Pivo

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

ani dnes bych nejela do sousedního města, protože tam mají pivo levnější.
Ono by mně to stálo benzín a pokud bych ten čas využila k práci, tak si na to dražší pivo klidně vydělám.
A mám dojem,že v rámci jednoho města ten volný trh mohl i ve středověku fungovat docela dobře.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

MaYdo, prosímtě, dnes máš v jednom supermarketu piva z celé republiky! :eyecrazy:
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

já mám především , ilgire, dojem, že právo vařit pivo měly jednotlivé domy, že to nebylo tak, že tam byl jeden pivovar pro celé město a od něj kupovali pivo všichni.

Taky jsem někde slyšela, že se pilo hlavně pivo, protože pít vodu ve středověku bylo poněkud odvážné.

Já mám dojem, že ve středověku se většina potravin připravovala doma a nakupovaly se hlavně suroviny.

Prostě se tu zas dopouštíme toho, že se díváme na středověk dnešníma očima.

Středověký volný trh byl značně omezen tím, že hospodyně vybírala na trhu mezi venkovankami z okolí a neměla tam vejce, dovezená z Číny nebo čertví odkud, ale principy volného trhu fungovaly.

Výběr v dnešním supermarketu je pochopitelně mnohem širší, jen nevím, jestli to je výhoda.
Nákup se tak stává poměrně složitým rozhodovacím procesem a bere tím část duševní kapacity, kterou by bylo možno věnovat něčemu zajímavějšímu, než rozhodování, které pivo nebo jogurt vybrat.
Ostatně jsem zjistila, že obvykle kupuju stejný druh jogurtu, ať už vybírám v hypermarketu z dvaceti druhů nebo v menším obchodě z pěti. Jen v tom hypermarketu mi trvá dýl, než se zorientuju, co tam vlastně mají a než ty regály oběhnu.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

V podstatě souhlas. Jen s těmi domy vařícími pivo bych to neviděl tak růžově. Tohle právo bylo dost cenné a nedávalo se jen tak někomu. Měly ho kláštery, hradní pánové, města. Pokud nějaký měšťan vařil pivo, pak ho dozajista nevařili jeho sousedé a on sám tohle právo dostal od vrchnosti.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

pro přehlednost vymazáno - netýká se tématu
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 21. 10. 2008, 09:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

S tím pivem to bylo tak, že snad každý si (ve městech) vařil pivo, ale velice slabé.* Pilo se proto, že běžně dostupná voda nebyla kvalitní a takhle se mimojiné převařila. A pily ho i malé děti. Ostatně slovo "pivo" znamená "to, co se pije", tedy "pití" nebo "pitivo".

Naopak kdo měl várečné právo, ten vařil kvalitní, silné pivo. Vztah těch dvou piv bych viděl asi jako udělat si doma pití ze sirupu a zajít si do hospody na kofolu.

EDIT: * vařilo se ze zbytků chleba, z toho vznikl taky pojem "tekutý chléb"
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Jo, bobaque, taky mám dojem, že jsem někde četla, že slabé pivo byl běžný nápoj právě pro zdravotní závadnost vody.
Naposledy upravil(a) maYda dne 21. 10. 2008, 21:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

Pivo se konzumovalo nejen pro převaření a tím zajištění menší závažnosti, ale také, že se jedná o věc vcelku výživnou.
Poslední důležitá věc je jeho konzumace v horkém prostředí, což dříve bylo dost povolání od kováře, skláře až po pracovníky hutí, dolů, obsluhy parních strojů atd.
Chmel v pivu obsahuje močopudné látky, díky kterým nastává potřeba pivo zase brzy vymočit. Což je v horkém prostředí dokonalý nástroj jak udržet rozumnou hydrataci a zároveň obsah soli a v pohodě ledviny. (vše vztažené ke slabým pivům)
Zkuste si vypít pět litrů samotné vody..
A je kocour v troubě!
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Mě by stejně zajímalo jak takové pivo ve středověku vlastně chutnalo. Jestli to bylo něco normálního nebo jestli to byl nějaký patok. A co by Rudolf II řekl, pokud by mu dali dnešní krušovickou 12.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32253
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Jestli se dostaneš do Brna, tak tam v jedné z hospůdek u ÚS mají pivo vařené údajně dle středověkých postupů s přihlédnutím k dnešní hygieně potravin. Já to okusil a nechutnalo vůbec zle... ale je samozřejmě otázka, nakolik je to věrná nápodoba...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Poznámka od Argonanta:

A poznamenávám, že středověkým pivem se velmi zabývá mistr Gorvin, který zde byl už několikrát připomínán.

http://www.gorvin.mysteria.cz/pivo/slad.htm
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

juch, děkuji za téma.

Pivo je poměrně dost zajímavý problém.
Jak jsem byl poučen, vařilo se už od nepaměti (tj. od Mezopotámských civilizací). Poměrně nedávno prý vědci udělali rekonstrukci toho procesu a výsledné pivo bylo neskutečně hnusné.
Tak neví, jestli to tak mělo být, nebo jestli udělali chybu.

.... osobně by mne ale třeba zajímalo, jaké jsou rozdíly mezi pivními a vinnými kvasinkami.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

to se ptáš Ty, biologu?

Já vždycky měla za to, že to je pokaždé jiný druh.
Něco jako plíseň na sýru - když je huňatá a bílá , je to Hermelín, když je zelená a uvnitř sýra, je to Niva.

Ale nejsem si jistá, jestli mně za tu poslední větu nepřijde strašit prabába - odborná učitelka mlékařství a výroby sýrů.
já myslím, že to dnes těžko posoudíme - takový egypťan ( jo, někde jsem četla , že již staří Egypťané...) mohl mít úplně jiné chutě.

a nejen Egypťané - skutečně drahá vína pro znalce prý většině běžných konzumentů nijak zvlášť nechutnají.

ono se taky vařilo pivo z lecčehos, nejen z chmele, ale tuším i z datlí.

v Albertu na Smíchově měli nedávno indické pivo z kukuřice a v televizi ukazovali, že Japonci našli způspob, jak vyrobit pivo z mlíka. Prý mu říkají Bilk. Jak jinak, největší ptákoviny vynalézají Japonci.
To indické pivo jsem nekoupila, za stejné peníze byly nejmíň tři lahve mého oblíbeného Staropramenu Granát.
A teď se jdu povívat do ledničky, jestli tam nemám aspoň plechovku Braníku.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Ano, to se ptám Já.
Kvasinkám rozumím jenom do té míry, že je umím vyset a pak sklidit. A možná rutinní vytváření bezbožných zrůd z těchto bytostí.
Na toto jsem se ptal i jinde, ale zdá se, že se na to budu muset podívat sám.
Pak poreferuji.

Možná bych si povzpomínal na nějaké informace co do současnosti piva, ale zajímavější by byla třeba ta historie.
Ostatně, jedna z nejúžasnějších budov v Brumově je právě pivovar.
http://www.adam2006.estranky.cz/archiv/iobrazek/368

Ovšem je to příliš slabá historie, než aby to bylo příliš zajímavé.

Osobně bych třeba rád nasál informace o hodně starých postupech - víte někdo něco, či máte aspoň tip na rafinované zdroje?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

No, ten Gorvin to rozchodil a jeho postupy jsou zřejmě původní až nejpůvodnější. V pivovarnictví zmizel nejméně na dva roky.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti