Archeologie a její objevy

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od boubaque »

Narazil jsem nakonec na tohle (pdf), což je článek z archeologického výzkumu na Malostranském náměstí, který tehdejší diskusi (pokud se opravdu tady na fóru odehrála, ale myslím si, že ano) zřejmě spustil (výzkum, ne nutně tenhle článek).

Ve zkratce: našli v hloubce 1,5-3,5 m několik vrstev cest podložených dřevěnou konstrukcí, a to z 9.-12. století. Zajímavá je hlavně mapka na s. 7 (Obr. 10), což je to, co mě na tom asi nejvíc zajímalo. Tedy jestli ta cesta vedla vně nebo uvnitř hradeb: evidentně tedy obojí :) Taky je dobré si všimnout, že nejdelší část trasy vedla kolem potoka.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Goran »

Jojo, to je ono. Pěkná nostalgie - půlku těch jmen znám, na jaře 2009 jsem o tom slyšel (akorát nevím jestli přímo od Podliska, myslím že od Čihákové). Jo, to byly časy 8)
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Pieta »

boubaque píše:Tak s tím ibn Jákúbem jsem se asi sekl :) Pokud tenhle text je všechno, co se z ibn Jákúba zachovalo...
To je ovšem krásné, já z toho vždycky četl jen tu část o placení šátečky.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Mě vposlední době nejvíce zaujalo toto.

http://www.olomouc.eu/aktualni-informac ... lity/14650

Bavím se tím už několik let a jsem rád, že se pořád něco v tomto směru výzkumu, tedy Římané v Olomouci děje nového.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Nádhera Eleshare.... to se u nás děly věci.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Goran »

Eleshar: díky, pěkné. Jen co mě na xichtníku vezmou do skupiny Archeologie, vyptám se na víc.

Každopádně Vysočina je oblast, kde mohlo být osídlení v paleolitu/ mezolitu (lovce výška a zima neštve tolik jako zemědělce) a pak až ve vrcholném středověku.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vandalicus »

Tam jsem kopal já, dnes jsem se vrátil.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Goran »

Vandalicus: dobře, gratuluji k objevu, kolego. :clap:

Jinak, u nás u Litoměřic se našel pěkný zlatý a bronzový depot únětické kultury. Já jsem na tom hradišti jednou byl na povrchových sběrech a nic moc jsme nenašli, divočáci však šli hlouběji než běžná pedoturbace (a hlavně na tom správném místě). Když jsme u toho: Jindra Šteffl, který to zpracovával, je můj spolužák, ze stejného ročníku.
EDIT: http://www.novinky.cz/veda-skoly/312277 ... 0-let.html
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vandalicus »

Děkuju. Situaci tam sledujeme už asi dva roky a je to opravdu zajímavé.

Zatím přesně nevíme dataci, je tam ve hře několik variant včetně polykulturního osídlení. Čekáme na výsledky radiokarbonového datování. Rozhodně to ale bylo v době ledové.
Je to poměrně hluboko ve Vysočině, ale přírodní podmínky tam vytvořily asi docela pěkné útočiště. Ty kamenné struktury asi byly podlahou nebo něčím podobným, možná "saunou"... analogie známe z Německa, ale je to vše ještě ve fázi ověřování a zjišťování.
Důležité tam bude asi navázání na zdroje křišťálu.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Faskal »

Na jakém vzorku tam děláte radiokarbonové datování?

Nad tím jsem vlastně nikdy pořádně nepřemýšlel...
radiokarbonové datování se dá s úspěchem provést i na vzorcích, které byly dlouhodobě pod vodou? Nemůže tam být šum vzniklý přísunem "čerstvého" uhlíku z okolní vody? Něco podobného, byť méně drastického, jako když se datují vzorky uložené na místě, které vyhořelo, a část uhlíku pochází z novějších sazí.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vandalicus »

Máme uhlíky z pod kamenů, z "ohnišť". Kameny tam byly intaktní, takže to byl sediment relativně chráněn a nebylo to "přímo" pod vodou.
Kontaminace tam ale samozřejmě vzniknout může... a dělá se proto i několik verzí. Celý ten datovací proces je dnes už značně složitý a promakaný.
Mimochodem, když jsme u toho, vzhledem k blízkosti Dukovan a toho, že se tam vypouští voda z chladících věží, jsme museli zkontaktovat odborníka, který nám (resp. datovací laboratoři) dodá přesný profil pozadí se všemi "radioaktivními šumy". Právě kvůli možné kontaminaci a aby ji mohli odfiltrovat.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od vzteklina »

Vandalicus píše:Mimochodem, když jsme u toho, vzhledem k blízkosti Dukovan a toho, že se tam vypouští voda z chladících věží, jsme museli zkontaktovat odborníka, který nám (resp. datovací laboratoři) dodá přesný profil pozadí se všemi "radioaktivními šumy". Právě kvůli možné kontaminaci a aby ji mohli odfiltrovat.
Tak tohle zaujalo pro změnu mne :-) Teoreticky by tam ty šumy neměly být žádné, resp. ne z jaderné elektrárny ale pouze z přírodních nebo jiných lidských zdrojů, jako kdekoliv jinde.
Jakou přesnost že tato metoda má?
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vandalicus »

Teoreticky ne, uvidíme, co řekne rozbor :D Přirozená radioaktivita se bere do úvahy obecně, tady radši děláme i tohle, kde to může být nějak kontaminované.

Přesnost... no to je těžké říct takhle obecně. To závisí na hodně faktorech, mimo jiné i na době, ze které vzorek pochazí. V téhle době máme odchylku plus mínus 700 - 1000 let, což u paleolitu bohatě postačuje. U mladších období jsem to viděl stáhnuté až na cca 100 let a méně.
A je třeba si uvědomit, že se obyčejně dělá víc vzorků a používají se různé datovací metody, aby to bylo zpřesněno.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Faskal »

To je zajímavé, díky moc.
Dukovan bych se zas tak nebál, pokud používáte aspoň trochu příčetné způsoby měření; nemělo by to snad mít vliv, protože se zkoumá skutečně jenom uhlík. Spíš bych se bál toho, jak byl vzorek celé eóny proplachován obyčejnou vodou.

Budu se těšit na vaše výsledky. Doufám, že nezapomenete u grafů na chybové úsečky. 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů