Dotazník (2016)

Komunitní sekce o akcích, hledání spoluhráčů a inzerátech RPG produktů.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Díky za názory... Kluci - já nevím, jestli už jste zvyklí tady běžně z fóra být takhle nabroušení, ale já nic nekritizoval (nepodložil jsem to příklady, nerozebíral do podrobna) - řekl jsem jen svůj názor, že mi to trochu jako paskvil přijde. Mně soukromě, nic víc. :-D Za to se snad v téhle společnosti zatím hlava netrhá.

Přijde mi to ale zajímavé téma, i když vlastně jen teoretizujeme. Já mám takový dojem (troufám si tvrdit, že nějaký kontakt s hráči mám - třeba díky pořadu DVA3), že to spojení - hráči jsou zvyklí pařit mmočka po síti se sluchátkama, tak dají i stolní rpg, je právě omyl (zas, jen můj názor, třeba se šeredně pletu). Jde o to, že platforma zdánlivě zůstává (počítač, sluchátka) a hráči tak automaticky v téhle říši čekají nějakou bombu. Ale najednou po nich chce někdo něco kreativního, do něčeho se zapojit, ale propriety z CSka nebo WoWka zůstávají. Říkám si, jestli právě pro takové hráče není bonus něco jako "hele, kluci, pojďme si z prdele zahrát rpgčko u stolu".

Je to jen pocit. Ale když si představím ty malé děti, co vídám na různých minecraftích táborech a podobně, asi by si ťukaly na čelo víc, když bych po skypu rozjížděl stolní deskovku, než kdybych jim za stolem přinesl jakoby i tím prostředím něco úplně nového (ano, být za stolem a povídat si s kamarády a tvořit příběh je teď pro děti exotické - vtipné, že?)...
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od York »

Plž: Řeč je teď spíš o hraní klasického rpgčka s pravidly a vypravěčem, kdy hráči nesedí u stejného stolu, ale třeba dva někde v Německu, jeden v Bratislavě a čtvrtý v Brně. Hra bez pravidel a bez vypravěče bude samozřejmě trochu jiná, ale to zas není specifikum hraní po netu, úplně stejně bys mohl hrát i "na živo" u stolu.

Ladislav.Karpianus píše:Jde o to, že platforma zdánlivě zůstává (počítač, sluchátka) a hráči tak automaticky v téhle říši čekají nějakou bombu.
Tady jde podle mě spíš o to, že jim ten voicechat už nepřijde jako něco divného a nepřirozeného. Babičce jsem třeba dodnes nedokázal vysvětlit, proč si povídám s počítačem, nebo jak to, že se můžu potkávat s lidma, i když pořád sedím doma.

Je to vlastně dost podobné, jako když jsme kdysi sváželi počítače na jedno místo, abychom si mohli zahrát nějakej multiplayer. Ten zážitek je nepochybně trochu jinej, když jsou všichni ve stejné místnosti, ale vzato kolem a kolem je to hlavně o zvyku. Dneska už bych si to vůbec nedokázal představit - mám spoluhráče po celé republice a každej večer někam vozit počítače by bylo úplně absurdní.

Důvod, proč se vlastně dneska na hraní RPGčka scházíme v čajovně, je ten, že jsme všichni z Prahy, takže to je pořád v pohodě technicky realizovatelné. A taky ten, že část sezení bereme prostě jako pokec v čajovně (než se všichni sejdou, objednaj si, atp.), což ale s vlastním hraním až tak moc nesouvisí.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

York píše: Tady jde podle mě spíš o to, že jim ten voicechat už nepřijde jako něco divného a nepřirozeného.
To nepřijde! To je pro ně už dneska jako když jdeš na záchod... Jen si myslím, že jsou zvyklí to prostě používat na kooperaci v rychlé hře, kde je potřeba domluvy a reflexů. Mám proto dojem, že když se jim řekne - hele, kluci a holky, teď jinej soudek, zkusíme, uvidíte, jestli vás to bude bavit, bude to mít větší šanci, protože jsem je kompletně přenesl do jiného prostředí a na féra jim řekl, že to je jiná zkušenost.

Protože podle mě devět z deseti by mi řeklo, že když už sluchátka a čumět do kompu, zapaří si raději pillars of eternity...
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Plz »

Já osobně největší chybu spatřuju ve slovním spojení "hráči jsou zvyklí".

Hraní RPG online je prostě úplně něco jiného. Je to samostatně stojící část her, která sem tam zcela náhodou používá podobná pravidla. Nejde to srovnávat se stolní RPG nebo s počítačovýma hrama. Je to prostě něco úplně jiného. Ano, jinak to budu vysvětlovat někomu kdo paří hry online na počítači, jinak někomu kdo hraje stolní RPG.

York, k hraní podle pravidel a s vypravěčem...
A já snad mluvil o něčem jiném?

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Ecthelion (neprihlasen)

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ecthelion (neprihlasen) »

Ladislav.Karpianus: No ono je to asi trochu problem svetonazoru.

Pro tebe* je novacek nekdo, kdo nehraje a ty mas urputnou potrebu ho evangelizovat na viru pravou a ty RPGcka do nej namlatit. OK, v tom pripade mas asi pravdu a ty argumenty asi budou platit. Pres skype budes do nekoho maltit RPGcka tezko.

Pro me je ale treba novacek nekdo kdo chce hrat a ma o tu hru zajem. Neco si o rpgckach precetl, prislo mu to zajimave a vi, ze od toho chce jit. V tom pripade mu to, ze nesezene lokalni hrace, ale jen online, tak mu hrani online problemy delat nebude.

Jinak pro tu mladou generaci neni pocitac herni platforma. To byla pro nasi generaci, kdyz jsme byli offline. Dnes je to komunikacni platforma. A hrani je o komunikaci. Myslim, ze WoWko nebo RPG je falesne dilema. Ono to muze byt vecerni face time s kamarady misto delani ukolu. Obecne mam dojem, ze jak pise York, se zlepsovanim technologii ma tenhle zpusob hrani docela budoucnost a muze zabrat slusne procento hrajicich.

*Alespon jak se mi zda, pokud to tak neni, tak se omlouvam.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od York »

Plz píše:York, k hraní podle pravidel a s vypravěčem...
A já snad mluvil o něčem jiném?
Mně přišlo, že mluvíš spíš o tom, co tu nedávno popisoval Jerson.

Za sebe rozhodně nemám pocit, že by se nějak výrazně lišilo, když hraju RPGčko v čajovně, nebo přes voice chat. Trochu to omezí výrazové prostředky hráčů, ale to je asi tak všechno.

Naproti tomu výrazně se liší hraní v textu (ať už play-by-post, nebo třeba nějakou formou live chatu). Například tím, že se pak mnohem snáz dá hrát crossgender postava.
Naposledy upravil(a) York dne 11. 5. 2016, 12:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ecthelion »

Plz píše:York, k hraní podle pravidel a s vypravěčem...
A já snad mluvil o něčem jiném?
Yup. Mrkni do toho naseho clanku clanku, co jsme tu nekde hazeli (tady). Ty mluvis (pokud chapu spravne) o hrani RPGcek textove, tedy play-by-post nebo play-by-mail. My mluvime vlastne o klasickem hrani, co se prenasi pres net webkamerou.

Nedorozumneni plyne mozna z toho dotazniku, kde jsou ty dve kategorie trochu nestastne hozene do jednoho. Ale play-by-post RPG =/= online hrani RPG.

Holt je to trochu bordel v terminologii.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Ecthelion (neprihlasen) píše: Pro tebe* je novacek nekdo, kdo nehraje a ty mas urputnou potrebu ho evangelizovat na viru pravou a ty RPGcka do nej namlatit.
Když odmyslíme tu hyperbolu, tak vlastně ano. Chci jen ukázat lidem, že něco takového vůbec existuje a stále se to dá i dnes hrát a může to nabídnout něco zajímavého. Nabouchat to do nich nechci, to by nadělalo větší škodu než užitku. Ale to, že to může být super pro už hrající, to nezpochybňuju.
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Paul »

Bude další verze? $D
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Daaron
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 1. 2016, 12:38
Bydliště: Ostrava/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Daaron »

Paul píše: 15. 7. 2018, 19:46 Bude další verze? $D
Myslíte další verzi dotazníku? :) Určitě by mohla být, ale nejlepší by bylo ho udělat společně, kdyby se všichni zamysleli a napsali do komentáře otázku, která je nejvíce zajímá... Pak bychom mohli vytvořit nový dotazník z těch nejčastějších a nejzajímavějších otázek. :P
Co děláš pro sebe, děláš pro druhé. Co děláš pro druhé, děláš pro sebe.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Paul »

Daaron píše: 25. 7. 2018, 18:44 Určitě by mohla být, ale nejlepší by bylo ho udělat společně, kdyby se všichni zamysleli a napsali do komentáře otázku, která je nejvíce zajímá... Pak bychom mohli vytvořit nový dotazník z těch nejčastějších a nejzajímavějších otázek. :P
Ale to je dobré.

Rozšířil bych i seznam her, takhle tam byly na různých místech stejné hry.

To s tím online hraním bych trošku zmenšil.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Odpovědět

Zpět na „Akce, seznamka a inzeráty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů