[anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.

Co jste hráli nejvíce během roku 2015

Anketa končí za 31. 12. 2016, 12:37

"old school" Dungeons & Dragons (ODnD, ADnD 1e/2e, retroklony...)
3
5%
DnD 3.Xe / PF
2
3%
DnD 4e
0
Žádná hlasování
DnD 5e
7
11%
13th Age
0
Žádná hlasování
Star Wars Saga Edition
0
Žádná hlasování
Jiné d20 (napiš které)
1
2%
Fate / FAE
4
6%
Fate 2e / Příbehy impéria
5
8%
Střepy snů
0
Žádná hlasování
DrD 1.x (prakticky podle pravidel)
4
6%
Hodně upravená pravidla vycházející z DrD 1.x
1
2%
DrD+
1
2%
DrDII
6
10%
ze světa World of Darkness
1
2%
Exalted
0
Žádná hlasování
Shadowrun
2
3%
GURPS
1
2%
Warhammer: WFRP, W40000, Inquisitor apod.
0
Žádná hlasování
Dungeon World, Apocalypse World,...
6
10%
Chuubo
3
5%
Call of Cthulhu
2
3%
Ashen Stars, jiné GUMSHOE
0
Žádná hlasování
Indie RPG (Sorcerer, Mouse Guard, Burning Wheel, Primetime Adventures,...)
2
3%
Kouzlem a mečem
1
2%
Dragon Age
0
Žádná hlasování
Elektronicky publikovaná hra domácí produkce (CPH, Omega, Dakara, Končina, Void, Hrstka, Runy) (napiš která)
6
10%
Nepublikovaný systém, který nevychází z DrD 1.x
1
2%
Nějaké jiné RPG (napiš které)
2
3%
Žádné RPG jsem nehrál
1
2%
 
Celkem hlasů: 62

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

[anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od York »

Bajo letos anketu nevyhlásil, tak doufám, že se nebude zlobit, když to udělám já. Já se pro změnu nebudu zlobit, když ji moderátoři (což je Bajo též) či admini upraví dle vlastního uvážení.

Pokud to není tajemství, pište, prosím, i do diskuse, pro co jste hlasovali (tedy co hrajete) - můžete to i upřesnit, když je varianta v anketě víceznačná. Anketa je fajn v tom, že přehledně ukazuje počty, ale zajímavé je určitě i to, co kdo konkrétně hraje, včetně formy (kampaň, jednorázové hry, atd.), settingu, apod.
Naposledy upravil(a) York dne 7. 5. 2016, 21:51, celkem upraveno 13 x.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015) - Zatím nehlasujte

Příspěvek od Quentin »

Adnd je tam 2x
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015) - Zatím nehlasujte

Příspěvek od York »

Quentin píše:Adnd je tam 2x
To je super, protože jsem si akorát uvědomil, že jsem zapomněl na Chuuba ;-)

Opraveno.

(Jen teda přemýšlím, jestli ho dát spíš k oldschoolu nebo k 3e. Nebo ho vyřadit úplně s tím, že kdyžtak spadne do "ostatních", ono tu asi moc hráčů ADnD nebude...)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015) - Zatím nehlasujte

Příspěvek od OnGe »

Vlastní a publikované elektronicky v jedné škatulce?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015) - Zatím nehlasujte

Příspěvek od York »

OnGe píše:Vlastní a publikované elektronicky v jedné škatulce?
Tady mě zrovna zajímá rozdíl ;-)

Sloučil jsem už všechny čistě elektronicky publikované hry do jedné kategorie, nerad bych to generalizoval ještě víc.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015) - Zatím nehlasujte

Příspěvek od OnGe »

Nechápu. Zajímá tě rozdíl, tak jsi to dal dohromady, aby nebyl vidět?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015) - Zatím nehlasujte

Příspěvek od Skenderax »

Prečo môžem dať len jeden hlas? :-(
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od York »

Skenderax píše:Prečo môžem dať len jeden hlas? :-(
Protože jsem nejdřív chtěl dát prostor k vyjádření ohledně složení ankety. Měl jsem to prostě napsat do příspěvku a anketu z toho udělat až potom, poučení pro příště ;-)

Nebudu to každopádně protahovat, pokud tam bude někomu něco chybět, může to napsat do diskuse. Takže:

Anketa je otevřena k hlasování
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od York »

Ad můj hlas: Já na tom jsem, asi nepříliš překvapivě, v podstatě stále stejně. Ukončili jsme jednu dlouhou kampaň (fantasy v něčem trochu připomínajícím renesanční Janov), pak chvíli vedl hru Karotka (jedno jeho improvizované dobrodružství - to se mi líbilo, pak pokus hrát úvodní dobrodružství z příručky Fate: Freeport - to dopadlo úplně příšerně, protože to dobrodružství bylo napsáno tak, že postavy s děním neměly absolutně nic společného a ze všeho nejrozumnější naopak bylo se z města co nejrychlejš zdekovat).

Na začátku roku jsme rozjeli novou kampaň, tentokrát v Praze roku 2100, v takové naší projekci realistické budoucnosti, ve které se ovšem začínají dít divné věci...
(Hmm, to už se vlastně týká roku 2016, takže trochu předbíhám :-)).

Všechno v systému Dakary, novou kampaň teď hrajeme podle nové edice pravidel.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od Pepa »

Jen tak pro upřesnění se zeptám, jakého přesně časového rozsahu, se anketa týká. Má jít pouze o tento rok (2016) nebo i minulý (2015)?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od York »

Pepa píše:Jen tak pro upřesnění se zeptám, jakého přesně časového rozsahu, se anketa týká. Má jít pouze o tento rok (2016) nebo i minulý (2015)?
Bajo vždycky anketu vyhlašoval nekdy v lednu nebo únoru a týkala se minulého roku. Letos je to trochu zpožděné, ale pořád se to týká minulého roku, tj. 2015. Máš to i v záhlaví ankety: "Co jste hráli nejvíce během roku 2015".

Do diskuse ale klidně můžeš napsat i to, co hraješ teď (nebo to můžeš napsat sem).
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od Ecthelion »

U nás to byly za poslední rok Příběhy Impéria (překvapivě $lol$ ), naše středozemská kampaň (která patří do stejné kategorie) a Hrstka. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od York »

Ecthelion píše:U nás to byly za poslední rok Příběhy Impéria (překvapivě $lol$ ), naše středozemská kampaň (která patří do stejné kategorie) a Hrstka. :wink:
Vidíš, Hrstku jsem tam nezmínil. Napraveno.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od Karotka »

Odhlasováno, ale si dovolím přidat tapetu subjektivních komentářů k jednotlivým hrám.
Začnu od nejoblíbenější, protože podle mě nejlepší hry, tedy

Chuubo's Marvelous Wish Granting Engine RPG (Chuubo)
Boris v polích (Aiko Puškina, HG Kelton), Sklářův drak (Chuubo, HG Sos), Škola základ Reality (HG já)

Chuubo je super hra, která nepřekáží ve vyprávění příběhu a hraní postav, naopak pomáhá, nakopává příběh pomocí žánrových akcí a questů. Kromě celkového příběhu prožívá svůj osobní, intenzivní příběh a proměnu i každá y postav. A onen příběh není omezen jen a pouze na klasické jak se z vidláka stal legendární hrdina (ale i to se dá hrát). Vyhodnocení zkoušek a konfliktů je dost rychlé a jednoduché, takže se neztrácí čas několikahodinovými encouters, kde se jen hází a počítá. Na druhou stranu je někdy nejednoznačné a je třeba buď dohoda nebo respektování rozhodnutí HG. Kdo rád hlavně battle grid a čísla a taktiku a tak, si tu na svý nepřijde.

Chuuba jsem hrál už s 8 lidma (vlastně loni jen ze 7) tady z fóra, tak doufám, že nějaký hlasy Chuubovi ještě přibudou...


FATE (Freeport)
Kafky (sir William II. Stuart, GM Vallun)

FATE je super v tom, že opět nijak nepřekáží vyprávění a hraní postavy, naopak v tom pomáhá pomocí aspektů a mechaniky fate pointů. Vyhodnocení je jednoduché a jednoznačné. FATE tu stejně všichni znáte, tak ani není třeba psát víc.
Kampaň měla super příběh a pořád bylo hned několik možností, co řešit, co dělat a proč se poškádlit nebo ožrat.

Dakara bez přípravy
V Janově, potom v Savonně (Luigi Muratori, York York), Pravda (York já), Freeport (York já)
Stín nad Prahou (Réka Nádasdy, York York)

Když si budete chtít zahrát FATE s lidmi s alergií na slovo FATE, nebo fate point, je Dakara nejlepší volba, protože to je víceméně Fate bez Fate. Opět vůbec nepřekáží příběhu ani hraní postav a vyhodnocení je opět jednoduché a jednoznačné. Na druhou stranu ani nijak nepomáhá. Ovšem pokud máte dobré nápady, pomůžete si nějakou tou pěknou fintou nebo přípravou bitevního pole.

Hra je bez přípravy a někdy se zadařilo víc a někdy míň. Taky máme ve skupině hráče s různými preferencemi, takže někdy je to víc po chuti jednomu a jindy druhému. Časem se původní renesanční téma vyčerpalo a přešlo se do budoucnosti na kolej a hned je to zase svěží a zábavnější. Ukázalo se, že (stejně jako FATE) Dakara je univerzální a jdou v ní hrát různé žánry, včetně psychedelického anime (Pravda). A asi je opravdu lepší hrát ji bez přípravy. Jak už psal York, připravené dobrodružství z Freeportu se moc nepovedlo.

Dračí doupě 1.6 s houserules by Vallun
Kafky (sir William II. Stuart, PJ Vallun)

Odešla nám Sparkle a přezbrojili jsme na starý dobrý dračák. Zdál se to být dobrý nápad, já byl taky pro. No…
Příběh je pořád super, dokonce se k nám přidala nová super trololo (pardon krololo) postava, ale ten systém trochu (dost) na kokot. Z počátku to bylo hezké, hrát zase dračák, ale ta nostalgie časem vyprchá a zbyde systém, co vás strašně svazuje. Hrajete, co je mechanicky výhodný a ne to co hodí k postavě. Hraní postavy sice nebrání, ale ani nijak zvlášť nepomáhá, sám už zapomínám na aspekty, co Will měl. Boje trvají dlouho a nejsou už tak zábavný jako byly ve FATE, byť občas se něco super stane, ale to se většinou řeší jinou mechanikou. Dračák doporučuju jen jako one (nebo few)-shot nostalgickou hru pro pamětníky. Každopádně pokud máte dobrý a silný a příběh, zas tak hrozný ten systém zase není a i jemu navzdory si můžete užít spoustu srandy.

Na RPG Day jsem ještě vyzkoušel D20-hru Shadow of the Demon Lord a bylo to super. Na dlouhodobou kampaň nevim, ale na one-shot fajn. Systém je na mě opět zbytečně složitej a souboje zdlouhavý, ale je tam super mechanika na to, jak je vaše postava čím dál víc insane a corrupted. A věřte, že má být z čeho. Setting nabízí spoustu na výsost nechutných, krvavých, slizových a malomocných setkání. Dobrodružství bylo super a spuluhráči a GM (kapitán66) taky.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Příspěvek od OnGe »

Já se hlasování zdržuji, protože vlastní a elektronicky distribuovaná hra podle mě není jedna kategorie. Zvlášť když máme kategorii "Vlastní, nepublikovaný systém, který nevychází z DrD 1.x". Celkově mi ta anketa přijde postavená dost šíleně a tím pádem moc nevěřím v nějakou vypovídací hodnotu.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů