Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World - původní sběrná diskuze

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Zamčeno
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od MarkyParky »

Hm, a jak vlastně funguje PvP v DW?
Skoro jako v první edici AW1.

Útočník hraje tah, obránce interferuje.

Jen z iniciativního hráče udělali striktně útočníka, čímž to, pro změnu, rozbili :+)
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

Stejným způsobem funguje i Go aggro, takže to zase tak rozbité není.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Faskal »

Osobně si myslím, že v DW není vůbec žádné PvP vyjma hodu na interfere. Podle mě je to z žánrových důvodů - ze stejných důvodů jako v případu světa dračáku.

DW nemá vyjma hodu na interfere tahy, které jsou určené k použití přímo proti spoluhráčům. Ano, člověk může některý z tahů určených proti potvorám namířit proti spoluhráči, můžete si udělat house rule, jak tam PvP zavést, ale ve vanille DW PvP modul není. Základní bojový tah - H&S - v sobě ostatně obsahuje stunlock, což AW nemá ani v první edici - tam je v případě vzájemného souboje suffer harm, který dává další úroveň volnosti, v případě sucker someone* se na 10+ sice garantuje udělení zranění, ale ono "take definite hold of it" ze souboje už tam chybí. H&S je balancovaný na potvory, proti kterým je imho extra cool.

Ostatně, takhle vypadá DW manipulace: "When you have leverage on a GM Character and manipulate them, roll+CHA. Leverage is something they need or want. • On a 10+, they do what you ask if you first promise what they ask of you. • On a 7–9, they will do what you ask, but need some concrete assurance of your promise, right now."
Tohle na hráčskou postavu používat smysluplně nejde a nemá to ani v triggeru.

Takže DrDW bych absenci PvP nevyčítal, tam je to stejně jako v DW.

Edit
* nebo go aggro, sucker someone jako takový je až v 2e, jak se dívám.

Edit2, vidím, že Sosáček psal
Sosacek píše: 16. 7. 2018, 23:01 ...
typek A: 3 harm, 2 armor
typek B: 1 harm, 1 armor

i kdyz typek B hodi 13 a vybere "dam vi, dostanu min, utecu" a typek A 3, tak typek A rekne "neuteces" a vysledek je, ze A neni zranen, B je zranen, a boj pokracuje.

Hrace to sere.

EDIT: teda me to sere. Dva dalsi hraci mi rikali, ze je to sere. Nevim, jestli to zbytek planety sere.
Toto platí pouze v případě, že se oba chtějí donekonečna prát ve skutečné bitvě, a i kdyby oba chtěli, tak to dřív či později rozsekne MC suffer harmem. A trvalo mi do druhé edice, než jsem si toho všiml.

Správné vyhodnocení tady je, že týpek A hraje go Aggro, aby týpek B neutekl. Týpek B chce utéct, takže v případě plného úspěchu A dostane B čočku as established (2harm) a uteče z bezprostředního dosahu.

Edit3:
ach, RPG teorie, jdu dělat něco užitečného
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od PardGalen »

Mě to nesere.

Ono to takhle vypadá možná strašidelně, ale při hře to tak hrozné není. V prvé řadě se ta harmy spočítají dopředu a tak víš zda do toho jít nebo ne a nikdy není pozdě změnit to a udělat místo toho něco jiného. Jít do otevřeného střetu s Gunluggerem je prostě špatný nápad.

No a za druhé je tam MC a ten má zabránit tomu aby se to zaseklo. Ať tím, že použije suffer harm nebo do toho zasáhne jinak.


To jsme se ale dostali trochu jinam. Mě by zajímalo co by nám k tomu mohl napsat Quentin.
Always bring a gun to a puppet fight
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Sosacek »

Je hezké vidět, že Markyho kohorty přispěchaly chránit jeho čest před nehodnými.

Ale přeflufovaným AW nemůžeš nahradit DW, a nemůžeš z něj udělat "dnd-like fantasy" proto, že ty hlavní věci na DnD - boje, dobrodruhování, boje, monstra, boje, wizardi, boje, magické předměty a boje - prostě v AW fungují úplně jinak.

V AW fantasy by sis mohl dobře zahrát "vůdce vesnice, černokněžník a starej voják a loupeživej baron a jiný hrozby" ale ne "svobodní dobrodruzi jdou pro srandu do kobky mlátit kostlivce a vykrádat hroby". Na to v AW moc věcí funguje úplně jinak - boj, nebezpečí a harmy, magie, postavení postav ve společnosti, časová škála, na které se všechno odehrává, vztahy hráčských postav, atd. Musel bys změnit tolik věcí, že už se dá těžko mluvit o refluffu.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Quentin »

PardGalen píše: 17. 7. 2018, 16:57To jsme se ale dostali trochu jinam. Mě by zajímalo co by nám k tomu mohl napsat Quentin.
Myslím, že PG chce, abych zopakoval svůj minirant z Mephitu, ale mám pocit, že jsem to už říkal i tady.

DW mě irituje ze dvou důvodů, které spojené dohromady to pro mě bezpečně zabijou.

:!: Protože narozdíl od AW nepoužívá PtbA moves na velké konflikty*, ale na jednotlivé bojové akce, aniž by měli pořádně rozhodnuté, jak s nimi nakládat.

Příklad: Fighter bojuje s týpkem, co má velkého psa a ženu s halapartnou. Pes ho srazil k zemi a jde mu po krku. Co bude dělat?
"Bodám toho psa."
"To je hack&slash, že jo? Ale co ti další dva soupeři? Je to golden opportunity a rovnou ti dají damage nebo patří do toho h&s rollu a dají ti kdyžtak max dmg +2?"
"Tak já použiju toho psa jako štít proti nim, ať ho oddělají oni. Defend!"
"Počkat, defend je, když bráníš někoho jiného."
"Jo, jasně, tak defy danger na sílu?"
"Proč ne na con jako enduring nebo na int jako quick thinking?"
"Protože ty nemám +3 :D"
"Ok, a kreješ se jim oběma naráz? Reach na té halapartně nehraje roli? Může ti jít třeba po nohách. Je to golden opportunity?


Většinu bojů strávíme obdobným hádáním o aktivaci moves.

:!: A když už se na tahu shodneme, tak ti pravidla stejně (většinou) neřeknou, co se stalo, ale pouze jestli bude výsledek popisovat DM nebo hráč. A tím, že jako DM mám tak velkou kontrolu a můžu na 6- (a často i na 7-9) udělat skoro cokoliv, tak ztrácím schopnost přistupovat k tomu jako nestranný referee, tzn. nemůžu bejt napjatej společně s hráčema a čekat, jak to dopadne.

*alespoň tak si představuju, že to v AW funguje :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Sosacek »

Hele Q, a to se ti stává se všema, nebo jenom se skupinama, co nekaceptuji tvoji autoritu, a co se naučily, že ti můžou říct "nenene, tuhle mechaniku nechci, dej mi tu co je výhodnější"?

Já myslím, že kvůli volnosti vyžadují PbtA trochu odhodlání od GMa, a trochu poslušnosti od hráčů. Jakože, ty máš svoje principy, a máš být fanda jejich postav, ale oni by ti naoplátku měli věřit, a nechat tě dělat co ty principy vyžadují, a ne se s tebou hádat o +1.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 21. 7. 2018, 18:52 Hele Q, a to se ti stává se všema, nebo jenom se skupinama, co nekaceptuji tvoji autoritu, a co se naučily, že ti můžou říct "nenene, tuhle mechaniku nechci, dej mi tu co je výhodnější"?

Já myslím, že kvůli volnosti vyžadují PbtA trochu odhodlání od GMa, a trochu poslušnosti od hráčů. Jakože, ty máš svoje principy, a máš být fanda jejich postav, ale oni by ti naoplátku měli věřit, a nechat tě dělat co ty principy vyžadují, a ne se s tebou hádat o +1.
Možná jsem ten příklad napsal moc agresivně :D edit: ani ne, nikdo se tam nikoho nesnaží ošukat. Otázka, jestli reach na zbrani hraje roli, je celkem validní dotaz

Obecně mi vadí, že a) nevím, co mám použít za moves* b) na 9- nad tím efektem beztak rozhoduju já, tak o co jde.

Příklad: Minule faskal vyběhl sluipmordenaarovi za krk. Nepamatuju se, jestli na to házel defy danger, možná jo. Pak jsme ale plynule pokračovali v hack&slash, a mě u toho běží hlavou; Neměl by další útok od Faskala být autohit? K čemu pak jinak byl ten DD roll? Sice to nedal jako záměr, ale určitě to bylo dostatečně implikované. A nebylo by to antiklimatické? Možná dát mu nějaký bonus, ale to je v DW nesystémové. Jak to udělat, aby ten move měl význam ve fikci? Tak na něj mordenaar teď nemůže? Když ho nechám hodit DD, až ho bude chtít shodit, jak tvrdý můžu udělat následek? Cože 7-9, jak mám tohle zkroutit na partial success? Udělám nějakou absurdní volbu mezi Thaddeem a Heddwynem.

Pro hráče to možná působí ok, zejména pokud se nesnaží nějak munchkinovat nebo právničit, ale mně to kazí napětí ze hry, když vím, že moje rozhodnutí mají tak velký vliv na následky hodů (a jaké hody se vůbec budou dělat).

---

Já právě mám strašně rád princip "Be a fan of the characters." Proto se mi líbí +/- objektivní pravidla, která na sebe vezmou alespoň část rozhodování, abych si já mohl užívat společně s hráči. A tvrdit, že "Be a fan of the characters" je o tom, že jim dovolíš všechno, nesedí s poučkama, co se dočteš kolem; třeba 16hp dragon.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Sosacek »

Quentin píše: 21. 7. 2018, 19:10 Obecně mi vadí, že a) nevím, co mám použít za moves* b) na 9- nad tím efektem beztak rozhoduju já, tak o co jde.

Příklad: Minule faskal vyběhl sluipmordenaarovi za krk. Nepamatuju se, jestli na to házel defy danger, možná jo. Pak jsme ale plynule pokračovali v hack&slash, a mě u toho běží hlavou; Neměl by další útok od Faskala být autohit? K čemu pak jinak byl ten DD roll? Sice to nedal jako záměr, ale určitě to bylo dostatečně implikované. A nebylo by to antiklimatické? Možná dát mu nějaký bonus, ale to je v DW nesystémové. Jak to udělat, aby ten move měl význam ve fikci? Tak na něj mordenaar teď nemůže? Když ho nechám hodit DD, až ho bude chtít shodit, jak tvrdý můžu udělat následek? Cože 7-9, jak mám tohle zkroutit na partial success? Udělám nějakou absurdní volbu mezi Thaddeem a Heddwynem.
To je těžký no. Tohle je hlavní práce GMa v jakékoli hře.

Když skáčeš přes bullshit(*), tak v DnD najdeš skákací pravidlo:
5e srd píše:Jumping
Your Strength determines how far you can jump.

Long Jump. When you make a long jump, you cover a number of feet up to your Strength score if you move at least 10 feet on foot immediately before the jump. When you make a standing long jump, you can leap only half that distance. Either way, each foot you clear on the jump costs a foot of movement. This rule assumes that the height of your jump doesn’t matter, such as a jump across a stream or chasm. At your GM’s option, you must succeed on a DC 10 Strength (Athletics) check to clear a low obstacle (no taller than a quarter of the jump’s distance), such as a hedge or low wall. Otherwise, you hit it. When you land in difficult terrain, you must succeed on a DC 10 Dexterity (Acrobatics) check to land on your feet. Otherwise, you land prone.

High Jump. When you make a high jump, you leap into the air a number of feet equal to 3 + your Strength modifier if you move at least 10 feet on foot immediately before the jump. When you make a standing high jump, you can jump only half that distance. Either way, each foot you clear on the jump costs a foot of movement. In some circumstances, your GM might allow you to make a Strength (Athletics) check to jump higher than you normally can. You can extend your arms half your height above yourself during the jump. Thus, you can reach above you a distance equal to the height of the jump plus 1½ times your height.
v DW se zamyslíš, jestli to je nebezpečné a pokud ano, tak řekneš "hoď si DD" a v tvém "oldschoolu" se zamyslíš a nevím co uděláš, vybereš si pravdepodobnost selhání a řekneš číslo které musí hodit na kostce?

Čemu nerozumím je, proč není problém říct číslo na kostce, ale je problém použít move?
Já právě mám strašně rád princip "Be a fan of the characters." Proto se mi líbí +/- objektivní pravidla, která na sebe vezmou alespoň část rozhodování, abych si já mohl užívat společně s hráči. A tvrdit, že "Be a fan of the characters" je o tom, že jim dovolíš všechno, nesedí s poučkama, co se dočteš kolem; třeba 16hp dragon.
To taky nikdo netvrdí. Ale objektivní pravidla neexistují - pořád dáváš číslo na kostce - jestli něco najít je 1 nebo 5, a pořád říkáš, kolik HP mají monstra, která hráči potkají, pořád rozhoduješ, jestli najdou "tři králičí bobky a použitej toaletní papír" nebo tři léčivé lektvary a +2 meč. Pořád rozhoduješ, jestli potkají karavanu kámošů, nebo klan orků, jestli čaroděj ve věži bude pohodář nebo zmrd.

Furt nerozumím, v čem je tohle všechno v pohodě, ale DW ne.

Jako, nečekám, že mi to dokážeš vysvětlit :)

(*): tenhle test házíš v korporátní sféře často
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Quentin »

Sosáček: Mám jen dvě možná vysvětlení

:arrow? Ať už je to jejich chyba nebo můj braindamage z jiných her, DW moves jsou pro mě neintuitivní mechaniky. V odnd nemám problém říct "Vylezl jsi na něj, máš +4 útok, a v každém jeho kole budeš házet save nebo tě shodí," a trvalo mi to sotva dvě vteřiny.

:arrow? Je to otázka měřítka. Každá hra po tobě chce, abys něco rozhodl jako DM, a něco za tebe udělají pravidla (teď asi myslím v simulačním smyslu? :think: ); Gurps nebo Shadowrun jsou moc svazující, pomalé a/nebo nemotorné (viz ten tvůj Jump), DW je naopak moc na vodě.

(IMHO)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Quentin »

Sry doublepost

Mám dojem, že by mi pomohlo, kdyby staty byly caplé na +2, místo +3, a já mohl podle fictional positioningu rozhazovat advantage/disadvantage (hoď 3d6 a vem dvě větší/menší). Najednou bych v boji, když někdo útočí na někoho zezadu, nemusel rozhodovat, jestli je to rovnou deal damage nebo hack&slash. Místo toho bych řekl hack&slash s výhodou.

Ale asi mi něco uniká, protože John Harper (IMHO!) měl stejný problém, ale namísto pohyblivé obtížnosti zavedl risk a efekt stupnici. Takže například útočení zezadu je pořád roll, akorát se bere jako Controlled

Měl bych si Blades ještě zahrát (odvést) a pořádně si to osahat.
controlled
You act on your terms. You exploit a dominant advantage.
Critical: You do it with increased effect.
6: You do it.
4/5: You hesitate. Withdraw and try a different approach, or else do
it with a minor consequence: a minor complication occurs, you have
reduced effect, you suffer lesser harm, you end up in a risky position.
1-3: You falter. Press on by seizing a risky opportunity, or withdraw
and try a different approach.

risky
You go head to head. You act under fire. You take a chance.
Critical: You do it with increased effect.
6: You do it.
4/5: You do it, but there's a consequence: you suffer harm, a
complication occurs, you have reduced effect, you end up in a
desperate position.
1-3: Things go badly. You suffer harm, a complication occurs, you
end up in a desperate position, you lose this opportunity.

desperate
You overreach your capabilities. You're in serious trouble.
Critical: You do it with increased effect.
6: You do it.
4/5: You do it, but there's a consequence: you suffer severe harm, a
serious complication occurs, you have reduced effect.
1-3: It's the worst outcome. You suffer severe harm, a serious
complication occurs, you lose this opportunity for action.
edit: Vlastně by to šlo asi použít rovnou v DW. Zkusíme to, hm? :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Sosacek »

Chapu to spravne, ze i v nejvyhodnejsi situaci mas, 1/6 ze uspejes (jako 10+), 2/6 uspech, ale pruser (jako 7-9), 3/6 fail (jako 6-).

Tim myslim posouvas tu mechaniku z "delam neco a urcite to vyjde ... hm, neco se nepovedlo" na "delam neco a stopro se to posere, cim tentokrat?"

DW je diky tem dnd-like hitpointu a dmg(*) takovy ... hravy. Muzes zkouset veci. I kdyz se neco nepovede, tak to neni tak hrozne. Ta hra neni safefest a hraci delaji cool veci, misto aby vymysleli jak si vsechno pojistit a udelat to nejoptimalneji.(**) Tim bys to z toho sebral.

Ja myslim, ze to je featura, ne bug. Diky chybejicim obtiznostem je skocit ze strechy na typka podobne narocny jak na nej ze strechy z bezpeci strilet lukem, a hrace nic netresta za rule of cool.

(*): ktere jsou myslim jeho nejvetsi slabost a sila zaroven
(**): nekteri - pojistovaci hraci jsou mozni v cemkoli

EDIT: mohl bys jenom sledovat, ve ktere situaci kdo je, a podle toho pouzit nasledky, namapovane na normalni DW pravdepodobnosti. Ale v tom pripade je to neco, co bys uz mel delat.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 21. 7. 2018, 21:39Chapu to spravne, ze i v nejvyhodnejsi situaci mas, 1/6 ze uspejes (jako 10+), 2/6 uspech, ale pruser (jako 7-9), 3/6 fail (jako 6-).
Blades jsou dicepool system. Těma šestistěnkama hážeš třeba třema a bereš nejvyšší.

Sosacek píše: 21. 7. 2018, 21:39EDIT: mohl bys jenom sledovat, ve ktere situaci kdo je, a podle toho pouzit nasledky, namapovane na normalni DW pravdepodobnosti. Ale v tom pripade je to neco, co bys uz mel delat.
Jop (navrhuju to v editu). Tohle je přesně to rozhodování, které DW nechává celé na vypravěči. Takhle explicitní přístup by to mohl udělat snažší. Akorát bude třeba zavést do DW odstupňované následky; v tom pomůžou hodiny, a případně víc stupňů deal damage.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Sosacek »

Quentin píše: 21. 7. 2018, 21:49 Jop (navrhuju to v editu). Tohle je přesně to rozhodování, které DW nechává celé na vypravěči. Takhle explicitní přístup by to mohl udělat snažší. Akorát bude třeba zavést do DW odstupňované následky; v tom pomůžou hodiny, a případně víc stupňů deal damage.
No, pockej, jakto. Tohle bys mel v DW od zacatku delat - podle toho jak nebezpecnou vec postava delat mit spravny move. Ty nasledky prece musi vychazet z toho, co se deje, takze tohle je uplne samozrejma vec, ne? Fail na vyjednavani s ochodnikem by asi nemel delat deal damage, fail na skok z domu na dum pres ulici by asi nemel delat "vsiml sis neceho spatneho".

Ne, neco je tam jinak, zvyraznim to:

Lehka vec:
Uspech: mas to
Castecny uspech: mas to za cenu drobne komplikace nebo muzes bez nasledku vycouvat
Neuspech: muzes bez nasledku vycouvat, nebo hazis znovu stredni

Stredni vec
Uspech: mas to
Castecny uspech: mas to, ale za cenu komplikace
Neuspech: neco spatnyho

Tezka vec:
Uspech: mas to
Castecny uspech: mas to, ale za cenu vetsiho prusvihu
Neuspech: velky spatny

Jakoze, jedina vec co je tam proti DW je, ze kdyz nehodis neco lehkeho, tak muzes bez nasledku vycouvat. Ten zbytek uz bys mel jako GM podle navodu stejne delat.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Apocalypse World, Dungeon World, Whatever World

Příspěvek od Quentin »

Sos píše:No, pockej, jakto. Tohle bys mel v DW od zacatku delat - podle toho jak nebezpecnou vec postava delat mit spravny move. Ty nasledky prece musi vychazet z toho, co se deje, takze tohle je uplne samozrejma vec, ne? Fail na vyjednavani s ochodnikem by asi nemel delat deal damage, fail na skok z domu na dum pres ulici by asi nemel delat "vsiml sis neceho spatneho".
Jasně, tohle je DW 101, já se s tebou nehádám. Jen říkám, že je to moc odpovědnosti na DMa EDIT: v kombinaci s nepřehlednýma triggerama tahů
Begin and end with the fiction
Everything you and the players do in Dungeon World comes from and leads to fictional events. When the players make a move, they take a fictional action to trigger it, apply the rules, and get a fictional effect. When you make a move it always comes from the fiction.

Make a move that follows
When you make a move what you’re actually doing is taking an element of the fiction and bringing it to bear against the characters. Your move should always follow from the fiction. They help you focus on one aspect of the current situation and do something interesting with it. What’s going on? What move makes sense here?
BTW ta risk/efekt stupnice stejně v DW nepujde, protože hafo moves má moc pevné efekty.

BTW2 teď si říkám, že na tu faskal za krkem evoluce situaci by stačilo dát +1 ongoing :) (i když to defy danger přímo neobshauje)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Zamčeno

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti