Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World - původní sběrná diskuze

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Zamčeno
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

Nové postavy.

The News další týpek založený na Hot. Jej! Vlastní radio. Asi vím co bude moje další postava ve Fort Knox. 8)

The Child-Thing Něco hodně, hodně divného. Možná nahradí Solaceho. Také má vlky a místo sexu jí ostatním věci.

The Waterbearer Podobný hardholderovi, ale stará se o vodu. Lidi k němu chodí, protože má často zázračné účinky, ale musí dodržovat jeho zákony.

Vypadají hodně hustě.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Faskal »

Tak jo, příště mástruješ ty, protože já mám tři svoje nové oblíbené postavy.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

Ale no tak. Máme to tak pěkně rozjeté. Už mi chybí jenom čtyři XP abych si mohl udělat týpka s radiem. :D
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
fenikso
Příspěvky: 792
Registrován: 11. 10. 2009, 10:58
Bydliště: Brno

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od fenikso »

Koukám, že jsem prošvihl celý AW2 deal :(.

Pardgalene, jak jsi spokojený s Urban Shadows. Já jsem musel překopat všechny základní moves a k tomu ještě parametry zbraní, na postavy už jsem neměl sílu (a spokojený s jejich moves rozhodně nejsem). Byl jsem docela zklamaný, tak chci vědět, jestli to nefunguje jen nám.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

US se mi ještě nepoštěstilo zahrát, takže netuším jak by mi to fungovalo. Ale hrál jsem Monster of the Week a ten byl fajn. Co ti vadilo na basic moves?
Always bring a gun to a puppet fight
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Kelton »

Do playtestu jde varianta AW na téma MASH, mobilní chirurgické jednotky za války v Koreji. Tady se dá stáhnout, a vypadá celkem zajímavě.
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Faskal »

To si musím zahrát!!!
Obzvlášť, když to bude mástrovat Kelton 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Ecthelion »

Slezina? :>;o)
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

Nová postava do AW. The Show

It’s like the ancient prophet said. You are the show. If you don’t make the gig, the gig is
fucking nowhere.


When you play, your instrument shoots fire (2-harm messy loud)
When you play, water freezes, and your skin and instrument frost over
When you play, the ancient death satellites that still orbit the earth stir in their
sleep.

You make the noise that reverberates inside a vulture’s skull when it scrapes its beak on carrion
bone.
You make the noise that the dinosaurs heard when they looked up and saw the fireball.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od MarkyParky »

Už se mi týden honí hlavou zásadní otázka.

Nedalo by se to kurňa hrát GMLess?


Vždyť můžem sedět kolem stolu, povídat si a mít proti sobě:
- balíček GM tahů
- balíčky tahů z Hrozby
a vždy když je GM na tahu, tak náhodně jednu kartu sejmout, přečíst si výsledek a vzájemně si ho interpretovat....

Stejně v té hře nejsou žádné hluboce předpřipravené zápletky a většinu contentu dodávají hráči, proč z toho neudělat 100 procent? ;o) ...
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Faskal »

Řekl bych, že zrovna tady má GM podstatnou roli, kterou tak snadno nenahradíš.

Ten systém je totiž nastavený tak, že ať se snažíš jak se snažíš, kvůli kostkám se pořád ženeš do většího a většího průšvihu, takže GM je specializovaná osoba, která slouží k tomu, aby fandila postavám. To se těžko crowdsourcuje.

Já mám (munchkino-) otázku:
Jak je to vlastně se substitučními tahy? Co když dostanete řekněme highlight na weird, ale máte přemapované, že při otevírání mysli házíte na sharp? Můžete si hodit (většinou nevýhodně) na weird, abyste měli exp? 8)
Když to na mě zkoušeli hráči, tak jsem řekl: "hele, je to tvoje postava, házej si čím chceš", ale já jsem flegmatický MC, nevím co vy ostatní.

A co když máte třeba jako Angel přemapovaný weird=>sharp při používání otevření mysli a zároveň si vezmete tah
Healing touch: when you put your hands skin-to-skin on a wounded person and open your brain to them, roll+weird.
-- háže se tohle přes weird nebo sharp?

Každopádně, rád bych upozornil, že v akcích+seznamce se vaří AW PbP.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

Viděl jsem nějakou verzi WoD AW, která se má hrát bez MC. Jenže už nevím kde a ani jak se to jmenovalo, ovšem věřím, že nebude jediná. Ono už třeba Night Witches s tím zacházejí volněji a doporučují tam aby se hráči na místě MC střídali.
Faskal píše:A co když máte třeba jako Angel přemapovaný weird=>sharp při používání otevření mysli a zároveň si vezmete tah
Healing touch: when you put your hands skin-to-skin on a wounded person and open your brain to them, roll+weird.
-- háže se tohle přes weird nebo sharp?
Já bych to nechal házet na weird. Jsou to dvě odlišné věci a u Sixth sense se nepíše, že to může použít všude kde hážeš Weird jako je tomu třeba u Ice cold, kde na Go aggro házíš cool místo hard a ještě je tam napsané: When you make a
battle move that calls for you to roll+hard, you can roll+cool instead.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od MarkyParky »

Faskal píše: Jak je to vlastně se substitučními tahy? Co když dostanete řekněme highlight na weird, ale máte přemapované, že při otevírání mysli házíte na sharp? Můžete si hodit (většinou nevýhodně) na weird, abyste měli exp? 8)
Mám na to dva názory.

Jeden rulelawyerský a jeden ficitionfirstovský.

Rulelawyerský říká:
- tam, kde je "roll+XXX instead of roll+YYY", hráč MUSÍ házet tím druhým skillem
- tam, kde je "you can roll+XXX instead of roll+YYY", hráč MŮŽE házet tím druhým skillem

Fictionfirstsovský říká:
- popiš, jak svou akci děláš ve fikci
- pokud popis ve fikci víc odpovídá přemapovanému statu, hoď přemapovaně, pokud popis odpovídá víc původnímu, hoď původně.


S ohledem na to, jak strašně Vincent fláká popisy mechaniky a kolik je tam občas nepřesností, bych se přikláněk fictionfirstovskému.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Faskal »

U toho fiction first to ale není tak jednoduché, protože u substitučních tahů se to na fikci dá naroubovat v zásadě libovolně, ježto jsou ty přístupy dost obecné.

Souhlasím s poslední připomínkou, a myslím, že ta nepřesnost v popisech je jednak kvůli tomu, že je Vincent šílený, jednak je to zřejmě i naschvál.

U toho citovaného tahu Healing touch bych pochopil (a také tak interpretoval, ale řekl jsem si, že se zeptám ostatních na názor), že by se to za všech okolností mělo házet přes weird, protože... to prostě weird je. Na druhou stranu u sixth sense se píše "when you open your brain to the world’s psychic maelstrom, roll+sharp instead of +weird" a u statu weird se píše, že se používá na "open your brain", což jsem vždy bral jako zkratku za "when you open your brain to the world’s psychic maelstrom", tak bych pochopil, že to přemapování snadno může být se vším všudy. Ale ano, litera hovoří jinak.

Edit: A každopádně, Vincent píše, že je to ta první varianta, tedy tyhle dva tahy se neovlivňují. 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od MarkyParky »

Faskal píše: U toho fiction first to ale není tak jednoduché, protože u substitučních tahů se to na fikci dá naroubovat v zásadě libovolně, ježto jsou ty přístupy dost obecné.
To nevim, jestli jsme si rozuměli. Nekomentoval jsem přímo tvůj dotaz - tam je "open your brain to them" místo "open your brain to the worlds psychic maelstrom", takže tam nebylo ani jasné, zda to vůbec je předmětem přemapování.


Komentoval jsem třeba tohle:

Nechť BRAINER má
Unnatural lust transfixion: when you try to seduce someone, roll+weird instead of roll+hot.

Rulelawyerský přístup říká:
BRAINER je divnej a proto vždycky svádí přes wierd, ať to vypadá jak to vypadá.
Ten se mi nelíbí.

Fiction first přístup říká:
BRAINER si může vybrat:
- buďto ukazuje svoje hnusný brainerský nesexi vyzáblý tělo a pak si háže na HOT s těma mínusama co tam pravděpodobně má....
- anebo dostane protistranu do postele svou divnou aurou, psychickým trikem nebo tím, že je queer a pak si háže na WEIRD.
To se mi líbí asi nejvíc, ale nevím, jestli to něco nerozbije.

A do třetice všeho dobrého existuje ještě rulelawyer+fictionfirst přístup, který říká:
BRAINER je divnej a proto vždycky svádí přes wierd, což je používání divné aury, psychických triků nebo toho, že je queer a tím pádem si háže na WEIRD. Jakmile si vezme tenhle tah, tak totiž zapomene, jak dostat někoho do postele běžným svodem.
To je takové něco mezi - lepší než čistý rulelawyerismus + asi to drží nějaký mechanický balanc, ale IMO to může generovat WTF momenty.
Zamčeno

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů