Československo 1938 II.

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Wild West »

Teď zrovna toho Lakosila studuju na Technetu http://technet.idnes.cz/utok-na-trebon- ... enstvi_nyv

Jsou to zajímavé věci. Osobně jsem trochu skeptický k otázce "dokonale neprostupné obrany", zvlášť, když má být neprostupná v tak příšerné délce kolem hranic. Stačí udělat jedinou díru, a je problém, jak ukázala zkušenost z Francie. A dost mne zarazil naprostý nedostatek útočných zbraní v naší armádě; opravdu slušnou obranu dělá teprve záloha, která to v pravý čas podpoří; a to je vlastně protiútok.

Výsledek boje s Německem se hodnotí nesnadno; sami bychom prohráli téměř jistě. Že by se to mohlo podstatně protáhnout proti těm Hitlerovým čtyřem dnům, to je skoro jisté; otázka ale je, zda by se musel útok nakonec úplně zastavit. Ono to tehdy všechno ještě nechodilo výhradně na naftu.

Zkrátka, pokud by Francie nebyla ochotna na Německo zaútočit zezadu - a podle všech zpráv se zdá, že ani náhodou - pak jsme moc šancí neměli.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Vallun »

Dobrá, napíšu to znova - ano, prohráli bychom, ale německá armáda z roku 1938 byla páteří armády mnohem větší pozdější - zjednodušeně řečeno vojáci vz. 38 byli poddůstojníky druhoválečné armády, poddůstojníci a důstojníci pak tvořili vyšší a nižší důstojníky téže armády, každá jednotlivá ztráta by tu armádu oslabila... Celkově ztráty by byly natolik veliké, že by Německo bylo významně oslabeno...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Wild West »

Že jsme se bránit měli i tak, to jsem napsal už mockrát. Možná bychom i někoho strhli příkladem.
A Hitlera by bylo nepochybně snadnější zarazit na samém začátku, než později.
Případ Finů je v tomto hodně poučný.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Ecthelion »

Jerson píše:Pak se zřejmě liší informace z válečných plánů OKW a zmíně ekonomická citace.
Může být. Budu muset dohledat ty zdroje, ze kterých jsem čerpal, když jsem to průzkumoval.
Jerson píše:Postup proti bunkrům se příliš jinak než v palebné čáře dalšího bunkru dělat nedal, když byly postavené tak, aby se navzájem kryly, nicméně od toho existuje věc jako kouřová clona.
Kouřová clona je věc ošidná a spoléhat se na ni je hazard. Stačí trocha větru a všichni vojáci, které v ní postoupili kupředu, jsou vystaveni palbě nepřítele. Navíc na vytvoření clony, která by skutečně zakryla postup útočících potřebuješ těch kouřových granátů docela dost. Žádná kouřová clona taky nezastaví střepiny z granátů, které pálí zastřílené dělostřelectvo do míst, kudy postupuješ a kde se nedá nikde schovat. Všichni házející navíc budou v prostoru postřelovaném kulomety z pozic za bunkry. Žádná sranda.
Jerson píše:Na některých místech by útočné jednotky postupovaly v palbě jen jednoho lehkého kulometu. A pak se samozřejmě třeba vzít v úvahu, že pokud se jeden bunkr odmlčel, tak dva další po jeho stranách byly nekryté, jedině ze zadních linií.
Jak píšeš, bunkry se vždycky kryly mezi sebou, takže vyřazení jednoho z nich zanemanlo jen to, že palebné pole mezi nimi nebudou postřelovat zbraně ze dvou bunkrů, ale jen jednoho... tím pádem to nemuselo a asi by ani neznamenalo automaticky průlom. Druhá věc je ta, že za linií bunkrů byly okopy s vojáky, kteří palbou pomáhali prostory mezi bunkry postřelovat.
Wild West píše:...Osobně jsem trochu skeptický k otázce "dokonale neprostupné obrany"...
Rozhodně. Ani já nevěřím, že by Němci pevnostní linii nezdolali. Ale upřímně jsem přesvědčen o tom, že by na ní těžce krváceli, trvalo by jim to (nejméně týden nebo s ústupovými boji na další obranné linie spíš dva týdny) a ztráty by byly velké. Místo blitzkriegu bys měl na krku těžké postupové boje, vidinu vleklé války a vítězství v nedohlednu. Směrem k Praze bylo připraveno šest dalších obranných linií, po kterých následovala obrana Prahy samotné, která byla opravdu masivní a dělala z ní jednu z nejlepších pevností v ČSR.

Němci samozřejmě plánovali i věci jako výsadky za pevnostní linii, které by s obranou mohly zamávat... ale výsadek si nemohl s sebou vzít těžké zbraně a zálohy by pak mohly pevnostní linii zase obsadit (Němci ji nemohli po dobytí jen tak snadno zničit) a průlom zastavit. Neříkám, že by neprošli, říkám, že by jim to trvalo a stálo by je to dost životů. Což mohlo být rozhodující. Bunkry navíc byly určeny k tomu, aby nám daly dost času mobilizovat... a během mnichovské krize stála na hranicích již plně mobilizovaná armáda, která na bunkrech tak již nebyla závislá.
Wild West píše:Stačí udělat jedinou díru, a je problém, jak ukázala zkušenost z Francie.
Pozor, ve Francii Němci pevnostní linii úplně obešli, neproráželi ji. To by v případě útoku na Československo neplatilo, protože Němci by útočili přímo proti pevnostní linii a na místech, kde to naše obrana předpokládala. Nevymysleli žádný geniální plán, obchvat nebo manévr, který by jim získal vítězství... prostě by hnali vojáky proti bunkrům a doufali ve vítězství početní převahy. To se bez ztrát neobejde. Jak vypadaly německé útoky proti pevnostní linii je vidět třeba u Mławy (posílal jsem článek kdysi dávno, je kdyžtak pro zájemce tady), to samé zkoušel Mussolini, když poslal itlaské vojáky proti francouzským pevnostem na jihu... a taky jeho invaze skončila kravavým mlýnkem na maso a pomalým postupem, i když proti nim nestála v podstatě žádná armáda (všechno co mělo nohy bylo odveleno na sever).

:arrow? Jinak jsem se díval, jak reálná byla možnost, se kterou se občas operuje... a to svržení Hitlera generály... a překvapivě jsem dospěl k tomu, že více než reálná.

Fakticky vůdčí osobou vojenské opozice proti Hitlerovi byl generál Ludwick Beck, který rezignoval z místa šéfa generálního štábu armády (OKH), poté, co tvrdil, že Německo není na válku připraveno a bude koalicí ČSR, Francie a Velké Británie poraženo. Generálové dokonce tajně poslali do Velké Británie několik emisarů, aby požádali o pomoc proti Hitlerovi (za což by v případě odhalení šli před popravčí četu, protože to byl přímý akt zrady... takže je vidět, že to zřejmě mysleli vážně).

Nejdřív odcestoval Ewald von Kleist-Schmenzin s pasem, který obstaral admirál Canaris. Před odjezdem mu generál Beck řekl:
Přivezte mi jasný důkaz, že Anglie bude v případě Československa bojovat, a já udělám konec tomuto režimu.
Von Kleist-Schmenzin mluvil i s Churchillem, ale výsledek nebyl žádný. Po něm jel do Anglie podplukovník Hans Bőhm-Tettelbach (kterého pověřil nový šéf OKH, generál Franz Halder), ale ani jemu se nepodařilo Brity přesvědčit. Německý vyslanecký rada v Londýně se sešel s britským premiérem v předvečer Mnichova, aby se domluvil na zastavení případné války za každou cenu a nabídl zřejmě i Hitlerovo sesazení. Hans Oster, později jeden z podřízených Canarise, měl dokonce již připraveno komando pro případ převratu (Hitler jej neměl přežít) a bylo stanoveno datum pro jeho uskutečnění. Hitlerovi se ale podařilo přesvědčit Velkou Británii a Francii k jednání v Mnichově, což značně zvedlo jeho prestiž a generálové puč nakonec odvolali.
britský velvyslanec Henderson hlásil z Berlína píše:Donutí-li zvenčí Hitlra vzdát se tohoto úmyslu (tj. anexe českého pohraničí) v hodině jedenácté, pak jeho režim tuto ránu nevydrží. Dojde-li k válce, přivede okamžitá intervence Anglie a Francie režim k pádu.
Je otázka, jak by tato existující vojenská klika reagovala, pokud by se bleskový útok skutečně zasekl a na našich hranicích armáda krvácela při marné snaze probít se vpřed, přičemž ztráty by dramaticky narůstaly. :think:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Vallun »

Ecthelion + 1

Ještě bych dodal, že v září 1938 byla Německá armáda téměř celá u našich hranic, Pochybuji,že by Francie odolala nepřipojit si předtím Němci obsazené državy...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Jerson »

Francie se do útoku nezapojila ani o rok později, když Německo napadlo mnohem větší Polsko. Tedy zapojila - jejich tanky najely na protitankové miny, velitel vystoupil šlápnul na protipěchotní minu, a tím se útok zastavil, protože s něčímtakovým nepočítali.
Zavraždit Hitlera se různí lidé pokoušeli minimálně sedm posledních let jeho vlády a ani jednou se jim to nepodařilo. Ani sesazení nevyšlo, a to ani ve chvíli, kdy bylo jasné, že Německo válku prohraje.
Ztráty byly docela velké i při útoku na Polsko a generálové se k ničemu neodhodlali, protože vítězství bylo dost rychlé. Navíc když v té době každý voják osobně přísahal věrnost Vůdci, tak to v mnohých prostě vzbuzovalo dojem zrady, a k tomu Němci neměli nikdy sklony.

Jinak to postřelování bunkrů navzájem fungovalo,tak, že střelci pálili naslepo podle toho, co jim říkal velitel, který okolí obhlížel periskopem s velmi malým zorným polem. Sám jsme byl dost překvapen, jak málo toho velitel viděl a že střelci neviděli prakticky nic (pokud měli střílnu odkrytou, tak něco málo, ale v případě obrany se měla zakrýt úplně. Takže mohli palbou narušovat postup pěchoty a přibít jí k zemi, aby mohlo zasáhnout dělostřelectvo, ale bunkry navzájem by se proti útoku ženistů s minami bránily o dost složitěji, než se obecně předpokládá - a to i v případě, že by byla dobrá viditelnost. V noci nebo mlze by stříleli naslepo.

S podpůrnou palbou by to taky nebylo tak slavné - dělostřelectvo i pěchota musely být rozmístěné podél poměrně dlouhých hranic, navíc často v kopcovité oblasti. Představa, že děla budou vždycyk tam kde Němci zaútočí je poměrně naivní, vzhledem k délce hranic, a to i v případě, že by věděli, kdy a kde útok začne (pro mě bylo překvapením, že měl začít směrem na Třeboň a Budějice,tam by to bylo dost složité pro obě strany.

Můj velmi optimisticý odhad zní, že bychom se s ústupem mohli bránit tři týdny, čtvrtý by byl Hitler v Praze. Je třeba nezapomínat, že by se později určitě přidali i Poláci a následně Maďaři - v té době jsme měli nepřátele prakticky úplně na všech stranách (kromě hornatého kousku Rumunska).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Vallun »

Polsko není Českolovensko...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Jerson »

Ano - Polsko bylo větší, mělo mnohem více lidí, a nežila v něm pětina lidí hlásácá se k národnosti útočícího státu.
Můžeme se tu bavit o taktice do aleluja, ale pořád bychom měli mít na paměti fakt, že v polovině třicátých let jsme jakoukoliv potenciální válku prohrávali na strategické úrovni.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Ecthelion »

Jerson píše:Zavraždit Hitlera se různí lidé pokoušeli minimálně sedm posledních let jeho vlády a ani jednou se jim to nepodařilo. Ani sesazení nevyšlo, a to ani ve chvíli, kdy bylo jasné, že Německo válku prohraje.
V roce 38 byla situace přeci jen trochu jiná - Hitler za sebou neměl kromě anšlusu žádná vítězství, neměl auroleu vojenského génia a opozice proti němu byla mnohem širší. Pokud šéf generálního štábu a bývalýý šéf generálního štábu posílají emisary do Anglie, aby získali spojence proti šéfovi vlády, tak ta možnost převratu, který by ho svrhl mi přijde víc než reálná.
Jerson píše:Ztráty byly docela velké i při útoku na Polsko a generálové se k ničemu neodhodlali, protože vítězství bylo dost rychlé.

Ztráty v Polsku byly těžké, ale armáda byla pořád na postupu - polská obrana se hroutila a stahovali se o desítky kilometrů denně. Tanky se hnaly pořád na východ... a když postupuješ, tak se dá nad ztrátami zavřít oko. Je něco jiného platit stovku vojáků za třicet kilometrů postupu a stovku vojáků za dvacet metrů. Kdyby opravdu zamrzli na hranicích bez možnosti postupu v bitvě, která by připomínala nedávnou hrůzu první světové války, byla by to úplně jiná situace.
Jerson píše:S podpůrnou palbou by to taky nebylo tak slavné - dělostřelectvo i pěchota musely být rozmístěné podél poměrně dlouhých hranic, navíc často v kopcovité oblasti. Představa, že děla budou vždycyk tam kde Němci zaútočí je poměrně naivní, vzhledem k délce hranic, a to i v případě, že by věděli, kdy a kde útok začne (pro mě bylo překvapením, že měl začít směrem na Třeboň a Budějice,tam by to bylo dost složité pro obě strany.
Armáda byla plně mobilizovaná a rozmístěná na hranicích v místech, kudy by Němci útočili, takže předpokládám, že děla by byly po ruce. Je navíc naivní si myslet, že by dělostřelectvo v rámci mobilních záloh nebylo přesunuto do oblastí, na které Němci útočí.
Jerson píše:Můj velmi optimisticý odhad zní, že bychom se s ústupem mohli bránit tři týdny, čtvrtý by byl Hitler v Praze.

Může být, měsíc je můj realistický odhad, můj optimistický by byly měsíce dva s tím, že po nich by se armáda stáhla na Slovensko a pokračovala v boji tam. A za dva měsíce se toho může stát sakra hodně. Třeba by Němcům došel benzín a munice, nebo by Hitler dostal mrtvici. Možné je všechno.
Jerson píše:Je třeba nezapomínat, že by se později určitě přidali i Poláci a následně Maďaři - v té době jsme měli nepřátele prakticky úplně na všech stranách (kromě hornatého kousku Rumunska).
S tím určitě opravdu pomalu.

:arrow? Účast Maďarů by účinně eliminovalo zapojení Rumunska, které dalo v předvečer Mnichova najevo, že je ochotné splnit své spojenecké závazky a vystoupit do boje po našem boku. Slovensko je okrajové bojiště, tam by Lev Prchala vedl ústupové boje, než by Rumuni rozvinuli ofenzivu (a vzhledem k tomu, že Rumuni už po prvni světové válce jednou Budapešť obsadili, musela by velká část maďarských vojáků na rumunskou frontu). Naši nepřátelé tam definitivní vítězství nemohli vybojovat, na to je slovenský terén příliš neprostupný a vhodný k obraně.

:arrow? Polsku zase v případě útoku proti Československu hrozila přímá válka se Sovětským svazem a po sovětsko-polské válce ve dvacátých letech by si to jednak sakra rozmýšeleli... a jednak by na naší frontě mohli nasadit také pouze omezené síly, protože hlavní armády by musely krýt východní hranici.
Jerson píše:...pořád bychom měli mít na paměti fakt, že v polovině třicátých let jsme jakoukoliv potenciální válku prohrávali na strategické úrovni.
Na strategické úrovni nikdy neměli Řekové šanci se ubránit Peršanům. Stejně jako husiti nikdy neměli šanci proti křížácké přesile. Mohl bych pokračovat, seznam je dost dlouhý.

Ve válce se toho může stát dost, co změní poměr sil. Stáli jsme proti přesile, ale naše armáda byla dobře připravená, zásobená a vojáci chtěli bojovat za svou vlast. Zbytek je třeba poručit do rukou Božích a bojovat za správnou věc. Možná bychom prohráli, možná bychom vyhráli, ale bránit jsme se měli.

Stejně jako bychom se měli bránit jakékoli agresi dnes, přestože naše armáda je malá a dost pravděpodobně bychom na útočníka nestačili.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Sosacek »

Ecthelion (nepřihlášen) píše:Stejně jako bychom se měli bránit jakékoli agresi dnes, přestože naše armáda je malá a dost pravděpodobně bychom na útočníka nestačili.
To si nedelej legraci, a sleduj co se deje na ukrajine, abychom si to nahodou nedali za par let v ceske verzi se zemanem.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Vallun »

Jenže na Zemanově straně nikdo z armády není:) ale to je tady dost OT...

Podle mého by hory do zimy nepřekonal (útočit mohl necelé dva týdny, pak by došly zdroje) a záleželo by, jak efektivní by byla blokáda...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Jerson »

Vallune, my se tu dohadojeme o stavu zásob německé armády a ty pak prohlásíš jako danou věc, že měli zdroje na dva týdny ... to fakt nechápu.
Kromě toho československá armáda na tom taky nebyla z hlediska paliva a vozového parku nijak skvěle, chybělo dost školených řidičů a mechaniků, i automobily.
Ecthelion (nepřihlášen) píše:Pokud šéf generálního štábu a bývalýý šéf generálního štábu posílají emisary do Anglie, aby získali spojence proti šéfovi vlády, tak ta možnost převratu, který by ho svrhl mi přijde víc než reálná.
V roce 1940 letěl Hess jako Hitlerova levá ruka do Británie vyjednat mír - nějaké vysílání emisarů bych zase nepřeceňoval. možná ho chtěli svrhnout, ale já mluvím o tom, že by to nejspíše nedokázali, stejně jako to nedokázali nikdy potom. Ani ho nedokázali zabít, a přitom by si člověk myslel, že vytáhnout při poradě na štábu pistoli a několikrát vystřelit by bylo mnohem jednodušší než vyvádět nějaké caviky s bombou.
Ecthelion (nepřihlášen) píše:Ve válce se toho může stát dost, co změní poměr sil. Stáli jsme proti přesile, ale naše armáda byla dobře připravená, zásobená a vojáci chtěli bojovat za svou vlast. Zbytek je třeba poručit do rukou Božích a bojovat za správnou věc. Možná bychom prohráli, možná bychom vyhráli, ale bránit jsme se měli.
Prohráli bychom naprosto jistě, stejně jako prohrál každý menší evropský stát o rok nebo dva později. Ano, mohli bchom na to být hrdí - jen se obávám, že opět ze strategického a politického pohledu bychom nejspíše dopadli mnohem hůře, protože v očích ostatních států bychom byli odpovědní za rozpoutání další evropské války, a o pár let později bychom si museli vybrat, zda budeme bojovat na straně Německa proti SSSR nebo obráceně - tedy pokud by nás Stalin nenapadl rovnou.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Vallun »

Jerson - dohaduješ se tu jen Ty, já jsem s Ecthelionem ve shodě na tom,že jejich zásoby byly tristní. Každopádně jejich zásoby NESTAČILY na prolomení linie opevnění...ano, my na to taky nebyli skvěle, ano bylo by to krvavé,a le pořád lepší šrámy na těle než na duši...
protože v očích ostatních států bychom byli odpovědní za rozpoutání další evropské války,
Vyčítá se to snad Polsku?
já mluvím o tom, že by to nejspíše nedokázali,
měli by mnohem větší šanci než kdykoliv potom...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Ecthelion »

Jerson píše:Prohráli bychom naprosto jistě, stejně jako prohrál každý menší evropský stát o rok nebo dva později.
Bojím se, že ve zvýrazněném se prostě neshodneme. S danou větou za sebe nemohu souhlasit z důvodů, které jsem zde již dříve uvedl.
Wild West

Re: Československo 1938 II.

Příspěvek od Wild West »

Sám jsme byl dost překvapen, jak málo toho velitel viděl a že střelci neviděli prakticky nic

Takové tankistické. Dokonce horší, koukal jsem z obojího, a v bunkru je fakt vidět jen tvůj sektor palby a nic víc. A hlavně, nemůžeš si otočit věží.
S podpůrnou palbou by to taky nebylo tak slavné - dělostřelectvo i pěchota musely být rozmístěné podél poměrně dlouhých hranic, navíc často v kopcovité oblasti.
Thats. Razantní palba zezadu je možná jedině zařízeními, které s bunkry nesouvisí, tedy s přisunutými vojsky. Tam vidím taky jasnou achilovku systému.
Armáda byla plně mobilizovaná
Mobilizovaná ano, ale bohužel ne moc mobilní. S ohledem na rok 1938.
Už to tu padlo v souvislostí s podstatou obranné strategie - pokud bude napadena Francie, Československo a Polsko zaútočí. A několika dobře mířenými dotazy jsem zjistil, že vlastně moc nemělo, čím zaútočit. Drtivá většina všeho byly tažené kanony, a raději se ani neptám, čím tažené. Tanků zoufale málo.

A to souvisí i s tím, o čem mluví Jerson - i kdyby se neútočilo, přísun záloh potřebuješ co nejrychleji na místě, které se nedá vždy perfektně předvídat. Dobrá obrana má fakt mezi těmi bunkry dělo. To nevidím reálně v silách naší armády.
Stačí dělit počet děl počtem kilometrů, a je dost jasno. Dělo na kilometr...?
Je navíc naivní si myslet, že by dělostřelectvo v rámci mobilních záloh nebylo přesunuto do oblastí, na které Němci útočí.
Jistě. Jenomže napřed Němci útočí, a pak přisouváš děla. A vypuká docela drsný závod s časem.
Jerson píše:Můj velmi optimisticý odhad zní, že bychom se s ústupem mohli bránit tři týdny, čtvrtý by byl Hitler v Praze.
Může být, měsíc je můj realistický odhad, můj optimistický by byly měsíce dva

Tohle se fakt blbě odhaduje. Může se to sesypat do týdne a může to vydržet celé měsíce, když útočníkovi taky něco krachne v systému. Fakt nevím.
Ve válce se toho může stát dost, co změní poměr sil. Stáli jsme proti přesile, ale naše armáda byla dobře připravená, zásobená a vojáci chtěli bojovat za svou vlast. Zbytek je třeba poručit do rukou Božích a bojovat za správnou věc. Možná bychom prohráli, možná bychom vyhráli, ale bránit jsme se měli.
Tak asi. Prostě to zkusit a uvidí se; lepší karty jsme v rukou neměli.
Stejně jako bychom se měli bránit jakékoli agresi dnes, přestože naše armáda je malá a dost pravděpodobně bychom na útočníka nestačili.
Dnes bychom naopak měli na útočníka velmi snadno stačit. Hrozí nám jen bandy zločinců a teroristů a sem tam zaběhlá raketa z Iránu.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti