Starý Egypt a okolí

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Argonantus »

Po delším zamyšlení nad Pandinými vstupy jsem si řekl, že to přece jen zkusím.
Egypt a podobné věci mne zajímají; párkrát jsme na to už narazili, třeba v této

viewtopic.php?f=216&t=4590&st=0&sk=t&sd=a&start=75
debatě, a často se mi děje, že zjišťuji, co bylo v Egyptřě pomocí židovských starožitností. Což bývá zaujaté a asi ne přesné.

Takže bych měl pár zvídavých dotazů:
1) Co stojí za spektakulárními úspěchy Amenhotepa III; ekonomika, vojenská síla, nebo něco dalšího?

2) Kde těžili Egypťani zlato?

3) Jak to bylo s Achnatonovou revolucí; je to skutečně pokus o monotheismu, nebo je to nějak složitější?

4) Je známo něco o egyptské magii? Jsou nějaké jiné spisy, než různé verze Knihy mrtvých?

5) A v této souvislosti - co Kozák a jeho spis o hermetismu? Je to solidní překlad?
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Faskal »

6. Mohl bych poprosit {znovu} o odkaz na nejakou souhrnou databazi pripadnych prelozenych egyptskych textu? {umim Anglicky...} I kdyz by vlastne stacil {ten} Leiden X. Vim, ze jsem te s tim jiz otravoval...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Argonantus »

Což o to, to nevypadá tak složitě...

http://www.sacred-texts.com/egy/dmp/index.htm
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Faskal »

Dekuji, Argo - jinak dobre Google-fu.
Maji tam neco alchymie {to ale pekna mutace Urobora},
Obrázek
ale hlavne i dalsi hromadu zajimavych textu. {No, ten chromosom 1 u cloveka teda pise...}

Ale dosti odvadeni pozornosti od tvych otazek.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32253
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Vallun »

Mne začal zajímat starý Egypt, když jsem, v jedné knžíce objevil zajímavé udělátko jejich kněží.

Obřad spočíval v tom, že se na oltáři zapálily obětiny a některá z bohů je buď přijal a nechal shořet, nebo se mu nezdály dostatečné a oheň uhasil. Trik spočíval v tom, že oltář byl kovovou nádobou pod sochou boha vztahujícího k oltáíři ruce. Když kněží chtěli, aby obětinu odmítl, naplnili nádobou vodou, teplo z ohně pak vodu vytlačilo trubičkama do trysek usmítěných v božích rukou...;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Goran »

Kdysi jsem se o Egypt zajímal hodně a moc; dodnes z toho zájmu moc nepřežilo.

Z Argových otázek dokážu z hlavy jednoznačně odpovědět jenom na tu druhou: část zlata se dovážela ze země Kuš čili Núbie a část se těžila ve východní poušti.

Co se týče egyptské magie, prostupovala prakticky všechno. Minimálně v lékařství polovina postupů vypadá z dnešního vědeckého pohledu jako čirá magie. Kniha mrtvých je nejnápadnější, ale pojednává jen o jednom z mnoha směrů.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Faskal »

Třeba to lékařství bylo dost zajímavé.
Spíš bych ale řekl, že to byla kombinace magie a empirických poznatků ohledně léčivosti různých látek.
A také mám za to, že se lékaři dělili do několika skupin podle toho, jestli víc čarovali, nebo fyzicky léčili.
Ovšem - uměli hromadu zajímavých věcí a dost se vyznali v léčivých kytkách a podobně.

Víc ale asi Panda, má na to moc pěknou knížku.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Argonantus »

Třeba Leydenský papyrus....
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Faskal »

Nechápu.

Jak je to vlastně s trvanlivostí mumií? Slyšel jsem, že Egypťani měli jednu zásadní vadu v technickém provedení - že pokud do kobky nešel suchý vzduch, což obvykle nešel (pokud ji nevykradli), tak jim mumie shnila, i když byla docela vysušená. Je to tak?

Jinak, tento sympaťák má páteř rozežranou tuberkulózou... Píšou... Ještě že ty mumie máme - biologové z nich mají dost velkou radost.
Obrázek
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Argonantus »

Já mám z mumií divný pocit.
Totiž z toho, že je někdo odvezl a vystavil v muzeu.
Po tom, co si dali s tím pohřbem takovou práci, a provedli spoustu složitých kouzel, tak přijde nějaký otrapa a prostě si je odveze.

P.S. Kdo to je?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Bifi »

7. Nejakí nemeckí vedci nedávno prišli s teóriou, že tzv. tree of life vyobrazený v egyptských hrobkách (relatívne hranato pôsobiaca vec, z ktorej vychádza svetlo, ľudia sa pred ním klaňajú) je vlastne žiarovka s batériami v amforovitých nádobách, ktoré sú namaľované vždy nablízku. Úspešne jedno zariadenie zhotovili Egypťanom známymi technológiami. Vraj to vysvetľuje, prečo hrobky pri otvorení nemali stropy začadené od fakieľ, keď sa vnútri konali tie procesie a celé mesiace robila výzdoba. Čo si o tom myslíte? Aká alchýmia by to bola?

EDIT: Nejaká dokumentácia:
Stĺp Džed (strom života) je vidieť tu, dole sú aj žiarovkovité veci: http://www.crystalinks.com/djed.html
Viac info o žiarovke tu: http://www.theforbiddenknowledge.com/chaptera/ a http://ancientx.com/nm/anmviewer.asp?a=72
Krátke video tu: http://www.youtube.com/watch?v=GTFsPnUddA8
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Sosacek »

No, a jak to presne funguje? Kdyby to byla bezna vec na sviceni, proc by to slavnostne malovali na steny? (zaroven, mel jsem za to, ze se hodne pouzivaly zrcadla)
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32253
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Vallun »

Tak, že byl v té době již známý základní galvanický článek - jendoduchá baterie je i archeologicky prokázáno... Ale fakt si nedovedu představit, jak by Staroegypťané produkovali tenkostěnné vakuované baňky:) I když samozřejmě nic nevylučuji...

Sosáček - o zrcadlech není mco důkazů, určitě ne o zrcadlech ke svícení, jde spíš o to,že to jinak neumíme vysvětlit...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Bifi »

Updejtol som svoj príspevok hore. Tie zrkadlá sú samozrejme dobrý a jednoduchší nápad. :D
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Starý Egypt a okolí

Příspěvek od Argonantus »

http://www.dobre-knihy.cz/detail-6722/s ... egypte.htm

This one?

Jinak s tím galvanickým článkem - něco takového se prý našlo někde v Bagdádu, mluvil o tom už Souček, ale mám dojem, že Krabat, který to viděl v reálu, se tvářil dost rozpačitě. Jisté není nic, možné je leccos; elektrika v základu není zase tak složitá věc.
S tenkostěnnými baňkami bych zase neměl žádný problém já; tenhle vítr vane mnou pečlivě studovaným směrem.
Konečně, není nikde řečeno, že skončili u argonové baňky s wolframovým vláknem - Edison zkoušel všechno možné, než dospěl k tomuto řešení; a nakonec dnes svítíme zase úplně jinak.

Pokud je to pravda, pak je matoucí, že to tak dokonale a beze stopy zmizelo na tisíce let; ale i takové případy už jsem viděl; strojek z Antikytéry například.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti