[anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět

Co jste hráli nejvíce během roku 2014

Anketa končí za 17. 1. 2015, 20:49

"old school" Dungeons & Dragons (ODnD, ADnD 1e/2e, retroklony...)
3
4%
Dungeons & Dragons d20: 3e a 3,5e / Pathfinder
3
4%
Dungeons & Dragons 4e
3
4%
Dungeons & Dragons 5e
5
6%
Dračí Doupě
4
5%
Dračí Doupě +
5
6%
Dračí Doupě II
7
9%
Dungeon World, Apocalypse World,...
8
10%
CHP / Omega
1
1%
Call of Cthulhu
1
1%
Fate / Příběhy impéria
12
15%
Střepy snů
1
1%
ze světa World of Darkness
0
Žádná hlasování
GURPS
0
Žádná hlasování
Shadowrun
4
5%
Void
2
3%
Warhammer: WFRP, W40000, Inquisitor apod.
1
1%
Indie RPG (Sorcerer, Burning Wheel, Primetime Adventures,...)
3
4%
Nějaké vlastní
4
5%
Střídám systémy jako ponožky (napiš pár posledních)
0
Žádná hlasování
Nějaké jiné (napište které)
7
9%
Nic jsem nehrál
4
5%
 
Celkem hlasů: 78

Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od ShadoWWW »

Když jsem to psal, tak jich bylo ještě dohromady o 1 méně.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od eerieBaatezu »

eerieBaatezu píše:
Radim píše:dobře vyvážený
:?:
Bump. Obrázek

By mě to fakticky zajímalo. Jsme ADnD 2e vždy hráli explicitně si vědomi toho, že to vyvážené absolutně není a být nemá. $D
Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Antharon »

milo ma prekvapilo ze najnovsie tri mutacie DnD maju menej ako fate
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Tadeas
Příspěvky: 586
Registrován: 10. 7. 2009, 15:58
Bydliště: Holic

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Tadeas »

Antharon píše:milo ma prekvapilo ze najnovsie tri mutacie DnD maju menej ako fate
jestli to nebude tim ze DnD je rozdeleno na 4 polozky v ankete, a fate jen na jedne?
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od ShadoWWW »

Anketa spíš vypovídá o štěpení české RPG komunity jako celku. Hráči D&D chodí hlavně na Kostku, hráči DrDo chodí hlavně na DraciDoupe.cz a sem chodí hlavně fanoušci DrD II a nejrůznějších verzí Fatu. DrD II je jasné, to tu má oficiální podporu.

Fate jako jedna skupina i s PI moc vypovídající není, protože i ze zdejších diskuzí plyne, že nemá stejnou fanouškovskou základnu. Zatímco u hráčů DnD 3e/PF se dá říct, že jsou to hráči více méně stejné hry, kteří je také vnímají jako stejnou hru, tak hráči Fate II rozhodně nevnímají Fate Core jako stejnou hru a naopak.

Chybí tu třeba úplně 13th Age, který je na Kostce velmi oblíbený, a tady nezískal ani jeden hlas.

Otázkou zní, jaký má tato anketa smysl a co se z ní dá vyčíst. Preference české RPG komunity jako celku se z ní vyčíst nedají. Preference návštěvnků RPG F taky ne, protože na to se jí zúčastnil příliš malý vzorek. Ale i o zúčastněných hráčích to moc neříká, protože nevíme, kolik se jich vlastně zúčastnilo a jaké jsou třeba překryvy mezi hrami. Otázka je, jaký má mít tato anketa účel a jestli by nešla vzhledem ke svému účelu pro příští rok nějak zlepšit.

Osobně vidím v roce 2014 dvě významné události na poli RPG. 1) Vyšla nová edice D&D, 2) Významně ubylo aktivních hráčů Asterionu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od York »

ShadoWWW píše:Otázka je, jaký má mít tato anketa účel a jestli by nešla vzhledem ke svému účelu pro příští rok nějak zlepšit.
Mně třeba výsledky potvrzují, že jsou herní styly a preference aktivních diskutujících na RPG fóru brutálně roztříštěné a prakticky není možné najít jakýkoliv styčný bod.

Což je pro mě celkem překvapivé, původně jsem si myslel, že tu nastal hromadný odklon od tradičních her k něčemu jinému, ale ucelenému. A ono ne, rozpadá se to stále víc a víc (viz třeba teď rozkol mezi hráči FATE a FC).
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od ShadoWWW »

Já tam zas tu modní vlnu DW/AW vidím docela výrazně. Příští rok tam nezapomeňte dát Chuubo, protože to vidím jako módní vlnu tohoto roku. RPG F rozhodně není konzervativní fórum tradičních her. Spíš se hodně diskutují módní vlny. Jednu dobu Widow, jednu dobu My Life with Master, minulý rok DW/AW, letos nejspíš Chuubo...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Pieta »

ShadoWWW píše:Já tam zas tu modní vlnu DW/AW vidím docela výrazně.
Druhá výrazná módní vlna je DnD5, ta je navíc ještě strmější. Zatímco DW/AW šel ze čtyř na osm, 5e šla z nuly na 5.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od ShadoWWW »

DnD 5e prožívá spíš hype nové edice, než že by šlo o módní vlnu. Do módní vlny řadím hry, které jsou dnes horce diskutované, ale za dva tři roky se už v anketě neobjeví (nebo možná s jedním hlasem). Všechny edice D&D jsou hrané dlouhodobě, rozodně nejde o módní vlny. AD&D v česku mělo hype v 90. letech (tenkrát ještě v Šavlozubce) a dodnes ho hraje docela dost skupin.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Pieta »

5e není hrané dlouhodobě. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Tadeas
Příspěvky: 586
Registrován: 10. 7. 2009, 15:58
Bydliště: Holic

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Tadeas »

ShadoWWW píše:Já tam zas tu modní vlnu DW/AW vidím docela výrazně. Příští rok tam nezapomeňte dát Chuubo, protože to vidím jako módní vlnu tohoto roku. RPG F rozhodně není konzervativní fórum tradičních her. Spíš se hodně diskutují módní vlny. Jednu dobu Widow, jednu dobu My Life with Master, minulý rok DW/AW, letos nejspíš Chuubo...
myslim ze prave tohle je jeden z duvodu proc delat podobne ankety, sic jen s malym vzorkem hracu. pokud se to bude delat dostatecne dlouhodobe, tak se daji hezky vystopovat prave tyhle modni vlivy v casovem grafu. alespon tedy takove, ktere ovlivnuji aktivni prispevatele rpgf.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od ShadoWWW »

5e není hrané dlouhodobě.
Zatím
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Ecthelion »

ShadoWWW píše:Zatím
Mě se hrozně líbí, jak Shadowww na sebe vzal funkci apoštola DnD5. $D
ShadoWWW píše:Anketa spíš vypovídá o štěpení české RPG komunity jako celku. Hráči D&D chodí hlavně na Kostku, hráči DrDo chodí hlavně na DraciDoupe.cz a sem chodí hlavně fanoušci DrD II a nejrůznějších verzí Fatu. DrD II je jasné, to tu má oficiální podporu.
Máš ten dojem? Mě se z těch čísel právě úplně nezdá. Lidi měli sice víc hlasů, ale každý hlas znamená jednoho člověka, který tu hru v posledním roce reálně hrál. Z toho vyplývá, že téměř pětina skutečně hraných her uživateli Fóra, kteří se zúčastnili (19% hlasů), byly nejrůznější verze DnD (pro různé verze mohl hlasovat ten samý člověk, ale to nehraje roli - když doopravy hraje víc verzí DnD, tak dostanou víc hlasů a zjistíme, že jsou víc hrané). Na d20 takový průzkum neproběhl, takže můžeme jen spekulovat... ale pokud jsem tam nakoukl, tak už to tam dávno není jen o DnD - probíhá hromada debat o Fate, jak píšeš, je tam hodně populární 13 Age a další hry.

Další pětina reálně hraných her (21,5%) jsou různé verze DrD. Takže i hráči DrD tu mají poměrně solidní zastoupení. Přiznám se, že mě osobně překvapily hlasy pro DrD+. Nečekal jsem, že se tak hrají, v minulých letech "pluska" dostávaly mnohem méně hlasů. Fate má 16%, takže dohromady tyhle tři hry mají přes polovinu hlasů.

Pokud z toho dělám nějaký závěr, tak to není nějaké štěpení komunity (kam chodí hlavně hráči DnD nebo DrD opravdu neposoudím), ale jen to, že v českém prostředí (nakolik můžu soudit z RPG F a d20) nemá žádná hra monopolní postavení a každý hraje, co ho baví. A tak to má taky být.
ShadoWWW píše:Otázkou zní, jaký má tato anketa smysl a co se z ní dá vyčíst. Preference české RPG komunity jako celku se z ní vyčíst nedají. Preference návštěvnků RPG F taky ne, protože na to se jí zúčastnil příliš malý vzorek. Ale i o zúčastněných hráčích to moc neříká, protože nevíme, kolik se jich vlastně zúčastnilo a jaké jsou třeba překryvy mezi hrami. Otázka je, jaký má mít tato anketa účel a jestli by nešla vzhledem ke svému účelu pro příští rok nějak zlepšit.
Já bych v tom nehledal vědu - Bajo dělá každý rok anketu, co se na Fóru skutečně hrálo. Výsledky (a hlavně časová osa k nim) mi přijdou zajímavé, nemyslím, že něco víc je potřeba.
ShadoWWW píše:2) Významně ubylo aktivních hráčů Asterionu.
Můžu se zeptat, jak jsi dospěl k tomuhle? Docela by mě to zajímalo.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od ShadoWWW »

Mě se hrozně líbí, jak Shadowww na sebe vzal funkci apoštola DnD5.
Ano i ne. Začalo to tím, že Wizardi oznámili v roce 2012 novou edici. Moc jsem z toho nadšený nebyl, protože to znamenalo ukončení podpory 4E, čímž si tato edice vysloužila nejkratší život. Doufal jsem, že se té nové edice někdo z Kostky zhostí (přece jen D&D má na Kostce tradici) a já si v klidu dopřekládám příručky 4E.

Protože se toho ale nikdo nezhostil a protože Wizardi začali představovat novou edici v rámci série článků Legends & Lore, jejíž překlady jsem už nějakou dobu publikoval na Kostce, tak nakonec tato role přešla na mě. Začal jsem hrát playtesty, abych zjistil, kam chtějí autoři hru posunout a co přesně je vedlo k nové edici tak brzo.

(Zjistil jsem, že hlavním důvodem nebyla špatná designérská koncepce 4E, ale že 4E byla prostě jen velmi odlišná edice, kterou většina lidí nepovažovala za D&D a hráli dál 2e, 3e nebo přešli na PF. Když PF předstihl 4E v prodejnosti i hranosti na Roll20, Wizardi zkusili udržet 4E při životě pomocí Essentials, ale nepovedlo se. Autoři se tedy rozhodli, že k 40. výročí připraví hru, která by měla všechno to, co se 4E vytýkalo, že nemá. Tedy zejména ducha D&D. To nejlepší ze všech oblíbených edic, ale i z 4E, i když z ní jen v některých ohledech.)

Protože v naší skupině neuměli všichni anglicky, tak jsem přeložil playtestové materiály. Což bylo strašně otravné, protože je každou chvíli měnili. Ale mí spoluhráči byli za překlad rádi a na Kostce si taky našel své příznivce. Mimochodem, až uvidíte v DMG pravidla pro pronásledování, tak základní popud pro ně vzbudila naše skupina. ;-)

Role informátora o 5e mi na Kostce už zůstala. Stejně jako role překladatele. Poptávka po překladech D&D 5e na Kostce existuje, tak je zveřejňuji, ale primárně jsou určeny pro naši herní skupinu.

Psát o 5e na RPG F mě nebaví. Kvůli Pietovi. Nechápu, že má pořád potřebu se strefovat do mě a do 5e. Ať si hraje 4e, když ho baví, může ji hrát do konce života. Příruček je hromada a nikdo nepřijde a nesebere mu je kvůli nové edici. On ale nejspíš má ten pocit. Někdy mám ale náladu a na Pietův sarkazmus reaguji taky sarkazmem. Občas sem píšu o 5e kvůli eerieBaatezuovi. Překvapuje mě realitvně vysoká procentuální účast fanoušků 5e. Těm bych asi doporučil číst Kostku, protože sem na RPG F zrcadlím jen minimum z tvorby pro 5e, jak už jsem psal.
Na d20 takový průzkum neproběhl, takže můžeme jen spekulovat... ale pokud jsem tam nakoukl, tak už to tam dávno není jen o DnD - probíhá hromada debat o Fate, jak píšeš, je tam hodně populární 13 Age a další hry.
Jsem rád, že Kostka není jen o D&D. Sirien se úžasně stará o materiály k Fateu. Přeložil Fate Core i FA a pravidelně o něm přináší nové praktické rady k hraní. Noir s Amim píšou o 13th Age jako vylepšeném nástupci D&D 4e. Gurney píše o obecných tipech k hraní, ale má obrovský přehled o všem možném, co se kde rozebírá v nejrůznějších zákoutích internetových diskuzí. Chrochta publikuje překladyk D&D 3e a Pathfinderu a v poslední době publikují články i úplně noví lidé. Já, jak jsem už napsal, píšu hlavně o 5e a dělám překlady 4e a 5e. Andy pak pracuje na překladech 4e a 5e ve slovenštině.
Přiznám se, že mě osobně překvapily hlasy pro DrD+.
Mě taky. Hlavně nechápu, proč když sem hodí asi relativně dost lidí hrajících DrD+, proč se o něm víc nediskutuje.

Jinak ani mě nezaráží ta procenta u jednotlivých her, jako spíš absolutní čísla. Když si vezmu, jak na Kostce frčí 13th Age a tady ani jeden hlas, nebo kolik desítek lidí diskutuje o DrD 1.6 na DraciDoupe.cz, jak se tam často publikují nové materiály, a tady jen 4 hlasy, tak mě to vede k té úvaze o tom, že fanoušci těchto her chodí na RPG F jen velmi okrajově. Můžeš porovnat zdejší anketu s anketou na webu Asterionu. Ale to není jen o RPG F. I na Kostce si lámeme hlavu, jak nalákat fanoušky nejrůznějších her na hrdiny.
Můžu se zeptat, jak jsi dospěl k tomuhle? Docela by mě to zajímalo.
Frekvence nových příspěvků v tamní diskuzi. Před patnácti lety tam byly denně desítky nových příspěvků. Ještě v době vydání Stínů jihu to bylo několik příspěvků měsíčně. Po odloučení Asterionu od ALTARu to stále upadalo, až loni to bylo už jen několik příspěvků za celý rok. Hlavní příčinou je asi to, že už dlouho k Asterionu nic nevyšlo a i dlouho slibovaný Sedmý živel se neustále odkládá už od roku 2012. Loni ta aktivita na fóru byla už vážně drasticky malá (i v porovnání s rokem 2013).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2014)

Příspěvek od Pieta »

ShadoWWW píše:Psát o 5e na RPG F mě nebaví. Kvůli Pietovi. Nechápu, že má pořád potřebu se strefovat do mě a do 5e. Ať si hraje 4e, když ho baví, může ji hrát do konce života. Příruček je hromada a nikdo nepřijde a nesebere mu je kvůli nové edici. On ale nejspíš má ten pocit. Někdy mám ale náladu a na Pietův sarkazmus reaguji taky sarkazmem. Občas sem píšu o 5e kvůli eerieBaatezuovi. Překvapuje mě realitvně vysoká procentuální účast fanoušků 5e.
Tak není v tom úmysl někoho vyhánět nebo se strefovat nebo tak.

5e mě zajímá, protože je to D&D, a mají různé zajímavé nápady. Ale taky mají spoustu takových, které mi přijdou dost špatné.

Do tebe se taky netrefuju kvůli tobě. Kdyby kdokoliv jiný napsal, že AW/DW (hry staré pět, respektive tři roky) jsou jasné módní vlny, zatímco 5e (stará půl roku) je dlouhodobě hraná, smál bych se tomu stejně.

EDIT: Co vím, Paizo předstihl WotC v prodeji v obdobích, kdy WotC nevydávali nové knihy. Takže důvod byl spíš v tom, že nesplňovali požadavky na obrat ze strany Hasbro.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti