Právo první noci

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Právo první noci je

středověký zvyk
8
26%
urban legend
23
74%
 
Celkem hlasů: 31

Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Právo první noci

Příspěvek od komi »

Ono podle mě záleží na tom, jestli u toho zhoupnutí z malé výšky výrazně zaškrtí krkavice nebo jestli tama něco protíká, ale dýchat se nedá. Ještě na kolejích jsem znala jednoho mamlase, co se s oblibou posílal během pár desítek vteřin do bezvědomí stiskem krkavic a přišlo mu to strašně zábavné. A třeba takový David Caraddine by taky mohl vyprávět ... kdyby mohl.

Nicméně těm oběšeným, které tam právě takto třeba minutu kopou, zřejmě krev do mozku proudí, jen čím dál míň okysličená, tak tam by trubička pomoct možná i mohla.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo první noci

Příspěvek od Vallun »

Komi - pravda, akorát bych tomu neříkal pomoci...:/

Ad komunisti...otec jednoho kolegy, co dělal s tátou prý říkal, že po padesátých letech se věšeli jen mrtvoly, že se jim předem srazil vaz...ale za zdroj samozřejmě nelze dát ruku do ohně.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak jako zastavit si kontrolovaně na pár vteřin přívod krve do mozku je velmi příjemné. Akorát jsou k tomu výrazně lepší ruce (ideálně někoho jiného), nežli provaz, neb u toho se může snadno pár vteřin proměnit v něco emeritnějšího.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Právo první noci

Příspěvek od midewiwin »

Před pěti lety se objevila zpráva, že Íránec, kterého pověsili kvůli drogám, v márnici začal dýchat, přestože údajně visel 12 minut. Jak to s ním dopadlo, nevím. Dovezli ho do nemocnice, úřady ho chtěly věšet znovu, poslední zvěst pak byla, že je v kómatu.
V literatuře i filmu mohou viselci dopadnout líp, třeba Clint Eastwood ve westernu Pověste je výš. Nebo hrdina románu Rafaela Sabatiniho Brána smrti.
Lynč na Divokém západu probíhal ve filmu i v reálu tak, že odsouzenec seděl na koni, na krku smyčku zavěšenou na větvi stromu. Pak někdo plácnul koně do zadku a chlap se zhoupnul. To mu nemuselo nutně zlomit vaz a škrcení mohlo trvat docela dlouho. Pokud ho přátelé včas sundali, mohl přežít.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Právo první noci

Příspěvek od Argonantus »

Já to sem původně věšel abych naznačil, že plán s trubičkou je náramně riskantní a nemusí vyjít.
Ostatní komentátoři to spíš potvrdili.
Aby to vyšlo alespoň v literatuře nebo ve hře, je třeba to dost přesně domyslet.
A rozhodně to nezkoušejte doma, děti.

Ano, ten "westernový" způsob věšení mám zcela přesně na mysli - dost často ho prostě na tu větev vytáhli za krk. To, co je z hlediska katovského řemesla katatrofa je při manévru s trubičkou naopak žádoucí a jediná slabá šance. Jinak zlomený vaz nebo bludný nerv a je konec.

Vallune, je to asi milosrdná latina, já mám stejné informace jako Ecthelion. Naopak se věšelo tím "westernovým" stylem, zřejmě čistě z pomstychtivosti, smysl to žádný nemá.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo první noci

Příspěvek od Vallun »

Na to, aby vyšla finta s trubičkoiu, musíš mít tak ryhclý přístup k místu popravy, že by byly realizovatelné i jiné, bezpečnější finty...

Milosrdná latina - taky mne to napadlo...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Právo první noci

Příspěvek od midewiwin »

Trubička mi starosti nedělá. V jednom příběhu, který teoreticky spřádám asi tři roky, je postava včas odříznuta z oprátky, takže přežije, ale má poškozené hlasivky. Je to možné anebo je to blbost?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo první noci

Příspěvek od Vallun »

Je to možné u škrcení rukama (brali jsme to v otázkám náhrady škody - přiškrcený zpěvák, co přišel o hlas), takže v rámci příběhu to není neuvřitelné ani u věšení...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Právo první noci

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Poškozené hlasivky...?!
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Právo první noci

Příspěvek od Argonantus »

Hlasivky mechanicky poškozeného při veseni mi připadají v pohodě. Možná něco s jazylkou ale to je na doktora.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti