Středověký šerm

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Středověký šerm

Příspěvek od Charles »

Ohledně středověkého boje chladnými zbraněmi panuje spousta mýtů. Pokud byste někdo stáli o informace z první ruky, snažíme se s kamarádem Ondřejem "André" Adámkem postupně zpřístupnit v češtině stěžejní rukopisy šermířských mistrů z Německa 15. stol. (z českého prostředí se bohužel žádné materiály nedochovaly).

Boj mečem a dýkou ode mě najdete tady.
Ondrovy překlady boje dýkou a zápasu pak zde.

Pokud byste chtěli vidět, jak tyhle dochované a nikoliv jen smyšlené techniky vypadají v praxi, tak tady je několik videí od kolegů ze Slovenska. Na Slovensku je dnes IMHO šermířská špička. Běžný divák bude ovšem zklamaný, neb střety jsou krátké a čepele mečů neřinčí o sebe, jak se sluší při "opravdovém" boji.

Zápas
Šerm mečem beze zbroje I
Šerm mečem beze zbroje II
Všehochuť s trochou povídání o šermu

My dva s Ondrou v Brně podnikáme také pokusy o rekonstrukci dobového šermu. Ve srovnání se Slováky jsme o cosi pomalejší (přece jen tři křížky na krku dělají svoje), ale stejně poctiví pokud jde o dobovost technik.

Boj dýkou

Snad to někomu pomůže jako odrazový můstek k získání představy o skutečné podobě středověkého boje.

EDIT:
Jinak pokud by se někdo chtěl přidat k našim tréninkům v Brně, ať mi napíše soukromou zprávu. Nejsme žádná škola, nic se neplatí. Ale očekává se zápal pro věc a pravidelné chození na tréninky (které začínají v 6:50 ráno, což většinu vlažných zájemců jistě spolehlivě odradí :wink: ).
Naposledy upravil(a) Charles dne 4. 5. 2010, 14:05, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Vallun »

Mno, tak minimálně ta slovenská škola je dost mimo - obouručáky bez brnění? :D Navíc lehké skoro jako peříčko? Dobře no, a tu o červené akrukulce bys neměl?

Ty vaše dýky jsou přeci jen lepší, ale zase až moc řízlé judem;)
Naposledy upravil(a) Vallun dne 3. 5. 2010, 09:25, celkem upraveno 1 x.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Středověký šerm

Příspěvek od ilgir »

To nejsou obouručáky...

Charles: Zajímalo by mě, zda se tyto techniky užívaly běžně v praxi, či zda byly spíš předmětem výcviku. Přecejen, když už měl někdo na meč, určitě si k němu pořídil i helmu - takže třeba to sekání shora do hlavy mi nepřijde jako moc užitečné.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Vallun »

Tot edy obouručáky jsou, respektive, mají být...

Jinak máš samozřejmě pravdu, pokud už někdo měl nějaký meč, zejména jakoukoliv lepší, tedy dražší, čepel (dlouhý, obouručák), tak měl nejen přilbu, ale celou nějakou zbroj...

K těm dýkám by to chtělo doplnit kopání.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Středověký šerm

Příspěvek od ilgir »

Dobře, aby nedošlo ke zmatení pojmů, obouručním mečem nazývám tohle.
To, co mají ti týpci na videu nazývám jedenapůlruční meč (možná umělý pojem, ale k přesnosti vyjadřování se hodí). No a že je mezi tím značný rozdíl, i váhový, to asi ví každý. Jedenapůlručka může vážit kolem dvou kilo, což je celkem pohoda.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5471
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Naoki »

A zrovna u ilgirova odkazu nalezneme zajimavý obrázek
Obrázek
Popisek je, že se jedná o šerm longswordy beze zbroje (podle manuálu Hanse Talhoffera). Takže to není až tak úpně mimo.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Vallun »

Jo, s timhle rozdelenim souhlasím a teď se znovu podívej na jejich zbraně a uvidíš, že to tedy klasická jedenpůlručka/longsword prostě není.Možná nějaký kompromis, ale podle mne délka jícle jasně napovídá,že se jedná o klasický dvojručák...čemuž napovídá i tvarování čepel u záštity...

Naoki - možná při výcviku, ve sktuečném boji k tomu mohlo dojít jen náhodou...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5471
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Naoki »

Naoki - možná při výcviku, ve sktuečném boji k tomu mohlo dojít jen náhodou...
Mno, a předvádí to video snad skutečný boj? :D
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Vallun »

Tvrdí to o sobě...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Středověký šerm

Příspěvek od ilgir »

Člověče, asi koukáme na jiná videa.
Tohle že jsou obouručáky? Ty čtyřkilové, metr osmdesát dlouhé, s pomocnou záštitou, určené na boj proti kopiníkům? Buď mám vlčí mlhu nebo fakt nevím.

Zajímavější věc je, že i v rámci jedenapůlruček nejspíš existovalo nějaké jemnější dělení, a to na "spíš jednoruční" a "spíš obouruční". A to, co mají ti Slováci, by ukazovalo na ty "spíš obouruční", což by ti dávalo v jistém smyslu zapravdu. Každopádně ty opravdu velké obouručáky z mého odkazu bych z toho zcela vynechal. S bližším vysvětlením si počkám na Charlese.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Vallun »

Jo, tak ve dvojce už to jsou jedenapůlručky, já jsem se podíval jen na jedničku a stačilo mi to - tam mají dvojručky a navíc je to německy, takže nic pro mne...

Jinaks amozřejmě, ono už počet názvů pro tyhle "dlouhé" emče napovídá,že tam muselo být dost dělení...:)

ty dýky jsou zajímavější, jen bych místo sportovně judistického zalehnutí soupeře volil kopanec:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Jerson »

Já tedy nešermuju, jen u těch zpomalených záběrů je občas nádherně vidět, jak "útočník" (rozuměj "ten co za chvíli prohraje") nevede sek nebo bod tak, aby svého protivníka zasáhl, ale aby mu dal možnost obrany a následného protiútoku. O držení dýky jsem si přečetl (v příručce pro speciální jednotky), že je rukojeť položená v dlani a čepel směřuje dopředu jako prodloužení ruky. člověk má delší dosah a hůř se proti tomu brání, protože útok nebosahuje žádné pomalé kruhové pohyby. Držet dýku v pěsti - tak jak se to úplně nejběžněji zobrazuje - je dobré tak při dorážení ležícího a znehybněného protivníka případně pro kopání díry v zemi, ale rozhodně ne pro boj.

Jako sport učitě dobré, ale o používání v historii mám poněkud pochybnosti.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18576
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ta jednička taky obouručáky podle mého nejsou, ale na druhou stranu má Vallun pravdu, že to vypadá trochu divně... teda zejména to, jak se ta čepel snadno ohýbá. Teda ne že bych nějak rozuměl mečům, jen mi to připadá divné.
Každopádně obouručák by fakt myslím přes ty tři kila taky jít neměl, ony se zbraně co do váhy dost přeceňují.

Jen by mě zajímalo, jestli páni dotyční fakt šermují na volno, jak jim to přijde, nebo jedou nacvičené domluvené techniky... vůbec se mi třeba nelíbí bezpečnost (masky jsou prima, ale jeden z nich nemá ani rukavice, druhý má nějaké zřejmě kožené nebo látkové).
Jerson píše:Já tedy nešermuju, jen u těch zpomalených záběrů je občas nádherně vidět, jak "útočník" (rozuměj "ten co za chvíli prohraje") nevede sek nebo bod tak, aby svého protivníka zasáhl, ale aby mu dal možnost obrany a následného protiútoku.
No... tak to může být naprosto normální chyba $D To bys mi při zpomalených záběrech našeho volného kordování taky musel vyčítat furt a myslel by sis, že to máme zřejmě sehrané. Člověk se prostě čas od času netrefí. A občas za to zaplatí $P
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
pety
Příspěvky: 1021
Registrován: 22. 7. 2008, 13:58
Bydliště: Praha-Valmez

Re: Středověký šerm

Příspěvek od pety »

A ty dyky sou taky divny,teda proc pokazdy bodaj zvrchu,proc ten co ma dyku taky trochu nezapasi a proc boda tak pomalu?
I FUCKING TRAVELED THROUGH TIME AND JUMPED ON A DINOSAUR AND USED IT TO KILL MOTHERFUCKING ROBOT ZOMBIES.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověký šerm

Příspěvek od Vallun »

Třeba proto, že se kluci nechtějí zranit a předvádějí konrkétní, titulkem představené figury?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti