty z wishlistu i všechny, na které jsem já narazil. Pokud vás ještě nějaká napadá, dejte vědět.

EDIT: byl jsem upozorněn, že vztah mezi dvojcemi existuje na úrovni přístupu k vývoji postavy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

KDolecek: Díky moc za tu práci, co sis s tím dal! :clap: Je to ohromný skok dopředu. A je super, že se nám plní české publikované produkty. Hodně jsi s tím pohnul, za chvíli budeme mít zmapované snad všechno. Přemýšlím, co chybí - a už to jsou asi jenom nějaké moduly pro staré DrD (12 sošek Almiru a tak).

S tím rozdělením příruček podle povolání jsi rozhodl IMHO správně. Pokud jsou prodejné samostatně v PDF, tak to dává smysl. Já sám jsem nevěděl, jak se s tím popasovat, ale tvoje úvaha mi zní smysluplně.

S edicemi A, B apod. se netrap. Nepředpokládám, že by mezi nimi byl takový rozdíl, aby to stálo za samostatný záznam.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Vyštrachal jsem zde na fóru ještě existenci Genesis Excogitatus, Svet Mýtov (by crowen), Creet (by Alnag), Legendy Armandie (by Skaven) což všechno vypadá jako projekty, které sice neprošly vydavatelstvím, ale někdo je doáhl do hratelné podoby?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Otázka je, jestli vůbec ještě existují a dají se v nějaké podobě aspoň stáhnout. Pokud ne, tak by je asi nemělo smysl evidovat. Možná nikdy nepřešly do fáze produktu pro veřejnou spotřebu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Alnagův Creet je tady:

http://www.d20.cz/clanky/svety/creet.html

...PDF příručky na straně 3, mapy na straně 4.


Markus: užití, Markusi, veřejné užití. Kdyby se vydané světy hraním spotřebovávaly, tak by to bylo docela hardcore :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Genesis Excogitatus
Svet Mýtov - k tomu se ještě vztahuje svět Albion, který ale podle mne má jen webovou stránku a ne dohromady daný podklad.
Legendy Armandie
Paranoia: O Fortuna
paranoia.pdf
(647.18 KiB) Staženo 11 x
Creet: O Fortuna
ofortuna3.pdf
(842.91 KiB) Staženo 15 x
O Fortuna zřejmě někde měla vlastní podklad pro systém, ale ten jsem nedohledal.
Creet: Rensanční fantasy svět (už odkázáno by sirien)
[urlhttps://romisdvoris.webnode.cz/products/asylum-amnesia1/]Asylum Amnesia[/url]
Modus&Dices
De pressio
Kanada RPG a systém Widow



To jsou ty projekty mezi těmi hromadami tady po fóru, kde jsem se dopátral nějakého materiálu. Budu rád za vhled k tomu co z toho má smysl dávat do databáze. A třeba vás vzpomínky navedou i k jiným zapomenutým projektům :D Je to docela fascinující archeologie.

Možná to není na databázi, ale třeba to tu někde zarchivovat?

Mezi nedohledanými, které se tvářily, že nějaký materiál existoval je Styx 2.0 a Svět fantazie.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

Díky za tvé archeologické úsilí, je to super. A co se mě týče, tak já bych to do databáze dal, protože it belongs in a museum! :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Dával bych tam něco, co se dá v nějaké formě stále sehnat. Pokud už něco lehlo digitálním popelem, tak v tom moc význam nevidím - stejně jako nevidím význam v přidávání produktů, které se nikdy nedostaly do fáze "hotového" produktu.

Ale jak říkal Bubák (?): "Když někdo bude mít potřebu to přidat, tak to přidá." To je asi nejlepší pravidlo.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Tak z reálně vyšlých českých věcí by to mělo být všechno a většina záznamů by měla mít dostatečně velký obrázek.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

KDolecek: Obecně, Alnagovy práce (O Fortuna, Creet...) jsou ve své finální podobě hostované na Kostce:

O Fortuna: http://www.d20.cz/clanky/pravidla/ofortuna.html
Paranoia O Fortuna: http://www.d20.cz/clanky/pravidla/1964.html
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Je hra minimalistická pokud v ní silnou roli hrají náhodné tabulky?

Pokud je tag "Úrovně" označující skokový rozvoj postav, nehodil by se "Postupný rozvoj" označující postupnou investici XP do rozvoje?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

Osobně nevidím nějaký zásadní konflikt mezi minimalistickou hrou a náhodnými tabulkami. Viz kupříkladu Knave.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

"Minimalistická" je dost pocitová kategorie. Dal jsem tam orientační poučku, že by to měly být hry, jejichž pravidla jsi schopný všechna udržet v hlavě. Náhodné tabulky... záleží, co jsou zač. Jestli to jsou nějaké generátory postav a zápletek, které do samotné hry nevstupují, tak mi to přijde minimalistické. Jestli to je jako v DCC, že musíš během hry konzultovat tabulky kvůli náhodným efektům kouzel, kritickým zraněním atd., tak mi to minimalistické nepřijde (protože to neudržíš v hlavě).

Ad úrovně - úrovně jsou jednoznačná mechanika. To, co popisuješ, je spíš absence úrovní - vyjádřená tím, že hra nemá štítek úrovně. Jinak si myslím, že pod "postupný rozvoj" se schová tolik mechanik a her, že je to hodně široká kategorie a spíš to postrádá smysl.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Mně příjde, že mechanika je "character advancement" a "levels" jsou jedno její pojetí, které zrovna dostalo štítek.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů