Slavná i méně slavná výročí

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

18.června 1942, 4:25 minut ráno a začala bitva o jeden kostel v centru Prahy....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

68. výročí justiční vraždy gen. Heliodora Píky
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Neferit Sr. »

Poprava generála Heliodora Prokopa Píky byl jeden z prvních zločinů tohoto typu v naší zemi. A bylo jich ještě hodně. Dlouho jsem se odhodlával se na jeho osud podívat. Mám z archívu za 1500 korun fotokopií dokumentů o něm ale nějak se k tomu nemohu dokopat.

Hlavně proto, že nedokážu rozšifrovat postoj Ludvíka Svobody - znali se dlouhé roky, spolu provedli Svobodovu armádu od toho pověstného Buzuluku až do Prahy. Rád bych věděl proč jeho syna zachránil a jeho už ne. Mohl ho vůbec zachránit bez toho, aby zničil sám sebe a třeba i mnoho dalších lidí ve svém okolí? Byl to zbabělec?

Až si v tomto udělám jasno, pokud vůbec někdy, potom má cenu pokračovat. Jelikož se zdá, že občas budu spolupracovat s panem Fidlerem, požádám ho o nějaké vyjádření.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

Svoboda nebyl zbabělec, ale moc mu zatemnila mozek a sebrala nejen odvahu. Navíc v době poválečné je treba sledovat jeho manželku...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallune Svoboda žádnou faktickou moc neměl. A v jakém směru je spotřeba sledovat Irenu Svobodovou?

Irena Svobodová spolupracovala po odchodu manžela do emigrace s Obranou národa a pomohla, mimo jiné, několika skupinám důstojníků a poddůstojníků odejít za hranice. Na podzim roku 1941 poskytla ve svém domě v Kroměříži azyl skupině čs. parašutistů s vysílačkou. Výsadek S1/R byl vyslán čs. vojenskou misí ze SSSR. Irena Svobodová i její rodina spolupracovala s parašutisty do té doby, než gestapo přišlo na jejich stopu a celou skupinu v listopadu 1941 zatklo.

Při bojích na Dukle se Ludvík Svoboda dozvěděl, že jeho syn Miroslav byl ve svých necelých 18 letech zavražděn v koncentračním táboře Mauthausen. Tam byli popraveni i oba bratři Ireny Svobodové Jaroslav a Eduard a synovec Jan Doležal. V koncentračním táboře Ravensbrück byla zavražděna Anežka Stratilová, její maminka.

Irena Svobodová s dcerou Zoe unikly zatčení a od listopadu 1941 do května 1945 se skrývaly u statečných a obětavých lidí na Moravě (mimo jiné s jejich ukrýváním pomáhal katolický kněz Jan Dokulil, působící v Uhřínově – švagr katolického básníka a spisovatele Jana Zahradníčka), z toho v letech 1943–1945 v obci Džbánice. Dalších 15 členů z obou rodin manželů Svobodových bylo tři roky vězněno v internačním táboře ve Svatobořicích na Moravě.

Mimo vlastní život, jakou lze ve jménu svobody přinést větší obět než přinesla tato žena?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

Neferite - mluvíš o působení za války, k němuž já své výtky nevztahuji. Já pouze na základě toho, co jsem se dozvěděl ohledně Lex Svoboda (možnosti dovolat prezidenta pro nezpůsobilost) tuším,že to byla velmi ambiciozní a aktivní žena, která napomohla jeho kariéře a ovlivňovala jí. A minimálně je prokazatelné, že nejméně dvakrát zabránila manželovi podepsat abdikaci na úřad prezidenta..
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Neferit Sr. »

Z tohoto pohledu asi nebyla jediná. Myslím si, že mnoho žen vrcholných politiků je za svými muži schovaných a tlačí je dopředu.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

Stoprocentně:)

Jde mi o to, že by to mohlo možna vysvětlit Svobodovu dvojjakost...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallune, to je otázka. Všeobecné mínění o Ireně Svobodové je spíše pozitivní. Já jsem asi před 10 lety měl nějaký záměr a tak jsem strávil pár dní v Kroměříži kde jsou koneckonců pochováni spolu s manželem, a v Hroznatíně. Mluvil jsem asi se 16 lidmi- těmi co je znali a vždy jen respekt a obdiv. Nenašel jsem ani jednoho kdo by na ně řekl něco vyloženě špatného.

Dva chlapi mu měli za zlé invazi v 68

Jeden další hlavně Píku,

ale že by ho vysloveně zatratili to ne.

Na paní Irenu naopak jen chválu - energická ale současně milá, odmítla bezplatné zásobování své kuchyně a vše si platila a měla se - to pro mě bylo velké překvapení - podílet na projektu SOS vesniček, ani jsem netušil že se něco takového řešilo už v té době. V družstvu prý bez problémů děla vše co bylo třeba včetně péče o dobytek a dojení.

Faktem je, že se mnou z oslovených bylo ochotno mluvit jen málo - asi tak každý pátý. To chápu - netušili co jsem zač a jaké mám úmysly s těmi informacemi co mi mohli dát. Těžký je život dobrodruha - amatérského historika
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Sosacek »

Kdyz jsme tak u tech vyroci, tak dneska je 22 let od Srebrenice.

Par svedeckych vypovedi, abychom si to pripomeli:
I saw how a young boy of about ten was killed by Serbs in Dutch uniform. This happened in front of my own eyes. The mother sat on the ground and her young son sat beside her. The young boy was placed on his mother's lap. The young boy was killed. His head was cut off. The body remained on the lap of the mother. The Serbian soldier placed the head of the young boy on his knife and showed it to everyone. … I saw how a pregnant woman was slaughtered. There were Serbs who stabbed her in the stomach, cut her open and took two small children out of her stomach and then beat them to death on the ground. I saw this with my own eyes.
There was a young woman with a baby on the way to the bus. The baby cried and a Serbian soldier told her that she had to make sure that the baby was quiet. Then the soldier took the child from the mother and cut its throat. I do not know whether Dutchbat soldiers saw that. … There was a sort of fence on the left-hand side of the road to Potocari. I heard then a young woman screaming very close by (4 or 5 meters away). I then heard another woman beg: "Leave her, she is only nine years old." The screaming suddenly stopped. I was so in shock that I could scarcely move. … The rumour later quickly circulated that a nine year old girl had been raped.
"[W]e saw two Serb soldiers, one of them was standing guard and the other one was lying on the girl, with his pants off. And we saw a girl lying on the ground, on some kind of mattress. There was blood on the mattress, even she was covered with blood. She had bruises on her legs. There was even blood coming down her legs. She was in total shock. She went totally crazy."

Bosnian Muslim refugees nearby could see the rape, but could do nothing about it because of Serb soldiers standing nearby. Other people heard women screaming, or saw women being dragged away. Several individuals were so terrified that they committed suicide by hanging themselves. Throughout the night and early the next morning, stories about the rapes and killings spread through the crowd and the terror in the camp escalated.

Screams, gunshots and other frightening noises were audible throughout the night and no one could sleep. Soldiers were picking people out of the crowd and taking them away: some returned; others did not. Witness T recounted how three brothers—one merely a child and the others in their teens—were taken out in the night. When the boys' mother went looking for them, she found them with their throats slit.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

Neferite - nic z toho nesporuji a nechci jí jakkoliv kritizovat - prakticky jí neznám, jen jsem vzhledem k Zemanovi hledal podrobnosti k článku 66 Ústavy, což je Lex Svoboda, a tam se ve více zdrojích pravilo, že opakovaně zabránila svému manželovi abdikovat. Tedy měla na něj určitě významný vliv (která žena nemá, že?:D )No a vzhledem k jeho dvojjakosti, mne nepadlo, zda není zodpovědná i za to...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun - já to také přesně tak beru. Prostě na oba manžele existuje velmi silně zakořeněný dvojí pohled. Veřejnosti i historiků. Na druhou stranu při zkoumání čehokoliv od roku 1948 do 1989 to je stejné při pohledech na cokoliv.

A na dění dnes tuplem.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

Masaryk před 90 léty navštívil Svatou zemi...to jsem nevěděl...hezké prvenství:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

Zdeněk Vašek píše:Zítra to bude 301 let od chvíle, kdy byla v Sasku zatčena a uvězněna 36 letá hraběnka Coselová, bývalá oficiální milenka saského kurfiřta Augusta Silného. Mladá šlechtična se ve 23 letech provdala za vysokého saského úředníka, který ji přivedl ke dvoru, kde padla do oka saskému vladaři a stala se jeho milenkou. Postupem doby se jí podařilo získat postavení oficiální přítelkyně panovníka, poměrně aktivně zasahovala do politiky a dokonce se jí podařilo z milého Augusta vyprosit písemný slib, že si ji jednou vezme. Mezitím mu taky porodila tři děti.
Prožili spolu deset let a August si najednou všiml, že už není tak mladá, jak bývala. Poslal ji tedy na její zámek u Dráďan a poohlížel se po jiných. Ale hraběnka měla stále písemný slib, se kterým vyrukovala. Augustovi by to bylo celkem jedno, ale ona s ním začala obcházet kde koho a to už bylo trochu trapné, zvláště, když byl August zároveň králem katolického Polska. Nařídil jí tedy z moci úřední slib vydat.
Milá hraběnka odmítla a uprchla do Sasku nepřátelského Berlína, kde však zjistila, že vladařská solidarita funguje bez ohledu na politické motivy. Pruský kurfiřt ji na místě nechal zatknout a s ozbrojeným doprovodem poslat hned zpět. Cestou onemocněla a August ji nechal ošetřovat na zapadlém zámku. Po krátkém zotavení byla v noci na 24. 12. zatknuta, byl jí odebrán onen písemný slib a byla odvezena na hrad Stolpen, kde byla dalších 49 let vězněna. Zemřela v 85 letech.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavná i méně slavná výročí

Příspěvek od Vallun »

UKLG :((
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti