[anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.

Jaká RPG jste za rok 2017 hráli

Anketa končí za 7. 9. 2018, 19:24

"old school" Dungeons & Dragons (ODnD, ADnD 1e/2e, retroklony...)
3
3%
DnD 3.Xe / Path Findr (d20 derivaty)
0
Žádná hlasování
DnD 4e
0
Žádná hlasování
DnD 5e
12
13%
Jiné d20 (napiš které)
2
2%
Fate, Příběhy Impéria a odvozene deriváty
4
4%
Střepy snů
1
1%
DrD 1.x (prakticky podle pravidel)
1
1%
Hodně upravená pravidla vycházející z DrD 1.x
1
1%
DrD+
2
2%
DrDII
8
9%
ze světa World of Darkness
4
4%
Shadowrun
5
5%
GURPS
0
Žádná hlasování
Warhammer: WFRP, W40000, Inquisitor apod.
1
1%
Star Without Number
2
2%
Dungeon World, Apocalypse World,...
10
11%
Chuubo
6
6%
Call of Cthulhu
2
2%
Indie/alternativní RPG (Sorcerer, Mouse Guard, Burning Wheel, Primetime Adventures,...)
5
5%
Kouzlem a mečem
3
3%
Elektronicky publikovaná hra domácí produkce (CPH, Omega, Dakara, Končina, Void, Hrstka, Runy) (napiš která)
8
9%
Nepublikovaný systém, který nevychází z DrD 1.x
2
2%
Nějaké jiné RPG (napiš které)
10
11%
Žádné RPG jsem nehrál
1
1%
 
Celkem hlasů: 93

Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od OnGe »

Ok, teď už to dává smysl :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od gunware »

York píše: 11. 7. 2018, 11:35
gunware píše: 9. 7. 2018, 21:26Shadowrun
Můžu se zeptat, jako hraješ edici?
S jednou skupinou 4, s druhou skupinou 5. - A ne počkej, jedná se o minulý rok. Tak to jenom čtyřku, pětku jsme začli hrát až tenhle rok, protože jsme dohráli Old Slayerhanda.
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Log 1=0 »

York píše: 11. 7. 2018, 13:04
Sosacek píše: 11. 7. 2018, 12:51Ja bych to (dneska) rozdelil na 4, 35pf a osr - to myslim pokryva ruzne dost jine "styly" hrani. Ctyrka je fakt jina koncepce (primarne "figurkovka," zatimco 35pf jsou primarne "simulatory sveta") a oldschool je zase neco ji eho.
Jo, to by už dneska asi dávalo smysl.
Popravdě ani moc ne. Implicitně předpokládáš, že styl hry lze přímo odvodit z používaného systému.
Což nemusí být pravda. Ani u těch DnD. Ona Vanilla 5E dost stojí na klasickém DnD stylu, a asi se dost podobá té 3E. Ale udělat ji s pomocí volitelných pravidel bližší oldschoolu není až takový problém.
Stejně jako se není problém jinými přiblížit Fate.
Ona představa hry, kdy je během DnD fightu zaplacen fatepoint a vypravěč začne hrát za jednu z postav zatímco druhý se ujme NPC (pravděpodobně nepřátel) je dosti šílená. Ale pořád je to podle pravidel. Jo jasně, pochybuji, že tak někdo fakt hraje, ale je to extrémní případ. Normálnější variace budou mnohem reálnější.
Ale jo jasně, klidně si můžeme říkat, že 5E je to samé co Pathfinder. Pamatujte, nesmíme dovolit faktům, aby ohrozila naše předsudky.

Btw, já hrál DnD a Shadowrun, oboje 5E.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Sosacek »

Log 1=0 píše: 11. 7. 2018, 23:45 Popravdě ani moc ne. Implicitně předpokládáš, že styl hry lze přímo odvodit z používaného systému.
Což nemusí být pravda. Ani u těch DnD. Ona Vanilla 5E dost stojí na klasickém DnD stylu, a asi se dost podobá té 3E. Ale udělat ji s pomocí volitelných pravidel bližší oldschoolu není až takový problém.
Stejně jako se není problém jinými přiblížit Fate.
Ona představa hry, kdy je během DnD fightu zaplacen fatepoint a vypravěč začne hrát za jednu z postav zatímco druhý se ujme NPC (pravděpodobně nepřátel) je dosti šílená. Ale pořád je to podle pravidel. Jo jasně, pochybuji, že tak někdo fakt hraje, ale je to extrémní případ. Normálnější variace budou mnohem reálnější.
Ale jo jasně, klidně si můžeme říkat, že 5E je to samé co Pathfinder. Pamatujte, nesmíme dovolit faktům, aby ohrozila naše předsudky.

Btw, já hrál DnD a Shadowrun, oboje 5E.
Jsem jedinej, komu tenhle prispevek nedava smysl? Jakoze, najednou rikas, ze udelat si muzes cokoli jineho? A ze to je se to asi dost podobna? A na konci prispevku se to nepodoba a je to predsudek? A mezitim jsou fatepointy, ale nikdo je nehraje?

Uh.

...

Problem se stylem hry beru, mel jsem to cekat a napsat "typ systemu" nebo tak neco.

Kazdopadne v ShadoWWWove prispevku je jasne videt, ze ty system se lisi hlavne kosmeticky - ten prispevek se cte jako changelog nejakeho drobneho patche, ne jako uplne jina hra.

Porad je to system heavy, porad je to zamerene na figurky a battlemat, porad vetsinu pravidel v knizce tvori ruzne bojove schopnosti a kouzla, porad to ma klasicke attributy a skilly a featy a savy a takove veci. Porad je to class and level, a jsou tam ty same classy. Porad tam nejsou pribehove pravomoce hracu, porad to ma jasne oliseny "combat time" a "non-combat time", kde jedno je freeform a druhe ma striktni kola, akce, freezeframe, atd. Porad to ma CR a "svet leveluje s tebou". Mohl bych pokracovat timhle stylem jeste dlouho.

Zkus si formou takovyhle "patch notes" rict, jak se lisi DnD5 od PbtA nebo od Polarisu nebo od Pendragonu nebo od Poison'd nebo od Pribehu Imperia nebo ok tenhle joke bezel dost dlouho, a nevim dalsi hry od P. Zjistis, ze spolecne prvky budou neco superobecneho jako "ma to kostky" nebo "existuji postavy a maji popsane vlastnosti" nebo "existuje proces na vyhodnocovani situaci". Nebo bys to musel hodne abstrahovat, a resit podobnost PbtA playbooku s classami, co ja vim.

Samozrejme zalezi jak ses prizoomovanej. Kdyz tim DnD5 zijes tak, ze mas skodolibou zmrdskou radost, ze se nikdo neprihlasil k hrani ctvrte edice, tak jasne ze ty male rozdily vypadaji megadulezite. Z vetsi dalky ty systemy s hrdiny co maji sest stejnych atributu, basic attack bonus a +2 mece, vancian magic, hlavne bojuji s neprateli na battlematu, vypadaji fakt stejne.

EDIT: jo a mel bych pripomenout, ze "ono se to da hrat jinak, nez as written" plati o kazdem systemu, takze je to irelevantni v diskusi o tom kdo ma jaky system.

Ale hadam, ze vyhazovat je jednodussi nez tvorit, takze rules heavy hry se snaze hraji not-as-written.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Sosacek píše: 12. 7. 2018, 23:52
Jsem jedinej, komu tenhle prispevek nedava smysl? Jakoze, najednou rikas, ze udelat si muzes cokoli jineho? A ze to je se to asi dost podobna? A na konci prispevku se to nepodoba a je to predsudek? A mezitim jsou fatepointy, ale nikdo je nehraje?

Uh.
Pevně doufám, že ano, snažil jsem se ho napsat srozumitelně.
V první části argumentuji rozmanitostí stylů.
Doplňuji, jak široký záběr má DnD 5E za použití volitelných pravidel.
Uvádím extrémní příklad, který je ale také součástí pravidel, a uznávám, že je extrémní.
Zdůrazňuji škálu od průměru k extrému a její ignorování označuji za předsudek.
Jasnější?
...
Problem se stylem hry beru, mel jsem to cekat a napsat "typ systemu" nebo tak neco.

Kazdopadne v ShadoWWWove prispevku je jasne videt, ze ty system se lisi hlavne kosmeticky - ten prispevek se cte jako changelog nejakeho drobneho patche, ne jako uplne jina hra.
To záleží, jak ty pojmy chápeš.
Porad je to system heavy,
Ano.
porad je to zamerene na figurky a battlemat,

Tak to ani náhodou.
porad vetsinu pravidel v knizce tvori ruzne bojove schopnosti a kouzla,

To je možné, nejsem si jist, těch nebojových věcí tam je taky hodně, ale když bys to posčítal, pohádal se, co je a co není bojové a znovu posčítal, tak ti to možná vyjde, nevím. Každopádně měkčí kvantifikátor typu "velkou část" by nebylo možné rozporovat.
porad to ma klasicke attributy a skilly a featy a savy a takove veci
Jo.
Porad je to class and level,
Jo.
a jsou tam ty same classy.

Víceméně.
Porad tam nejsou pribehove pravomoce hracu
Ve volitelných pravidlech jsou. A dost silné.
porad to ma jasne oliseny "combat time" a "non-combat time",

Spíš tahový a netahový než bojový a nebojový, už jsem zažil až moc situací, kde to bylo použito opačně než bys čekal, ale je to tam.
kde jedno je freeform
Pitomost.
a druhe ma striktni kola, akce, freezeframe, atd.
Jo.
Porad to ma CR a "svet leveluje s tebou".

To je spíš o vypravěči, než o systému.
Mohl bych pokracovat timhle stylem jeste dlouho.
Pokračuj, mě to baví. Zatím máš 8 z 11.
Zkus si formou takovyhle "patch notes" rict, jak se lisi DnD5 od PbtA nebo od Polarisu nebo od Pendragonu nebo od Poison'd nebo od Pribehu Imperia nebo ok tenhle joke bezel dost dlouho, a nevim dalsi hry od P. Zjistis, ze spolecne prvky budou neco superobecneho jako "ma to kostky" nebo "existuji postavy a maji popsane vlastnosti" nebo "existuje proces na vyhodnocovani situaci". Nebo bys to musel hodne abstrahovat, a resit podobnost PbtA playbooku s classami, co ja vim.
A teď přestaneme hledat extrémy v odlišnosti a podíváme se na tu hustě zaplněnou škálu někde mezi.
Samozrejme zalezi jak ses prizoomovanej. Kdyz tim DnD5 zijes tak, ze mas skodolibou zmrdskou radost, ze se nikdo neprihlasil k hrani ctvrte edice, tak jasne ze ty male rozdily vypadaji megadulezite. Z vetsi dalky ty systemy s hrdiny co maji sest stejnych atributu, basic attack bonus a +2 mece, vancian magic, hlavne bojuji s neprateli na battlematu, vypadaji fakt stejne.
A z ještě větší dálky zmizí i ty rozdíly mezi DnD-like hrami a extrémní indií.
A to se celou dobu snažíme říct.
EDIT: jo a mel bych pripomenout, ze "ono se to da hrat jinak, nez as written" plati o kazdem systemu, takze je to irelevantni v diskusi o tom kdo ma jaky system.
Volitelná pravidla jsou as writen. Tedy, můžeme říci, že hrát podle pravidel napsaných v příručce není hraní as writen, ale moc se mi do toho nechce.
Ale hadam, ze vyhazovat je jednodussi nez tvorit, takze rules heavy hry se snaze hraji not-as-written.
Ani bych neřekl. Myslím, že Fate se upravuje mnohem snáz, než DnD 4E. Rules heavy-light je něco jiného než modifikovatelnost. Možná spolu korelují, ale bez nějaké komplexnější analýzy bych si netroufl tvrdit.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od ShadoWWW »

Konečně slovo do diskuze. Upozornil jsem na to, že:

1) Těch rozdílů jen víc, než máš na prstech jedné ruky.

2) Že pokud bys svou optikou slučoval, dávalo by větší smysl sloučit D&D jako celek, nebo minimálně od AD&D, než 3. a 5. edici.

Proč nikdo nehraje 4E? Máme tu vychytanější Gloomhaven, který je navíc v žebříčku BGG na 1. místě.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Gediman
Příspěvky: 1257
Registrován: 10. 3. 2010, 16:41
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Gediman »

U mě Void - tento rok to musím víc rozjet, mám toho ještě hodně v plánu.

a My Little Pony: Tails of Equestria určitě taky, ta hra je cool :) Což mi připomíná, že vyšel další sourcebook...
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Paul »

5e rekordně vysoko, jestli se nepletu...
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Je to 2018, ale nechce se mi kvůli tomu zakládat nové vlákno... :P

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Markus »

Paul píše: 8. 7. 2018, 19:24 Tak nějak tady nikdo nevyhlásil podobnou anketu, tak jsem se toho ujal já.
Nechceš se ujmout i edice za rok 2018, upravené podle výsledků z minula? :wink:
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2017)

Příspěvek od Paul »

Nechceš se ujmout i edice za rok 2018, upravené podle výsledků z minula? :wink:
Že váháš. :wink:
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti