Starý Egypt a okolí

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Panda

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Panda » 26. 1. 2009, 11:11

Hermetismus
Našla jsem v poznámkách z Hornungova Tajemného Egypta něco o původu "Trismegistos" (jestli je to v Kozákovi, tak to asi nebude zas až tak nová informace)
- okolo 570 BC (vláda Haibrea, 26.dynastie) měl Thovt přízvisko "dvakrát veliký" - aA aA
- ve 3.stol. BC (vláda Dareia) se objevuje "nesmírně veliký" - wr aA
k tomu by se měl nějak vázat "třikrát nesmírně veliký" (protože egyptština nezná superlativ, muselo se to vyjadřovat opisně)
- "Trismegistos" se podle Hornunga objevuje ve 3.stol.n.l.
-taky ještě píše, že první "hermetický" text je Kniha dvou cest ze Střední říše

tak co, shoduje se to s Kozákem?

Sfinga - pokud by to byl přirozený útvar a hlava přitesaná, tak by to vysvětlilo ten rozdíl rozměrů hlavy a těla
ale viděla jsem taky docela působivý dokument od pánů Hancocka a Bowala (snad se to tak píše...) Mýty a mystéria, který obhajoval "záhadologické" tvrzení velice přesvědčivě...

Achnaton
ještě mě napadlo, že bychom se možná mohli trochu vrátit k Achnatonovi a zamyslet se nad tím, proč Achnaton opustil Théby a založil nové město ?
jestli to bylo kvůli víře, nebo jen aby se zbavil vlivu Amonových kněží a ostatích jemu se nehodících lidí, nebo to byl jen útěk před těmi, co nesouhlasili? Nebo kvůli něčemu úplně jinému?

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 26. 1. 2009, 11:14

proč Achnaton opustil Théby a založil nové město ?
Protože chtěl ověřit, jestli i jinde bude tak hnusné vedro:)

co se týře Sfingy, tak považuji za prokázaný výskyt říčních nánosů v praklinách na těle a částech hlavy... pokud vím, dnes stojí na místě, kam řeka dosáhnout nemůže? Což by ale vyvracelo tu tezi s přirozeným skalním útvarem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Panda

Příspěvek od Panda » 26. 1. 2009, 12:03

Vallun píše:
proč Achnaton opustil Théby a založil nové město ?
Protože chtěl ověřit, jestli i jinde bude tak hnusné vedro:)
$D

to si teda vybral opravdu BLBÉ místo... :)

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 26. 1. 2009, 12:45

Panda píše: tak co, shoduje se to s Kozákem?
je to inertní Kozákovi... v zásadě to není pro, ani proti.
Na slovech tolik nezáleží; záleží, co znamenají.
Zdá se, že myšlenka dvojsmyslného návodu (nebo dokonce trojsmyslného) nemusí být Egyptu tak úplně cizí. Ten další název je více než nadějný; o to přesně jde v Kávové knize, část egyptská, i ve Smaragdové desce; mohou to používat různí mágové k různým účelům.
první "hermetický" text je Kniha dvou cest ze Střední říše
nesmírně mne zajímá. To je dokonce ještě starší, než ten Mereneptah 1200 asi.
viděla jsem taky docela působivý dokument od pánů Hancocka a Bowala (snad se to tak píše...) Mýty a mystéria, který obhajoval "záhadologické" tvrzení velice přesvědčivě...
Asi jsem to viděl taky. To bylo právě s tou vodou a Orionem.

Panda

Příspěvek od Panda » 26. 1. 2009, 13:04

Ke knize dvou cest - našla jsem zatím jen tohle
http://www.scribd.com/doc/5033581/The-C ... f-Two-Ways
nevím ale, v jakém smyslu to souvisí s hermetismem

Panda

Příspěvek od Panda » 26. 1. 2009, 13:09

tady je ještě recenze na tu Hornungovu knihu
http://www.esoteric.msu.edu/VolumeV/Rev ... eview.html

LZJ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LZJ » 26. 1. 2009, 18:55

Jen stručně ke dvoum tématům:
- Baghdádská bateri a svícení egypťanů elektřinou:
O dovolené jsem si četl v knize F.R. Paturiho Poslední záhady vědy (http://www.knizniweb.cz/jnp/cz/katalog/ ... _vedy.html), působí celkem důvěryhodně a probírá dost témat velmi zajímavě a s odkazy na zdroje informací (aspoň částečně). K Baghdádské baterii tvrdí, že pochá z doby Parthů (kolem přelomu letopočtu) a že se pár podobných našlo i v tehdejším Parthském hlavním městě. Jako zdroj elektřiny fungovat může (něco jako 150 mikroampér a 5 V), dá se použít na galvanické pokovení (prý ověřováno) pokud mám vhodnou kyselinu a zlatou sůl. K tomu by šlo zřejmě získat vhodné kyseliny z Mezopotámských močálů. Z té doby se našlo u pár věcí velmi jemně pokovených tenkou vrstvou, která by se jinými metodami docilovala blbě. Žádný důkaz, že se ty nádoby opravdu používaly jako baterie a zrovna k pokovení prý není.
Svícení elektrikou u Egypťanů 2000 let před ono baterií je prý blbost, neb v chodbách pyramid jsou k nalezení zbytky sazí (ne, že ne) a z Údolí králů se zachovaly soupisy kolik lamp, oleje a knotů bylo nafasováno a kolik se se vrátilo.

- Historie pre-Egyptská
Egypťané prý k Nilu přišli ze západu, kde se dá sledovat původ jejich kultury. Češi tam tuhle byli (http://westerndesert.geolab.cz/gilf2008/), víc o tom nevím. Jestli od Nilu někoho vyhnali a kdo vytesal Sfingu, jsem zatím nezkoumal.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 26. 1. 2009, 20:27

Jo, u té baterie mi nedocvaklo, že je to pár století před naším letopočtem, kdy byl Egypt zrovna pod perskou nadvládou.

Jinými slovy - baterie z Bagdádu a lampy jsou vlastně součást toho samého problému.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 26. 1. 2009, 21:51

LZJ - u těch sazí je ale třeba zkoumat ze kdy jsou, z čeho jsou a kolik jich je. Sám nemám o tomto informace, ale různé podezřelé časopisy naznačují,že jich je tam příliš málo, jsou pozdější a podobně... Navíc lampu nepotřebuješ jen v pyramidě...třeba bylo elektrosvětlo vyhrazené jen pro kněží?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Dukolm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dukolm » 26. 1. 2009, 22:16

ono podle toho článku co jsem odkazoval tak ta Egyptská "žárovka" nesvítila trvale ale probleskovala a u toho se moc pracovat asi nedalo (myslím že to tam i podložili nějakým pokusem který byl proveden)

Panda

Příspěvek od Panda » 3. 2. 2009, 14:51

LZJ píše:- Historie pre-Egyptská
Egypťané prý k Nilu přišli ze západu, kde se dá sledovat původ jejich kultury.
to je asi pravda, ale asi až moc zjednodušující - stopy osídlení Egypta pocházejí už z paleolitu (mnoho kamenných nástrojů, zbytky sídlišť, hrobů (jednen zajímavý hromadný hrob s velkým procentem koster, které svědčí o násliné smrti http://en.wikipedia.org/wiki/Cemetery_117) a Nil sloužil prvním lidem jako příhodná cesta na sever Afrikou.

Ještě ke sfinze a lidem ze Západní pouště - vyskytovaly se tam přírodní útvary, které vypadaly jako různá zvířata a je možné, že právě odtud pocházela inspirace na stavbu sfingy - perfektní obrázek a článek je tady
http://www.aapg.org/explorer/2001/06jun/el_baz.cfm

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 4. 2. 2009, 09:56

Zkusím navázat na jádro pudla, které mne opravdu zajímá ještě jednou:
Panda píše: Musím přiznat, že se mi zdá existence hermetických textů v egyptštině dost zvláštní (asi se totálně mýlím, ale vždycky jsem si myslela, že hermetismus vzniknul spojením mnoha hlavně neegyptských vlivů a žádné velké doklady o tom, nakolik se vychází přímo z egyptských tradic nejsou (až na samotné jméno Herma Trismegista?) že jsou všechny prameny z té doby v řečtině?)
1) Mám pocit, že se moje první odpověď vydala matoucím směrem vinou Kozáka. Já totiž předpokládám, že by nějaké takové texty měly existovat, a to bez Kozáka a dávno před ním. A rozhodně nejsem první; předpokládá to kdekdo snad už od renesance.

2) Hermetický neznamená sepsaný Řecky, ba ani označený Hermovým jménem, stejně jako může napsat marxistické pojednání černošský badatel v 20. století v místním jazyce.

Jde o podstatu hermetického učení; které praví, že
- je nahoře jako dole, a dole je jako nahoře, čili, že vše souvisí se vším a vše je propojeno důmyslnými analogiemi (což je zejména patrno na astrologii a kabale, méně jasně na alchymii).
- že pokud jedinec splní jakési úkoly (iniciaci, práci, zasvěcení), něco se s ním stane a postoupí do vyššího levelu.
Tak asi vulgárně, bez ohledu na nejrůznější cesty a formy.

Řekové se ostatně nikdy netajili s tím, že to mají celé z Egypta, a že jejich Hermes je vlastně Thovt.

3) Jednou větví problému je tóra, Pět Knih Mojžíšových; nejpodstatněji asi Exodus, neb Genesis je prastarou směsicí všech možných blízkovýchodních světonázorů. Exodus coby kniha o Vyjití z Egypta se mi jeví být jednak bytostně egyptský (začne to už tím, jak je Mojžíš poslaný v ošatce po Nilu), jednak bytostně hermetický; mnohovrstvený, mnohovýznamový, komplikovaný text, který při normálním čtení vyvolává dojem velmi bizarní fantasy (ty barevné egyptské rány). Dojem, že je třeba přijít na to, o co vlastně jde, dal zřejmě vznik celé kabalistické větvi židovských učenců.
No, a připadá mi dost neuvěřitelné předpokládat, že židi sepsali Exodus jen tak, z ničehož nic, a neměli k tomu žádné egyptské starší texty, ze kterých by vycházeli (jo, já vím, nadiktoval to anděl z nebes...)

4) Takže s tímto náčiním hledám hermetismus v Egyptě. A odpovědi mne zatím dost matou. Leydenský papyrus mi byl předkládán mnohokrát, ale přiznám, že mu rozumím jako koza petrželi. Kniha mrtvých - ta verze, co mám z britského muzea - by mohla být čtena jako důmyslná analogie (klíčem k oživení je pochopení umírání...), nicméně oboje je mi s Exodem jaksi nekompatibilní.
prostě je to na mne moc staré a odlehlé. Nepřečtu to.

Hornunga někdy výhledově zakoupím a nastuduji.

P.S. Jo, mimochodem; ono se sice mluví o 20.000 Hermových knihách a tak podobně, ale ony vůbec žádné řecké Hermovy spisy neexistují; a nebo je alespoň nikdo neviděl. S jedinou výjimkou - Smaragdové desky, což je jedna stránka.
Hermes údajně sepsal ještě pár alchymických traktátů, Turba philosophorum například, ale buď jsou rovnou středověké, a nebo přinejlepším pozdně římské.
Takže je Exodus paradoxně asi nejdůležitější a nejrozsáhlejší hermetická kniha.

Panda

Příspěvek od Panda » 4. 2. 2009, 18:34

Argonantus píše:že vše souvisí se vším a vše je propojeno důmyslnými analogiemi
to y mohlo pasovat, vytvářeli třeba hodně "umělých souvislostí" na základě podobnosti slova (bohužel si teď zrovna na žádný příklad nevzpomenu)
Argonantus píše:Hermetický neznamená sepsaný Řecky, ba ani označený Hermovým jménem, stejně jako může napsat marxistické pojednání černošský badatel v 20. století v místním jazyce.
to je jané, jen jsem si myslela, že hermetismus vzniknul smíšením všech možných vlivů (jedním z nich byl samozřejmě Egypt) a proto se nedá říct o jednom z těch vlivů, že je hermetický.
Netušila jsem, že definice hermetismu je až tak široká.
Argonantus píše:Řekové se ostatně nikdy netajili s tím, že to mají celé z Egypta, a že jejich Hermes je vlastně Thovt.
nemyslím, že Řekům se dá až tak věřit - mnoha věcem nerozuměli (jedno z vysvětlení, proč Herodotos píše takové bláboly je, že si z něj kněží dělali tak trochu legraci) - a třeba ta slavná Hieroglyfica od Horapollona je skoro úplný blábol, kterému ale všichni až moc věřili, a proto trvalo tak dlouho hieroglyfy rozluštit.

PS: Kniha mrtvých je otevřená interpretaci - nechápu, jak z ní může někdo něco smysluplného vůbec vyčíst :)

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 4. 2. 2009, 21:30

Panda:

jsem schopen sledovat jen tu svoji linku v hermetismu; cvičení najít lano.

Tak ten seznam Kozákových spisů:
I. Corpus Hermeticum
- Poimandres, o počátku všeho
- rozprava Herma Trismegista s Asklépiem
- všeobecné učení Herma pro Tata
- rozmluva Herma s Tatem zvaná Nádrž
- rozmluva Herma se synem Tatem
- rozprava Herma Trismegista (a další asi čtyři ropzpravy)

II. Svatá kniha Herma Trismegista určená Asklépiovi čli Dokonalý rozhovor

III. Hrom: Dokonalá mysl

IV. Definice Herma Trismegista pro Asklépia

V: Stobaeus

VI. O Duši a další citáty
(zmatená směs řeckých a arabských tentononc)

VII. Smaragdová deska

VIII. Egyptské hermetické texty
- kniha o poznání emanace bezbřehé záře a přepožení Apepa
- kapitola o bohu, který stvořil sám sebe
- chvalozpěv na Osirida
- Hórova smrt a vzkříšení
- text pro uvalení kletby na kočku
- další text
- vyprávění o uštknutí
- nářek a útěcha Éset
- vzkříšení Hóra
- mennoferská (Šbakova) deska
- papyrus paní Westcarové
- učenec Chamvése

X. Bembínská deska

důležitý EDIT: Po části večera, stráveném s Kozákovou knihou (bolí mne hlava) reviduji post; všechno jsou to "co jsem sehnal všude možně", vesměs věci via Alexandrijská knihovna, a opravdu staroegyptské jsou jen ty věci v IX. kapitole, kde jsou tři podstatnější věci:

- Stvoření světa, které zřejmě existuje v mnoha verzích a Kozák ho vzal kdovíodkud
- Metternichova stéla, která byla na kterémsi zámku u nás (Kynžvart?), a pak ji prodali do Washingtonu
- Učenec Chamvése, rozmilé povídání v démotickém textu, r. -180 asi.

Ten Chamvése vypadá jako něco menšího z něčeho většího a předělaného, nicméně tam - k mému překvapení - je nejméně jeden dost zřejmý obraz.
Zádrhel je ovšem v tom, že úplně všechny tyto texty jsou podstatně mladší, než Exodus.

Panda

Příspěvek od Panda » 6. 2. 2009, 21:10

Konečně jsem se mrkla na tu knížku od Kozáka (ale zatím jsem neměla čas na víc, než zběžný pohled) a nevypadá tak špatně jako jeho Kniha mrtvých :)

asi ale důležitá poznámka - zdá se mi, že jméno boha Rea ze záhadných důvodů překládá jako Bezbřehá záře

a pak k Chamvesetovi - tady by měl být překlad těch dvou nejznámějších příběhů o něm (jeden z nich je pokračováním toho, který byl použit Kozákem - tedy co se stane, když Chamvese sebere i přes varování Naneferkaptaha tu knihu)
http://books.google.cz/books?id=eG9Kji5 ... #PPA131,M1

ještě jsem si vzpomněla na něco, co se zmiňuje ve Westcarově papyru - je ze Střední říše nebo 2.přechodného období a vystupuje tam kouzelník Džedi, který zná počet tajemných svatyní Thovta:

"There is a commoner whose name is Djedi,
a commoner who has been eating 500 loaves (of bread), a side of beef, and drinking 100 jugs of beer down to this day.
He knows how to reattach a head which is cut off.
He knows how to make a lion walk behind him with its leash on the ground.
He knows the number of the secret chambers of the sanctuary of Thoth.
For the Majesty of King Khufu, justified, spent much time in searching for himself these secret chambers of the sanctuary of Thoth in order to make their likeness for his tomb."
http://www.rostau.org.uk/WESTCAR/COMNTSP1/TRANSCO2.HTM

Ale myslím, že to je jen takový případ pro zasmání :)

Odpovědět

Zpět na „Historie“