Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Joe »

Zdravíčko historici,

nemáte nejaké internetové/vlastné zdroje s obrázkami uniforiem československého/slovenského vojska/vojakov z 2. sv. vojny?

Chcem si totiž spraviť do jednej stolnej vojnovej hry (žetóniky, hexy atď.) slovenské/české rozšírenie s vozidlami a pechotou a potreboval by som nejaké zdrojové obrázky na "obťahovanie" v Inkscape. Vozidlá v podstate mám (vrchný sieťový pohľad), ale vojaci/uniformy mi chýbajú...

Pre príklad žetónu, ku ktorému by som sa chcel priblížiť:

Obrázek
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Ecthelion »

Joe píše:...nemáte nejaké internetové/vlastné zdroje s obrázkami uniforiem československého/slovenského vojska/vojakov z 2. sv. vojny?
Joe, o jaké uniformy máš zájem? Musíš to trochu víc specifikovat.

Hledáš předválečnou ČS armádu? Armádu Slovenského štátu? ČS armáda v druhé světové nebojovala, takže naši vojáci sloužili v řadách armád jiných států a nosili jejich uniformy (polský legion polké, ve Francii francouzské, v řadách britské armády britské a na východě sovětské). Hledáš i ty?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Čenda
Příspěvky: 93
Registrován: 13. 8. 2007, 22:21

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Čenda »

Ecthelion:Přesné právní aspekty my unikají,ale armádu podléhající československé vládě bychom snad za československou uznat mohli.
Jinak co se týče uniforem tak platí,že se používali ty,které používal "zaštiťující" spojenec.Tedy ve Francii v letech 39/40 francouzské.Ve Velké Británii v letech 40/44,na západní frontě v letech 44/45 a v severní Africe uniformy britské.
Co se týče našich jednotek v SSSR tak ty nikdy sovětské uniformy nepoužívaly(nanejvýš jednotlivé,vesměs zimní součásti).Zpočátku používaly britské battledressy dodané v rámci Lend-Lease(v těch bojovali naši u Sokolova a snad i u Kyjeva).Později byly šity vlastní uniformy(vycházející z prvorepublikových).Ty se staly vzorem pro uniformy naší poválečné armády.

Pro žetony bych asi použil uniformy britské.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Ecthelion »

Čenda píše:Ecthelion:Přesné právní aspekty my unikají,ale armádu podléhající československé vládě bychom snad za československou uznat mohli.
Samozřejmě, že naše exilová armáda byla československá (dokonce do ní byli mobilizováni krajani ze zahraničí). Myslel jsem, že "československá předválečná armáda ve svých uniformách" bohužel nedostala příležitost bojovat. Omlouvám se za nepřesné vyjádření.
Čenda píše:Jinak co se týče uniforem tak platí,že se používali ty,které používal "zaštiťující" spojenec.Tedy ve Francii v letech 39/40 francouzské.Ve Velké Británii v letech 40/44,na západní frontě v letech 44/45 a v severní Africe uniformy britské.
Co se týče našich jednotek v SSSR tak ty nikdy sovětské uniformy nepoužívaly(nanejvýš jednotlivé,vesměs zimní součásti).Zpočátku používaly britské battledressy dodané v rámci Lend-Lease(v těch bojovali naši u Sokolova a snad i u Kyjeva).Později byly šity vlastní uniformy(vycházející z prvorepublikových).Ty se staly vzorem pro uniformy naší poválečné armády.

Pro žetony bych asi použil uniformy britské.
Ha! Moc díky za info ohledně východní armády, tolik jsem se jí nikdy nevěnoval, takže jsem prostě předpokládal stejný scénář jako v první světové a na západě. Zajímavé, zajímavé.

Každopádně platí, že by Joe měl upřesnit o jaké uniformy se mu jedná.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Joe »

Inu, keďže ste mi objasnili, že sme v podstate "vlastné" uniformy príliš nemali (a používali uniformy štátov, kde naši slúžili, čož hra v podobe jednotiek UK, FR, IT, GER už v podstate tak ako tak má), tak mi vychádza asi tak maximálne SNP... tam hádam slováci vlastné uniformy mali?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Ecthelion »

Joe píše:Inu, keďže ste mi objasnili, že sme v podstate "vlastné" uniformy príliš nemali (a používali uniformy štátov, kde naši slúžili, čož hra v podobe jednotiek UK, FR, IT, GER už v podstate tak ako tak má), tak mi vychádza asi tak maximálne SNP... tam hádam slováci vlastné uniformy mali?
To je otázka. Kdybys chtěl udělat předválečnou ČS armádu pro "what if" scénáře (třeba v Steel Panthers tam takhle naše předválečná armáda je), pak by to asi nebyl problém. Fotek jsou hromady (tady třeba nebo tady, na fronta.cz jich najdeš tuny), jsou i ilustrace (tady nebo třeba tady).

Během SNP používali povstalci uniformy Slovenského štátu, stejně jako civilní oblečení a výsadkáři uniformy exilové ČS armády v SSSR. Takový mix víc než co jiného.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Čenda
Příspěvky: 93
Registrován: 13. 8. 2007, 22:21

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Čenda »

Přičemž slovenské uniformy jsou v podstatě uniformy prvorepublikové.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Ecthelion »

Joe: Rozhodl ses pro něco? Nebo jsi to odpískal?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Joe »

Jop, niečo som našiel, najmä v galériách Fronta.cz, ale ešte som to nestihol dostatočne spracovať. Nie som síce na 100% spokojný, ale na 95 hádam hej :P

Vďaka zatiaľ! A keby niekto vedel ešte od ďalších zdrojoch, sem s nimi!
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Neferit Sr. »

Ještě se zapomělo na uniformy vládního vojska. To sice klasiky v boji nebylo ale myslím že se nějakou dobu motalo někde v Itálii.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Vallun »

Vítej nám bráško Pátrači:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Ecthelion »

Neferit Sr. píše:Ještě se zapomělo na uniformy vládního vojska. To sice klasiky v boji nebylo ale myslím že se nějakou dobu motalo někde v Itálii.
Vidíš, na vládní vojsko jsem zapomněl.

Bylo to "vojsko" spíš jen podle názvu, plnilo funkci hradní stráže a bylo jen lehce vyzbrojeno (podobně jako policie). Občas plnilo stážní služvu, hledalo parašutisty a hlídalo dráhu. Bylo ale zaznamenáno, že úkoly plnili vojáci úmyslně liknavě a nedůsledně. Přes snahy nacistů a domácích vlajkařů byla ve Vládním vojsku jen hrstka skutečných kolaborantů, zbytek smýšlel československy a mnoho členů vojska udržovalo kontakty na odboj. Generál Eminger a další nejvyšší představitelé vojska celou válku předávali informace čs. exilu a za odbojovou činnost bylo zatčeno 77 vojáků a 33 z nich bylo odesláno do koncentračního tábora.
V květnu 1944 pak bylo 11 praporů odesláno do Itálie ke strážní službě, ale brzy byli nasazováni do bojů proti italským partyzánům.
K. H. Frank na jaře 1944 píše:Musel bych dát všechny příslušníky Vládního vojska od generála Emingera až do posledního vojáka postřílet, proto je raději pošlu ven z protektorátu, abych odbojnému hnutí rázem udělal přítrž.
Velitel Vládního vojska k podřízeným píše:Když bude partyzánů málo, nenajdete je. Když jich bude hodně, přidáte se k nim.
Z 5002 nasazených vojáků jich během 4 měsíců na 800 dezertovalo a bojovalo na straně italských partyzánů proti Němcům (a 600 z nich se později dostalo do Anglie, kde v řadách 1. čs. samostatné obrněné brigády bojovali u Dunkerque). V říjnu pak byl zbytek Vládního vojska pro nespolehlivost odzbrojen a poslán pracovat na stavbě alpských pevností jako pracovní čety.

Zbylý prapor Vládního vojska, který zůstal v protektorátu se již 5. května v 10:30 na rozkaz generála Emingera zapojil do Pražského povstání. Vojenská nemocnice ošetřovala zraněné povstalce a vládní vojáci bojovali v předních řadách na barikádách (o budovu rozhlasu, proti oddílům SS u Hradu, atp.).

Joe: Jakou armádu sis nakonec vybral?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Paul »

Dodal by mi někdo ochotný a znalý HTML/RGB/CMYK zápisy barev čs. předválečných tanků?

A nenapadají někoho modelářské barvy na čs. uniformy na rok 1938?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od York »

Paul píše: 11. 6. 2018, 17:10 Dodal by mi někdo ochotný a znalý HTML/RGB/CMYK zápisy barev čs. předválečných tanků?
Nevím, jestli to zodpoví tvůj dotaz, ale ve World of Tanks jsou nějaké československé tanky (i předválečné) a modely tanků tam mají hodně detailní a historicky podložené. I když teda v té době ještě neexistovala barevná fotografie, takže je otázka, do jaké míry mohou být barvy autentické.

Tady máš seznam - když si klikneš na příslušný tank a pak na "3D model", tak ti ho to vykreslí v prohlížeči.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy cs/sk armády v 2. sv. vojne

Příspěvek od Paul »

Na WoT jsem se už díval, mají tam tuším špatně namapované čs. vlajky na věžích. Základní nátěr je tam v nějaké světle hnědé, což úplně neodpovídá. Nejsem si jistý, jak je to u prémiových maskování.

Ale díky za ochotu.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů