Archeologie a její objevy

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Hu? jaká věž?

addendum: aha, našel jsem..."věž" s kruhovým půdorysem kolem osmi metrů v průměru, vysoká... osm metrů. S těmi pyramidami mi to přijde tak zhruba adekvátní srovnání... sice je to podstatně starší, ale zase Chufuova pyramida je 20x vyšší a jedna strana čtverce jejího půdorysu má asi čtvrt kilometru. Navíc poměr výšky a délky strany půdorysu je půl π...

Mno ale tak na jednu z prvních reálných staveb na planetě to zřejmě není špatný výkon.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Eleshar_Vermillion píše:Hu? jaká věž?

addendum: aha, našel jsem..."věž" s kruhovým půdorysem kolem osmi metrů v průměru, vysoká... osm metrů. S těmi pyramidami mi to přijde tak zhruba adekvátní srovnání... sice je to podstatně starší, ale zase Chufuova pyramida je 20x vyšší a jedna strana čtverce jejího půdorysu má asi čtvrt kilometru. Navíc poměr výšky a délky strany půdorysu je půl π...

Mno ale tak na jednu z prvních reálných staveb na planetě to zřejmě není špatný výkon.
To je nuda. Slyšel jsi o pravěkých opevněních na stolové hoře Vladař?

Zde bylo v pravěku vybudováno v několika etapách gigantické opevnění jehož celková délka je 18,5 kilometru. Převýšení hradeb nade dnem příkopu v některých úsecích dosahovalo až 18 metrů. Šířka hradeb byla od 5 do 12 metrů -ale nebyly to hradby jaké známe ze středověkých hradů. Byly to složité dřevozemní konstrukce, často s čelní kamenou plentou , kde byly kameny kladeny nasucho.

Opevněná plocha je 116 hektarů

Na vrcholu této hory vybudovaly tito úžasní lidé umělou cisternu s důmyslným svodem srážkové vody - je to dodnes funkční. Podobu to dnes má jako rašeliniště.

V předhradí vybudovali dřevěnou soustavu sedimentačních a zasobních nádrží napojených na místní, dodnes živé prameniště - část těch dřevěných komor se a zachovala dodnes a zdá se že jsou i omezeně funkční. Jejich objevení je archeologickou senzací poslední doby.

Proti tomuto jsou pyramidy opravdu nuda. Ale kde kdo ví o pyramidách ale kolik lidí ví o opevněních na hoře Vladař?

Dámy a pánové - pravěk na našem území do byla doba staveb o jakých se lidem ani nezdá.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vallun »

To si skoro volá po (RPGf?) exkurzi!:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Argonantus »

Neferite,

mám dojem, že náš "pravěk" je proti starověku v Jerichu paradoxně zánovní záležitost.
Jinak na té věži mne tak nepřekvapila velikost, jako spíš technika zdění, která skutečně připomíná naši civilizovanou - to jest římskou - zeď.
Terénní přesuny jsou samozřejmě specialitou Egypťanů a Číňanů.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Neferit Sr. píše:Proti tomuto jsou pyramidy opravdu nuda. Ale kde kdo ví o pyramidách ale kolik lidí ví o opevněních na hoře Vladař?

Dámy a pánové - pravěk na našem území do byla doba staveb o jakých se lidem ani nezdá.
Hm, o tom jsem nikdy neslyšel... a do kdy se to datuje? On pravěk na našem území taky trval podstatně déle než na jiných územích...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Mám to dlouho v merku. Ale je to pro mě daleko abych se tomu věnoval jako těm dvěma výše uvedeným odkazům o pevnosti kultury nálevkových pohárů u nás na střední Moravě nebo o hradišti u Křižanovic v odkazu druhém.

http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/cz/p ... lutic.aspx

Tady jsou základní informace. Jinak pokud bys chtěl mohu ti poslat větší soubor bibliografie z archeologického ústavu akademie věd. Já pokud můžu tak pracuji s těmito podklady - pak mi profi archeologové nenadávají že przním dějiny.

Já tyto práce dělám pro Palbu.cz a pro sebe - baví mě to.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Goran »

Vladař je nejnověji objevené oppidum a pokud se nepletu tak největší jednoznačné hradiště u nás. Na středoevropské poměry své doby naprostý skvost, ale Jericho (nebo Göbekli Tepe z podobné doby) i pyramidy jsou podstatně starší záležitost. Jericho je dokonce z doby, kdy u nás byly skalní převis a stan vrcholem architektury. Na podrobnější výklad se teď necítím, ale pokud budete vytrvale otravovat, tak vám zkusím zjistit víc než je v tom odkazu.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Argonantus »

Jericho je - k mému překvapení - dvojnásobně starší, než pyramidy.
I když z hlediska přesunů hmot je to proti pyramidám roztomilá miniatura.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vallun »

Dokonce víc, než dvojnásobně...(pyrmadiy cca 4500 let, jericho 11 000+)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Vallun »

Wild West píše:IMHO na to přišli z opačného konce; studovali rozšíření bílých nahatých opic, a usuzovali, že tam kde nejsou archeologické nálezy apod., tak tam zůstal les.
Goraně, případně někdo, můžete tuto mylšenku okomentovat?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Wild West »

Asi nejspíš sem
http://www.pruzkumypamatek.cz/casopis-4 ... 2006-02-02
technický odkaz, až to budu někde potřebovat.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od boubaque »

Prosímvás, před časem jsme (jste) se tady někde bavili o dřevěné cestě v Praze - pokud si to dobře pamatuju, prý se objevila dřevěná vrstva pod metry zeminy a někdo k tomu myslím dodával, že by to mohlo dávat smysl, protože to snad naznačoval i ibn Jákúb. Dokázali byste mě na to odkázat? (případně k tomu rozvinout další divoké teorie... :))
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od boubaque »

Tak s tím ibn Jákúbem jsem se asi sekl :) Pokud tenhle text je všechno, co se z ibn Jákúba zachovalo...

Ale pocitu, že ta dřevěná cesta se někde řešila, se nemůžu zbavit.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Wild West

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Wild West »

Člověče, to jsi mi zavařil mozek. Napadá mne několik věcí, a všechny se týkají něčeho jiného:

1) Židovská/Žitavská cesta, viz samostatné téma
2) Dřevěný most v Praze, zmíněný v Kosmovi - zřejmě za Břetislava, ale čert ví, kdy přesně. Teď jsem narazil na povodeň 1157, která ho definitivně zničila a Judita prosadila kamenný most.
3) Hradbu v Žatci, nevím jaké konstrukce přesně, ale hodně starou (10. stol.?)
4) Podobně starou hradbu v Mostecké ulici v Praze, prvotní opevnění Malé Strany, zřejmě taky 10. století (všechna tři témata bych hledal v Pevnostech)
5) Roudnici a možnost přebrodění Labe (správná odpověď zní někdy)

Jinak dřevěné hatě a výztuže páchali obecně Slovani leckde, mám dojem, že cosi je vykopané někde v Braniborsku a možná i v Novgorodu. U nás mi to připadá aktuální tak na jižní Moravě, Mikulčice - jinde je všeobecně málo bláta.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Archeologie a její objevy

Příspěvek od Goran »

To z Ibn Jakúba nemůže být všechno, chybí tam ta slavná zpráva o pohřbu vznešeného Rusa.

Co se týče té cesty v Praze, tak zběžné googlení to nenašlo, ale v Mostecké ulici na Malé Straně vykopali dřevěné předmostí, a teď nevím jestli Juditina mostu, nebo nějakého dřevěného, který tam býval před ním. Na detaily si nevzpomenu, ale pokud mě budeš hodně otravovat, nakonec si ty poznámky z archeologie Prahy najdu a napíšu víc.
Že jsem to tu zmínil někdy na jaře 2009 je docela dobře možné.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti