Vikingové

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Vikingové

Příspěvek od Lemmy »

Koukám, že toto téma tady chybí, ikdyž se Vikingové probírali už v jiných diskuzích...

Obecná diskuze, ale zakládám s konkrétním úmyslem:

Poraďte dobrou knihu o Vikinzích (myslím hlavně literaturu faktu, ale může být i román)...
EDIT: - knihu v češtině, která se u nás dá koupit na pultech knihkupectví
Poraďte kvalitní stránky, které se zabívají touto tématikou?

Díky.

A když to má být i obecná diskuze, nahodím hodně obecný dotaz:
"Jací vlastně byli ve skutečnost, ti Vikingové z dávných ság dávné doby?" :)
Naposledy upravil(a) Lemmy dne 30. 9. 2009, 11:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Vikingové

Příspěvek od Bifi »

Dobrá kniha je GURPS Vikings. Medzi kopou historických informácií o vikingskej/varjagskej spoločnosti a nápadoch na vikingské kampane aj vyvracia základné mýty o Vikingoch, ako napr. že nosili rohaté helmy alebo že boli necivilizovaní nájazdníci.

Inak presnejšie by bolo používať termín "Northmen" alebo tak.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Vikingové

Příspěvek od Lemmy »

Bifi:

Editoval jsem původní post (omlouvám se, měl jsem to vyjádřit jasněji):
"EDIT: - knihu v češtině, která se u nás dá koupit na pultech knihkupectví"

Jinak díky za tip, pokud se k booku dostanu, mrknu na to, co je v něm.

Northmen, to je fakt, to by možná bylo přesnější...
Co Norsemen, je to výraz také pro Vikingy obecně, nebo pro Nory (či obecně Skandinávce)?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Vikingové

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

"Norsemen" jsou obecně severogermánské národy. "Northmen" bych viděl asi jako obecně "seveřani" (obyvatelé severu, ať je kdekoliv... u nás třeba Ústečáci...).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vikingové

Příspěvek od Argonantus »

Snori Sturlusson - Edda.
Případně Beowulf.
Případně jiné ságy.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Vikingové

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Relativně nově je teď dostupná sága o Hervaře. Přeložil to jeden známý a já jsem mu slíbil dělat reklamu.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Vikingové

Příspěvek od jjelen »

Stránky o vikinzích- sever.wu.cz
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Vikingové

Příspěvek od Faskal »

Já se připojím k Argovi a jeho volání po Eddě (od Snoriho, tedy Mladší/Prozaická Edda), ale sám bych doporučoval spíš Starší (/Poetickou) Eddu. Relativně nedávno u Arga vyšlo naprosto nádherné vydání.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vikingové

Příspěvek od Pieta »

V tomto tématu: Připomínáme Pietovi jeho mezery ve vzdělání.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Golden Dragon
Příspěvky: 198
Registrován: 20. 10. 2006, 13:59

Re: Vikingové

Příspěvek od Golden Dragon »

To Lemmy:

tohle asi znáš:

http://www.moje-kniha.cz/knihy/dejiny-h ... ngove.html

je to pro hrubou představu vcelku postačující, ikdyž menší faktické chyby jsou vyhrazeny 8)

Golden Dragon
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Něco ro WW

Příspěvek od Resurrection »

8 metrů pod vodou a 90 metrů dlouhá kamenná mola.

http://art.ihned.cz/umeni-a-design/c1-5 ... la-vikingu

Imho trošku nabourává představy o kamenných stavbách a civilizaci...?
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Vikingové

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

To je ten problém s archeology. Klidně se může stát, že zítra ti zkurvysyni vykopou celou knihovnu kamenných tabulek v původní indoevropštině a celá moje věda se bude moci jít se svou rekonstrukcí klouzat :-)=
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti