Archeologie a její objevy

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od vzteklina »

Novinky píše:Čingischánovi mohla pomoci změna klimatu
Globální oteplování a vydatnější deště přispěly k rychlé expanzi Mongolů ve 13. století. Podle agentury AFP nyní přišli s tímto novým vysvětlením úspěchu Čingischána při budování rozsáhlé říše američtí vědci, kteří zveřejňují výsledky své práce v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Chudák pan Lev Nikolajevič Gumiljov, který s touhle tezí (souvislost dlouhodobě příznivého počasí a rozmachu moci stepních národů) přišel už před více než 30ti lety. Asi se nepočítá protože je rus. A asi taky nepoužil chytlavou formulaci "globální oteplování". To od něj bylo velice neprozřetelné :-?
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Faskal »

Článek píše:Although historians have proposed climate as a possible factor in Mongol history (6), few paleoenvironmental data of the necessary temporal resolution are available to evaluate the role of climate, grassland productivity, and energy in the rise of the 13th-century Mongol Empire.
6) Jenkins G (1974) A note on climatic cycles and the rise of Chinggis Khan. Cent Asiat J 18(18):217 – 226.

Asi nebyl první, koho to napadlo, a neměl data, kterými by to doložil.

Pluvials, droughts, the Mongol Empire,and modern Mongolia
Neil Pederson a,1,2, Amy E. Hessl b,1,2, Nachin Baatarbileg c, Kevin J. Anchukaitis d, and Nicola Di Cosmo
Although many studies have associated the demise of complex
societies with deteriorating climate, few have investigated the
connection between an ameliora
ting environment, surplus re-
sources, energy, and the rise of empires. The 13th-century Mongol
Empire was the largest contiguous land empire in world history.
Although drought has been proposed as one factor that spurred
these conquests, no high-resolution moisture data are available
during the rapid development of the Mongol Empire. Here we
present a 1,112-y tree-ring reconstruction of warm-season water
balance derived from Siberian pine (
Pinus sibirica
) trees in central
Mongolia. Our reconstruction accounts for 56% of the variability
in the regional water balance and is significantly correlated with
steppe productivity across central Mongolia. In combination with
a gridded temperature reconstruction, our results indicate that the
regional climate during the conquests of Chinggis Khan’s (Genghis
Khan’s) 13th-century Mongol Empire was warm and persistently
wet. This period, characterized by 15 consecutive years of above-
average moisture in central Mongolia and coinciding with the rise of
Chinggis Khan, is unprecedented over the last 1,112 y. We propose
that these climate conditions promoted high grassland productivity
and favored the formation of Mongol political and military power.
Tree-ring and meteorological data also suggest that the early 21st-
century drought in central Mongolia was the hottest drought in the
last 1,112 y, consistent with projections of warming over Inner Asia.
Future warming may overwhelm increases in precipitation leading
to similar heat droughts, with potentially severe consequences for
modern Mongolia

Edit: Jo, a o "globálním oteplování" se tam nepíše.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od vzteklina »

Tak on ten Gumiljov to "publikoval" asi nekdy mezi lety 64 až 78. Data ohledně klimatu pocházela ze studia hladiny kaspického moře v určitých obdobích (neměl to spojité) a eště jiných zdrojů, co už si nepamatuju (mám pocit že nějak odhadovali posun hranice les/step a step/polopoušť). Soustředil se spíše na evropskou část ruska - skyty, sarmaty, huny, chazary. K mongolům nevim kolik toho dělal. Jenkins byl jeho současník, takže se nejspíš ovlivňovali do té míry, do které to opona umožňovala. Každopádně ale ti současní amíci objevili ameriku a novinky to zas prezentují jako něco nového. Otázka je zda vlastní článek někoho z předchůdců cituje.
To globální oteplování tam nezmiňujou doslovně, to je pravda. Ale mluví tam o oteplování centrální asie za posledních 1112 let. :-)
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Faskal »

Mňo,
já mám pocit, že to je takový ten typ článku, u kterého si řekneš, že všichni sice věděli, že to tak je, ale konečně někdo donesl pořádná data, která to doopravdy dokládají.

Takové články jsou nejlepší.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od midewiwin »

Asi nejde o data, ale o to, že chudáci Rusové se nepočítají.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vallun »

No a jde o to, proč se nepočítají...jestli proto, že to jsou Rusové nebo proto, že nemají data...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Ahojte, myslím že je to jinak. Jelikož jsem Gumiljovův fanoušek a mám jeho práce skze nazkrz prostudované myslím si, že jeho teorie o vlivu klimatu na rozvoj a expanzi kočovnikých říší - zdá se že poměrně přesvědčivě prokázaná - nezapadla proto, že by byl Rus. Zapadla proto, že ji nějak zvláště nepublikoval a jeho knihy tam kde by mohly být přijaty s respekten, tedy na Západě, z ideologických důvodů nevyšly - ale to není chyba Západu ale sovětského systému založeného na paranoidním podezřívání všeho, všech a ze všeho.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=249&t=3186

Toto jsem kdysi vypracoval a mělo to mít pokračování až po mongolské výboje, ale pro malý zájem jsem to nechal v šuflíku.

Gumiljov byl génius intuitivního myšlení a nalézání odpovědí, vědy v tom v jeho době až tak nebylo. Jeho objevení zapomenuté říše Chazarů je něco jako objevení Tróje, ale skoro se o tom neví. Což je škoda. Já mohu sloužit tímto:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=256&t=3072

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=256&t=3094

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=256&t=3095

Jinak Gumiljov je charakteristický komplexním pohledem na jakoukoliv problematiku z hraniční čáry několika vědních disciplín, které propojuje a své psaní vede jako takovou řeku navzájem propojených záležitostí.

Ahojte. Neferit Sr.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Neferit Sr. píše:Gumiljov byl génius intuitivního myšlení a nalézání odpovědí, vědy v tom v jeho době až tak nebylo.
Čili ta data nejspíš skutečně moc neměl...?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Eleshar_Vermillion maslím že to nebylo tak zlé.

Neměl toho až tak málo. Ono ruská a později o sovětská věda se klimatologií poměrně kvalitně zabývala. Bylo provedeno mnoho odběrů vzorků na zjištění kolísání hladin velkých sladkovodních ploch a Kaspického moře.

Z toho bylo dovozováno jak se v úhrnu měnilo množství spadlých srážek. Na obrovských plochách Dálného východu byly sbírány vzorky pylů rostlin a zjišťovala se hustota vegetace. Původně to mělo být za účelem zjištění možností získávání nových osevních ploch.

Jako druhotný produkt z toho vypadl přehled o vydatnosti pastevecky využitelných porostů ve Velké stepi, kolébky většiny kočovnických kmenů a kočovnických civilizací. Porovnat to potom s vývojem, migracemi, civilizačními vzestupy a pády velkách kočovnických celků už bylo pro Gumiljova při jeho renesančním myšlení jednoduché. On už byl prostě takový.

Já jsem probral jen Huny, přitom mě vlastně vůbec nezajímali, byl to jen druhotný produkt na cestě k Mongolům. Než jsem se dal do nich, pro malý ájem na Palbě jsem to odložil a zatím jsem se k tomu nevrátil.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy
Kontaktovat uživatele:

Byzantský kostel na Vyšehradě

Příspěvek od LZJ »

Pro odborníky asi nic nového, ale mě to docela překvapilo, že na Vyšehradě stál dřív velký byzantský kostel.
V magazínu LN (asi pátečním) k tomu bylo něco i v rozhovoru. Na webu je aspoň tohle info:
http://www.lidovky.cz/objeveny-kostel-n ... n_veda_ele
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Resurrection »

Jj, ten kostel je fakt monstrózní a dost to imo háže do koše většinu našich teorií o té době. Jestliže tam stála tahle obří budova, tak je otázkou, jak do toho zapadají ty o velikosti garáže (rotundy). A přesně ta otázka, jak píšou v článku: Proč si Přemyslovci (pokud to byli oni tehdy) nevystačili s rotundou nebo bazilikou?
Secrets are power.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od midewiwin »

Unikátní dlažba z nálezu rotundy Sv. Václava na Malé Straně:
Obrázek
http://echo24.cz/g/wx3UP/unikatni-objev ... na-rotunda
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Argonantus »

Aha. To je bomba - tyhle dlaždice popsala Merhautová už asi ve třech kostelech z Argonantí doby. Nevěděl jsem, že našli kus podlahy ještě vcelku.
Mám dojem, že tyhle šestihrany dělali na Ostrově u Davle.

http://www.shioriantikvariat.cz/p59186- ... -umeni.php
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vallun »

Proč to ale doplňují trojúhleníky? to nedává smysla...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od midewiwin »

Podle mne to smysl dává. Jsou to pak šesticípé hvězdy.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti