Druhá světové válka a její následky

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Jak správně říká Argo - zvláštní kruh v pekle je připraven pro ty, kdo zachovávají neutralitu v otázkách morálky.

Tohle je podobné - zachovávat neutralitu mezi pravdou a komunisty budovanou lží znamená stavět lež na roveň pravdě.

Lidice i Ležáky jsou strašlivé memento, nicméně krev neulpěla na rukou Beneše ani výsadkářů samotných, ale výlučně na nacistických tyranech.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Neferit Sr. »

To mi musíš trochu vysvětlit.

To jako já osobně zachovávám neutralitu v otázkách morálky? Kde jsi na takovou hovadinu přišel?

Nebo dokonce neutralitu mezi pravdou a lží šířenou komunisty? A na toto jsi přišel jak?

To směrem ke mě myslíš vážně? Se přiznám brácho, že jsem si myslel, že o mě máš lepší mínění.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Argonantus »

Svoboda je velmi temná postava.
V zásadě to byl od jistého bodu Rus, co se zamotal mezi Čechoslováky a tím vzniklo nedorozumění.
Je jisté, že byl legionář, a že došel z Buzuluku do Prahy. Tam se ale něco stalo. Došel tu trasu za Rusy a v jejich službách, nikoli za nás.
Měl tajnou komunistickou legitimaci (právě jako Fierlinger) a věřil, že co Rusové dělají, dobře dělají.
Bilakovu bizarní vzpomínku na to, že se jediný v místnosti radoval, že v r. 1968 přijeli Rusové, potvrdily nakonec jiné zdroje.
Kdovíproč si lidé tehdy mysleli, že je na jejich straně a milovali ho.
To je halt v české historii častější případ.

Pak umřel sešlostí věkem a těsně před tím vyvolal změnu ústavy (tzv. lex Svoboda).
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 11. 7. 2017, 08:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Neferite, já mám o Tobě to nejlepší mínění, ale troufám si tvrdit, že Tě znám a vím, že některé věci vidíš prostě jinak:) Proto do Tebe nepřestanu tepat - protože věřím, že to má smysl a právě tyhle jiskry mohou vznítit plamen poznání, ať již jakéhokoliv.
Poslední dva roky jsem dělal dost přednášek na téma osvobození Československa v letech 1944 až 45. Asi 15 a jen u nás na Moravě. Součástí je i odboj a tam rozhodně Gabčík a spol, a Lidice s Ležákama patří. Vzhledem k naprosté nemožnosti najít nějaký koncenzus k těmto událostem, jsem to záměrně potlačoval - a zdůvodnil to tím, že existuje několik zaručeně správných pohledů na tuto věc a jelikož nedovedu být objektivní tak se omezuji na suchý popis událostí ve sledu jak šly a odmítám to hodnotit či jinak okomentovávat. Z úcty k těm vojákům a ze stejně velké úcty ke všem kteří za to zaplatili životem mi to připadá rozumnější. Nakonec přijde doba a společenský soulad se najde.
Vzhledem k tomu, že sám neupřesňuješ, k jaké přesně otázce by se měl najít konsenzus, tak se musí domnívat, že jde onu zásadní, komunisty nadnesenou otázku relativizace činů parašutistů jakožto příslušníků západního odboje, kdy komunisté tvrdí,že šlo o akci zbytečnou, jež pouze vyvolala utrpění nevinných a temně naznačují, že za ty mrtvé nese zodpovědnost Beneš a spol.

Takovou interpretaci odmítám a ač jsem silným zastáncem svobody bádání, tak jí nepovažuji za předmět hledání jakéhokoliv konsenzu - tohle je komunistický blábol mající za cíl vykreslit SSSR jakožto jediného vítěze nad Německem a osvoboditele Československa.

Ano, v důsledku akce parašutistů umírali nevinní, ale to je zločin spáchaný nacisty, nikoliv Benešem. Atentát na Heydricha byl akt, který měl nesmírný symbolický a psychologický přínos. Sovětský svaz byl po významnou dobu fakticky spojencem Německa - především mu dodával kvanta strategických surovin

Argo - co jsem četl, tak po válce na něj velký vliv měla manželka, dost prosovětsky orientovaná...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od jjelen »

Se SSSR máš pravdu (a v současném kontextu je to dobré připomínat), ale nejsem si jistý, nakolik to souvisí s tímhle problémem...

A přijde mi škoda, že se okolo atentátu vlastně až tak moc neakcentuje samotná postava Heydricha. Jasně ze strany Benešova exilu šlo asi primárně právě o ten psychologický efekt, ale... Heydrich byl fakt nebezpečný. Nevím nakolik by se v případě jeho přežití mohla válka odvíjet jinak (na samotnou válečnou mašinerii snad až takový vliv neměl), ale...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

jjelen - ano, on byl velice schopný a s ním by nacisté byli tvrdší oříšek, ale to je jen jeden z argumentů proč měl atentát smysl. Naproti tomu existuje komunistická interpretace, která říká, že to pozitivní přínos nemělo téměř žádný, ale vedlo to ke zbytečnému utrpění prostého lidu...

Takže podle mne to souvisí velmi - komunistická a sovětská interpretace dějin jedno jsou.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Neferit Sr. »

Bráško Vallune, to co jsem napsal je, když to upřesním takto:

Řeším odboj nekomunistický - a potom komunistický a vysvětlím proč se komunisté do odboje zapojili až po 22.6.1941. Zde je jasno. Potom přecházím na Tři krále- fascinující příběh šlechetnosti, statečnosti a naivity s katastrofálními důsledky pro ty čtyři vojáky.

A potom už zbývá Heydrich a jeho konec. Popisuji jak vše proběhlo, jaké to mělo důsledky pro lidi v Protektorátu a jasně vysvětlím jaký to mělo mezinárodní ohlas a důsledky - až od Lidic Britové byli ochotni zaujmout k Mnichovu odlišný postoj než do té doby, což je prostě fakt.

Vždy potom čelím dotazům odpovídající pojetí této události za starého režimu a nebo dnes. Když se mě přímo zeptají jak to vidím já, řeknu, že platí co jsem řekl a že přes všechnu hrůzu co to přineslo šlo o přelomovou událost v chápaní našich snah o obnovu Československa západními politiky. A potom požádám přítomné aby si sami udělali čas, podívali se literatury a kdo zvládá na net, a zkusili si sami vytvořit úsudek, který by dokázali obhájit, kdyby byli na mém místě.

Nepřipadá mi to nějak ulétlé ani alibistické. Já svůj názor mám, ten sdělím, klidně i obhájím, ale nejsem schopen nutit lidi, aby můj názor přejali.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Tady toho říkáš víc a tak, že k tomu nemohu mít výhrady...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Neferit Sr. »

No Vallune, ono nosit takto kůži na trh je občas drso. Tady se můžeš hádat o dušu ale nic to ve své podstatě díky tomu že je to v uzavřeném diskusním fóru neznamená mimo možnosti vytříbení si postojů a třeba i získání nových informací.

Když stojíš před lidmi pěkně na podnose s mikrofonem v ruce a prezentací za zády, je to jiné kafe.

Jak se jinak máš chlape? Nebudeš mít cestu k nám na Moravu? Klidně Tě vezmu na byt a stravu. Bylo by dobré se po letech vidět, potřást si tlapama a pokecat.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Paradoxně - právě jsem v Kroměříži, jen na otočku na soud... to je taky svého druhu přednáška...a zkoušení v jednom:)

S mikrofonem přednáším méně často, ale taky to už k mé práci patří...a témata mam snad ještě výbušnější - např. Zákon o odpovědnosti veřejné moci přednáším úředníkům:) jinak mailem...anzac?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Neferit Sr. »

"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Obrázek

Američané v Benátkách
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Letec Vilém Stanovský

Teprve v roce 1967 dostal pas a mohl odletět do Francie, kde se mu dostalo poct doslova královských. Do Paříže přiletěl Caravellou, jejíž šéfpilot ho ještě v Praze před užaslými tajnými agenty Stb po vojensku přivítal na palubě, podal mu hlášení a požádal ho, aby spolu s ním letadlo řídil! Navíc při přeletu francouzské hranice se k nim připojila jako doprovod letka francouzských stíhaček, což je pocta prokazovaná pouze letcům, kteří mají řád komandéra Čestné legie (a těch ani v samotné Francii jich mnoho nebylo). A k dovršení všeho ke Stanovskému pod Vítězným obloukem při přehlídce přistoupil generál de Gaulle, potřásl mu rukou a řekl ono legendární: „Vím, kdo jste, generále, a vím, co jste vykonal“. Vilém Stanovský byl přitom jediným z desítek veteránů z 1. a 2. světové války, před kterým se de Gaulle ten den zastavil a se kterým promluvil.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vím, kdo jste, generále, a vím, co jste vykonal.
...a vím, do které školy chodí vaše děti...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá světové válka a její následky

Příspěvek od Vallun »

Obrázek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů