Židovská cesta

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 9. 2008, 20:22
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Židovská cesta

Příspěvek od Ondris »

zdravím,
nemáte někdo nějaký informace o středověké židovské cestě, která měla údajně procházet českými zeměmi. Nebo aspoň poraďte kde by se něco dalo dohledat. :wink:
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Goran »

Židovská cesta jakého druhu? Obchodní, poutní, jiná?
Nic o tom nevím, ale právě proto mě to (aspoň zatím) zajímá.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Argonantus »

Židi v Čechách jsou mlhavě zřejmí od 13. století, kdy pro ně udělal Přemysl Otakar nařízení (v Praze) - muselo jich být tolik, aby to stálo zato. Také vznikl nejstarší pražský hřbitov mezi dnešní Vladislavovou a Spálenou; nicméně není moc jasné, jaký byl poměr katolické a židovské části (dnešní víra, že je to celé židovský hřbitov, je bezdůvodně maximalistická).

Mám také dojem, že se o Židech zmiňoval Kosmas v souvislosti s ulicí Mezihrady v 11. století, která je i dnes čitelná v půdorysu ulic. To by snad šlo prohlásit za "židovskou cestu", kdyby to ovšem nebyla současně největší a jediná ulice ve městě, kde musela být křesťanů převaha.

Jinak další přibývání Židů, zejména v renesanci, souvisí s jejich vyháněním z Rakousla a dalších méně tolerantních okolních zemí (tak zřejmě vznikl Mikulov, židovské město č. 2 po Praze).
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 9. 2008, 20:22
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Ondris »

Mělo by jít o obchodní cestu mezi městy, tudíž o tu ulici nejde

Jde o to že to mám vypracovat do semináře, ale jelikož nás má polák kterýmu občas není moc rozumnět přemýšlím jestli neříkal žitavská cesta, to je nejpodobnější název který jsme našel :D každopádně zítra se ukáže
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Goran »

Žitavská cesta dává smysl, určitě větší než židovská. Ve středověku šlo o jeden z mála vstupů do Čech, navíc nešlo jen o obchodní stezku, ale i o jednu z tras svatojakubské poutní cesty.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Vallun »

Žitavská cesta se zdá jistě racionálnější volbou, ale nemůže pan přednášející mít na mysli nějaké "migrační tahy" židů za přežitím? Právě v souvislosti s méně tolerantními územími...

Něco podobného jsem totiž našel v dějiných jižních zemí - např. cesty židů ze Španělska atp.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Lemmy »

Tak tohle mě celkem taky zajímá...

Vím, že třeba hra Vampire: The Dark Age od White Wolfa a PC hra Vampire (první, myslím že přesný název je Vampire: The Redemption) se inspiruje historickými reáliemi a u obou se objevuje (PC hra prakticky jede podle papírové RPG hry) tématika staré prahy a židovské obce v ní (je s ní spjat klan Nosferatu).

Nevím, kolik z toho jsou legendy a kolik skutečnost, ale objevuje se zde i ten židovský hřbitov, legenda o golemovi a "Zlatá ulička" (ikdyž jsem Pražák, prahu Prakticky neznám, takže nevím o jakou ulici přesně jde) - ale Zlatá ulička tam figuruje jako jakési "centrum židovských obchodníků" - možná, že je židovská cesta tedy spjata i s ní (pokud to tedy není mýtus, ale myslím, že není).
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Židovská cesta

Příspěvek od ilgir »

Heh, Zlatá ulička je na Hradě a bydleli v ní nejdřív zlatníci, potom posádka hradu s rodinami. Židy bych do toho fakt nepletl. Tradičně bývá Zlatá ulička spojována s alchymisty, ale to je jen mýtus.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Lemmy »

ilgir píše:Heh, Zlatá ulička je na Hradě a bydlela v ní nejdřív zlatníci, potom posádka hradu s rodinami. Židy bych do toho fakt nepletl. Tradičně bývá Zlatá ulička spojována s alchymisty, ale to je jen mýtus.
Ha - díky za info.
No nevím... určitá mýtická spojitost by tam mohl být... židé... zlatníci... alchymisté (rabí Lév).
:)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Židovská cesta

Příspěvek od ilgir »

No, na Hradě skutečně Židé neměli co dělat, takže se Zlatou uličkou nemají nic společného. I ten slavný Löw bydlel v Židovském městě, jak se na Žida slušelo. Tohle ghetto bylo skutečně ghettem až do novověku.
Mimochodem, jak to přijde, že "jsi Pražák, ale Prahu prakticky neznáš"?
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Lemmy »

ilgir píše:No, na Hradě skutečně Židé neměli co dělat, takže se Zlatou uličkou nemají nic společného. I ten slavný Löw bydlel v Židovském městě, jak se na Žida slušelo. Tohle ghetto bylo skutečně ghettem až do novověku.
Mimochodem, jak to přijde, že "jsi Pražák, ale Prahu prakticky neznáš"?
Aha, tak to pak jo... trochu se mi míchají legendy a reálie koukám. :D
... Jak to přijde. No to přijde takhle: Jsem Pražák (narodil jsem se v Praze, celý život jsem strávil v Praze) ale jako klasický "pražák" se necítím. Podstatnou část života jsem žil v jedné okrajové části Prahy a do města se podíval jenom zřídkakdy (dalo by se říct že jsem z téhle části skoro nevytáhl paty - nebyla chuť ani potřeba).
A když k tomu připočtu moje skvělý znalosti reálií, historie, kultury, Prahy, ale i česka samotnýho (znalosti o jiných státech jsem měl vždycky celkem dobré, znalost vlasti na štíru) a můj vytříbený orientační smysl a pamatovák... pak to přijde celkem jednoduše ,-D.

Prakticky Prahu začínám poznávat víc až v posledních letech (žiju teď v jiné části Prahy, jezdím po Praze častěji, výjimečně i kulturně někam zajedu).
Takže asi tak.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Vallun »

ilgir píše:Mimochodem, jak to přijde, že "jsi Pražák, ale Prahu prakticky neznáš"?
No, já v Praze sice už nežiju, ale za Pražáka se přesvěčdením stále považuji..., přesto, co se týče znalostí Prahy, ač si myslím, že je mám alespoň průměrné, tak vím, že je toho spoustu, co nevím a nebo co jsem už zapoměl...

Takže, kdyby ses chtěl pochlubit a ve vhodný termín udělal nějakou RPGf Procházku starou Prahou, budu jedině rád:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Židovská cesta

Příspěvek od ilgir »

Ech, zajímavá idea. Zatím provádím jen cizince, povětšinou studenty (jako hobby, tedy bezplatně), k tomu mi mé skromné znalosti stačí. Takže až zas bude něco naplánováno, klidně ti dám vědět.
Nějaký fundovaný výklad... no nevím, stejně by tu o to nebyl zájem.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Faskal »

Já bych byl pro.
Také bych byl pro přesunout se z tohoto tématu jinam.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Židovská cesta

Příspěvek od Argonantus »

židé... zlatníci... alchymisté (rabí Lév).
Volná asociace; židé mohou být zlatníci jako kdokoli jiní, ale možná lákají k této představě tím, že byli bohatí, protože jim jejich víra nezakazovala finanční transakce, narozdíl od křesťanů.

Alchymisté souvisí s židy dost volně; i když také existovali. Zatím je nemám moc nastudované.

Rabi Löw nebyl alchymista, ale kabalista. Jak se dá ostatně čekat.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host