Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Fingalen:
Pokud Slováci positivně vnímají pomnichovský slovenský stát, tak bych se tomu líčení asi nedivil. Tehdy bych tomu asi kudla v zádech neříkal (situace se mohla jevit všelijak), ale zpětně k tomu vzhlížet solidně zavání a "nevděk" je myslím velmi mírné slovo, kterým bych to označil.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Fingalen »

Wild West píše:Proč? Problém byl evidentně na obou stranách - požadavek vlastního státu je naprosto legitimní a vážná otázka. Češi ji nikdy vůbec nepřipustili do hlavy.
Neviem prečo, priznám sa. Možno som bol odmalička masírovaný považovať Čechov za "svojich". Možno preto, že aj v súčasnosti mám širšie kruhy dobrých známych v ČR ako na Slovensku. Že si s ľuďmi z Brna rozumiem viac ako s ľuďmi "z východu". Možno preto, že osobne vnímam, že toho, čo som stratil je viac ako toho, čo som rozdelením získal. Možno preto, Čechom v medzinárodných zápoleniach ľubovoľného druhu pocitovo fandím a necítim (na rozdiel od početnej skupiny Slovákov) nadšenú škodoradosť z ich neúspechov. Neviem, akým smerom medzi tými bodmi idú kauzálne šípky. A v zásade to bežne ani veľmi neriešim, nie je to v mojom živote veľmi dôležitá issue.
Len je pre mňa v reakcií na túto diskusnú slučku zaujímavé sledovať svoje pocity po 20 rokoch s ohľadom na to, že ČSR som zažil len ako dieťa. Čiže asi to tu beriem trochu ako platformu k introspekcii viac ako nejakú historickú debatu.

A k historickým skutočnostiam sa mi teda vyjadruje skôr ťažko. Nepoznám ich.
Wild West píše:Nejde o nějakou marginální partičku kanadských fašistických emigrantů, jak je tvrdohlavě vykreslovala česká média v té době, ale docela velikou masu lidí.
Ano, to je vec, ktorá je asi desivo pravdivá a informácie tu, mi ju umožnili vidieť. Faktom je, že tá docela velká masa tu vystupuje v rôznych podivných záležitostiach stále. Osobne nepoznám nikoho, kto by volil Fica, či onehdy Mečiara a iných podobných gangsterov, v okruhu mojich známych boli títo ľudia vždy vnímaní ako niekto divný snáď až nepochopiteľný. Napriek tomu ich rozhodne málo nie je. V podobnej bubline som asi žil aj čo sa týka postoju k Čechom a rozdeleniu Československa.
Wild West píše:Dubeček byl takovej blbeček.
To je pozoruhodné. Imo je na Slovensku Dubček spolu so Štefánikom jeden z najglorifikovanejších Slovákov z obdobia čs dejín. 68. rok sa tu spája hlavne s ním. Ale faktom je, že mám v týchto znalostiach tiež značné medzery.
Wild West píše:Jediné, co jsem u Slováků nikdy nepochopil a nevydýchal, byla ta 1. SR. Tehdy IMHO zaujali Slováci většinově nemravný a pohodlný postoj.
Eleshar_Vermillion píše:Pokud Slováci positivně vnímají pomnichovský slovenský stát, tak bych se tomu líčení asi nedivil. Tehdy bych tomu asi kudla v zádech neříkal (situace se mohla jevit všelijak), ale zpětně k tomu vzhlížet solidně zavání a "nevděk" je myslím velmi mírné slovo, kterým bych to označil.
Alef0 celkom dobré popísal základy tej kontroverziu okolo Tisu. Rozhodne si nemyslím, že by bol slovenský štát väčšinou Slovákov vnímaný pozitívne. WW pohľad na nemravnú pohodlnosť je imo parádne výstižný. Vtedy sa to nepochybne javilo inak. Dnes si myslím, že väčšina rozumných ľudí cíti, že tie benefity za to nestáli. Odrazom toho možno je, že štátnym sviatkom sa stále oslavuje 28. október a nie 14. marec. 14. marca sa akurát tradične zlezú v Bratislave náckovia zo širokého okolia, Kotleba im niečo porozpráva, pobijú sa s antifákmi a väčšina ľudí si nespomenie, že je nejaké výročie. Z rôznych Dúhových pochodov je obyčajne väčší povyk.
Asi to neviem podložiť výskumami, ale som presvedčený, že pozitívny postoj veľkej časti Slovákov k 1.SR je blbosť.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Wild West »

Problém byl evidentně na obou stranách - požadavek vlastního státu je naprosto legitimní a vážná otázka. Češi ji nikdy vůbec nepřipustili do hlavy.
Neviem prečo, priznám sa. Možno som bol odmalička masírovaný považovať Čechov za "svojich".


No, to je právě to; byli jsme masírováni tím čechoslovakismem úplně stejně, a celé to nebyla tak úplně pravda. To, že si rozumím s řadou Američanů nijak nemění fakt, že jsem Čech a oni Američani.
Právě pro řadu různých špatných českých zkušeností myslím, že historické nepravdy a iluze mohou být velmi nebezpečné. Ona se ta pravda má tendenci nakonec proklubat v nejnevhodnější okamžik.
Máme takové traumatické nedořešené věci v historii taky, spojené s pohodlnou nemravností:
viewtopic.php?f=88&t=6939&start=90
A v zásade to bežne ani veľmi neriešim, nie je to v mojom živote veľmi dôležitá issue.
V zásadě taky - je to dost vedlejší otázka v životě, která se probudila zajímavou poznámkou v jedné diskusi (citováno na začátku).
Imo je na Slovensku Dubček spolu so Štefánikom jeden z najglorifikovanejších Slovákov z obdobia čs dejín.


Můj postoj je dost nestandardní; plno Čechů nad ním ještě dneska uroní slzu. Do r. 1992, kdy Klaus - a vlastně i Havel - rukou společnou a nerozdílnou začali historii zase přepisovat jiným příběhem, IMHo o něco přesnějším, byl Dubček big hero, někdo, kdo vzbudil pozornost i na Západě.
Můj problematický postoj k Dubčekovi byl přirozeně dán tím, že - podobně jako Havel i Klaus v dojemné shodě - jsem nikdy nebyl reformní komunista a pokládal jsem to celé za omyl dějin. Komunismus s lidskou tváří je pro mne stejně zbytečný hybrid, jako případný nacismus s lidskou tváří; je otázka, jestli je něco takového možné a je druhá otázka, k čemu je to dobré.

Definitivně Dubčekova busta spadla na zem a roztříštila se na kousíčky po zkoumání případu Pamětí Vasila Bilaka a zjištění z úst několika přítomných svědků, že Dubček věděl tři dny před invazí (!) že k ní dojde, ale jednak tomu věřit nechtěl, jednak se mu tím rozbila celoživotní iluze, takže o tom neřekl ani ostatním soudruhům.

Druhá taková šílená epizoda je, že když mu řekli na podzim 1989, že ho za prezidenta nechtějí, tak se rozplakal.

Dubček nebyl ani tvůrce komunismu s lidskou tváří, jen někdo, kdo byl zrovna náhodou po ruce. Postava Chauncey Gardnera, který prochází světem okolo, nic nechápe a přátelsky se usmívá. Rozhodně nikdo, kdo by měl řídit cokoli, natožpak stát. IMHO nebyl o mnoho chytřejší, než Jakeš (a ten byl přímo legendární).
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Česká Wiki třeba ohledně postojů k Tisovi na Slovensku naznačuje dost hrozné věci. Zajímavé je, že slovenská wiki se věnuje striktně životopisu a Tiso pro ni definitivně končí momentem svého pohřbu.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Fingalen »

Wild West píše:No, to je právě to; byli jsme masírováni tím čechoslovakismem úplně stejně, a celé to nebyla tak úplně pravda. To, že si rozumím s řadou Američanů nijak nemění fakt, že jsem Čech a oni Američani.
Ja by som do toho čechoslovakizmus práve úplne neťahal. Vždy som bol Slovák. Skôr mi ide o akúsi "medzinárodnú väzbu", ktorá bola v mne blízkych kruhoch vnímaná ako výnimočne pevná (tu práve vidím tu idealizáciu). A nejde tu o to, že si dobre rozumiem s mnohými Čechmi ako skôr o to, že ich pozitívne hodnotím (na pocitovej úrovni) aj vo všeobecnejšej rovine, tj. bez ohľadu na to, či sa s nimi osobne poznám. Ale zrejme je to možno ozaj len ozvena tej masáže v detstve.
Wild West píše:Dubček nebyl ani tvůrce komunismu s lidskou tváří, jen někdo, kdo byl zrovna náhodou po ruce.
A myslím, že pre mnohých Slovákov hralo nemalú rolu, že to bol Slovák vo vrcholnej politike a zhodou náhod spájaný s pozitívne hodnoteným obdobím.
Eleshar_Vermillion píše:Česká Wiki třeba ohledně postojů k Tisovi na Slovensku naznačuje dost hrozné věci. Zajímavé je, že slovenská wiki se věnuje striktně životopisu a Tiso pro ni definitivně končí momentem svého pohřbu.
To je v skutku zaujímavé. Hodnotiť si na Slovensku asi nikto netrúfne, aby sa vyhol výsmechu (v prípade chválenia) a bitke (v prípade kritiky). :lol: Tie "hrozné veci" v skutočnosti nie sú až také hrozné, ak človek vie, o kom je reč (menovite ľudia ako biskup Korec a Sokol, Ďurica (a jeho veleslávna kniha Dejiny Slovenska a Slovákov časovej následnosti faktov dvoch tisícročí :-D) či viacerí spomínaní zábavní politici). Tých pokusov bolo proste plno, ale v podstate nič zásadné spoločnosť neprijala.
Čo sa tých percent týka, tak moja laická interpretácia by bola asi taká, že síce klesal počet negatívne hodnotiacich ale rovnako klesol ale podiel obdivovateľov a vo výsledku je akurát viac indiferentných, ktorí sa proste o to nezaujímajú (napríklad preto, že ich viac oslovuje Farmár hľadá ženu), alebo to považujú za vzdialenú minulosť a príde im to ako hodnotenie vlády Pribinu.
Inak tam osobne veci "hrozné" v mojich očiach veľmi nevidím.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Wild West »

On asi myslel hrozné věci stran těch židů.
Ještě pro obveselení:
http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/samo-d ... vakov.html
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Resurrection »

Jen přihodím takový osobní pohled. ČSR jsem v podstatě nezažil (při rozdělení mi bylo 5 a nic si z toho nepamatuju). Ale obecně jsem měl Slováky v podobné kategorii jako třeba Moraváky. Od spoluobčanů v bezprostředním okolí se obě skupiny liší tím, že žijí o něco východněji (jsem z podkuršnohoří) a mluví dialektem, kterému ale rozumím. Tenhle můj osobní přístup ale různí paliči vlajek, vajíčkáři nebo obdivovatelé Tisa či 1.SR silně narušují. Co mě pak na tom mrzí nejvíc je, že v ČR dlouhodobě narůstá apatie vůči Slovensku. Média píší o Slovensku zřídka, neřeší to skoro nikdo a to zmiňované poměřování "ptactva" se u nás v podstatě neděje - občas se jen tak mimochodem zmíní "například na Slovensku je to mimochodem tak a tak". Nebýt hromady Slováků studujících/pracujících v Praze, kontakt by byl asi tak intenzivní jako třeba s Polskem.

Což je určitě škoda, protože blízkost nejen jazyková, ale všemožná jiná je ve světovém měřítku unikátní. Slovák s Čechem jsou si rozhodně blíže než Sas a Bavorák jak jazykově, tak i kulturně. Jsou státy složené z mnohem různorodějších skupin. Rozdíly jako míra věřících apod. jsou takový kolorit z mého pohledu přesně na úrovni Češi vs Moraváci.

Abych to zkrátil, prostě historicky to znám docela dobře a lecčemu i rozumím. Osobně se mi ale rozdělení příčí a nechápu ho. Možná pod vlivem všeobjímajícího upírství mám totiž dojem, že rozdělení mělo s "národy" a jejich cítěním/potřebami právě tak málo společného, jako má politika se zájmy lidí nebo státu.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Wild West píše:On asi myslel hrozné věci stran těch židů.
Ještě pro obveselení:
http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/samo-d ... vakov.html
Ne, Eleshar myslel věci jako:

"Slovenská společnost je ve vztahu k Tisovi silně polarizovaná."
"Současně s tím rostl počet nerozhodnutých respondentů."
"Po získání nezávislosti Slovenska v roce 1993 se pod vedením Vladimíra Mečiara ani jeden politik od Tisa nedistancoval."
"požadoval slovenský diecézní biskup Alojz Tkáč [...], aby se Češi kolektivně omluvili za Tisovu popravu"
"Na Slovensku však obdržel biskup díky svému pokusu rehabilitovat Tisa velkou podporu, protože Tiso byl v širokých vrstvách společnosti vnímán jako mučedník a symbol slovenské nezávislosti."
"V roce 1997 byla v obci Čakajovce (Okres Nitra) odhalena Tisova socha. [...] Další desky na památku Tisa se objevily v Rajci a na prezidentově rodném domě v Bytči."
"celebroval trnavský arcibiskup Ján Sokol mši za Tisa v den výročí Tisovy popravy a chválil dobu slovenského státu jako dobu relativního blahobytu Slováků."
"O Tisovi se v minulosti pozitivně vyjádřila řada osobností s prostředí slovenské římsko-katolické církve, kromě arcibiskupa Sokola také kardinál Ján Chryzostom Korec, biskup Rudolf Baláž nebo papežský prelát Viktor Trstenský."


Nevím, jak dalece je to pravdivé a jak moc mi chybí znalost slovenského kontextu - chápu, že Slota není zase tak moc směrodatný, ale biskup, arcibiskup, kardinál a církevní kruhy obecně... stejně tak to získávání podpory u široké veřejnosti chválením Tisa nebo fakt, že Slováci nejsou rozhodnutí, jestli Hitlerův klerofašistický loutkový stát, který se podílel na holokaustu, navíc na vlastních občanech, vlastně byl špatný nebo nebyl špatný... Odhalování soch a pamětních desek je taková třešnička na dortu.
Čili zajímají mě ty široké vrstvy společnosti, a když jsme u toho, tak ostatně i ta katolická církev...
Osobně se mi ale rozdělení příčí a nechápu ho. Možná pod vlivem všeobjímajícího upírství mám totiž dojem, že rozdělení mělo s "národy" a jejich cítěním/potřebami právě tak málo společného, jako má politika se zájmy lidí nebo státu.
Pocitově jsem na tom stejně, ale ty dojmy u mě např. výše citované věci také dosti narušují. A zrovna co se upírů týče, tak tam si myslím, že rozdělení bylo velmi vhodné, protože Klause bych Slovákům fakt nepřál - ten je naše zodpovědnost a pověsíme si ho sami. No kill stealing!
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Vallun »

Zkrátka, pro mne to byl 1991 celkem pochopitelný a legitimní postoj,
pochopitlený a omluvitelný ano, legitmní vzjhledem k:
Nemají žádný velký problém s 1. SR.
nikoliv...
dnes jsou za "špatné" obvykle jen Britové
jak u koho...kéž by tak někdo dočasně vzbouřené kolonie přivedl k rozumu...:D
ideály roku 1968 jsou pro mne celoživotní záhada (ty hipísácké na západě i naši komunisti s lidskou tváří), Sověty jsem pokládal vždycky za gangsterský stát, takže jsem okupaci nevnímal jako "zradu", nýbrž něco, co se dalo přirozeně čekat (asi jako od Hitlera).
Husák byl pro mne vždycky především sovětská loutka a pak teprve Slovák. Dubeček byl takovej blbeček.
+1
Možno preto, Čechom v medzinárodných zápoleniach ľubovoľného druhu pocitovo fandím a necítim (na rozdiel od početnej skupiny Slovákov) nadšenú škodoradosť z ich neúspechov.
to tak vnímá drtivá většina čechů a věřím že i většina Slováků, tažko soudit z pár blbých příspěvků na diskusích:)
Možná pod vlivem všeobjímajícího upírství mám totiž dojem, že rozdělení mělo s "národy" a jejich cítěním/potřebami právě tak málo společného, jako má politika se zájmy lidí nebo státu.
Tomuhle dost rozumím, navíc už zase se Slováky v jendom státu jsme...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Fingalen »

Eleshar_Vermillion píše:Čili zajímají mě ty široké vrstvy společnosti, a když jsme u toho, tak ostatně i ta katolická církev...
Tie široké vrstvy spoločnosti sú blbosť. Ak mám vychádzať z uvedeného údaju 21% Tisových fanúšikov (ktorý potvrdiť ani vyvrátiť neviem), ako som už spomínal videl by som v ňom hlavne náckov a dôchodcov pamätníkov, ktorí viac ako krutosť pohodlnej nemorálnosti berú na zreteľ "mierové zásluhy." Napadá ma v tejto súvislosti hláška jednej babičky, počas jedného z mojich vš terénnych výskumov, keď sa zvrtla reč na slovenský štát a ona ho bránila. Vyjadrila sa v tom duchu, že nebiť Tisa, tak Židov z našeho územia aj tak deportujú Maďari a Poliaci a takto sme sa aspoň vyhli vojne. Asi sa s tým stotožniť neviem, ale postoju v istom zmysle rozumiem.
Každopádne si ale nemyslím, že s tými širokými vrstvami je to také horúce. Vrstva národnobuditeľských hejslovákov nie je moc početná (i keď 30k preferenčných hlasov pre neoficiálnu hlavu slovenských náckov nie je úplne málo), ale vzhľadom na povahu ich výrokov celkom hlasná. A človek má občas pocit, že sú ešte horlivejší ako obrodenci z 19. storočia.
Myslím ale, že zatiaľ nie je opodstatnené báť sa u nás zlatého úsvitu v štýle Grékov (v zmysle ich celospoločesnkého dopadu).

So staršími funkcionármi RKC je to smutný fakt, ktorý je v tejto záležitosti asi najžalostnejšou škvrnou. Mnohí spomínaní biskupi sú imo fakt kreténi a ich postoj si viem vysvetliť len urazenosťou, že ich komunisti po páde slovenského štátu poslali z pohodlia kláštorov k lopate. Kardinál Korec je veľmi zábavná postavička, ktorú pekne vykresľuje česká wiki. Arcibiskup Sokol je na tom podobne, dodnes čelí na Slovensku obvineniam s kadejakých finančných machinácií a sprenevery a veľa vecí nasvedčuje tomu, že bol eštebák (opäť možno vidieť wiki). Toto sú tie najväčšie zvieratá, o pár rankov nižšie je podobných veľa. A je to neospravedlniteľná hrôza a hanba.
Vallun píše:to tak vnímá drtivá většina čechů a věřím že i většina Slováků, tažko soudit z pár blbých příspěvků na diskusích:)
Tak v tomto by si bol asi prekvapený. Myslím, že čo sa športu týka, tak to pomeriavanie vtáctva je asi z našej strany najmarkantnejšie a škodoradosť s českých neúspechov je veľmi často ešte hlasnejšia ako radosť z vlastných úspechov.
Resurrection píše:Tenhle můj osobní přístup ale různí paliči vlajek, vajíčkáři nebo obdivovatelé Tisa či 1.SR silně narušují.
Čomu asi pod vplývom tejto debaty začínam rozumieť...
Wild West píše:On asi myslel hrozné věci stran těch židů.
Ještě pro obveselení:
http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/samo-d ... vakov.html
To je luxus! Už sa neviem dočkať!
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Vallun »

Tak v tomto by si bol asi prekvapený. Myslím, že čo sa športu týka, tak to pomeriavanie vtáctva je asi z našej strany najmarkantnejšie a škodoradosť s českých neúspechov je veľmi často ešte hlasnejšia ako radosť z vlastných úspechov.
Víš, tohle mi dobře vysvětlil jeden slovenský kamarád: "jsem radši, když hrajete vy, než my. Když vyhrajete, taks e raduju, protože vám to přeju, když prohrajete, tak v sobě probudim své škodolibé já a raduju se zase." Předpokládám,že zdaleka není jediný...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Fingalen »

Napadla ma ešte jedna možná paralela nášho nacionalizmu u vás. Asi nie úplne presná, ale podobná v miere spoločenského hodnotenia (kdesi na škále obdiv-výsmech-obavy). Mám na mysli Landove projekty posledných rokov. Ale je fakt, že jeho obrodenie ja viac "trendové" a menej na obraz 19. storočia.
Vallun píše:Víš, tohle mi dobře vysvětlil jeden slovenský kamarád: "jsem radši, když hrajete vy, než my. Když vyhrajete, taks e raduju, protože vám to přeju, když prohrajete, tak v sobě probudim své škodolibé já a raduju se zase." Předpokládám,že zdaleka není jediný...:)
Čo už mal kamarátovi Čechovi povedať iné. :wink: Ale je pozoruhodné, že do škodoradostné ja sa ozýva takmer výnimočne na adresu Čechov.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Wild West »

Fingalen:

Landa má partu oddaných ctitelů, nicméně je to celkem okrajový zjev naší scény. Mainstream ho vnímá jako polovičního fašistu. Je takový úderně bojovný.

Naše obrození je spíš vnímáno jako rozmile pitomé; asi nejpřesnější poměr k němu vystihuje Divadlo Járy Cimrmana, což je naopak masová srdcovka pro spoustu lidí. Velikány z 19. století máme rádi, ale zároveň nám připadají srandovní. Řekl bych, že celá složitá zdejší debata (v umění) u pulpu, případně o steampunku těží z této obliby a módy (naše obrození je čistý steampunk, mimochodem).

Jára Cimrman, všeuměl, který sice všechno vykoumal, ale přišel tak nějak v nepravý čas, nebo to bylo k ničemu, nebo kdovíproč to krachlo - to je přesný obraz toho, jak se Češi rádi vidí. Řekl bych, že nechtěný půvab Rukopisů oceňujeme dnes daleko víc, než dřív (tehdy to byla hádanice do hrdel a statků). Miloš Urban a jeho Poslední tečka za rukopisy je něco, co by dřív rozhodně nemohlo vzniknout (rukopisy jsou pravé a ve skutečnosti je napsaly dvě ženské...)
Funebrální vážnost Jiráska a Vávrových filmů je směšná - dnes letí spíš Blaník na způsob toho Cimrmana. A touto zvláštní cestou začalo mít hodně lidí obrození zas rádo.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Fingalen »

WW:

V tom si myslím, že sa veľmi dobre odráža niečo, čo kedysi nazývali "národnou povahou". Myslím, že Slováci sú podstatne väčšie konzervy a ironizovať "vážne vecí" (ako dejiny, národ, hrdinov, vieru...) nie je v širších masách väčšinou vítané (stále častejšie výnimky sú v tomto smere svetlou nádejou, ktorá naznačuje, že sa to hýbe trošku uvoľnenejším smerom).
Cimrman je fascinujúci fenomén a je možné, že aj u nás by človek našiel viac ľudí schopných citovať jeho diela ako ľudí, schopných recitovať niekoho spomedzi štúrovcov. Tak veľmi vám ho závidíme.

To, že je Landa okrajový chápem, i keď myslím, že jeho uvedenie v Národnom divadle svedčí o solídnom záujme verejnosti oňho. Aspoň tak som to vnímal. Napadol ma ale hlavne v tom, že v jeho fanklube si evidentne nesie pár vplyvných ľudí (či rozumných, je vec druhá, že pán Onderka). Ale asi ten reálny dopad na spoločenské dianie je fakt zanedbateľný.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Slovensko 1000 rokou pod nadvladou

Příspěvek od Wild West »

Národní divadlo taky není vlivné. A to už zatraceně dlouho; řekl bych od chvíle, kdy se začaly scházet davy v Osvobozeném divadle, později v Semafori)u, ve Sklepě, v žižkovském DJC... a já nevím, kde ještě - každý poctivý intelektuál ti přizná, že pokud náhodou zabloudil do Národního divadla, tak tohop často litoval a život mu to rozhodně nezměšnilo. Ty zásadní věci se už dávno dějí jinde.

Národní je takový zvláštní relikt právě toho obrození - je strašně vážné, zásadní, a taky mrtvé. Na stěnách jsou namalovaní hrdinové, co nikdy neexistovali a prožívají události, které se nestaly. Našinci spíš naskočí něco jako
... však oni si Češi brzy našetří na nové..."

Takže to, že Cimrman dobyl nakonec i Národní divadlo, je vítězství především ironie; to, že ho dobyl Landa, velký význam nemá.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů