Krotitelé draků

Sekce, v níž se věnujeme našemu hraní. Můžete zde poprosit o pomoc s přípravou kampaně nebo dobrodružství, konzultovat svou postavu, a samozřejmě se podělit o zápisy z her, které už máte za sebou.
Odpovědět
OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Re: Krotitelé draků

Příspěvek od OnGe » 28. 2. 2019, 10:10

Počítám, že LK neví, co chceš napsat, takže jste asi docela v pasti :)
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 28. 2. 2019, 10:18

Jersone, je to jednoduché... Pokud mi řekneš jasně, co jsem udělal špatně bez ironie a zbytečných invektiv, tak je to super. Pamatuju si třeba ještě na tvůj skvělý rozbor toho, v čem je naše úvodní povídka pitomá. A byl to naprosto skvělý a úžasný příspěvek, který nám dost pomohlo a cca polovinu jsme toho do povídky skutečně zapracovali. Taky si jen pamatuju, že někde na začátku nebo na konci bylo shrnutí, které pak už bylo vlastně trochu zbytečné - něco ve smyslu, že nechápeš důvod, proč to bylo napsáno. A to považuju už asi trochu za neobjektivní kritiku... Ale těch super poznatků bylo tolik, že jsem na to odpověděl a tuším ti i poděkoval...

Log1 - na kostce jsem napsal, že jsem nějakého takového sejmutého nováčka viděl kdysi ve vlákně Končiny. Možná šlo o ojedinělý případ a třebas se pletu...

Pokud je problém kriminalita, tak tam nevím upřímně a je to na delší (a možná už asi zbytečnou, protože jsme to dali ven) diskuzi. Já nevidím o moc velký rozdíl mezi vílama, které jsou utlačované a třeba assasinskou gildou, která bere spravedlnost do vlastních rukou. U obojeho se napíše, že jsou zase protistrany, které se snaží a) vysvobodit víly v područí b) dát assasinům na kokos, protože se chovají amorálně. Ale kdybych se touhle poučkou o kriminalitě držel do detailu, vyšel by mi z toho vždy jen duhový, utopický svět. A to nebyl můj záměr. A u satyrů to bylo dané biologicky, nikdy jsme nenapsali, že si to užívají a že z toho mají radost, ale naopak, že stojí před velkým morálním dilematem, chovat se takhle zmrdsky nebo rezignovat na svou rasu a nechat ji vymřít.
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 28. 2. 2019, 11:11

Ladislave, ironii nepoužívám, a osobní ivektivy jen výjimečně, přičemž myslím, že vůči tobě se mi to ještě nestalo.

K té povídce - to byl můj první bod. Zaprvé - fakt jsem napsal "pitomá"? Nebylo to něco jako "plná chyb a nesmyslů?" Protože to je jedna z věcí, na které máme odlišný pohled. Pokud něčí výtvor kritizuju, tedy cíleně hledám jen chyby, tak hledám všechny - velké a zásadní, malé, nejasnosti - prostě nedělám rozdíl. Co si z tohoto výčtu autor vezme, to je už na něm. Tvoje reakce byla, že polovina je oprávněná a za ni děkuješ, část je kritika pro kritiku - právě proto se teď ptám, zda můj názor chceš slyšet, protože nevím, na které straně stupnice konstruktivní kritika x kritika pro kritiku moje poznámky stojí. Nemám problém ani s jedním, na odmítání kritiky v libovolné míře jsem zvyklý a už ji píšu, jen když si ji někdo vyžádá.

Druhá věc - co je a co není "přes čáru". Tu čáru má také každý jinde, já ji mám namalovanou jasně, ale vidím ji jen sám. Ty ji máš jinde, taky ji vidíš jen sám. Nemá to snadné řešení, a vymezení "kritika ano, ale ne honit si ego" mně osobně moc nepomůže. Ego si můžu honit čímkoliv, co napíšu veřejně. Nicméně, nemusíme řešit, stejně záleží jen na tobě, na co budeš odpovídat a na co ne, protože to bude přes čáru. Nemám potřebu nějaké čáry sjednocovat.

Třetí věc - přístup k nováčům na D20 i tady je obvykle přesně opačný než píšeš - spíše se jim věci moc vysvětlují a přehlíží se jejich znalosti. Vím to, protože jsem na oba servery několik nováčků přivedl a pak si vyslechl, co jim vadilo a proč už tam psát nebudou.

Čtvrtá věc - označení nováčka za idiota, když se splete v názvosloví - počítám, že narážíš na "munchkina". U nováčka by reakce byla jiná. Ty - nebo váš tvůrčí tým - se už před lety prezentoval jako zkušení hráči RPG a tvůrci s nápady, takže i kdyby se na jednom či druhém serveru k nováčkům chovali jakkoliv, tenhle metr na vás platit nemůže, nejste nováčci. A jak už jsem psal, munchkin se i v mezinárodní komunitě brát jako specifický typ hráče-kreténa, který kazí hru relativně specifickým způsobem, (zatím vím jen o jednom člověku, který to označení bere jinak), a není žádoucí význam toho termínu redefinovat. Z toho pochází kritika použití tohoto výrazu při představování nového hráče (o němž si myslím, že munchkin určitě není).

Pátá, poslední a asi nejdůležitější věc. To co vám vyčítá Sirien a další lidé není, že jste "posrali kombinaci věkové kategorie a designu satyrů a víl", ale to, že jste "posrali kombinaci RPG a designu sytyrů a víl" - a hlavně, že vám (či tobě) nedochází rozdíl mezi těmi to dvěma věcmi a pravý důvod tehdejší kritiky.

Tedy to že původní satyrové a víly byly určené pro věk 12+ byl brutální fail. Ale to, že by podle tebe bylo spojení původní satyrů, víl a RPG pro hráče 18+ v pořádku připadalo - a stále připadá - řadě lidí jako mnohem větší problém.

Protože kde kdo z nás má nějaké preference ohledně BDSM. Někteří si je realizují i při hraní RPG. RPG skupiny na FB jsou plné holek ve věku 15 - 18, které hrajou BDSM gay tématiku a různé jiné věci (Nejspíš žádná nehraje nic podobného vílám ani satyrům, ale to není podstatné, kluci v tom věku by to hráli.) Nicméně všichni si takové věci nechávají do soukromí, nikdo je nechce dávat jako prvek (či dokonce atribut celé rasy) do oficiálně vydaného RPG, které je plánováno pro šíření do široké veřejnosti.

Dovedeš si představit, co by se mohlo stát (a podle mě by se na 50% stalo), když by se nějaká televize ve slabší sezóně chytla spojení RPG a BDSM tématiky víl na provázku a rozmázla to v hlavních zprávách? Pro Končinu by to byla skvělá reklama zadarmo a určitě by si díky tomu našla cestu k více hráčům, ale všem ostatním hráčům u nás by spojení RPG a BDSM nejspíš velmi slušně zavařilo. Osobně si nedovedu představit, že bych jako vedoucí RPG kroužku v Domě dětí rodičům vysvětloval "To není Dračák, to je RPG - ale ne RPG jako Končina, v mé hře nejsou žádné víly v latexu, jaké ukazovaly v televizi." A v dnešním nastavení společnosti by se to klidně mohlo stát. Ono se to může stát i teď, i když jste tyhle prvky z nové verze vynechali, pořád to někdo může vytáhnout zpětně, pokud nabude dojmu, že to zvedne sledovanost zpráv. Když dneska může dostat sodu herec, který přizná, že před čtyřiceti lety myslel na zabití černocha, i když to neudělal, tak úplně klidně můžete dostat sodu za to, že jste před pěti lety chtěli mezi dvanáctileté hráče pustit setting se BDSM a gore rasami (i když to přesně takhle nebylo - myslím že nemusím vysvětlovat, jak ve zprávách funguje překrucování skutečnosti).

Tedy myslím si, že by bylo vhodné vymazat všechny zmínky o takových prvcích ze stránek Končiny, prohlásit, že přidávání takových prvků do RPG pro jakoukoliv věkovou skupinu bylo nedomyšlené, a vůbec se k tomu nápadu veřejně nevracet. Co si kdo bude hrát v soukromých hrách a třeba o tom i psát na net je už vedlejší věc.

Toť vše, co jsem chtěl napsat. Platí to, co jsem napsal výše - popsal jsem body, které jsou podle mě skutečně nebo potenciálně problémové, vůbec jsem se nezabýval věcmi, které fungují, a co si z toho ty osobně nebo tvůrčí tým vezmete nemůžu ovlivnit. Nemám osobní potřebu kopat do Končiny jako takové, ani do autorů či dalších spolupracujících lidí. Vydání RPG přijatelného pro větší množství hráčů je podle mě dobrá věc, kterou podporuju.

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 28. 2. 2019, 11:26

Díky... Máš pravdu prakticky ve všem. Jen ano, pořád zpětně nevnímám problém víl a satyrů v RPG. Ale dal jsem na vaši dost jednohlasnou radu, proto to je venku. Já nikdy neříkal, že řešíme věci jako latexové víly a podobně... :-D To už se tak nějak nabalilo asi během těch diskuzí. Původní nápad byl na rasu křehkých víl v područí. Kdyby to bylo 18+, asi bys to nehrál ani v domě dětí, ne?
Skutečně mi stále nedochází, kde je problém RPG a satyrové a víly, ale nechal jsem se přehlasovat mírou těch ohlasů a jsem tomu rád. Kupříkladu enerky jsou také ženy, které jsou v područí. Fungujou prakticky jako královny v úlu. A kdybys to vzal za špatný konec, taky by se to dalo označit přeci za nevkusné, ne? A přesto jedna z našich hráček v Krotitelích za Enerku hraje. Emancipovanou a její příběh je podle mě víc než záživný...
Na druhou stranu, když jsme Končinu tvořili, ještě nefrčelo metoo atd. Takže jo, doba je jiná a asi by se to dalo otočit proti nám.

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 28. 2. 2019, 11:42

A ještě k paulovu příspěvku ohledně sponzorů. Sám nevím, co je ta zásadní věc, která pomůže, že to vyjde. Za mě je základ vizuál a snaha se obklopit zkušenými lidmi (díky tomu pak i ten vizuál nějak vypadá), kteří pomohou dokázat případným firmám, že jde o kvalitní projekt, na kterém pracují lidé, co mají nějaké zkušenosti. Pak je důležitá hodně prezentace. A kontakty, to nepopírám. No a pak a hlavně - obrovská míra štěstí. Důležité je nebát se to zkusit a doufat...

Faskal

Příspěvek od Faskal » 28. 2. 2019, 22:18

Začínající flame o vílách a satyrech přesunut do vlákna Kdy je RPG svet kontroverzni a kdy uz za caru?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 5. 3. 2019, 09:36

Ahoj! Dneska jsme zverejnili u nas na webu https://www.krotiteledraku.cz dalsi chystanou postavu!

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 5. 3. 2019, 19:35

Další nahazování životů a další průměr 9. Tentokrát tedy na k12, takže to není tak šílené, ale stejně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 5. 3. 2019, 20:00

Jsou to přeci jenom čísla. Ale jo, představitelka Vegany si nahazela skvěle.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 5. 3. 2019, 20:16

V DnD se nahazujou staty? Jakože... pořád ještě ?
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 5. 3. 2019, 20:43

OnGe píše:
5. 3. 2019, 20:16
V DnD se nahazujou staty? Jakože... pořád ještě ?
Volitelně. Já si třeba neházel ani jednou. Ani vlastnosti, ani životy.
Ale někteří spoluhráči si nahazují. Každému, co jeho jest.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 5. 3. 2019, 23:12

Přesně, já v normálních svých kampaních taky s hráči jedu point buy system. Tady jsme záměrně házeli pro větší rozdíly ve statech... I mezi hráči...

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 12. 3. 2019, 11:22

Zveřejnili jsme další hráčku - víc opět na stránkách: https://www.krotiteledraku.cz

A na instagram se snažíme s nějakou pravidelností postovat fotky z příprav na natáčení... Kdyžtak mrkněte, sledujte, budeme rádi!

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 12. 3. 2019, 11:29

Ladislav.Karpianus píše:
12. 3. 2019, 11:22
Zveřejnili jsme další hráčku - víc opět na stránkách: https://www.krotiteledraku.cz

A na instagram se snažíme s nějakou pravidelností postovat fotky z příprav na natáčení... Kdyžtak mrkněte, sledujte, budeme rádi!
Na stránkách na ten instagram není odkaz. Nebo jsem ho nenašel :-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay” -Chris McDowall, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Ladislav.Karpianus

Příspěvek od Ladislav.Karpianus » 12. 3. 2019, 11:32

Na stránkách není, je na facebooku, ale dobrej point! Kdyžtak tady: https://www.instagram.com/krotiteledrak ... jZcdXNlQgc

Odpovědět

Zpět na „Vaše hry - příprava, rady, zápisy a PbP“