Byzantská říše

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Wild West

Re: Byzantská říše

Příspěvek od Wild West » 31. 1. 2012, 09:38

Diskos.
Nesmírně zajímavá věc; v zásadě miska na hostie, mešní chléb, který má být proměněn v rámci mše.
Souvisí samozřejmě s Kristovým tělem; potažmo prý Ježíšek v jesličkách, dále i Ježíš v hrobě; to už jsme jak u Fulcaneliho.
A exemplář, který se nachází na výstavě Romanvců, tedy carský a zvláště výstavný, v těchto asociacích ještě pokračuje; má nad Ježíškem, namalovaným na ploše misky, vztyčenou konstrukci zkřížených oblouků, jako u královské koruny.

Někde tady je místo, kde se A. ztratil.

Uživatelský avatar
DenGrasse
Příspěvky: 622
Registrován: 3. 3. 2008, 21:46

Re: Byzantská říše

Příspěvek od DenGrasse » 31. 1. 2012, 11:21

Wild West píše:Kuše je v principu odvozena z jedné důležité větve střílecích strojů, fungujících na principu velikánského luku (škorpion, někdy balista; v názvech je ale totální zmatek, protože pro Římany byla balista spíš torzní metací stroj). Takže princezna stopro kecá, protože to vymyslel někdo hodně dávno v antice. Pokud někdo bude tvrdit, že Římani někde stříleli kušemi, skoro bych tomu i věřil. Sniperská vychytávka nebo speciální útočný stroj, nikdy ne moc masová záležitost.
To by bylo na Wothana, pokud to někoho opravdu zajímá.
Wothan 21.9.2004 (http://www.militaria.cz/cz/clanky/zbran ... -dnes.html) napsal:
Wothan píše:Mno dovolím si poznamenat že nejstarší zbraň podobná kuši není balista ale gastraphetes - tedy jakýsi "břišní luk" kde se lučiště (dlouhé pevné nebo kratší reflexní) upevnilo na pažbu s výsuvnou lištou a celek se napínal pomocí váhy střelce. Gastraphetes nebyl lafetovaný, byla to ruční zbraň, tedy žádná maxikuše, ale od něj se odvozovaly další zařízení, které již lafetované byly - řekové je ovšem nazývali různě - vesměs oxybely - např. oxybeles catapeltoi - petrobolos či litobolos. Větší oblibu však měla tormenta (euthytonon, phalintonon) která pružné lučiště vlastně vůbec nemají. Římané gastraphetes převzali a upravili - jako ekvivalent by se asi dala považovat arcubalista. Manubalista nebo chierobalista byly vesměs torzní stroje (a to bez ohledu na to že to byly ruční, přenosné zbraně), takže nemají s kušemi až tak moc společného. Arcubalista ale měla pružné lučiště. Jinak Římané používali tyhle stroje ve všech možných velikostech. Podle střeliva by byly kuším či spíše samostřílům bližší catapulty (škorpion je druh catapulty - vesměs také lafetovaný ale drobný) protože střílely šipky, balisty kule a kamení (doporučuji vyděšený a velmi autentický popis Flavia Josepha z nichž některé pasáže se mi snad ani popisovat veřejně nechce). Jenže římané opět dávali přednost tormentům která nelze tak docela považovat za předchůdce kuší - sílu tomu dodává nikoli pružné rameno, jako u kuší, ale překroucené svazky lan z žíní, šlach, konopí apod. Jinak kuši zdá se do Evropy tak docela nepřinesly křížové výpravy - nejstarší vyobrazení kuše ve středověké Evropě pochází z rukopisu Saint-Germain d´ Auxerre z přelomu 10-11.st. tedy skoro sto let před první křížovou výpravou. To nicméně nepopírá, že si křižáci z první a dalších křížových výprav donesli spoustu na západě zapomenutých znalostí (včetně některých konstrukcí obléhacích strojů, což ale zase naráží na starší zmínky v pramenech z 11.st.). Kuše na zmiňované iluminaci má už bezpochyby středověkou konstrukci - už to není antická arcubalista. Je zajímavé snad jen to že tato kuše je ještě relativně malá ve srovnání s kušemi běžnými v románském období (dle výjevů např. z Petra de Ebulo) což asi souvisí i s konstrukcí a materiálem lučiště. To jen k vývoji...
hyperpasivní myšohryz

Gramarínová věž

Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host