Tajemství katedrál II

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
eerieBaatezu

Re: Tajemství katedrál II

Příspěvek od eerieBaatezu » 11. 5. 2017, 08:28

Hele, já se asi zeptám úplně blbě, ale: Co si jako alchymisté mysleli, že jim to míchání látek poskytne v jejich duchovním upgradu?

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 11. 5. 2017, 08:46

Ptal se na to v hlubinách debaty Sosáček a odpověděl mu už před delší dobou Jan 4,13 a 4,14.
Nic chytřejšího a přesnějšího nebylo o této věci zřejmě ještě napsáno.

Jinak je třeba ještě opravit ten minulý čas. Všichni si to stále myslí, jinak by se na to dávno vykvajzli.

EDIT: Tady koukám, jak lze tuhle věc zavalit horou sofismat, aby byla méně jasná
https://www.lds.org/manual/new-testamen ... 4?lang=ces

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 11. 5. 2017, 11:24

Jo von byl Ježíš taky alcháč, jo? Nebo se do jeho promluv skrze autory Bible zaobalilo alchymistické učení?

Takže alchymisté měli víru v to, že skrze látkové substance nějak vylepší jak své fyzično, tak duchovno, jo?

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 11. 5. 2017, 11:31

Mají.

A jinak str. 1, příspěvek 1. Tam máš definice a víru a vůbec.

York

Příspěvek od York » 11. 5. 2017, 11:36

eerieBaatezu píše:
11. 5. 2017, 11:24
Takže alchymisté měli víru v to, že skrze látkové substance nějak vylepší jak své fyzično, tak duchovno, jo?
Uvažuješ ve špatných kategoriích. Oddělování nesmrtelné duše a pomíjivého těla je křesťanský přístup. Alchymie naopak říká, že nelze pracovat s jedním a zároveň opomíjet to druhé. As above, so below.

eerieBaatezu píše:
11. 5. 2017, 11:24
Jo von byl Ježíš taky alcháč, jo? Nebo se do jeho promluv skrze autory Bible zaobalilo alchymistické učení?
B) je správně. Bibli nenapsal Ježíš, stejně jako katedrály nestaví papež ani biskupové. Hlavním smyslem katedrály je nepochybně být monumentem víry, ale to nebrání tomu, aby měla i další funkce.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 11. 5. 2017, 11:40

K mému vlastnímu překvapení jsem časem dospěl k názoru, že poslední Yorkova věta je přesně obráceně.

York

Příspěvek od York » 11. 5. 2017, 11:47

Argonantus píše:
11. 5. 2017, 11:40
K mému vlastnímu překvapení jsem časem dospěl k názoru, že poslední Yorkova věta je přesně obráceně.
Beru to z praktického pohledu, tj. proč někdo investoval kolosální prostředky do toho, aby katedrála vznikla. Je určitě možné, že se mezi mecenáši čas od času našel nějaký Adept, který to viděl jinak, ale věřím tomu, že ve většině případů to byly důvody buď vyloženě vnitřní (chci být dobrým křesťanem, protože věřím tomu, co se píše v Bibli), nebo čistě pragmatické (potřebuju silnou církev a dobré vztahy s ní, abych mohl bez problémů vládnout). V obou takových případech slouží katedrála jako symbol víry, ať už upřímný či nikoliv.

morech11

Příspěvek od morech11 » 11. 5. 2017, 11:51

čo nehovorí nič o tom, aká je primárna funkcia podľa architekta. tá sa totiž vôbec nemusí zhodovať s primárnou funkciou podľa zadávateľa (ak zabezpečíš, aby si to zadávateľ myslel a odišiel spokojný, páč to platí)

potom môžu vzniknúť také špeciality ako skvelý verejný pristor pri obchoďáku, alebo odovzdávanie alchymistického učenia pri cirkevnej stavbe

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 11. 5. 2017, 12:10

Teď nechápu, zmizel mi tu příspěvek.
Možná nemá být prozrazen, těžko říci.
Ale zkusím ještě jednou.

York má samozřejmě pravdu, že většina investorů a dělníků byla řízena čirou zbožností, to je jasné.
Ale Morech trefil jádro pudla - katedrála je nesamozřejmý technický vynález, velmi složitý a komplikovaný oproti předchozí variantě velkého poutního chrámu. Mířím tam, že pokud si dokážete tento rozdíl postihnout a popsat, bude zřejmé, že katedrálu vymysleli "alcháči", jak by řekl eerie, od začátku.
Neb zbožnost fungovala dávno předtím i bez katedrál.
Ta přidaná hodnota je důležitá.

Jinak mezi A a B nevidím důvod rozhodovat; obě verze jsou možné a v konečném důsledku je to úplně jedno.
Asi jako je nakonec úplně jedno, jestli byl Ježíš ženatý a měl dítě.

EDIT: Jinak nelze než obdivovat eerieho superschopnost vytěžit z věci tu nejméně podstatnou informaci.

morech11

Příspěvek od morech11 » 14. 5. 2017, 23:52

ako sa tak na to pozerám, toto je asi celkom obľúbená cesta dnu, nie je to tak? tvoja prvá modrá poznámka vlastne konšatuje presne to isté, čo hovoríme tu.

otázka ale je, či je to prosté opakovanie už povedaného, alebo či takéto zatáčanie sa samo do seba vlastne tiež nie je účelovo vymyslené už oveľa dávnejšie úplne inými vysoklevelovými čarodejmi? :think:

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 5. 2017, 07:27

No, já na to přišel z malinko jiných indicií těsně vedle, tohle se mi rozbalilo v důsledku toho, že jsem už věděl.
Jinak ale zabalování do sebe a opakování z jiného úhlu, to je vskutku velmi oblíbená zábava.
Pár zlomyslných jedinců tvrdilo, že úplně všechno je jen střídání Solve et Coagula, a v zásadě mají pravdu taky.

Sadako
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 15. 5. 2017, 07:55

Solve solves everything?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!

morech11

Příspěvek od morech11 » 15. 5. 2017, 09:36

problém týchto internetových diskusií je ten, že časom rôzne odkazované materiály umierajú. bloguje.cz je mŕtve, obrázky od faskala sú mŕtve a tak.

faskale? ty máš tú zálohovanú debatu lokálne... obsahuje tiež obrázky?
argo - ty si postoval kopu obrázkov a odkazov - máš ich niekde k nahliadnutiu?

rôzne internet magicks sú nedostačujúce. napríklad k textu tak jsem vam byl v chartres (pôvodne odkazovaný 16. 1. 2007, 14:15 , tj. tak dávno, že fórum ešte ani nevie odkázať na jednotlivý príspevok) sa dostanem cez wayback machine, ale obrázky už bohužiaľ pre objemové nároky odzálohované nie sú :(

chápem, že to nemôžem dostať na tanieri hotové, že by mi to také bolo k ničomu. ale zasa by som sa rád pozrel, kadiaľ prešľapávali cestu ľudia predo mnou, aby som vedel, ako si prešľapať vlastnú. alebo sa zviezť po prešľapanom. alebo vedieť, kam nestúpať. alebo aspoň zistiť, odkiaľ sa dá pozerať na miesto, z ktorého sa dá zvonku pozerať na katedrálu. lebo mám pocit, že ju len tak nejak tuším, rozhodne však zatiaľ anilen nevidím :)
a tak...

EDIT: aktuálne by ma vlastne strašne moc zaujímaly obrázky tých troch pojednaní z pavouků. prioritne štrassburg, pretože je z nich prvý a pretože som tam bol a z tých pár katedrál, čo som videl, zanechala bezpečne najsilnejší dojem.
prosímprosím, kto máte nejaké fotodokumentácie, beriem všetko :)

midewiwin

Příspěvek od midewiwin » 15. 5. 2017, 11:30

Čas neexistuje.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 5. 2017, 11:51

No, já toho mám kila, ale určitě nejsem na obrázky lepší, než specializované stránky.
Pokud ještě fachá paradoxplace, ber ho. A z googlení po Chartres tě zavalí obrázky.

Ale nic na světě se nevyrovná návštěvě toho objektu; je to nejúžasnější výtvor lidské ruky vůbec, bez rozdílu věků, stylů nebo účelu.
Jo, a vyšla hodně pěkná kniha o Chartres od toho architekta https://www.kosmas.cz/knihy/208684/kate ... -chartres/
který dělá celou sérii - ještě mám Sainte Chapelle a Reims.

Odpovědět

Zpět na „Historie“