Dotazník (2016)

Komunitní sekce o akcích, hledání spoluhráčů a inzerátech RPG produktů.
Uživatelský avatar
Daaron
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 1. 2016, 12:38
Bydliště: Ostrava/Praha
Kontaktovat uživatele:

Dotazník (2016)

Příspěvek od Daaron »

Rád bych Vás požádal o vyplnění velice krátkého dotazníku na téma "Hry na hrdiny" a "Hraní her na hrdiny online".

Dotazník je zcela anonymní a výsledky statistik budou k dispozici.

Předem Vám děkuji za vaše odpovědi a prosím o sdílení mezi Vašemi přáteli a na sociálních sítích $::) Pokud máte nějaké nápady a připomínky k dotazníku, určitě mi napište ;)

Dotazník najdete zde:
https://docs.google.com/forms/d/1eJPGZ7 ... 4/viewform

Zaznamenané odpovědi jsou vidět zde:
https://docs.google.com/forms/d/1eJPGZ7 ... rm_confirm
Naposledy upravil(a) Daaron dne 5. 5. 2016, 17:15, celkem upraveno 2 x.
Co děláš pro sebe, děláš pro druhé. Co děláš pro druhé, děláš pro sebe.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník "Hry na hrdiny" a "Hry na hrdiny online" (2016)

Příspěvek od Ecthelion »

Vyplněno. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Plz »

Celkem rád se dívám na výsledky téhle ankety a jen tak z první vody co mě zaujalo. Lidé co v současné době hrají a odpovídali tak jsou z 50% Páni jeskyně, přitom většina družina asi není jeden na jednoho. Že by PJové byli zvědavější a více se rozlézali po internetu než hráči?

Je pravda že z mých 6 hráčů tyhle fóra ani nikdo nečte.

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Uživatelský avatar
Daaron
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 1. 2016, 12:38
Bydliště: Ostrava/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Daaron »

Plz píše:Celkem rád se dívám na výsledky téhle ankety a jen tak z první vody co mě zaujalo. Lidé co v současné době hrají a odpovídali tak jsou z 50% Páni jeskyně, přitom většina družina asi není jeden na jednoho. Že by PJové byli zvědavější a více se rozlézali po internetu než hráči?

Je pravda že z mých 6 hráčů tyhle fóra ani nikdo nečte.

Plž
Hmm, tohle je velice zajímavý názor... asi na tom něco bude ;) Za sebe to můžu jenom potvrdit, z naší družiny se více zajímají ať už na fóru, nebo na fb, jenom dva hráči, zároveň PJ. Máš nějaké další hypotézy? Něco co bych ti mohl potvrdit z dat.
Co děláš pro sebe, děláš pro druhé. Co děláš pro druhé, děláš pro sebe.
Björn
Příspěvky: 65
Registrován: 1. 3. 2016, 15:09

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Björn »

Vyplněno :wink:
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ecthelion »

Plz píše:Že by PJové byli zvědavější a více se rozlézali po internetu než hráči?
Četl jsem zajímavý názor, který udával, že sice nelze říct, že mezi RPG hráči je většina lidí, kteří jsou hardcore hračičkové (fandové historie; lidi, které baví hledat detaily a pravidla; modeláři a podobně, ideálně vše najednou)... ale že většina Vyravěčů je takových. $lol$ Něco na tom je, Vypravěč je člověk, který se o tu hru zajímá ze všeho nejvíc, má ty pravidla opravdu přečtené a zajímá se, jak hrají ostatní (jestli by nemohl hrát lépe, jak splétají příběhy ostatní, jaké potvory a dungeony používají, aby se mohl inspirovat)... a tím pádem se mnohem pravděpodobněji objeví na internetových fórech a debatách.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Mně přijde tedy mnohem zajímavější fakt, že spousta lidí přestala ne proto, že nestíhá (což jsem předpokládal), ale že nemá s kým hrát...
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od York »

Ladislav.Karpianus píše:Mně přijde tedy mnohem zajímavější fakt, že spousta lidí přestala ne proto, že nestíhá (což jsem předpokládal), ale že nemá s kým hrát...
Otázka je, co přesně znamená "nedostatek spoluhráčů". Pokud je třeba někde aktivní pětičlenná skupina a Vypravěč se odstěhuje někam do kšá, tak buď jeden z těch zbylých čtyř začne vést hru a budou hrát dál, nebo si seženou nového Vypravěče (to nevidím jako moc pravděpodobné), nebo se skupina rozpadne. A v ten moment mohou klidně říct, že nemají dostatek spoluhráčů, přestože by ve čtyřech klidně hrát mohli, případně by si mohli všichni najít jiné spoluhráče.

Taky se může stát, že by spoluhráči sice byli, ale chtějí hrát nějakou jinou hru, která starší hráče už neláká. Hledat dneska hráče na hodně upravený systém vycházející z DrD 1.X je například docela problém. Hledat hráče na vlastní hru, i když je třeba publikovaná, je možná ještě větší. Ale obojí se stále dá, prakticky vyzkoušeno.

Opravdu reálnou překážku mají lidi z malých měst či vesnic, tam je fakt reálné, že když se skupina rozpadne, tak už vážně není kde brát nové hráče (leda naučit hrát někoho, kdo rpgčka nezná). Na druhou stranu dneska už se dá plnohodnotně hrát po netu, takže ani taková překážka už není nepřekonatelná. Tzn. pokud někdo odpoví "nedostatek spoluhráčů", tak bych to určitě nečetl jako "žádní spoluhráči neexistují", ale spíš něco ve stylu "není úplně jednoduché je najít a nestojím o hraní natolik, abych se o to až tak moc snažil", případně "spoluhráči sice existují a uměl bych je i najít, ale nechtějí hrát to, co chci hrát já*".

* Což se taky dá říct "ale já nechci hrát to, co chtějí hrát oni".
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Já si myslím, že problém je v tom, že poměrně dost hráčů stolních RPG je z podstaty introvertní a není tu nic pravidelného (nemyslím festivaly), co by je nějakým způsobem propojovalo a seznamovalo. Navíc - s idiotem si jde zahrát mmočko, kde vlastně jde jen o klikání a nějakou primární, dost jednoduchou souhru. U stolních RPG je to trochu zapeklitější.

Co se týče vesnic - nevím, mám zkušenosti z desetitisícového města, kde podle mě bylo jednodušší sehnat skupinku (přemluvit někoho ke hře), než v stověžaté Praze, ale třeba je to taky věkem (třeba určitě :-)).

K hraní po netu se vyjádřit neumím - nejsem toho moc zastáncem a určitě bych to nepředstavoval novým hráčům jako první variantu. Je to takový paskvil mezi počítačovou a stolní hrou. Přijde mi, že je to kočkopes někde mezi, kterého odsoudí jak hráči stolních her (není tam ten prvek kámošů za stolem), tak počítačových her (není tam z nich vlastně vůbec nic :-)).
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od York »

Ladislav.Karpianus píše:K hraní po netu se vyjádřit neumím - nejsem toho moc zastáncem a určitě bych to nepředstavoval novým hráčům jako první variantu. Je to takový paskvil mezi počítačovou a stolní hrou. Přijde mi, že je to kočkopes někde mezi, kterého odsoudí jak hráči stolních her (není tam ten prvek kámošů za stolem), tak počítačových her (není tam z nich vlastně vůbec nic :-)).
Když se ti spoluhráč odstěhuje třeba do Irska, nebo odjede na roční stáž do Španělska, tak zjistíš, že to má něco do sebe i přes tyhle nevýhody.
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2016, 14:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

To nepopírám. Jen se v tom případě bavíme o hardcore hráčích a ne o nováčcích...
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ecthelion »

Ladislav.Karpianus píše:Mně přijde tedy mnohem zajímavější fakt, že spousta lidí přestala ne proto, že nestíhá (což jsem předpokládal), ale že nemá s kým hrát...
Může být, že je to jen jinak řečeno "mí spoluhráči nestíhají a já tím pádem nemám s kým hrát". $D
Ladislav.Karpianus píše:K hraní po netu se vyjádřit neumím - nejsem toho moc zastáncem a určitě bych to nepředstavoval novým hráčům jako první variantu. Je to takový paskvil mezi počítačovou a stolní hrou.
Člověče, přiznám se, že bych byl opatrný s pejorativními slovy jako "paskvil". Tu počítačovou hru v tom navíc taky moc/vůbec nevidím (je to spíš simulace hraní u stolu než co jiného). My jsme hraní přes net zpočátku taky moc nedůvěřovali, ale teď už tak hrajeme dlouho a je to prostě jen trochu jiná forma hraní s vlastními specifiky. Jako všechno to má svoje pro a proti, ale je to normální plnohodnotné hraní a není důvod, proč se na něj dívat skrze prsty.

Něco málo jsme k tomu sepsali pro Příběhy Impéria.
Uživatelský avatar
Ladislav.Karpianus
Příspěvky: 152
Registrován: 5. 3. 2014, 20:04

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ladislav.Karpianus »

Já se na to nedívám skrz prsty, i když přiznávám, že mě to úplně nešmakuje. Chtěl jsem tím říct, že si nedokážu představit, že to hraní takhle přes net se dá nějak rozumně a stylově představit nováčkům, ale přijde mi to spíš pro advanced lidi, kteří už si svoje za stolem odehráli... Nebo máte příklady, které mě vyvedou z omylu?
Vyvíjím se svým týmem setting i pravidla pro interaktivní RPG Končina
Ecthelion (neprihlasen)

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Ecthelion (neprihlasen) »

Ladislav.Karpianus píše:Já se na to nedívám skrz prsty...
Tak to je dobře, ono to tak totiž nevypadalo. $D
Ladislav.Karpianus píše:Chtěl jsem tím říct, že si nedokážu představit, že to hraní takhle přes net se dá nějak rozumně a stylově představit nováčkům, ale přijde mi to spíš pro advanced lidi, kteří už si svoje za stolem odehráli... Nebo máte příklady, které mě vyvedou z omylu?
Za sebe zatím zkušenosti s představováním hraní přes net nováčkům nemáme, ale nevidíme důvod, proč by to nemohlo fungovat. Tohle hraní je v rámci RPG na poměry pořád poměrně nové a neprozkoumané území, takže je pořád co objevovat... nicméně není to žádný "expertní mód", který by zvládli jen mistři řemesla. Je to normální hraní a co se dá vysvětlit u stolu, dá se vysvětlit přes Hangoutsy. Navíc pro mladší generace, kteří vyrostli u WoWka a onlinovek, kde sedí se sluchátkama a mikrofonem na hlavě každý večer, taková forma bude zřejmě snadno přijatelná.

Takže za nás... pokud bydlí někdo v nějaké zapadlé dědině, kde se ani lišky neodvažují dávat dobrou noc, aby je něco děsivého nesežralo... a nemá žádnou možnost hrát naživo, pak je pro něj podle nás hraní přes net legitimnní volba bez ohledu na jeho zkušenost nebo nezkušenost. Nebo máš příklady, které nás vyvedou z omylu?
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazník (2016)

Příspěvek od Plz »

Ladislav.Karpianus píše:Já se na to nedívám skrz prsty, i když přiznávám, že mě to úplně nešmakuje. Chtěl jsem tím říct, že si nedokážu představit, že to hraní takhle přes net se dá nějak rozumně a stylově představit nováčkům, ale přijde mi to spíš pro advanced lidi, kteří už si svoje za stolem odehráli... Nebo máte příklady, které mě vyvedou z omylu?
Hraní přes net je jiné hraní, jiná hra, která má svoje zastánce i odpůrce ale rozhodně bych se o ni nevyjadřoval, že se nedá představit nováčkům, a že ji nováčci nehrají. Hraní přes net je více psaní společných povídek s nějakou jednoduchou mechanikou v nutném případě. Samotné psaní je pro mladší něžné pohlaví jednodušší než klasické hraní u stolu. A myslím si že v současné době je forma nějakého hraní přes net možná častější než klasické hraní u stolu.

Sám jsem chvilku (asi rok) hrál přes net, potkal jsem dost zajímavých lidí včetně 16ti leté PJky která rozjela zajímavou napínavou hru, která mě hodně bavila a byla bez jediného pravidla. Dnes už online nehraji. Hraní u stolu mě baví více. Rozhodně bych si ale netroufnul online hraní kritizovat jako něco méněcenného nebo jako paskvil. Ne. Je to úplně jiná hra stejně jako je rozdíl mezi hraním RPG u stolu a deskovkama, nebo počítačovýma hrama.

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Odpovědět

Zpět na „Akce, seznamka a inzeráty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů